Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Namatanje jedra u jarbol  (Read 7433 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dmeter

• Komodor
Re: Namatanje jedra u jarbol
« Reply #10 on: January 26, 2018, 08:32:52 PM »
baj'd'vej ......   meni rekli da i na regatnim jedrilicama koriste rol prednja jedra...
baj'd'vej 2 ....preko 15 čvorova se ne regatava...  :dontknow:
Leo mislija sam da se ti razumiš u regate.

Jadranska regata startati će sutra (29.4.) u 10:00 h. Pošto su i danas uvjeti na otvorenom moru onemogućili start regate, ovogodišnje izdanje jedriti će se na skraćenoj ruti Vis-Sušac-Palagruža-Sušac-Vis. Vjerujemo da nakon 3 dana iščekivanja posade jedva čekaju start te da nas očekuju zanimljiva nadmetanja...

Jučer (27.4.) nakon odgode starta održan je sastanak kormilara na kojem je zaključeno da se ni tijekom jučerašnjeg popodneva uvjeti ne omogućavaju start regate. Danas (28.4.) u podne zakazan je novi sastanak kormilara sa regatnim odborom na kojem će biti odlučeno hoće li 11. Jadranska startati danas u poslijepodnevnim satima...

Zbog vrlo jakog juga odgođen je start 11. Jadranske regate.

Regata koja je trebala startati večeras put Jabuke i nazad prema Vodicama zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta odgođena je za sutra u 7h na skraćenoj

Današnji start regate preko Atlantika za samce na 6.5 metara dugačkim (odnosno kratkim:) jedrilicama 'Mini Transat 2013' na ruti od Dourneneza na sjeveru Francuske, preko Lanzarotea na Kanarima do Pointe-a-Pitre na Karibima je odgođen zbog duboke ciklone koja se približava Biskajskom zaljevu

U Cape Townu je odgođen start druge etape regate oko Svijeta za samce 'Velux 5 Oceans' zbog loših vremenskih uvjeta na jugu Afrike.

Loša vremenska prognoza natjerala je organizatore iz JK Labuda da najstariju i najmasovniju regatu krstaša na Jadranu, legendarnu Mrdujsku regatu, koja je danas trebala imati 79. izdanje, ipak odgode za – nedjelju!

Triba li ti još primjera.

Offline Maestral

• Kadet
  • *
« Reply #11 on: January 26, 2018, 09:11:44 PM »

Lazy bag (vreća na bumu) je najpraktičnije i najjeftinije riješenje.
Ali ni namatanje u jarbol nije neizvedivo.
U Zd ima Bavaria 37 na kojoj je jedro sa vertikalnim štekama i namata se u jarbol.
Koliko znam to je gore već 4-5 godina i vlasnik koristi za regate.

To što vlasnik koristi takva jedra za regate još ne znači, da su jedra sa vertikalnim štekama dobra, to ti je običan modni kompromis. Ne vidim kako bi ta jedra mogla napraviti neki koliko toliko pristojan oblik u gornjem djelu naročito sa vjetrom sa krme ili polukrme. Svatko ima pravo regatavati sa svojim brodom, ko mu brani. Istina, rol sistemi su na velikim jedrilicama poželjni ili skoro nezamislivi ako je na brodu mala posada. Na manjim to ne treba. To što se danas na puno regata ne jedri kod 15+, to je zato, što su svi manji noviji regatijeri pa i puno malo većih napravljeni na minimalnom limitu konstrukcijske sigurnosti, sve u svrsi što manje težine. Svi bi se više ili manje na 20+ raspali ili ostali najmanje bez jarbola ili kolumbe.
« Last Edit: January 26, 2018, 09:16:15 PM by Maestral »

Offline Leo

• Viceadmiral
« Reply #12 on: January 26, 2018, 09:16:21 PM »
 :icon_biggrin: mislim da je sve to tvoje bilo debelo preko 15 čvorova (o tome govormo !!!!)

Od te Mrdulje koju navodiš (bez godine) prošlo je 7 godina i u međuvremenu bilo je nekoliko po jakom vjetru, debelo iznad 15 čvorova.
Mini transat i slične odgađaju starteve ili mijenjau rutu kad su vjetrovi debelo iznad 15 čvorova, kod njih su limiti debelo preko 40 čvorova

Mrdulja 07.10.2017 - udari bure preko 40 čvorova
Memorial Alena Brukete  17.09.2017 - jugo preko 25 čvorova
ORC Zadar 26.03. 2017  tramuntana preko 20 čvorova

Jabuka 12.11.2016  - odgođen start za 7 sati  (aladin davao vjetar tamnoljubičasto)  jedrena po buri do 40 čvorova
Barcolana 09.10.2016 - odgođen start za 1 sat, vožena po buri od 35 čvorova
Rotary 03.10.2016 - prvi plov po jugu od preko 20 čvorova
Zagrebačka regata 17.07.2017 vožena po buri preko 20 čvorova
..........
...........
............
Punatska regata, 1988  bura 40 čvorova..

jel trebam dalje  :angel4:
« Last Edit: January 26, 2018, 09:26:45 PM by Leo »

Offline Leo

• Viceadmiral
« Reply #13 on: January 26, 2018, 09:21:38 PM »
Na svim ovim regatama nisam primijetio tolika otpadanja kolumbi, jarbola .....
Istina na Mrdulji je bilo štete ali i veliki broj brodova
A koliko znam na Barcolani je bilo uglavnom štete od rasparanih jedara.

A činjenica je da B37 dobro jeri sa takvim jedrom i nakon "snalaženja" u trimu šteka postiže dobre rezultate.

Offline Maestral

• Kadet
  • *
« Reply #14 on: January 26, 2018, 10:28:38 PM »
Ne shvaćaj doslovce, to sam napisao da se shvati razlika u filozofiji izrade modernih bolida, koji su radjeni za laganije vjetrove i onih malo jačih, koji nemaju problema sa malo više Bf. Na svim jadranskim regatama prevladavaju ovi drugi i racer-cruser jedrilice. Jedrim na Barcolani već 17 godina (osim dva puta zadnjih par godina) pa i one čuvene 2000, kad je usred regate zapuhala žestoka bura i napravila ravi dar mar medju brodovima. Spasilačka služba imala je pune ruke posla najviše sa ovim novim laganim bolidima, koje je jedva uspijevala spašavati. Jednostavno nisu projektirani za takvo more i vjetar! Sve ostale "normalne" jedrilice izvukle su se više ili manje bez nekih većih ogrebotina osim normalno dosta stradalih jedara. A i to ne radi neznanja nego potpune nemogućnosti u tom vjetrovitom paklu bilo što pametno napraviti a ne izložiti sebe opasnosti.

Offline Leo

• Viceadmiral
« Reply #15 on: January 26, 2018, 11:10:21 PM »
Meni se čini da su u tim uvjetima na kraju doslovno više problema imali ti drugi a ne "bolidi" kako ih ti zoveš iako tih bolida na Jadranu nema baš puno. Ali to je samo moje skromno viđenje.
Volio bih da objasnim čovjeku zašto su vertikalne šteke šminka, a koriste ih i na rok genovama.
Istina na rok genovama su kraće, za glavno jedro idu po cijeloj visini.
Koliko sam vidio, al opet moguće da griješim, pomažu održavanju forme jedra dosta efikasno.

Offline Maestral

• Kadet
  • *
« Reply #16 on: January 27, 2018, 12:09:15 AM »
OK, ja zovem "bolide" sve barke, koje su napravljene na limit (što lakše za svoju dužinu na uštrb onoj zdravoj ziheraškoj sigurnosti) i kvadraturom jedara opet na limitu. Toga ima dosta i na našoj strani jadrana (maloserijski primjerci ili čak unikati). Zašto jedro sa punim okomitim štekama ne ili da - to je već viša matematika sa puno detalja.
Kad bih već morao odlućivati koji sistem bih stavio na brod, onda sigurno rol jarbol prije rol buma. Puno je komotniji i stvara manje problema (sa štekama po punoj visini mora bum biti obavezno pravokutno na jarbol, da letvice udju istovremeno i na početku i na vrhu jarbola, inače se kod krivog ulaznog kuta može dogoditi da ide ili donji ili gornji kraj prije u jarbol i u nekom momentu možeš doći do točke, kad ne možeš više ni naprijed ni nazad). Što se performansi tiče, rol bum je bolji zato što je najsličniji ful baten jedru ali treba paziti kod navijanja na kut buma, inače dodje brzo do krivog namatanja i sve se brzo zaštopa.

Offline Leo

• Viceadmiral
« Reply #17 on: January 27, 2018, 07:18:25 AM »
A što je sa profilom jedra?
Kod rolanja na bum nestaje potpuno "drob" jedra u tom dijelu.

Offline Damir s

• Viceadmiral
« Reply #18 on: January 27, 2018, 07:21:24 AM »
Kad bih već morao odlućivati koji sistem bih stavio na brod, onda sigurno rol jarbol prije rol buma. Puno je komotniji i stvara manje problema (sa štekama po punoj visini mora bum biti obavezno pravokutno na jarbol, da letvice udju istovremeno i na početku i na vrhu jarbola, inače se kod krivog ulaznog kuta može dogoditi da ide ili donji ili gornji kraj prije u jarbol i u nekom momentu možeš doći do točke, kad ne možeš više ni naprijed ni nazad). Što se performansi tiče, rol bum je bolji zato što je najsličniji ful baten jedru ali treba paziti kod navijanja na kut buma, inače dodje brzo do krivog namatanja i sve se brzo zaštopa.

Kako imam ozbiljnu  namjeru radi jednostavnosti rada sa jedrima i preci na jedan od sistema rolanje u jarbol ili rolanje u boom kao i ugradna elektricnih vinceva a nisam siguran da modifikacija je vrijedna za ugradjivanje u LUCKYa koji je 1986 godiste jeste da je u perfektnom stanju ali ???. Poceli smo razmisljati da u bliskoj buducnosti krenemo u kupnju nove ili kakve novije jedrilice sa tim nacinom uvlacenja i izvlacenja jedara. Jedan od razloga je i moje godine (jos sam u dobroj kondiciji) ali sto nosi buducnost a rad sa jedrima nije bas lagan posao tako da ako mislimo uzivati u jedrenju i kasnije moramo sve podrediti nasim  zelama uvjetima.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline Leo

• Viceadmiral
« Reply #19 on: January 27, 2018, 07:38:24 AM »
Kod rolanje u jarbol sa vertikalnim štekama potrebno je da su steke paralelne da osovinom rolanja, a to osigurava kroj.
Škota i vang se pri rolanju otpuste , nagib buma se prilagodi, naravno mislim na male nagibe/otklone.

Kod rolanja u jarbol baza rolanja je duga a put rolanja je kratak dok je kod rolanja na bum obrnuto, baza kratka a put  dug, rezultira debljim namotajem.
« Last Edit: January 27, 2018, 08:03:23 AM by Leo »