Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Kako napraviti ili popraviti vodonepropusnu odjecu  (Read 5519 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Damir s

• Viceadmiral
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
Re: Kako napraviti ili popraviti vodonepropusnu odjecu
« Reply #1 on: May 09, 2016, 09:52:34 PM »
Odjeca postaje nepropusna, ali ne za uvijek.
Nakon nekog vremena ili nakon pranja u masini, nepropusnost nestaje.
Stvar je svakako dobra, ali treba biti svjestan da to nije carobni stapic.
Osim tretiranja voskom, nepropusnost je moguce postici i nano premazom.

Offline pelig

• Sekondo
« Reply #2 on: May 11, 2016, 11:23:18 AM »
Ti nano premazi su sigurno dobri ali kao i sve što ima prefiks nano vjerojatno izuzetno skupi? Što se voštane odjeće tiče, ta se ni ne pere u perilici. Znam da su svi mornari na jedrenjacima imali incerade koje su sami impregnirali smjesom voska i ulja. Dapače to si i sam već dulje vremena želim napraviti, samo ne znam nakon koliko vremena se miris izgubi. Materijal bi trebao biti debelo pamučno platno jer sintetika ne upija dobro. Nekad je to bila jedrenina (kod kapetana vjerojatno od Sea Island pamuka). I ta se premazivala smjesom pčelinjeg voska otopljenog u ulju. Kapetani su vjerojatno koristili vorvanj, ali kako se to danas više ne može nabaviti vjerojatno je najbolja smjesa 45% vosak, 30% laneno ulje, 25% terpentin? Vosak, navodno da je najbolji pčelinji (ali taj ima mirios) jer teže puca. Ako ne taj, onda parafinski. Za stearinski nisam baš siguran koliko je dobar ali čini mi se da bi lanolin mogao biti jajo dobar?

Offline Damir s

• Viceadmiral
« Reply #3 on: May 11, 2016, 08:57:45 PM »
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline pelig

• Sekondo
« Reply #4 on: August 08, 2016, 09:00:44 AM »
Pogledao sam. On koristi formulu 50% pčelinji vosak, 25% firnajs i 25% terpentin.
Pčelinji vosak je dobar, ali nekako mi se čini da bi se umješavanjem dijela parafinskog dobio još bolji rezultat. Što se korištenja firnajsa umjesto lanenog ili konopljinog ulja tiče, to me uspio uvjeriti. Iako ta ulja već imam neću ih koristiti. Jedino što me brine je gdje kupiti kvalitetni firnajs. Onaj slikarski je sigurno odličan ali i jako skup, a ovaj običan mi je jako sumljiv? Ista stvar i s terpentinom, prirodni su odlični ali sam skeptičan glede ovih industrijskih. Lanolin vidim da se ne koristi, pa neću eksperimentirati. Uglavnom, izgleda da je ta njegova formula bolja od ove moje, pa ću je isprobati.

Offline pelig

• Sekondo
« Reply #5 on: August 07, 2018, 10:02:40 AM »
Moje iskustvo; Po slabijoj kiši ne propušta, po jačoj ipak počne propuštati. Vjerojatno bi bilo potrebno dodatno impregnirati. Međutim problem je smrad firnajsa koji nikako da izgine. Sve je dobro dok to držiš u drvarnici kao ja ali na jedrilici u zatvorenom, po sparini,... bio bi to pravi otrov za posadu broda.