Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: JOŠ O BOVAMA!  (Read 7093 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Damir s

• Admiral
Re: JOŠ O BOVAMA!
« Reply #20 on: August 17, 2018, 08:50:45 PM »
"jos bi Slo triba platit kaznu ca je ogreba kamenja" .............. PERO pa ti si fenomenalan. Evo rešenja hrvatske gospodarske krize

Stvarno genijalna zamisaomoj Pero mozda nasi u vladi procitaju tvoj naputak :hello2: :occasion14:
« Last Edit: August 17, 2018, 09:50:55 PM by Damir s »
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline kompica

• Timunjer
  • **
« Reply #21 on: August 18, 2018, 02:55:48 PM »

Već dva dana pokušavam doći do kapetana Lučke uprave Poreč, ali ne uspijevam. Njegova suradnica koja mi se javila na fiksni telefon kaže da je kapetan na godišnjem odmoru, pokušavam ga dobiti na mobitel ali mi se ne javlja. Nastavljam i dalje, neću odustati.
Čim nešto saznam svakako ću napisati.
Pa ljudi moji šta ste navalili na čovjeka, pustite ga neka uživa. To je čovik od mora, kad će na GO ako ne sada? Kad se vrati sa GO onda sam čuo da ima još nešto bolovanja od prošle godine pa evo njega negdje oko 1.11. na poslu i onda će sve ljepo sredit. Samo strpljenja netreba odmah dizat paniku ako se koja barčica razbila. Pa pogledajte koliko ih se nije razbilo!  :violent1:
Pesimist se žali na vjetar, optimist očekuje da će se promijeniti a realist prilagođava jedra.Sir William Arthur Ward

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #22 on: August 18, 2018, 04:14:34 PM »
A inace kako moze bova otici sa barkom (nesto je trulo) :laughing7:
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo

Offline jazmi

• Timunjer
  • **
« Reply #23 on: August 21, 2018, 01:14:36 PM »
Koncesionar je odgovoran osim ako je zbilja bila neka uistinu izvanredna okolnost (ovisiti će o jačini oluje). Sumnjam da može izbjeći odgovornost s obzirom na sve norme koje oprema za sidrenje mora zadovoljavati što očigledno ovdje nije bio slučaj.

Offline pero

• Terco
« Reply #24 on: August 21, 2018, 02:37:24 PM »
Koncesionar je odgovoran osim ako je zbilja bila neka uistinu izvanredna okolnost (ovisiti će o jačini oluje).
Znači po ovome tvome napisano koncesionar je kriv a i nije ?
Daj objasni nama koji slabo to shvačamo malo jasnje jer na prvoj stranici mala od portala je postavila link olujnog vremena u Istri i ...i pošto se razumiš više od nas ovdi ,možeš li nam objasnit kako se računaju te izvanredne okolnosti ?Kako mjere jačinu oluja i ...koje su to norme opreme za sidrenje ?
Hvala unaprid
« Last Edit: August 21, 2018, 03:13:06 PM by pero »
Sponsored by RS  

Ja jednostavno obrišem svoj post za koji 'dan nakon' procjenim da nije za svakoga. Kod mene je to više pravilo nego izuzetak.by-Joso

Offline Mala od portala

• Administrator
  • Barba
  • Riječi lete, zapisano ostaje
« Reply #25 on: August 21, 2018, 09:35:14 PM »

Danas sam konačno uspjela uloviti načelnika Lučke uprave Poreč. Ta lučka uprava upravlja spomenutim sidrištem. Prema riječima načelnika Željka Čorka, pukao je škopac koji je lanac bove držao za corpo morto. Načelnik tvrdi da se sidrište dobro održava, da se kvaliteta svih spojeva kontrolira svake godine, ali da se, eto, ne može izbjeći poneka slična situacija. Kaže da je vjetar taj dan kad se nasukala slovenska jedrilica bio vrlo jak i da je naprosto iščupao škopac i odnio ga zajedno sa bovom i lancem koji je ostao na njoj. Tvrdi da oštećenja na jedrilici nisu velika i da je njezin popravak pri kraju.

Osobno mogu prihvatiti objašnjenje načelnika Čorka, no svejedno mislim da je to nedopustivo. Ovakve se situacije ne smiju događati. Ne smijem ni pomisliti što bi se dogodilo da je na vezu umjesto male slovenske jedrilice bila jahta od kakvih 500.000 eura.
Čovjek mora napraviti ono što čovjek mora napraviti.  Žena mora napraviti ono što on ne može. (Rhonda Hansome)

Offline more

• Admiral flote
« Reply #26 on: August 21, 2018, 10:24:54 PM »
Dakle, konačno, kriv je vjetar za kojeg sidrište nije projektirano. Pa onda za koju jačinu vjetra i visinu vala je to sidrište projektirano? Kako mi nautičari možemo to saznati da bi spasili glavu?!!! Ovaj načelnik Čork zaista priča gluposti iliti monade i, naravno, i  dalje ostaje načelnik.

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #27 on: August 22, 2018, 12:58:15 AM »

Danas sam konačno uspjela uloviti načelnika Lučke uprave Poreč. Ta lučka uprava upravlja spomenutim sidrištem. Prema riječima načelnika Željka Čorka, pukao je škopac koji je lanac bove držao za corpo morto. Načelnik tvrdi da se sidrište dobro održava, da se kvaliteta svih spojeva kontrolira svake godine, ali da se, eto, ne može izbjeći poneka slična situacija. Kaže da je vjetar taj dan kad se nasukala slovenska jedrilica bio vrlo jak i da je naprosto iščupao škopac i odnio ga zajedno sa bovom i lancem koji je ostao na njoj. Tvrdi da oštećenja na jedrilici nisu velika i da je njezin popravak pri kraju.

Osobno mogu prihvatiti objašnjenje načelnika Čorka, no svejedno mislim da je to nedopustivo. Ovakve se situacije ne smiju događati. Ne smijem ni pomisliti što bi se dogodilo da je na vezu umjesto male slovenske jedrilice bila jahta od kakvih 500.000 eura.

By far the most popular shackle types are the shackles with a screw pin, although safety pin versions are also available. Care needs to be taken when choosing shackles to this standard as there are many poor quality imitations currently in the EU -Usa market place. The faults can range from incorrect material used, lack of or incorrect heat treatment and poor manufacturing / machining processes leading to inferior quality.

https://cro-sail.xyz/anchor-chain-and-shackles-data-specifications/

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #28 on: August 22, 2018, 01:28:45 AM »
Shackles
There are just as many ruptures in shackles as in chain links, and both types of ruptures result in the same consequence - unintentional drift. Since the number of shackles is small compared to the number of chain links, each individual shackle has a higher rupture frequency than the chain links. The PSA is of the opinion that special attention should be given to the selection of shackles, as well as in connection with assessments of the condition of the shackles.

http://www.ptil.no/news/anchoring-failure-can-cause-major-accidents-article2367-878.html

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #29 on: August 22, 2018, 07:47:42 AM »
To sto ti objavljujes dmetre je za brodove i platforme za busenje i vadjenje nafte i to se radi periodicno ispitivanje u brodogradilistima dok je plovilo na suhom po tacno odredjenom standardu. Za nas normalne jedrilicare i vlasnike bark initko te ne prisiljava da testiraju svoj sidreni lanac ili konop a uostalom kako stoji u CRO SAIL "Suppliers normally proof test chain to between 40% and 50% of the rated Minimum Break Load (MBL), whereas the quoted Safe Working Load (SWL) is 25% of the MBL." sve to nema veze sa pamecu jer ako nabavljac testira lanac na 40-50% od nominirane prekidne cvrsoce to ce i najlosiji product (lanac) izdrzati :laughing7: jer njima je u cilju prodatitaj lanac a ti se poslje hebi kada ostanes bez plovila. Normalno bi trebalo taj lanac ili konop testirati na 110% nominalne prekidne cvstoce i onda bi znao sto kupujes i koristis. Sidreni lanac inace moze trajati godinama ako ga se nakon sidrenja polije sa par litara slatke vode ali ono sto je u konstantno moru treba redovito kontrolirati jer normalno u kolpu mortu je oko od betonskog zeljeza gambet mozda ljudi stave od inoksa (da duze traje) :icon_scratch: lanac ili sajla je od celika, imamo 3 razlicita materijala koj se trose trenjem i elektolizom i od sigurnoga dobivas nesigurno sidreno mjesto. Realnost je da vecina vlasnika bove nema para, mogucnosti a niti uvjtete za godisnje jednom pregledati sidreno mesto, a marine i kapetanije to ne zele raditi jer stvara ekstra trosak a nije obavezno nikakvim zakonskim aktima zato smo onda mi mali nauticari dovedeni u situaciju da nam kao tom Slovencu otplovi jedrilica na grote :icon_scratch: Zato moj savjet makar jednom godisnje pregldajte lanac ili konop sa svim pripadajucim djelovima i imajte dobro osiguranje. PS ne zaboravite zadnje oko ili kraj sidrenoga konopa vezati na plovilo :sunny: