Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Solo pristajanje jedrom  (Read 2546 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Maestral

• Timunjer
  • **
Solo pristajanje jedrom
« on: February 03, 2019, 06:05:29 PM »
Ovaj je zaista veliki znalac. Takvo nešto ne ide bez vježbe, vježbe, ... ali ne u marini.

https://www.youtube.com/watch?v=2ERqhHzohjI

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
Re: Solo pristajanje jedrom
« Reply #1 on: February 04, 2019, 06:36:07 PM »
Ne bih htio nikoga uvrijediti, ali veliki znalci to odrađuju od prve, a ne iz n-tog pokušaja.
Isto tako, pogledaj gdje je planirao pristati, a gdje je završio.
Sa katamaranom 6,3m sam morao svaki put uplovljavati i isplovljavati isključivo na jedra jer motora nisam niti imao.
U 100 uplovljavanja možda sam dva morao ponoviti jer sam prvi put krivo procijenio.
Također, jednom sam s Bavariom 40 uplovio krmom u vez isključivo na jedra. Ok, tu sam imao i dva pomoćnika, ali je i brod puno veći od ovog na videu.
Nije to nikakva nauka, niti sam ja neki veliki majstor, već je potrebno prije manovre u glavi dobro isplanirati što i kad treba napraviti, odnosno probati odraditi vizualizaciju manovre.
Prije nego se nešto napravi, treba razmisliti što će se desiti kad se to napravi, a ne napraviti pa onda gledati što se desilo.
To pravilo vrijedi i općenito, ne samo za ovo pristajanje.

Offline Maestral

• Timunjer
  • **
« Reply #2 on: February 04, 2019, 07:24:45 PM »
Sve stoji, što si napisao samo imam osjećaj, da je taj čovijek prvi put uplovio u tu marinu i zato svi ti "manevri", o kojima pišeš. Ne zaboravi, da je sam!

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #3 on: February 04, 2019, 10:08:44 PM »
Covjek setao po marini  mora da je neki domaci i ovo mu nije prvi puta, inace vezes se od prve na slobodan molo. malo je bio u panici pa izletio na provu ali se rekuperao. Gledam sebe  kada mi kazu gdje se moram vezati prva sansa i odi tamo i vezi se pa rijesen problem. Uostalom ako mi radi motor zasto traziti vraga i izigravati pametnjakovica.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline kompica

• Timunjer
  • **
« Reply #4 on: February 05, 2019, 08:59:13 AM »
Ja koliko vidim ima i dosta vjetra, pa nije baš lako.
Pesimist se žali na vjetar, optimist očekuje da će se promijeniti a realist prilagođava jedra.Sir William Arthur Ward

Offline more

• Admiral flote
« Reply #5 on: February 05, 2019, 10:31:02 AM »
Četrdesetih i 50-ih, krstaši su pretežno bili bez motora. U Opatiji smo tako koštavali s kuterom Naša i L5. Nije bilo problema, ali danas je problem to činiti i motorom kada su barke gusto zbijene po cijelom akvatoriju.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #6 on: February 05, 2019, 10:35:49 AM »
Nije on bio u panici, a i zna i pozna  brod, inače ne bi kod tog vjetra "paradirao" :icon_scratch:. I lučicu pozna, jer je ipak usko, a tu su i murinzi, pa da ne pozna ne bi baš to radio :icon_scratch:.
Meni se sviđa i volim takve izazove, a sam sam ih i izvodio, ali genoom na namotavanje, težim većim i tromijim brodom. :thumbsup:
Ustvari pravio sam se važan pred susjedima "fureštima" pokazati kako ja mogu, a oni se ne usude.  :laughing7: Ipak kod slabijeg vjetra, i sve dok nisam zapeo u muring. :sad10:
Ali me i čudi jer je bacio sidro, a zna se kakvo je dno u marinama i pored pokazane spretnosti mogao je pristati bez problema. Dakle paradirao je. :icon_scratch:

Mislio sam uploviti na jedro, ali između mola nije bilo vjetra, pa na vesla:

Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline more

• Admiral flote
« Reply #7 on: February 05, 2019, 01:01:03 PM »
Strici, s ovakvim motosejlerom i nije baš lako manevrirati na jedra u luci. Imam nešto iskustva s takvim Benetovim longkiel motosejlerom mog mlađeg sina. Da bi nešto takvog izveo treba najprije iskopčat hidrauliku volana jer je anšlag s argolom puno veći. Ali opet je relatvno teže u odnosu na barke s kratkom kobilicom i većim listom kormila.

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #8 on: February 07, 2019, 09:45:20 AM »
, jednom sam s Bavariom 40 uplovio krmom u vez isključivo na jedra.
Nije to nikakva nauka, niti sam ja neki veliki majstor,
i ja sam sa svojom Bavariom s otpadnutom propelom,po tramuntani pristao  u marinu Jezera prvi put da sam pristajao u tu  marinu.
Prvi put su me budale poslale na benzinsku i tu sam se okrenuo i pristao na mul 4 totalno u vitar.
Greška triba sam kao i on bacit sidro i lagano do mula.
 Oko onog otočiča sam 2 puta kružija da uopće mohu pogodit kut ulaska u marinu.

Offline estan

• Admiral
« Reply #9 on: February 08, 2019, 12:19:12 AM »
Ja mislim da njemu nije radio motor. Ja sam više puta u Splitu u Zenti i nekim drugim relativno komotnim lukama pristajao na jedra i problema nije bilo, ako je vjetar bio konstantan i iz pogodnog smjera. Kada mi je prošle jeseni prodrlo more u kućište getribe od pente, pokušao sam ujedriti u Fošu. Sve je bilo dobro dok nisam ušao u prolaz kod restorana i tu je sasvim nestalo vjetra. Od naslanjanja na zid restorana spasilo me je jedno veliko veslo, koje u zadnje vrijeme stalno držim na jedrilici. Također, jednom sam imao problem pri pristajanju na vez u Zenti na koji sam masu puta pristao na jedra, a isto zato što je vjetar naglo stao, a ja sam u tom momentu bio jako blizu stršećih penti sa krmi susjednih brodova. Izvukao sam se s jednom neznatnom ogrebotinom na pituri. Dobro More kaže, lučice su danas pretrpane i ipak je bolje na motor, ako se baš ne mora na jedra.