Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Trajnost mineralnog ulja  (Read 9670 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online more

• Admiral flote
Trajnost mineralnog ulja
« on: January 30, 2018, 01:13:28 PM »
Još prije 100 godina je bilo poznato da se ulje mora svake godine mora mijenjati neovisno o manjem broju sati rada. Takvo pravilo temeljio se na postavci da mineralno ulje stalno oksidira i da tokom jedne godine to previše smanjuje njegov viskozitet. Da, to je bilo onda kada ulja nisu imala toliko aditiva kao današnja. Da li i danas vrijedi to staro pravilo? Nakon 100h rada analiziram to ulje onako vizuelno i među prstima i djeluje mi sasvim dobro, te s toga sam postavio to pitanje.

Offline dmeter

• Kontra-admiral
Re: Trajnost mineralnog ulja
« Reply #1 on: January 30, 2018, 01:33:58 PM »
Još prije 100 godina je bilo poznato da se ulje mora svake godine mora mijenjati neovisno o manjem broju sati rada. Takvo pravilo temeljio se na postavci da mineralno ulje stalno oksidira i da tokom jedne godine to previše smanjuje njegov viskozitet. Da, to je bilo onda kada ulja nisu imala toliko aditiva kao današnja. Da li i danas vrijedi to staro pravilo? Nakon 100h rada analiziram to ulje onako vizuelno i među prstima i djeluje mi sasvim dobro, te s toga sam postavio to pitanje.
na brodicama i yahtama svako 6 mjeseci plovija ne plovija.

Offline Tihač

• Global Moderator
  • Terco
« Reply #2 on: January 30, 2018, 02:31:16 PM »
Nisam stručnjak za ulje, al' mogu reći da sam napravio ovako s turbo diesel (sa zajedničkom šinom) autićem:

- promijenio sam ulje na 15.000, zatim na 30.000 i zatim na svakih 30.000 (osim prošli tjedan, kad sam shvatio da je već prošlo 32.000 od izmjene ulja  (i dvije godine)
- do sad je autić prešao 387.000 km, namjeravam ga detaljno razmontirati na 400.000 (za pola godine) (Imam na raspolaganju svu opremu auto servisa, ali na žalost nema opremu za mjerenje snage, da vidim koliko konja je umrlo do sada.)
- kad mi se razletjela turbina (do sad prva, na 310.000 km, što je za taj tip turbine puno više od prosječnog trajanja), vozio sam auto na ulje iz motora, dok nisam izašao s autoputa (potrošio sam 5 litara iz kartera, ostalo je još pola litre, ako se dobro sjećam)
(Kad se turbina razleti, motor ne vuče diesel nego vlastito ulje. Ne preporučam da to radite, da auto ne ode sam u previsoke okretaje.)

Trkaći jednocilidraš sam nakon 3 godine stajanja pokrenuo, zagrijao, vozio 100 km do servisa nemilosrdno.
Kako smo ga tamo rastavili do detalja, tako smo ga i sastavili, jer nije trebalo ništa raditi (očekivao sam brušenje cilindra, novi klip i klipnjaču, zato mi je bilo svejedno kakvo je ulje, s tim da se takav motor vozi sa manje od minumuma ulja na trkama, da se lakše okreće  :color:).

Moje mišljenje je da će motor trajati 50 godina ako se vozi na ulje starije od jedne godine, a 70 ako svake godine dobije novo ulje.
Kad sam pitao tipa kojem je to struka, jasno je da je rekao da nije isto kakvo je ulje i kakav je motor. :-)

Bolje je biti bez gaća na plaži, nego raditi u odijelu...

Online more

• Admiral flote
« Reply #3 on: January 30, 2018, 05:56:22 PM »
Postoji još jedan visokostručan odgovor: provjera viskoznosti viskozimetrom koja se inače primjenjuje kod velikih brodskih motora gdje se radi o velikoj količini ulja. Mene, a vjerujem i puno drugih kojima se ne isplati trošiti na skupe laboratorijske viskozimetre, interesira da li je intenzitet oksidacije ulja ostao nepromjenjen unatoč modernim aditivima? Ili praktički: da li je obavezno izmjeniti ulje svake godine unatoč kraćem normalnom radu motora. Odnosno: da li tržište nudi kakav jeftin viskozimetar dovoljne točnosti za motore naših barki?

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
« Reply #4 on: January 30, 2018, 06:29:49 PM »
Koliko litara ulja ti ide u motor?
Za vrijednost tih nekoliko litara ne isplati se riskirati.
Volvo ima servisni interval 500 sati što je poprilično puno.
Nakon tih 500 sati ulje više liči na katran, nego na ulje.
Svaki normalan mehaničar će ti reći da je max interval 300 sati ili jednom godišnje.
Takodjer, Volvo preporuča isključivo mineralna ulja, a nikako sintetička jer se puno bolje ponašaju u morskom okruženju, tj. vlazi koja dospije u ulje.
Ja u autima koristim isključivo sintetička ulja. Činjenica je da su sva tri još uvijek u garantnom roku, pa moram, ali i da nisu isto bih koristio najkvalitetnija ulja.
Ne treba zaboraviti da auto i brod nisu isto i ne rade u istom okruženju. Prekoračenje zadanog roka izmjene ulja na brodu puno više šteti nego motoru u autu. Pogotovo za aute koji rade malo kilometara i većinu vremena provode u suhoj garaži.

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #5 on: January 30, 2018, 07:20:01 PM »
Koliko litara ulja ti ide u motor?
Za vrijednost tih nekoliko litara ne isplati se riskirati.
Volvo ima servisni interval 500 sati što je poprilično puno.
Nakon tih 500 sati ulje više liči na katran, nego na ulje.
Svaki normalan mehaničar će ti reći da je max interval 300 sati ili jednom godišnje.
Takodjer, Volvo preporuča isključivo mineralna ulja, a nikako sintetička jer se puno bolje ponašaju u morskom okruženju, tj. vlazi koja dospije u ulje.
Ja u autima koristim isključivo sintetička ulja. Činjenica je da su sva tri još uvijek u garantnom roku, pa moram, ali i da nisu isto bih koristio najkvalitetnija ulja.
Ne treba zaboraviti da auto i brod nisu isto i ne rade u istom okruženju. Prekoračenje zadanog roka izmjene ulja na brodu puno više šteti nego motoru u autu. Pogotovo za aute koji rade malo kilometara i većinu vremena provode u suhoj garaži.
krivo si pročitao
100-200 sati ili 12 mjeseci.

Pošto volvo penta u mene i kod tebe nije proizvođać motora.meni je prestavnik  proizvođač motora u rijeci rekao pošto ide jeftino ulje da ga mjenjam 2x godišnje ili svako 100 sati.
bla,bla  Meni je čak rekao na moj broj sati,starost 3x svako 100 sati max.
ja inače koristim SHELL RIMULA  mislim R4  vds-3  tebi vjerovatno SHELL RIMULA R4 SAE 15W-40 VDS-3, API CI-4, ACEA E7

Iz neke moje ludosti na benetou 29 volvo kupija full sintetik ulje zamisto 20 kn litra ja platija 150 kn litra motor mi zaribao nakon 40 minuta. Promjenija rabljeni motor od trgovca rabljenim motorima iz rijeke(mislim da ih je nabavljao iz italije)i prodao jedrilicu a da novi motor nisam vozija više od 1 nm sa mehaničarom.

uglavnom volvo penta sa perkins bazom 20 litara oko 480-600 kn sa PDV
Premium   Rimula R5 LM 10W-40 (a, b, c, d, e)         
Standard   Rimula R4 L 15W-40      
Alternative   Rimula R4 X 15W-40
ubricant / Capacity Notes
a.   Load factor at or above 40%
b.   Oil drain interval: 250 hours
c.   Severe duty includes applications listed for 250 hours in the 1000 and new 1000 series Users Handbook, and any applications with a load factor above 50% (45% for 100 series)
d.   For high sulphur fuels, refer to the 'users handbook' for the reduction in oil change periods. (High sulphur fuels cannot be used in emission controlled engines)
e.   Alternative recommendations: -30°C to 0°C, Refer to Technical; -25°C to 20°C, Refer to Technical; -15°C to 40°C, Rimula R5 LE 10W-30 / Rimula R4 Multi 10W-30; >-10°C, Rimula R5 LM 10W-40 / Rimula R4 L 15W-40 / Rimula R4 X 15W-40; >5°C, Refer to Technical; 0°C to 25°C, Refer to Technical; 5°C to 40°C, Refer to Technical; >15°C, Refer to Technical

Online more

• Admiral flote
« Reply #6 on: January 30, 2018, 08:56:35 PM »
Dakle svi izmjenjuju ulje nakon godinu pa čak i nakon 1/2godine kao prije 100 godina a da nisu provjerili zašto to čine! Batali uštedu provjerom kvalitete korištenog ulja, ziher je ziher.

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #7 on: January 30, 2018, 10:18:50 PM »
Kvaliteta ulja se rapidno poboljsala ali ja uvijek i na autima mjenjam 10 000-15 000 km po programu fabrikanta je 30 000Km a na barcici svako proljece u motoru i kopci. Nisam na sigurnosti nikada sparao niti bi drugima savjetovao. Neki kazu promjeni ulje na barcici na kraju sezone, da je bolje, ali ja se drzim svojeg uvjerenja i nikada nisam falio (barem za sada). Lani sam imao 13 radnih sati motora, bacam cisto ulje ali i to je bolje nego imati problema. Motor je Yanmar 3 cilindra od 1986 i sada ima 536 radnih sati i radi ko urica :sunny:
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #8 on: January 31, 2018, 09:20:52 AM »
Kvaliteta ulja se rapidno poboljsala ali ja uvijek i na autima mjenjam 10 000-15 000 km po programu fabrikanta je 30 000Km a na barcici svako proljece u motoru i kopci. Nisam na sigurnosti nikada sparao niti bi drugima savjetovao. Neki kazu promjeni ulje na barcici na kraju sezone, da je bolje, ali ja se drzim svojeg uvjerenja i nikada nisam falio (barem za sada). Lani sam imao 13 radnih sati motora, bacam cisto ulje ali i to je bolje nego imati problema. Motor je Yanmar 3 cilindra od 1986 i sada ima 536 radnih sati i radi ko urica :sunny:
i tu si 100% u pravu ja mjenjam ulje 01.4 druga izmjena 01.08

Online more

• Admiral flote
« Reply #9 on: January 31, 2018, 01:14:04 PM »
I sicher ima svoju granicu. Mene duša boli kada iz neznanja a i iz ljenosti bacam još dobro ulje, ali i druge stvari.