Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Kardinalne oznake  (Read 2117 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Bagus

• Mali od palube
  • *
Kardinalne oznake
« on: June 02, 2019, 12:12:49 PM »
Kolege forumaši

Imam pitanje koje se tiče kardinalnih oznaka.
Zanima me koliki je radijus poasnosti oko kardinalne oznake. Npr. ako oznaka kaže da je sjeverno siguran prolaz, koliko se blizu sa sjevera moze proći uz oznaku, odnosno koliki je doseg opasnosti sa ostalih strana.

Isto je pitanje za oznaku usamljene opasnosti. Koliko joj se maksimalno smije približiti?

Offline Ursa Major

• Kadet
  • *
Re: Kardinalne oznake
« Reply #1 on: June 02, 2019, 02:19:54 PM »
ovisi o gazu broda. možeš joj se približiti do pedlja ispod kolumbe. ;)

Offline trifida1

• Kontra-admiral
« Reply #2 on: June 02, 2019, 02:52:03 PM »
Kolege forumaši

Imam pitanje koje se tiče kardinalnih oznaka.
Zanima me koliki je radijus poasnosti oko kardinalne oznake. Npr. ako oznaka kaže da je sjeverno siguran prolaz, koliko se blizu sa sjevera moze proći uz oznaku, odnosno koliki je doseg opasnosti sa ostalih strana.

Isto je pitanje za oznaku usamljene opasnosti. Koliko joj se maksimalno smije približiti?

Mislim da na ovo pitanje nećeš naći konkretan odgovor-isto kao što po svjetioniku(prikazanom na karti i lociranom na moru) ne ,,piše,, sigurnosna dubina;po osobnom iskustvu,u nepoznatom aquatoriju,baziraš se na izobatama što novije pomorske karte dotičnog aqutorija i što je moguće većeg mjerila(1:25 00,1:10 000...)...valja uzeti u obzir i visinu vode(plima/ oseka)
 Kardinalne oznake su kao i svjetionici-oznake obavjesti i/ili upozorenja,s time da su kardinalne rijetko i navigacijone;
 Za  spomenute ,,izobate,,-preporučam upoznavanje sa kartografijom-na kartama ima dovoljno dosta podataka za navigaciju,samo ih treba znati isčitati... :icon_salut:
T

Offline Bagus

• Mali od palube
  • *
« Reply #3 on: June 02, 2019, 04:46:57 PM »
Kad se već spominju karte, nasljedio sam podosta pomorskih karta Jadrana iz 80ih. Koliko su one još pouzdane za navigaciju?  Ima ih u raznim mjerilima.

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #4 on: June 02, 2019, 06:20:52 PM »
Teoretski su stare i  nepouzdane  ali ih mozes poslati (ono sto tebi treba) na azuriranje i onda su ti karte u perfektnom stanju. Jer ako se sto dogodi i imas stare neazurirane karte osiguranje te nece pokriti . Normalno karte su u redu otoci ne mjenjaju svoju poziciju dubine ostaju iste (ali) :icon_scratch: Prije su brodovi dobivali korekcije karata (knjizice) i na brodu tokom navigacije su se karte ispravljale. U Hr normalno nema nekih vecih problema jer nema nekih velikih rijeka koje ulaskom u more mjenjaju dubine. Ovdje u NL  Belgiji i D na vecim rijekama moras imati azurirane karte jer sprudovi znaju nastati preko noci.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline trifida1

• Kontra-admiral
« Reply #5 on: June 05, 2019, 03:02:11 PM »
Kad se već spominju karte, nasljedio sam podosta pomorskih karta Jadrana iz 80ih. Koliko su one još pouzdane za navigaciju?  Ima ih u raznim mjerilima.
:D To su dobre karte!  :icon_salut: kao što Damir napisa,otoci i kopno se ne mjenjaju:po pitanju navigacije,može te zbuniti ne karta,već magnetna deklinacija,ukoliko ,,pješke ,,navigaš,,  :dontknow: Ništa strašno,ukoliko nisi mangup pun para,sa dobrim odvjetnicima,pa nekalibriran autopilot aktiviraš...pa te uhvati ,,SINKOPA,,
 Kakogod,busola i karta su za mene,zakon!Koristi originalnu pomorsku kartu iz  "80" -tih,podsjeti se pojmova ,,izohipsa,, ,izobata,, ,preporučam! :hello2: GPS,SONAR,RADAR,RADIOGONIOMETAR,SATELIT,...su samo unaprijeđena,pomoćna sredstva... :icon_scratch:  :read2:
T

Offline Bagus

• Mali od palube
  • *
« Reply #6 on: June 13, 2019, 04:06:14 PM »
Da. Pješak sam, ne koristim tehnologiju jer znam da onda nikada neću naučiti koristit kartu kako treba. A i ne troši struju. Kod sam bio klinjo, imali smo malog Elana, “kadu”, i plovio sam uz obalu i bliže otoke oko Tisnog. Karta nije trebala. Sad sam konačno položio za voditelja b, kupio Elan 31s i karta mi definitivno treba jer se radijus kretanja naglo povećao  :angel7:

Još jedno pitanje: gdje se može kalibrirati analogni dubinomjer. Dobio sam ga sa brodom i pre jak je  :hello2: i fora da bi ga mjenjao za neš novo, a radi.

Offline trifida1

• Kontra-admiral
« Reply #7 on: June 23, 2019, 10:09:01 PM »
Kalibrirati anologni dubinomjer?
Sidro,(cca 5 Kg),zavežeš na špagu koja je na svakih 10 Cm označena(čvorić,marker);U vodi do vrata(plićina,cca 1,5m),kalibriraš prvo špagu i sidro,kako bi dobio sirovi manualni etalon;izvadiš tih 10m cca označenih metara špage(označenih),otploviš na poznatu poziciju dubine 5-10 m
dublje=bolje;Baciš sidro sa označenom špagom,na vrhu,(sa nategnutom špagom od dna do površine ),i staviš neku oznaku(PET ambalaža 1,5 l
je o.k);na mjestu oznake poznate dubine, lociraš dubinomjer(na površini) i kalibriraš tako da se vrijednosti dubina poklapaju(provjerena etalonska duljina špage,i očitanje dubinometra bi trebale biti slične barem do 10Cm dubine... >:( isto mjerenje barem 3 puta, i to je to!
T

Offline Bagus

• Mali od palube
  • *
« Reply #8 on: July 01, 2019, 09:07:30 PM »
Ma neznam kako bi ga drugacije nazvao. Sprava iz 80ih, kad je upalim počne zujati, u njoj kao da se neki disk okreće, skupa sa njim crvena lampica ide u krug dok se ne zaustavi na nekom broju. Kao rulet. Ima i alarm.
Na žalost neda mi pustit sliku.

Offline Ursa Major

• Kadet
  • *
« Reply #9 on: July 04, 2019, 11:46:58 PM »
Seafarer echo sounder?