Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Leisure 17 snast  (Read 9165 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline booky

• Mornar
  • **
Re: Leisure 17 snast
« Reply #60 on: August 31, 2017, 07:16:14 PM »
:angel9:  Ma momci kuke simo kuke tamo, udupla se konopcic kroz oko i bum i ko treba kuke?
Mislim to su takve sitnice, koje se stvarno rjesavaju glavom, momentalno sto se ono kaze u hodu.
A zatezac buma, nes ti skracenog jedarca od Leisure, a skraceno jer je frka naravno, pa onda jos probati misliti izvla iti "trbuh" iz tog stvarno komadica jedra.  :laughing7:
Strici, sve imas pravo  :angel9:
Meni je Leisure prva, pa mi i najdraza. Sad je daleko, pa ovako pricajuc o njoj mi se cini blize. :icon_salut:
Imat cu ja jos pitanja.  :laughing7:

Offline Tihač

• Global Moderator
  • Terco
« Reply #61 on: August 31, 2017, 08:14:28 PM »
>> Ja vidim slike  :icon_scratch:
Sad i ja vidim.
Vjerojatno prije nisam vidio, jer sam išao na internet iz mreže na kojoj je blokiran servis (postimage.org) na kojem si ih postavio.

>> Cini mi se da je to kod mene zamisljeno ovako:
Tu se lijepo vidi da su nekad komplicirali. :-)
Na brodovima koji su lagani da bi glisirali nema šina na bumu niti "kotačića".
Na SSC 18 nema ni gondolijere, jer kad spustiš jedro, ionako ti ne treba podigač, pa ga premjestiš na kraj buma.

Konopčići koji su u ravnini rupa za krat se ne smiju zavezati oko buma (da se ne potrgaju), nego se jedro narola (onaj dio koji se više ne koristi nakon kraćenja) i onda se konopčić s jedne strane zaveže s konopčićem koji mu je par na drugoj strani.
Ja sam mislio da to ide ovako?  :icon_scratch: (oko buma)

Učiteljica mi je u školi rekla da se konopčiće ne veže oko buma, a ja  učiteljici vjerujem.
Učiteljica je zakon.
K tome, puhalo je već prvi dan nekih 20 i više čvorova, a prvi dan vježbaš kratiti jedra, zato da bi znao ako ti u kasnijim danima to znanje zatreba.
U danima nakon prvog je opet jako puhalo, pa mi je trebalo to znanje. :-)

Inače, tvoja tema je o jedrenju, pa možeš pisati koliko te volja i pitati još i više.
Jedino nemoj misliti da ja nešto znam zato što piše da sam moderator. To piše zato jer sam se javio da ću imati na oku dio "Za početnike".

Druge godine ću te sigurno nagovarati da mi pokažeš Leisure, jer ga je Strici toliko nahvalio u proteklim godinama, da ga želim vidjeti u živo. ;-)
Bolje je biti bez gaća na plaži, nego raditi u odijelu...

Offline estan

• Admiral
« Reply #62 on: August 31, 2017, 08:18:26 PM »
Štrici pa već sam rekao da se to može riješiti konopčićima, ali ako ima kuku tim bolje.
Tihač je u pravu kako se podvezuje jedro, samo nije mi jasno zašto bi se konopčići potrgali ako ih vežeš oko booma, nema za to nikakovog razloga. Vezano, kako je na Booky-evoj fogtografiji, neće mu se ništa desiti, jedino mu se može neki stručnjak za jedrenje malo narugati onako sa strane pa ako ne pati puno od duševnih boli i ne mari previše za tuđu zlobu, zaista u se neće ništa dogoditi zbog ovakvog kraćenja jedra.

Offline booky

• Mornar
  • **
« Reply #63 on: August 31, 2017, 08:20:05 PM »
Druge godine ću te sigurno nagovarati da mi pokažeš Leisure, jer ga je Strici toliko nahvalio u proteklim godinama, da ga želim vidjeti u živo. ;-)

Sad te drzim za rijec  :icon_salut: :occasion14:

Offline estan

• Admiral
« Reply #64 on: August 31, 2017, 08:22:29 PM »
A ja se nadam jednom jedrenju do Briona uz naravno dosta  :occasion14: :occasion14: :occasion14: :occasion14:

Offline booky

• Mornar
  • **
« Reply #65 on: August 31, 2017, 08:59:14 PM »
A ja se nadam jednom jedrenju do Briona uz naravno dosta  :occasion14: :occasion14: :occasion14: :occasion14:
Nemam nista protiv  :occasion14: negdje oko Brijuna.  :icon_salut:

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #66 on: August 31, 2017, 10:39:40 PM »
Nego da se vratim na kuku za Kunigham oko. Imaš kuku, ali to nije u opremi Leisure. To može svatko montirati:

Naravno da svi znaju kako kuka drži oko, svejedno za zorno vidjeti:

A ono što Tihač kaže radio u školi će biti nešto ovakvo:

Ja sam spajao Kunigham oko i oko roglja (oko hvatište jedra) i to dva puta provukao štropim (tako dobio neku vrstu primitivne koluture). Tako sam mogao (tim udvojenim štropom)  bez podigača jedra, netegnuti ili popustiti nategnutost velejedra.  Nisam uopče pomišljao na kuku za kunigham, jer je tako bilo praktičnije. Isto tako nikad nisam upotrebljavao vinčeve, osim možda kad bih htio jako nategnuti velejedro. Ide mnogo brže, ili su odtali neke slabolnje. Isto i kod škote; osim s đenoom oštro u orcu, ako nisam htio jedro olabaviti kratkim skretanjem u vjetar :thumbsup:
« Last Edit: August 31, 2017, 10:49:11 PM by Strici »
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline estan

• Admiral
« Reply #67 on: September 01, 2017, 09:21:32 PM »
Nisi koristio vinčeve, ili nisi koristio manicu za vinč? Na nekim fotografijama koje si objavio, vidim da si koristio vinčeve za natezanje škotine, samo bez natezanja putem manice. Slažem se da ono manicanje ide sporo, a mnogi, naročito na većim jedrilicama već od samog početka natežu na manicu i to traje li ga traje. Tako sam ja jednom po..zdio i nategao genovu na 46 stopa Bavariji tako da sam okrenuo brod malo u vjetar da genova malo olabavi i oda se objesio o škotinu i začas je navukao koliko treba. Čovjek koji je to u par predhodnih virada radio po nekoliko minuta manicom, gledao me u čudu, a ja sam se malo pravio važan i solio pamet kako se to radi. No ponekad nije loše malo dotegnuti genovu sa manicom, ono đir do dva, pogotovo kada nisam sam na brodu i kad netko drži timun, a ja malo dotegnem genovu dok je još brzina dobra, jer, ako ima puno vala, isto jedrilica malo zastane kad ju se puno okrene u orcu.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #68 on: September 01, 2017, 11:33:10 PM »
 :toothy9:
Estane ljudino, ma ja sam čuo za "manicu", ali stvarno nemam blage veze što je to. Dok sam bio mladac, kadet, ni ne sjećam se kako se je to zvalo, vinčevi vjerojatno, ili vitla. Na velikim jedrenjacima ja sam bio samo "manoval" koji je najviše natezao konope, škote uglavnom na ruku, čoporativno, ali i vrtio motovilo za dizanje sidra, to ono vertikalno sa praljicama i dvadesetak ili više nas trčalo u krug i vrtjelo. Ili u potpalublju vrtjeli ko ludi ručke (prečke?) isto za dizanje sidra, a kasnije s mojim privatnim jedrilicama uvijek jedrio sam samcat, odnosno ako bi netko bio sa mnom, taj nije imao pojma o brodovima, a kamoli jedrenju. Tako ti ja sve što znam o jedrenju znam sam po sebi, i čitajući, a sve te nazive i imena na našem jeziku znam samo fonetski, pretpostavljam što je, ali principijelno ne znam šta je što, to ono sigurno. Ustvari na Njemačkom to znam skoro pa sve, jer sam pravo samostalno jedrenje i započeo kako sam otišao vanka (a to je više godina nego su mnogi na forumu i stari). Tako ti ja manice, lame, gondolijere, štrajeve itd pravilno ne kontam, ali to onda ne znači da ne znam jedriti, po svome i nitko mi nikad nije solio pamet, niti sam ju solio drugima.
Vinčeve sam upotrebljavao kod zatezanja jedra podigačem, rijetko na škotama, i to isto tako na Westerliju, osim kako rekoh, ono oštro u orcu, da ne skrećem u vjetar olabaviti jedro. Tako kad već o manicama, malo objasni da bi brže kapirao, bar meni. :laughing7:
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline estan

• Admiral
« Reply #69 on: September 02, 2017, 06:32:35 PM »
Ako znaš šta je manoval, morao bi znati i šta je manica. Ali da ti prevedem, ručica. Na tvojim slikama sam vidio da ti je škotina preko jednog, pa preko drugog vinča, znači koristio si vinčeve, ali si samu škotinu potezao rukom, ali namotanu preko vinča. Nisi koristio rrrrrrruuuuuuuččččččiiiiiiicccccccuuuuuuuu (ne znam kako se kaže na njemački, ali sam još kao malo dijete naučio da se to zove manica, a tek nešto kasnije da je to kao pravilno ručica,ručka i joj da sjetio sam se, na njemački je mislim kurbla . :argue: