Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Sudar broda LK Dubrovnik i gumenjaka kod Šipana  (Read 15440 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
Re: Sudar broda LK Dubrovnik i gumenjaka kod Šipana
« Reply #10 on: April 27, 2017, 01:45:28 PM »
Mislim da je suvišna bilo kakva dilema da li je kriv gumenjak ili nije. Svakako je kriv, ali kad slučaj dospije na sud, sudeći po dosadašnjoj praksi i o Pravilniku o izbjegavanju sudara na moru, za pretpostaviti je da će sud dosuditi podijeljenu odgovornost.
Da li će to bti 50:50, 80:20 ili 90:10, za sad se može samo nagađati. Vjerovatno će većinu krivnje snositi gumenjak što je i logično (neosvjetljenost, nepropuštanje plovila s desne strane).
Ono što kaže Zakon je da oba plovila moraju poduzeti sve radnje (promjena kursa, promjena brzine ili oboje) da se sudar izbjegne, što prema dosadašnjim podacima nije učinio ni jedan od skipera.
Također, prilikom plovidbe, a posebno noćne, mora se konstantno vršiti osmatranje, što je opet upitno u ovom slučaju.
Ono što ne znam, a što također može igrati važnu ulogu na sudu je da li plovilo Kapetanije prilikom izlaska na intervenciju smije glisirati na udaljenosti manjoj od 300m od obale. 

Offline RUFUS

• Timunjer
  • **
« Reply #11 on: April 27, 2017, 01:50:47 PM »
Ima slika na Tripadvisor restoran Bowa di se vidi gumenjak, nema konzolu sa svitlima.
Navigacijska svitla su dodatna oprema na ovom gumenjaku.

Offline Tihač

• Global Moderator
  • Terco
« Reply #12 on: April 27, 2017, 01:52:54 PM »
Koliko brz je brod kao Danče?

(Moje pitanje nema direktne veze s ovom tragedijom, zanima me jer se vidi da je ovo brod koji je projektiran za posao koji obavlja.)

Ovo je jako tužno, tim više što svi ti ljudi nisu bili na moru zato jer im je bilo dosadno, nego zato što su radili svoj posao. :-(

Što se tiče "zaletavanja" tiče, pretprošle godine sam po vjetru kojeg je jedva bilo, usred dana, na kilometar od obale, uspio pogoditi vansku gumu od automobila. Vjerojatno je otpala s nekog broda gdje je bila bokobran, a ja sam uglavnom gledao u vjetrokaz...
Bolje je biti bez gaća na plaži, nego raditi u odijelu...

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #13 on: April 27, 2017, 03:04:33 PM »
Ako netko ne shvaća situaciju, noć, jugo, možda i kišilo, žurba s obje strane, onda taj nije nikad plovio u tim uvjetima.
 Na kapetaniji su možda trebali i optički osmatrati, ne i vidjeti (?) pogotovo ako drugi nema nikakvog svjetla.
Onaj na gumenjaku je pak morao koliko toliko vidjeti svjetla kapetanije (a da kapetanija nije bila pozicijski osvijetljena ne vjerujem), ali ne zaboravite uvjete, pola metra od mora visoko, 150 konja na krmi, pa koliko god da velika brzina ne paše po takvom moru, ono malo više od ler gasa sigurno nije plovio. Ne zaboravite da netko tko ima tako motoriziran brod, taj najčešće ne obadaje nikoga ni po mirnom moru, možda nema ni blage veze o izbjegavanju sudara na moru.
Kažem, moja pretpostavka da je bolje stojeći ugostitelj. Sjetite se i Horvatinčić je tako počeo. Sjetite se karaktera takvih koji su iz opanka uskočili u čizmu. Po meni svako ko ima tako jako motorizirani, ovdje poliuretanski gliser, taj manje ili više ima i siloviti karakter, koji se eto očituje i u 150 konja na 200 tinjak kila(?) teškom gumenjaku. Takvi su najčešće kupovali plovidbene ispite u gostionicama uz janjetinu.
A pretpostavljam ja je bio ugostitelj. Sveisto ako i nije, pokoj mu duši, a na duši su mu nađeni i ne nađeni vjerojatno već pokojnici.
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline paagus

• Noštromo
« Reply #14 on: April 27, 2017, 04:36:24 PM »
Koliko brz je brod kao Danče?

U Slobodnoj je 2002. objavljen članak http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/20021027/split03.asp u kojem autor kaže:

Danče je izgrađen u okviru škverskog projekta gradnje brzih aluminijskih brodova, a koji se uz minimalne korekcije može koristiti i za gradnju brzih putničkih brodova. Danče može ploviti i u najlošijim vremenskim uvjetima, dužina mu je 18,24 metra, širina 5,90 metara, a postizat će brzinu od 24 čvora.

U podacima Hrvatskog registra brodova http://report.crs.hr/hrbwebreports/default.aspx kaže (ako ne laže  :angel4:) da ima ugrađena 2 MTU V12 diesel motora ukupne snage 1220 kW

Paagus

Offline traktor

• Admiral
« Reply #15 on: April 27, 2017, 06:14:33 PM »
Ne mora se biti "nautički obrazovan" da  se zna da kombinacija kauboja i indijanaca znači bar nekoliko mrtvih :icon_smile:. Ja mislim da je najveći  zaeb što su ovi prostori 'imali sreću' da je jedan bravar bio 50 godina  alfa i omega pa su kauboji više manje još uvijek u sedlu, a indijanci i dalje sviraju qrcu pjesmu.  :occasion14:

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #16 on: April 27, 2017, 06:45:05 PM »
Naravno da je to momentalno tragično najveći događaj. Katastrofa. Ali već sutra neće više biti aktualno, jer se stalno događaju tragedije. A zašto bi na moru bilo drukčije nego na cestama. Na cestama još i tragičnije, pa se sve zaboravlja. Danas je sve drukčije, nego je nekad i bilo, i nesreće su drukčije, ali se ipak dese.
Još se malo i desi koliko je namjerno izazivana sudbina. Svemu tome doprinosi i način življenja. I kad bi se barem nešto naučilo, manje bi se ponavljalo.
Ma pogledajte samo ovaj video. Ma je l' potrebno tom kapetanu igrati se imiđom kapetana Koste Konkordije:

https://youtu.be/9k-g2VmyFCo
  Stvarno pogledajte sav taj dio videa.

Tako kažem, koliko nas ima danas na moru, malo se i dešava. A kad si sjeo u brodicu, ono je još uvijek manje opasno nego sjesti u auto.
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline Mala od portala

• Administrator
  • Barba
  • Riječi lete, zapisano ostaje
« Reply #17 on: April 27, 2017, 10:56:25 PM »

Kako komentari i procjene o uzrocima nesreće i o tome tko je kriv  a tko ne za ovu tragediju u javnosti ne prestaju, evo dva međusobno suprotstavljena mišljenja dvojice iskusnih kapetana o okolnostima nesreće:

http://www.nautica-portal.com/index.php/nautica-portal-com/vijesti/2101-dva-razlicita-misljenja-o-uzrocima-i-okolnostima-tragicnog-sudara-kod-sipana
Čovjek mora napraviti ono što čovjek mora napraviti.  Žena mora napraviti ono što on ne može. (Rhonda Hansome)

Leo

• Guest
« Reply #18 on: April 28, 2017, 08:09:36 AM »
Hmm
Gumenjaj nema zaštičenu kabinu već (eventualno) niski vjetrobran za kormilara. Svi ostali putnici su izloženi.
Moje skromno iskustvo je da i u puno boljim vremenskim uvjetima nastoji zaštititi lice i oči od vjetra i kiše pa su uglavnom svi okrenuti prema nazad i glava prema dole.
I kormilar ako nema adekvatnu zaštitu , a obično je nema, nastoji zaštititi oči i lice pa se skutri i spusti glavu.

Koliki su bili valovi?
Pretpostavljam dosta visoki, toliko visoki da kad su bili u dolu vala kormilar gumenjaka nije vidio ništa više od slijedećeg brijega vsla a tada je imao kakav takav predah pa bi malo čirnuo, ali je i vjerovatno računao da po takvim uvjetima u ovo doba godine i nema nikoga.

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #19 on: April 28, 2017, 11:56:54 AM »
Leo imas pravo 100% bili su u krivom trenutku na krivom mjestu nazalost. Onaj drugi je racunao da po tom vremenu nitko nece biti u kanalu nazalost. Na radaru se ne vidi objekat koji je nizak , mozda na 1/2 milje odraz od motora a na slikama glisera se vidi da nema navigacijskih svjetala (najvjerojatnije jer je to opcija) a AIS gliser nema.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)