Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Sudar broda LK Dubrovnik i gumenjaka kod Šipana  (Read 12573 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mala od portala

• Administrator
  • Barba
  • Riječi lete, zapisano ostaje
Sudar broda LK Dubrovnik i gumenjaka kod Šipana
« on: April 26, 2017, 06:57:39 PM »
Strašna i tragična nesreća iz koje bi svi koji olako izlaze na more bez razmišljanja o posljedicama trebali izvući veliku pouku.  :sad3:

Jer ako je točan podatak da gumenjak nije imao navigacijska svjetla, onda to u svim medijima treba ponoviti milijun puta ako treba kako bi se poslala poruka svima koji sutra namjeravaju učiniti to isto.
Čovjek mora napraviti ono što čovjek mora napraviti.  Žena mora napraviti ono što on ne može. (Rhonda Hansome)

Online Damir s

• Admiral
Re: Sudar broda LK Dubrovnik i gumenjaka kod Šipana
« Reply #1 on: April 26, 2017, 07:33:01 PM »
Zalosno ali istinito pojas za spasavanje nije obavezan????

'Moguće je da su imali nekakvu havariju, da im je motor otkazao i da su stajali na mjestu', kazao je za tportal Miličić te objasnio informaciju iz dubrovačke Lučke kapetanije da gumenjak nije bio označen navigacijskim svjetlima te da nije bio vidljiv na radarskoj slici.

'Svaki objekt na moru mora imati svjetlo vidljivo sa svih strana, a što se tiče radara, gumeni, plastični i drveni brodovi imaju loš radarski odraz pa moraju imati radarski reflektor da bi bili opaženi', pojasnio je sudski vještak.

Istaknuo je i da bi tragedija bila manja da su putnici imali pojase za spašavanje, no on kod nas, za razliku od zemalja na sjevernim morima, nije obavezan, a i shvatljivo mu je da ga na tako kratkoj relaciji osobe u gumenjaku nisu stavile, piše tportal.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline Mala od portala

• Administrator
  • Barba
  • Riječi lete, zapisano ostaje
« Reply #2 on: April 26, 2017, 08:31:43 PM »

Slažem se, Damire. Ali ima tu još puno toga.Natrpati devet ljudi u mali gumenjak od 6 metara, bez navigacijskih svjetala i bez sigurnosnih pojaseva i krenuti preko kanala po noći i po onakvom jugu .... ne znam što reći na sve ovo. To je šest ili sedam opasnih trenutaka, sve jedan gori od drugoga. Svaki od njih za sebe je opasan, a kad se svi nađu na jednom mjestu to nikako ne može izaći na dobro.
Čovjek mora napraviti ono što čovjek mora napraviti.  Žena mora napraviti ono što on ne može. (Rhonda Hansome)

Offline Tihač

• Global Moderator
  • Terco
« Reply #3 on: April 26, 2017, 08:45:20 PM »
http://vijesti.hrt.hr/385332/potresno-svjedocenje-prezivjelog-to-je-kao-atomska-bomba

Ovdje je filmić u kojem preživjeli govori o događaju...
Bolje je biti bez gaća na plaži, nego raditi u odijelu...

Offline paagus

• Noštromo
« Reply #4 on: April 26, 2017, 10:38:34 PM »
Slažem se, Damire. Ali ima tu još puno toga.Natrpati devet ljudi u mali gumenjak od 6 metara, bez navigacijskih svjetala i bez sigurnosnih pojaseva i krenuti preko kanala po noći i po onakvom jugu .... ne znam što reći na sve ovo. To je šest ili sedam opasnih trenutaka, sve jedan gori od drugoga. Svaki od njih za sebe je opasan, a kad se svi nađu na jednom mjestu to nikako ne može izaći na dobro.

Ako je ono zaista slika gumona koji je stradao (slika objavljena na portalima - razbijeni gumon u kraju, čuvaju ga policajci) to bi onda bio  BWA Sport 19' a taj se registrira za 10 osoba, max. motor 150HP (gore je HONDA 150).  Znači da je gumon bio jako opterećen ali  u dozvoljenim granicama, dobro za bonacu ali po ovakvom vremenu . . .
BWA 19 obično ima navigacijska svjetla na roll baru ali na slici se roll bar ne vidi - da li je slomljen ili ga nije niti bilo pokazat će (nadajmo se) istraga.
Sve u svemu opreza i respekta prema moru nikad dosta.

Obiteljima stradalih iskrena sućut !

Paagus

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #5 on: April 26, 2017, 10:44:14 PM »
Vjerojatno da su u gumiju bili radnici koji su ujutro bili dovezeni na radilište, a navečer se vračali s gradilišta (ugosteljskog objekta?). I to je vjerojatno uobičajena praksa. Da je bilo teško jugo i da se tamo nije moglo prenočiti ili nije htjelo je gotovo sigurno. I tako 9-toro u 6 metara po teškom jugu se našlo u isto vrijeme na istom mjestu sa brodom kapetanije. Ovaj put se desilo, ali koliko puta se ne desi.
A da se desilo mi svi to dobro razumijemo, još više u tim okolnostima. Koliko god da je to tragedija, ali vrč ide po vodu dok se ne razbije.
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Online Damir s

• Admiral
« Reply #6 on: April 27, 2017, 07:10:48 AM »
Arogancija vozaca glisera kao i uvjek dovela do tragedije neduznih. Sto Strici kaze vrc ide na vodu dok se ne razbije.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #7 on: April 27, 2017, 09:46:23 AM »
Arogancija vozaca glisera kao i uvjek dovela do tragedije neduznih. Sto Strici kaze vrc ide na vodu dok se ne razbije.
Ja sam jučer plovija.znaći i ja sam arogantan s tim da oko Dubrovnika je i veče jugo.Bilo koji mali brod,gumenjak da mi je bija na putu bi ga pokupija,a po noći ne bi vidija supertanker.Sam sam bija na brodu(ne pametna odluka u stvari veoma veoma glupa)

Jednostavno ko šta sam prije i govorija triba primjeniti pravilnik o opremi turističkih brodica na sva plovila.

-Plovila bez spasilačke splavi ili sa krutom splavi smiju ploviti od zore do sumraka.
-Plovila koja plove brže od 12 nm obavezno moraju imati radar u osnovnoj opremi i full AIS

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #8 on: April 27, 2017, 10:03:39 AM »
A  malo je kriv i kapetan lučke kapetanije.Iako ga očito da ga pravilo Kad se kursovi dvaju brodova na mehanički pogon križaju  uklonit će se s puta onaj brod koji vidi drugi preko svoje desne strane i on pri tome ne smije presjecati kurs ispred pramca toga broda.Ali budala iz Lučke kapetanije je glisirao a prst pred sobom nije vidija,Vjerovatno je mislija niko po ovom jugu ne plovi po noći.

Ps.
Ovo pravilo nemojte ga se slijepo držati, jer takoreći na jadranu ne vrijedi.Morate gledati i lijevu i desno naprijed i nazad.Đabe da vi znate pravila kad ostali sudionici ne znaju.

Leo

• Guest
« Reply #9 on: April 27, 2017, 11:04:29 AM »
1. "budala" je vjerovatno vozio najvećom mogućom brzinom jer je išao po bolesnika kojem je trebao HITNI MEDICINSKI PRIJEVOZ
2. "budala" je vjerovatno gledao u ekran radara jer što je mogao vidjeti vani osim jako blizu:
a) izrazito je loše vrijeme
b) noć je
c) da , vjerovatno je računao da po takvim uvjetima plove samo oni koje može dovoljno daleko uočiti pod b) i koji imaju navigacijska svjetla dovoljno visoko da se po takvom moru i uvjetima pod (a vide.

E sad da li bi nazvao "budalom"nekog tko po takvim uvjetima (neovisno o sudaru) riskira (jer i za takav brod plovidba po takvim uvjetima nosi dosta rizika) riskira svoju guzicu da si bolesnik kojeg su išli pokupit bio ti ili netko od tvojih bliskih!?!?!

Nema tu malo i puno, nesreća se desila ali objektivno, ako, kažem ako je jedno od plovila neosvijetljeno i bez radarskog odraza nema načina da se izbjegne sudar čak i puno povoljnijim uvjetima.

Baj d'vej , hipotetski za gumenjak ili bilo koji gliser velika je opasnost da po takvim uvjetima udari u kakav balvan ili sl. što pluta pri samoj površini sa jednako katastrofalnim posljedicama
« Last Edit: April 27, 2017, 11:08:42 AM by Leo »