Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Nosac za pomocni motor  (Read 1755 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Seemann

• Kadet
  • *
Nosac za pomocni motor
« on: January 13, 2018, 10:21:51 PM »
Cijenjeni Nauticari
Planiram ugraditi nosac za pomocni motor. Sta moram paziti i nasto moram obratiti paznju. Dali je to koliki mora biti  odstojanje od nosaca i vodene linije broda, nosivost odredjenog nosaca i koliko pozicija itd.Motor, dali duga ili kratka noga. Molim vas za vasa iskustva i savjete.
Pozdrav Tomo :BangHead:

Offline estan

• Admiral
Re: Nosac za pomocni motor
« Reply #1 on: January 16, 2018, 09:23:14 PM »
Kada kupuješ nosač, prvo obrati pažnju za koliku je masu i snagu motora predviđen. Ako imaš motor s krarkom osovinom, tada mosač mora imati kratku dasku na koju se motor montira, jer ako bude duga, tj, vosoka iznad metalnog dijela, motoru kratke osovine izlaziti će propela kod imalo većeg vala, a da ga staviš dovoljno nisko, oraće ti donji dio daske kroz more. Ako je motor duge osovine, tada to nije problem, a ako je daska kratka, jednostavno staviš nosač malo više na krmeno zrcalo, naravno ako je samo zrcalo dovoljno visoko. Za motore teže od 35 kg, obavezno uzeti nosač sa 4 opruge, jer će inače biti jako teško podići motor iz mora.

Offline Seemann

• Kadet
  • *
« Reply #2 on: August 11, 2018, 10:35:48 PM »
Pozdrav svima
problem s nosacem sam rijesio tako da sam ozeo nosac s 5 pozicija spustanja-disanja motora tako da kratka noga ce doci u obzir. Planirao sam uzeti 6 ps suzuki koji je tezak 23 kg i koji mi je dovoljan da moj brod moze pokretati naprijed iako bi struje mora bile nepovoljne, samo neznam dali ce to biti pretezak motor za moj pomocni gumenjak do 2 metra koji planiram kupiti. Sta mislite vi o tome.
pozdrav iz Minhena Tomas.

Offline estan

• Admiral
« Reply #3 on: August 20, 2018, 09:38:07 PM »
Hoće, biti će pretežak i prejak. Možda da pogledaš neški gumi od oko 2,5 m možda nađeš neki koji može primiti tu masu i snagu motora. Moj stari gumi Quicksilver 230 mogao je primiti do 25 kg, motor, ali ne jači od 5 ks. Sadašnji Kinez, može primiti motor do samo 4 ks i mislim da nema deklariranu masu. Ovi od 1,8 di 2 metra nijedan nisu za motor od 6 ks, osim možda ako ima neki sa krutim plastičnim dnom, ali sumnjam da ima ispod 2,1 m dužine.

Offline Seemann

• Kadet
  • *
« Reply #4 on: August 29, 2018, 06:15:09 PM »
Estan
Hvala ti na odgovoru, ali sam i sam dosao u nedoumicu dali mi je pomocni motor uopce potreban. Cuo sam da odnedavno postoji sluzba za pomoc na moru ( ove godine sam se imao prilike uvjeriti kada mi je jednom prijatelju crko Alnaser na brodu pa su ga s Hvara slepali do Splita ) kazu da su stvarno profesionalci i rade svoj poso pa sam se mislio uclaniti. Neznam ni sam sta je bolje.....Sta vi Forumasi mislite o ovome. :hello2: :hello2:

Offline Mala od portala

• Administrator
  • Barba
  • Riječi lete, zapisano ostaje
« Reply #5 on: September 22, 2018, 03:22:57 PM »
Evo s malo zakašnjenja, stiže odgovor na tvoj upit, Seemann. Službe pomoći na moru postoje već godinama i nisu novost. Služe za pomoć u nezgodnim i opasnim situacijama, ali i za komercijalno odsukavanje plovila, u situacijama kada nisu ugroženi ljudski životi. A priskočit će i kad treba otkloniti neki manji kvar. Kod nas imaš dvije:

SeaHelp  (http://www.sea-help.eu/hr/)
EmergenSea  (http://www.emergensea.net/)

Za ovu potonju mogu garantirati profesionalnost. Odlično su pokriveni svojim ljudima po cijelom Jadranu i brzo stižu na poziv. Samo računaj da se ta pomoć plaća. Nije besplatna.

Sretno!
Čovjek mora napraviti ono što čovjek mora napraviti.  Žena mora napraviti ono što on ne može. (Rhonda Hansome)

Offline estan

• Admiral
« Reply #6 on: September 27, 2018, 04:30:48 PM »
Mala je sve rekla, osim da je za članove sve povoljnije, bar kod emergesea. Bar je bilo tako, ne znam kako je sada.