Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Code D  (Read 8806 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline more

• Admiral flote
Re: Code D
« Reply #10 on: January 29, 2019, 10:15:55 AM »
Damire, krstaš uz gušt krstarenja jedrima pruža još i gušt pobjeđivanja na regatama, naročito ako su konkurenti veći i bolje opremljeni krstaši.

Offline pelig

• Sekondo
« Reply #11 on: January 29, 2019, 10:30:32 AM »
...Evo par clanaka o jedrima jer je previse kompleksno da bi ja izmisljao toplu vodu:

http://sailingmareda.blogspot.com/2015/01/the-code-d-demystified-part-1.html...

E kad sam pročitao što veli jedrar iz tog članka, odmah mi je lakše! “Let me make it simple for you,” he said.  “NOBODY knows what a Code D is, nor a Code 0, nor a Code 5. "

Offline more

• Admiral flote
« Reply #12 on: January 29, 2019, 12:03:55 PM »
Zaista, i meni je lakše koji još uvijek koristim klasičan spin kojim, uz veliko umijeće posade i dobro skrojenom đenovom, derem istinsku konkurenciju. Mišljenja sam da se ovim novim krojevima, u suštini, želi nadoknaditi nedostatnu vještinu i brojnost posade. To mi baš ne djeluje sportski.   

Offline Maestral

• Timunjer
  • **
« Reply #13 on: January 29, 2019, 11:04:32 PM »
Zaista, i meni je lakše koji još uvijek koristim klasičan spin kojim, uz veliko umijeće posade i dobro skrojenom đenovom, derem istinsku konkurenciju. Mišljenja sam da se ovim novim krojevima, u suštini, želi nadoknaditi nedostatnu vještinu i brojnost posade. To mi baš ne djeluje sportski.   

Slažem se kad čovjek ima posadu. Kad su dvojica, povremeno trojica na vlastitom brodu, oda ti ne preostane drugo pored klasičnog spina nego upotrebljavati puno više genaker. To je kod mene slučaj. Jedra su mi vrhunsko triradial krojena, sa full baten glavnim ali u laganim vjetrovima bez genakera ne ide kako bih htio (puno brže). Kad su mi mornari raspoloženi, nije mi problem pretjecati veće, ali kad nisu (žena + kčer) onda badava sve! Zato još uvijek jedrim na regatierima, bez obzira što mi je kod mojih godina prvi broj 6 i guštam u mogućnosti iskorištavanja svih modernih jedara, što nema veze sa vještinom i brojnošću posade.

Offline more

• Admiral flote
« Reply #14 on: January 30, 2019, 11:07:04 AM »
Ona barka šoravento nakon starta je moja. Čista klasika. Inače, kod mojih godina, prvi broj je 8. To navodim stoga da ne mislite da ste ostarjeli, već tek zreli regatjeri!

Offline Maestral

• Timunjer
  • **
« Reply #15 on: January 30, 2019, 08:49:33 PM »
E, pa i ja bi volio biti nekad ostarijeli regatjer sa prvim brojem 8, i to u dobroj kondiciji!

Offline pelig

• Sekondo
« Reply #16 on: February 01, 2019, 07:04:55 AM »
Ona barka šoravento nakon starta je moja. Čista klasika. Inače, kod mojih godina, prvi broj je 8. ...

Prvi broj je 8? Ja sam pretpostavljao da je 4, uzevši u obzir koliko si aktivan. Dragi prijatelju, ono što pišeš uvijek je zanimljivo za čitati; Ali ja bih bio oduševljen kada bi si dao malo truda pa nam napisao štogod o jedrenju i regatama u doba kad si počeo jedriti. Takove stvari mene najviše zanimaju!

Online Strici

• Admiral flote
« Reply #17 on: February 01, 2019, 09:53:34 AM »
To Pelige, to. I kad bi to naša "mornarčina potkovao" s pokojom slikom vjerujem da bi bio hit. :thumbsup:
ps. "mornarčina" je moja izvedenica za "more" jer da autora nazivam i spominjem s "more" mi je nekako čudno, ali znam da je naše "more" (opet mi je neprikladno pisati takvo ime) veliki moreljubac i jedromornar pa zato "mornarčina" :thumbsup:
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline more

• Admiral flote
« Reply #18 on: February 01, 2019, 11:50:57 AM »
Hvala, hvala! Malo sam preopterećen jer upravo sređujem građu za monografiju društva za sportove na moru DSAM 3.MAJ kojom vjerujem da ću uz ostalo razjasniti razliku između "luka posebne namjene - sportska luka i komunalne luke (već generacijski, na žalost, naši zakonodavci tu razliku u suštini ne poznaju). Svejedno, potruditi ću se, pretpostavljam da će nekima biti interesantno. 

Offline kompica

• Timunjer
  • **
« Reply #19 on: February 01, 2019, 12:41:40 PM »
3 Maj. Tu sam bio član prije nekih 40 i par godina. Tu sam i završio tečaj za jedriličara. Čovječe, koja su to bila vremena.  :crybaby2:
Pesimist se žali na vjetar, optimist očekuje da će se promijeniti a realist prilagođava jedra.Sir William Arthur Ward