Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Argola za jedrilicu  (Read 5097 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline pero

• Terco
Re: Argola za jedrilicu
« Reply #10 on: March 22, 2019, 06:12:24 PM »
Može se nešto i zaraditi.
Super  :thumbsup:
Osim argola ima toliko puno stvari na plovilima  od drva i ..a poznata ti je tehnologija pa zašto nespojiš ugodno sa korisnim ?
Sponsored by RS  

Ja jednostavno obrišem svoj post za koji 'dan nakon' procjenim da nije za svakoga. Kod mene je to više pravilo nego izuzetak.by-Joso

Offline estan

• Admiral
« Reply #11 on: March 28, 2019, 06:06:04 PM »
Kaži mi di si uspio naći collu rossu? Ja je odavno nisam vidio u dućanu, već nude žuto expanzivno ljepilo umjesto nje. S njim je teže raditi, jer pritisak na cjeloj dužini mora biti jak i savršeno raspoređen.

Inače slaže se s Morem. Iako je u teoriji laminat jači, ja se u praksi nisam u to uvjerio. Može biti da je za prelomit cijeli predmet od laminata potrebno malo više sile, ali laminat popusti gje je opterećen, npr. uz vide, osovine i slično. ne pukne sve skroz na skroz, ali dio laminira i to više nije to.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #12 on: March 28, 2019, 07:55:34 PM »
To ljepilo ima "bradu", mislim staru bradu. Izmišljena su ipak modernija sigurnija ljepila.
A čvrstoća ovisi i od pravilno slaganih lijepljenih slojeva. To staro ljepilo nekim drvima bojom i ne paše. :icon_scratch:
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline pero

• Terco
« Reply #13 on: March 28, 2019, 08:02:09 PM »
Inače slaže se s Morem. Iako je u teoriji laminat jači, ja se u praksi nisam u to uvjerio. Može biti da je za prelomit cijeli predmet od laminata potrebno malo više sile, ali laminat popusti gje je opterećen, npr. uz vide, osovine i slično. ne pukne sve skroz na skroz, ali dio laminira i to više nije to.
E ja se sa vama neslažem,jer ako je po struci napravljeno kako triba neče se delamirat ,a di su vide,osovine ili radi se posebnom tehnikom epoxy smole i piljevine pa se kasnje buši za rupe šarafa ili..tako da šaraf nije u dodiru sa drvom.Damir s je vidio kako se to radi !

https://www.nauticawebshop.com/colla-rossa-marina
Sponsored by RS  

Ja jednostavno obrišem svoj post za koji 'dan nakon' procjenim da nije za svakoga. Kod mene je to više pravilo nego izuzetak.by-Joso

Offline more

• Admiral flote
« Reply #14 on: March 28, 2019, 08:42:49 PM »
Prije par dana bio sam na barci i bacim oko na moju 30 godinica staru argolu otokarene iz čisto proste tikovine  i, naravno, automatski ju usporedim s onima gizdavima laminiranima susjednih starijih baraka. Zadovoljan i bezbrižan sam bio krenuo na ručak.

Offline pero

• Terco
« Reply #15 on: March 28, 2019, 08:59:15 PM »
napravio sam si iz hrastovine koji traje desetljećima bez potrebe korištenja "fudrina" i ostalih pomagala protiv UV zraka i atmosferilija.
Hrastovina ili tikovina ?
Može slika da vidimo koje je drvo ? Jer ovako pisano još neznamo od kojega drva je napravljena ?Ako nema slike ,glavno je da si ti zadovoljan i da ti je ručak prijo,  a ostalo nije bitno !

Sponsored by RS  

Offline more

• Admiral flote
« Reply #16 on: March 29, 2019, 09:47:57 PM »
Evo slike jednostavne, vječne, jeftine i vrlo pouzdane argole iz tikovine koja baš i nije estetski tako ružna.

Offline more

• Admiral flote
« Reply #17 on: March 31, 2019, 06:38:07 PM »
Evo slike jednostavne, vječne, jeftine i vrlo pouzdane argole iz tikovine koja baš i nije estetski tako ružna.

Evo slike jedne druge jednostavne relativno malo slabije argole iz tikovine koja je primjenjena na serijskom krstašu Benetau - Evention 25. Još i danas je kao nova nakon nekih 40 godina korištenja.

Offline traktor

• Viceadmiral
« Reply #18 on: March 31, 2019, 08:50:51 PM »
Na Zapcu IV je  hrastova jargola istesana od malo 'es' zakrivljene masivnije grane. Nikada je nisam zasticivao navlakom, vec svakih par godina lagano prebrusio i premazao standardnim hempels vernisem. Ima masivniji kardan produzetak od prokrom cijevi kao na starijim regatnim brodovima. Sluzi i danas kao i prije 40 godina.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #19 on: April 01, 2019, 11:09:42 AM »
Jer sam povećao list kormila, pa je opterećenje na rudo bilo dosta veće od normalnog, "veslao" sam kormilom ujedravajući na bovu (moj stalni vez), i rudo (od mahagonija) je puklo.
Napravio sam novo od odstajanog savijenog komada česmine, drva u Dalmaciji od kojeg su nekada seljaci pravili držalja za alatke.

Ono je bilo funkcionalno isto kao i originalno, samo optički ne tako skladno, ali ako ga crv ne pojede, vječno.
Staro je puklo kako strelice pokazuju, ali sam ga ja nekim svojim postupkom lijepljenja i stakloplastificiranja zalijepio i ono je uvjeren sam bilo i čvršće na tom mjestu nego je ikada i bilo, iako sam to novo ostavio jer mi se nije dalo ponovno mijenjati. One sivozelenkaste "fleke" je Hempelov epoksi kit, onaj u dvije tube, to ovaj:   
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš