Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Sudar broda LK Dubrovnik i gumenjaka kod Šipana  (Read 12571 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
Re: Sudar broda LK Dubrovnik i gumenjaka kod Šipana
« Reply #20 on: April 28, 2017, 12:05:39 PM »
Ninam pročitao linkove, ali htio bih još reči da takav čamac u to vrijeme, meterološki i vremenski pogotovo pun ljudi, koji vjerojatno nemaju blage veze o moru nema što tražiti na moru. Ne da branim posadu kapetanije, ali oni su bili na humanom zadatku, također u stresnoj situaciji i tko imalo pametan da čak i pretpostavlja da se netko kod tog vremena berla gumenjakom po moru.
A radar, koliko su prije dobri bili dobri, a danas još bolji (?), u tim uvjetima ne vjerujem da je bilo puno od pomoći.
« Last Edit: April 28, 2017, 12:09:57 PM by Strici »
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Leo

• Guest
« Reply #21 on: April 28, 2017, 01:18:36 PM »
Ma nisam uopće razmišljao o radaru.
Razmišljam o tome da je realno bilo vrlo malih i nikakvih mogućnosti uočavanja gumenjaka od strane broda.
Jer ako su bili neosvijetljeni, ako nitko nije imao pojas niti išta reflektirajuće još i sa visokim valovima praktički ih je  nemoguće vidjeti.

Još jedno razmišljanje, ne striktno vezano za nesreću ali ...
Po nemoj današnjoj modi se i trendovi sa ulice prenose na djelove gdje i izgled može znaćiti puno više od estetike.
Danas su uglavnom sve zaštitne jakne i kabanice kao i hlače uglavnom tamnih, crnih boja.
A to je odjeća koja se u takvim uvjetima stavlja iznad svega.
Ne kažem da bi u ovom slučaju pomoglo ali i u normalnijim uvjetima nije neloše biti vidljiviji (na moru, u planini)

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #22 on: April 28, 2017, 06:28:09 PM »
Mislim isto kao i Leo, ali da dodam kako mediji stalno pričaju o naletavanju kapetanije na gumenjak, što od dosad doznatog nije istina. Kažem, tragedija, ali uvjeren sam sami su si krivi.
To mi dođe kao ovdje u supruzinoj familiji, bračni se par prežderavao, prenapijao, činili si sami zlo, dobili kako i slijedi sve popratne boleštine, muž odapeo, puno prerano, žena se nekako vuče, šira nego viša, ali da bi prestala prežderavanjem, i slično jok.
I sad čitava familija oplakuje jadnog rođaka. Naravno i meni ga je žao, bar sam imao nekog koji je donekle bio sličan mojim hobijima. To malo da usporedim s ovim tragičnim slučajem.

Koliko god da je to tragična tema, stvarno su si sami krivi. Ne toliko putnici u gumiju, oni su bili ko ovce vođeni, nego onaj koji ih je ukrcao u to vrijeme i kod takvog vremena i na kraju krajeva udario u "kapetaniju".

Offline paagus

• Noštromo
« Reply #23 on: April 28, 2017, 07:36:45 PM »
. . . .  Koliko god da je to tragedija, ali vrč ide po vodu dok se ne razbije.

Svi smo mi puno puta prošli lišo a da često nismo ni bili svjesni koliko smo blizu nesreće - i na moru i na kraju (da o automobilu ne govorim).  A sreću je bolje ne izazivati.
Paagus

Offline pero

• Terco
« Reply #24 on: April 28, 2017, 09:03:49 PM »
Nema jace nacije na svitu nego nesto smo mi za kometirat nesto!Ljudi po forumima pisu svasta(http://forum.ribolovnamoru.com/viewtopic.php?f=133&t=18614&start=30)neki neznaju odakle puse jugo a odakle puse bura,novinari po novinama mlataraju isto tako,iskusni kapetani razni drze predavanja isto o nicemu ,a nijedan tamo nije opiso situaciju kakva je u stvarnosti bila !
Meni je za ljudi sto su izgubili zivote i moja sucut njihovim obiteljima !

I sto smo naucili od svega ovoga,nista -restoran ce se ponovo otvorit i opet ce prebacivat stvari,ljude priko kanala plovilima jer je to jedini nacin doc do toga ristoranta !
« Last Edit: April 28, 2017, 09:07:02 PM by pero »
Sponsored by RS  

Ja jednostavno obrišem svoj post za koji 'dan nakon' procjenim da nije za svakoga. Kod mene je to više pravilo nego izuzetak.by-Joso

Offline traktor

• Viceadmiral
« Reply #25 on: April 28, 2017, 10:04:52 PM »
Gumenjak nije imao upaljena navigacijska svjetla i putnici nisu imali pojaseve. Sto se ima dalje mudrovati? Indijanstina.

Offline paagus

• Noštromo
« Reply #26 on: April 28, 2017, 10:19:28 PM »
. . .novinari po novinama mlataraju isto tako,iskusni kapetani razni drze predavanja isto o nicemu ,a nijedan tamo nije opiso situaciju kakva je u stvarnosti bila ! . . . .

Pa forumi i služe tome da ljudi razmijene svoja mišljenja i osjećaje, eventualno iskustva o pojedinim temama, pa tako i o pomorskim nesrećama.

Kakva je situacija u stvarnosti bila trebalo bi se naći u službenom "Izvješću pomorske upravne istrage" koje se objavljuje na stranicama Ministarstva http://www.mppi.hr/default.aspx?id=5512, odnosno po novome na stranicama Agencije za istraživanje nesreća u zračnom, pomorskom i željezničkom prometu  http://www.azi.hr/reports.aspx?id=5 kada istraga bude gotova (najkasnije za 12 mjeseci).

Paagus

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #27 on: April 28, 2017, 11:59:46 PM »
Evo sam i ja malo pogledao to područje događaja. Ima o tome podosta, da ne ulazim u detalje, svatko može pogledati. A štampi koliko je za vjerovati, jer nisu mogli ni napisati pravilna imena mjesta, nego napisali da je gliser plovio iz uvale Pakljena na Šipanu, gdje je vozač i vlasnik glisera i jedan od suvlasnika konobe Bowa u toj uvali, pa prema kako piše u nekim novinama Vrsečinama, a ja sam pak siguran da je "stručni" novinar zamijenio V za B, pa zaključujem da je gliser plovio prema Brsečinama na kopnu, a "kapetanija" plovila iz Dubrovnika, možda malo od sredine kanala prema Šipanu, da bi koliko toliko plovila zaklonjena Šipanom. Tako ne budi lijen, jer nešto upotrebljivog nisam našao u glasilima, pa ja nacrtao kako je to po meni bilo, i gdje je otprilike bilo, a tom skicom je i jasno da je i vidio ko je koga mogao vidjeti s live ili desne strane.

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #28 on: April 29, 2017, 10:41:48 AM »
Evo sam i ja malo pogledao to područje događaja. Ima o tome podosta, da ne ulazim u detalje, svatko može pogledati. A štampi koliko je za vjerovati, jer nisu mogli ni napisati pravilna imena mjesta, nego napisali da je gliser plovio iz uvale Pakljena na Šipanu, gdje je vozač i vlasnik glisera i jedan od suvlasnika konobe Bowa u toj uvali, pa prema kako piše u nekim novinama Vrsečinama, a ja sam pak siguran da je "stručni" novinar zamijenio V za B, pa zaključujem da je gliser plovio prema Brsečinama na kopnu, a "kapetanija" plovila iz Dubrovnika, možda malo od sredine kanala prema Šipanu, da bi koliko toliko plovila zaklonjena Šipanom. Tako ne budi lijen, jer nešto upotrebljivog nisam našao u glasilima, pa ja nacrtao kako je to po meni bilo, i gdje je otprilike bilo, a tom skicom je i jasno da je i vidio ko je koga mogao vidjeti s live ili desne strane.

E ovao je kretanje dancea prilikom nesreće

Offline Mala od portala

• Administrator
  • Barba
  • Riječi lete, zapisano ostaje
« Reply #29 on: April 29, 2017, 01:25:41 PM »

Iz ovoga onda proizlazi da je danče plovio od Dubrovnika prema Mljetu. Nisam zadnjih dana čitala po medijima,. Je li to točno? Odnosno, je li to negdje potvrđeno?

I dajte smanujte slike koje postavljate na forum, previše prostora zauzimaju.
Čovjek mora napraviti ono što čovjek mora napraviti.  Žena mora napraviti ono što on ne može. (Rhonda Hansome)