Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: JOŠ O BOVAMA!  (Read 11897 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mala od portala

• Administrator
  • Barba
  • Riječi lete, zapisano ostaje
JOŠ O BOVAMA!
« on: August 15, 2018, 11:25:51 AM »
Ne znam jeste li u novinama i na portalima vidjeli ovu vijest:

https://www.24sata.hr/news/oluja-u-istri-pukao-konop-pa-im-se-jedrilica-zabila-u-stijene-586088

Obratite pažnju na video koji je dodan malo niže u tekstu. Kad malo bolje pogledate, uočit ćete da je brodica bila na bovi, žutoj bovi koja je isto završila na stijenama a jedan od ljudi na slici namata lanac, i to vrlo vjerojatno od te iste bove. Čini se da je bova popustila pod naletima valova i vjetra.

I sad opet pokrećemo onu istu priču o tome koliko su sigurna naša sidrišta s bovama - a nisu!, u to sam se i sama uvjerila - i ima li koncesionar policu osiguranja iz koje će vlasniku brodice nadoknaditi štetu.
Čovjek mora napraviti ono što čovjek mora napraviti.  Žena mora napraviti ono što on ne može. (Rhonda Hansome)

Offline more

• Admiral flote
Re: JOŠ O BOVAMA!
« Reply #1 on: August 15, 2018, 01:02:57 PM »
O tome smo pisali jako puno. Sada bi trebalo samo provjeriti da li taj proizvod, kojeg je koncesionar plasirao na tržište, odgovara strogim normama koje su u tu svrhu zakonom propisani! Nadajmo se da će novinari rasvjetliti taj slučaj!

Offline Mala od portala

• Administrator
  • Barba
  • Riječi lete, zapisano ostaje
« Reply #2 on: August 15, 2018, 03:08:05 PM »

Pokušala sam nazvati Lučku upravu Poreč i dobiti više informacija o uzrocima nasukavanja, ali mi se nitko ne javlja, očito je i njima praznik, bez obzira na srce sezone.
Pokušat ću ponovo sutra.
Čovjek mora napraviti ono što čovjek mora napraviti.  Žena mora napraviti ono što on ne može. (Rhonda Hansome)

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #3 on: August 15, 2018, 04:01:44 PM »
Pa ce lijepo Jedrilicar iz Slovenije tuziti marinu a svi mi platiti stetu i covjek ce lijepo dobiti novu jedrilicu a usput i advokat ce dobro zaraditi.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline more

• Admiral flote
« Reply #4 on: August 15, 2018, 05:57:13 PM »
Strpimo se malo dok naša Mala ne dobije konkretnije informacije. Slučaj je vrlo opasan za naš turizam. Prodajemo po život opasne proizvode van svih normi!

Offline Admiral Boris Sore

• Mali od palube
  • *
« Reply #5 on: August 15, 2018, 07:57:46 PM »
Kao sta sami odgovarate za svoje sidro i lanac, tako vam je i sa bovama.
Mazda zakonski ima neka shema sa osiguranjem nezgode, ali na kraju dana uvik je zapovjednik kriv za nezgodu.
A osiguranje i naplata su drugi par postola.

Pozdrav sa bove na Sardiniji  :sunny:

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #6 on: August 15, 2018, 08:49:11 PM »
Pa ce lijepo Jedrilicar iz Slovenije tuziti marinu a svi mi platiti stetu i covjek ce lijepo dobiti novu jedrilicu a usput i advokat ce dobro zaraditi.
Dobit će govno a ne novu jedrilicu.
 Tako, primjerice, ugovor o vezu koji sadrži
i obvezu prihvata, čuvanja i održavanja plovnog objekta ima elemente ugovora o
najmu, ugovora o ostavi, ugovora o nalogu i ugovora o djelu koji su uređeni ZOOom.( Sklopljen pravi ugovor mjesečni,ljetni,zimski ili cjelogodišnji)
S druge strane ugovor o tranzitnom vezu ili dnevnom vezu koji je najčešće
neformalan, te se sklapa samim pristajanjem na vez, tj. na taj način automatskim
pristupanjem općim uvjetima poslovanja pojedine luke nautičkog turizma, sadrži
elemente ugovora o najmu, no ne i ugovora o ostavi, nalogu i o djelu.

Kad bi se ustanovilo da je do štete došlo zbog propusta
dužne pažnje  luke nautičkog turizma da primjereno
uredi ili provodi red u luci, time bi se uspješno utvrdila njena odgovornost za
štetu.
 Za takvu štetu se po pravilima ZOO-a odgovara bez krivnje, tj. na temelju uzročnosti (objektivna
odgovornost).27 Moguće se osloboditi takve odgovornosti samo ako se dokaže
da je šteta nastala uslijed više sile (bila oluja,završena priča)

sad o Marinama
Osnovna obveza luke da ustupi vez za smještaj plovila uobičajeno se svodi
na to da luka ustupi određeni dio svog akvatorija, objekata i infrastrukture
te odgovarajuće lučke opreme na uporabu određenoj osobi (korisniku veza) za
smještaj određenog plovila na vezu u moru ili na suhom.Pri tom se obvezuje
da će pažnjom dobrog stručnjaka brinuti o tome da vez koji se daje na korištenje
bude ispravan i siguran u tehničkom i nautičkom smislu te odgovarajući za određeno
plovilo, s obzirom na vrstu, dimenzije i druge tehničke osobine plovila, i
kao takav održavan tijekom čitava ugovora. Posebno, ovo uključuje obvezu luke
da pažnjom dobrog stručnjaka brine o ispravnosti opreme veza, da ima zaposlen
dovoljan broj kvalificiranih djelatnika osposobljenih za poslove vezane za održavanje,
nadzor i brigu o tehničkoj i nautičkoj sigurnosti i ispravnosti vezova, da reOpće
uvjete Opće uvjete za smještaj plovila u Marini obično Kad je riječ o vezu na moru, to se odnosi poglavito na dio morske površine, gata za pristup plovilu,sidreni blok i lanac, priključak za električnu energiju i tekuću vodu i sl.
moraju se redovito provjeravati i održavati tehničku i nautičku sigurnost veza. Važno je naglasiti
da je prema uobičajenim uvjetima poslovanja luka nautičkog turizma opremanje
plovila kvalitetnim i odgovarajućim konopima za privez i bokobranima i njihovo
održavanje obveza korisnika veza. Obično se ugovara da je luka ovlaštena samoinicijativno
nadomjestiti konope za privez i bokobrane na plovilu za račun korisnika
veza ako oni nisu odgovarajuće kvalitete, ili su u lošem stanju, ili nedostaju,
a korisnik veza se sam za to ne pobrine ni nakon što ga je luka na to upozorila.
Ali ova stavka ugovora sve baca u vodu.

Marina  neće se smatrati odgovornom ako do oštećenja plovila ili bilo kojeg djela istog
dođe usljied više sile:
Pod višom silom podrazumjevaju se izvanredne vanjske okolnosti koje nastanu nakon sklapanja
Ugovora, a prije roka za ispunjenje određene obveze čije nastupanje ugovorne strane nisu mogle
izbjeći, predvidjeti niti otkloniti ; npr. Orkansko nevrijeme, iznimni plimni val, potres, požar,
epidemija, te druge prirodne nepogode ili katastrofe, štrajk, mjere državnih organa, građanski
nemiri i rat i tome sl.

Svaka marina manje-više ima svog ovlaštenog ronioca-koncesionara.

Sportske lučice vlasnik je odgovoran za sve od betonskog bloka,lanca,konopa,ronioca i redovitog pregleda.

Pročitajte i sami malo obilnije štivo.

file:///D:/libraries/download/167_001_035_Padovan.pdf

Jedina stavka koja ukopaje marinu je zabrana ronjenja osim koncesionara ronioca. I tu se triba ako se desi ići na nemar ali tada jadni ronioc ni kriv niti duzan upada u govna niti ima love za platit stetu. Ali tuži se marina jer s njom je sklopljen ugovor,kako će ona dalje njezina stvar.

« Last Edit: August 15, 2018, 09:05:52 PM by dmeter »

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #7 on: August 15, 2018, 09:02:43 PM »
Pa sto ces vise nego kada jedrilica zavrsi na stijenama sa bovom od lucice, ki je odgovoran????????????? :laughing7:
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #8 on: August 15, 2018, 09:06:54 PM »
Kao sta sami odgovarate za svoje sidro i lanac, tako vam je i sa bovama.
Mazda zakonski ima neka shema sa osiguranjem nezgode, ali na kraju dana uvik je zapovjednik kriv za nezgodu.
A osiguranje i naplata su drugi par postola.

Pozdrav sa bove na Sardiniji  :sunny:
Je kapetan je pogotovo na bovi,sidru kriv.Kratko i jasno.

Offline more

• Admiral flote
« Reply #9 on: August 15, 2018, 10:19:21 PM »
A što ako se dokaže da je karika lanca bove bila prekomjerno iskorodirana? Zar je kapetan barke dužan provjeravati kvalitetu unajmljenog veza? Ako je tako, onda je sve to jedna velika prijevara koja ugrožava život nautičara.