Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najve─çe dubine jedra, a mo┼żemo analizirati i druge podatke va┼żne za procjenu trenuta─Źnog stanja i optimalnog namje┼ítanja jedra

MLADEN ┼áUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ┼ŻIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i ─Źovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu ÔÇ×Ocean i druge pri─ŹeÔÇť o svojim dogodov┼ítinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Namatanje jedra u jarbol  (Read 15347 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dmeter

• Kontra-admiral
Re: Namatanje jedra u jarbol
« Reply #10 on: January 26, 2018, 08:32:52 PM »
baj'd'vej ......   meni rekli da i na regatnim jedrilicama koriste rol prednja jedra...
baj'd'vej 2 ....preko 15 ─Źvorova se ne regatava...  :dontknow:
Leo mislija sam da se ti razumiš u regate.

Jadranska regata startati ─çe sutra (29.4.) u 10:00 h. Po┼íto su i danas uvjeti na otvorenom moru onemogu─çili start regate, ovogodi┼ínje izdanje jedriti ─çe se na skra─çenoj ruti Vis-Su┼íac-Palagru┼ża-Su┼íac-Vis. Vjerujemo da nakon 3 dana i┼í─Źekivanja posade jedva ─Źekaju start te da nas o─Źekuju zanimljiva nadmetanja...

Ju─Źer (27.4.) nakon odgode starta odr┼żan je sastanak kormilara na kojem je zaklju─Źeno da se ni tijekom ju─Źera┼ínjeg popodneva uvjeti ne omogu─çavaju start regate. Danas (28.4.) u podne zakazan je novi sastanak kormilara sa regatnim odborom na kojem ─çe biti odlu─Źeno ho─çe li 11. Jadranska startati danas u poslijepodnevnim satima...

Zbog vrlo jakog juga odgo─Ĺen je start 11. Jadranske regate.

Regata koja je trebala startati ve─Źeras put Jabuke i nazad prema Vodicama zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta odgo─Ĺena je za sutra u 7h na skra─çenoj

Dana┼ínji start regate preko Atlantika za samce na 6.5 metara duga─Źkim (odnosno kratkim:) jedrilicama 'Mini Transat 2013' na ruti od Dourneneza na sjeveru Francuske, preko Lanzarotea na Kanarima do Pointe-a-Pitre na Karibima je odgo─Ĺen zbog duboke ciklone koja se pribli┼żava Biskajskom zaljevu

U Cape Townu je odgo─Ĺen start druge etape regate oko Svijeta za samce 'Velux 5 Oceans' zbog lo┼íih vremenskih uvjeta na jugu Afrike.

Lo┼ía vremenska prognoza natjerala je organizatore iz JK Labuda da najstariju i najmasovniju regatu krsta┼ía na Jadranu, legendarnu Mrdujsku regatu, koja je danas trebala imati 79. izdanje, ipak odgode za ÔÇô nedjelju!

Triba li ti još primjera.

Offline Maestral

• No┼ítromo
« Reply #11 on: January 26, 2018, 09:11:44 PM »

Lazy bag (vre─ça na bumu) je najprakti─Źnije i najjeftinije rije┼íenje.
Ali ni namatanje u jarbol nije neizvedivo.
U Zd ima Bavaria 37 na kojoj je jedro sa vertikalnim štekama i namata se u jarbol.
Koliko znam to je gore ve─ç 4-5 godina i vlasnik koristi za regate.

To ┼íto vlasnik koristi takva jedra za regate jo┼í ne zna─Źi, da su jedra sa vertikalnim ┼ítekama dobra, to ti je obi─Źan modni kompromis. Ne vidim kako bi ta jedra mogla napraviti neki koliko toliko pristojan oblik u gornjem djelu naro─Źito sa vjetrom sa krme ili polukrme. Svatko ima pravo regatavati sa svojim brodom, ko mu brani. Istina, rol sistemi su na velikim jedrilicama po┼żeljni ili skoro nezamislivi ako je na brodu mala posada. Na manjim to ne treba. To ┼íto se danas na puno regata ne jedri kod 15+, to je zato, ┼íto su svi manji noviji regatijeri pa i puno malo ve─çih napravljeni na minimalnom limitu konstrukcijske sigurnosti, sve u svrsi ┼íto manje te┼żine. Svi bi se vi┼íe ili manje na 20+ raspali ili ostali najmanje bez jarbola ili kolumbe.
« Last Edit: January 26, 2018, 09:16:15 PM by Maestral »

Leo

• Guest
« Reply #12 on: January 26, 2018, 09:16:21 PM »
 :icon_biggrin: mislim da je sve to tvoje bilo debelo preko 15 ─Źvorova (o tome govormo !!!!)

Od te Mrdulje koju navodi┼í (bez godine) pro┼ílo je 7 godina i u me─Ĺuvremenu bilo je nekoliko po jakom vjetru, debelo iznad 15 ─Źvorova.
Mini transat i sli─Źne odga─Ĺaju starteve ili mijenjau rutu kad su vjetrovi debelo iznad 15 ─Źvorova, kod njih su limiti debelo preko 40 ─Źvorova

Mrdulja 07.10.2017 - udari bure preko 40 ─Źvorova
Memorial Alena Brukete  17.09.2017 - jugo preko 25 ─Źvorova
ORC Zadar 26.03. 2017  tramuntana preko 20 ─Źvorova

Jabuka 12.11.2016  - odgo─Ĺen start za 7 sati  (aladin davao vjetar tamnoljubi─Źasto)  jedrena po buri do 40 ─Źvorova
Barcolana 09.10.2016 - odgo─Ĺen start za 1 sat, vo┼żena po buri od 35 ─Źvorova
Rotary 03.10.2016 - prvi plov po jugu od preko 20 ─Źvorova
Zagreba─Źka regata 17.07.2017 vo┼żena po buri preko 20 ─Źvorova
..........
...........
............
Punatska regata, 1988  bura 40 ─Źvorova..

jel trebam dalje  :angel4:
« Last Edit: January 26, 2018, 09:26:45 PM by Leo »

Leo

• Guest
« Reply #13 on: January 26, 2018, 09:21:38 PM »
Na svim ovim regatama nisam primijetio tolika otpadanja kolumbi, jarbola .....
Istina na Mrdulji je bilo štete ali i veliki broj brodova
A koliko znam na Barcolani je bilo uglavnom štete od rasparanih jedara.

A ─Źinjenica je da B37 dobro jeri sa takvim jedrom i nakon "snala┼żenja" u trimu ┼íteka posti┼że dobre rezultate.

Offline Maestral

• No┼ítromo
« Reply #14 on: January 26, 2018, 10:28:38 PM »
Ne shva─çaj doslovce, to sam napisao da se shvati razlika u filozofiji izrade modernih bolida, koji su radjeni za laganije vjetrove i onih malo ja─Źih, koji nemaju problema sa malo vi┼íe Bf. Na svim jadranskim regatama prevladavaju ovi drugi i racer-cruser jedrilice. Jedrim na Barcolani ve─ç 17 godina (osim dva puta zadnjih par godina) pa i one ─Źuvene 2000, kad je usred regate zapuhala ┼żestoka bura i napravila ravi dar mar medju brodovima. Spasila─Źka slu┼żba imala je pune ruke posla najvi┼íe sa ovim novim laganim bolidima, koje je jedva uspijevala spa┼íavati. Jednostavno nisu projektirani za takvo more i vjetar! Sve ostale "normalne" jedrilice izvukle su se vi┼íe ili manje bez nekih ve─çih ogrebotina osim normalno dosta stradalih jedara. A i to ne radi neznanja nego potpune nemogu─çnosti u tom vjetrovitom paklu bilo ┼íto pametno napraviti a ne izlo┼żiti sebe opasnosti.

Leo

• Guest
« Reply #15 on: January 26, 2018, 11:10:21 PM »
Meni se ─Źini da su u tim uvjetima na kraju doslovno vi┼íe problema imali ti drugi a ne "bolidi" kako ih ti zove┼í iako tih bolida na Jadranu nema ba┼í puno. Ali to je samo moje skromno vi─Ĺenje.
Volio bih da objasnim ─Źovjeku za┼íto su vertikalne ┼íteke ┼íminka, a koriste ih i na rok genovama.
Istina na rok genovama su kra─çe, za glavno jedro idu po cijeloj visini.
Koliko sam vidio, al opet mogu─çe da grije┼íim, poma┼żu odr┼żavanju forme jedra dosta efikasno.

Offline Maestral

• No┼ítromo
« Reply #16 on: January 27, 2018, 12:09:15 AM »
OK, ja zovem "bolide" sve barke, koje su napravljene na limit (┼íto lak┼íe za svoju du┼żinu na u┼ítrb onoj zdravoj zihera┼íkoj sigurnosti) i kvadraturom jedara opet na limitu. Toga ima dosta i na na┼íoj strani jadrana (maloserijski primjerci ili ─Źak unikati). Za┼íto jedro sa punim okomitim ┼ítekama ne ili da - to je ve─ç vi┼ía matematika sa puno detalja.
Kad bih ve─ç morao odlu─çivati koji sistem bih stavio na brod, onda sigurno rol jarbol prije rol buma. Puno je komotniji i stvara manje problema (sa ┼ítekama po punoj visini mora bum biti obavezno pravokutno na jarbol, da letvice udju istovremeno i na po─Źetku i na vrhu jarbola, ina─Źe se kod krivog ulaznog kuta mo┼że dogoditi da ide ili donji ili gornji kraj prije u jarbol i u nekom momentu mo┼że┼í do─çi do to─Źke, kad ne mo┼że┼í vi┼íe ni naprijed ni nazad). ┼áto se performansi ti─Źe, rol bum je bolji zato ┼íto je najsli─Źniji ful baten jedru ali treba paziti kod navijanja na kut buma, ina─Źe dodje brzo do krivog namatanja i sve se brzo za┼ítopa.

Leo

• Guest
« Reply #17 on: January 27, 2018, 07:18:25 AM »
A što je sa profilom jedra?
Kod rolanja na bum nestaje potpuno "drob" jedra u tom dijelu.

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #18 on: January 27, 2018, 07:21:24 AM »
Kad bih ve─ç morao odlu─çivati koji sistem bih stavio na brod, onda sigurno rol jarbol prije rol buma. Puno je komotniji i stvara manje problema (sa ┼ítekama po punoj visini mora bum biti obavezno pravokutno na jarbol, da letvice udju istovremeno i na po─Źetku i na vrhu jarbola, ina─Źe se kod krivog ulaznog kuta mo┼że dogoditi da ide ili donji ili gornji kraj prije u jarbol i u nekom momentu mo┼że┼í do─çi do to─Źke, kad ne mo┼że┼í vi┼íe ni naprijed ni nazad). ┼áto se performansi ti─Źe, rol bum je bolji zato ┼íto je najsli─Źniji ful baten jedru ali treba paziti kod navijanja na kut buma, ina─Źe dodje brzo do krivog namatanja i sve se brzo za┼ítopa.

Kako imam ozbiljnu  namjeru radi jednostavnosti rada sa jedrima i preci na jedan od sistema rolanje u jarbol ili rolanje u boom kao i ugradna elektricnih vinceva a nisam siguran da modifikacija je vrijedna za ugradjivanje u LUCKYa koji je 1986 godiste jeste da je u perfektnom stanju ali ???. Poceli smo razmisljati da u bliskoj buducnosti krenemo u kupnju nove ili kakve novije jedrilice sa tim nacinom uvlacenja i izvlacenja jedara. Jedan od razloga je i moje godine (jos sam u dobroj kondiciji) ali sto nosi buducnost a rad sa jedrima nije bas lagan posao tako da ako mislimo uzivati u jedrenju i kasnije moramo sve podrediti nasim  zelama uvjetima.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako ┼żeli┼í izbje─çi kritiku ne radi ni┼íta, ne govori  (Aristotel)

Leo

• Guest
« Reply #19 on: January 27, 2018, 07:38:24 AM »
Kod rolanje u jarbol sa vertikalnim štekama potrebno je da su steke paralelne da osovinom rolanja, a to osigurava kroj.
Škota i vang se pri rolanju otpuste , nagib buma se prilagodi, naravno mislim na male nagibe/otklone.

Kod rolanja u jarbol baza rolanja je duga a put rolanja je kratak dok je kod rolanja na bum obrnuto, baza kratka a put  dug, rezultira debljim namotajem.
« Last Edit: January 27, 2018, 08:03:23 AM by Leo »