Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: namatanje konopa preko vinča  (Read 3862 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Damir Križanić

• Mali od palube
  • *
namatanje konopa preko vinča
« on: April 03, 2017, 04:39:00 PM »
Imam problem sa dizanjem jedra. Čim počnem namatati konop preko vinča nakon dva okreta zacvika konop tako da više nema dizanja. Prošle sezone promjenio sam konop podigača glavnog jedra i bilo je sve ok, sad nakon zime ponovno ista stvar.

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
Re: namatanje konopa preko vinča
« Reply #1 on: April 03, 2017, 04:49:13 PM »
Najbolje je da kad slijedeći put zacvika, kreneš tražiti uzrok. Problem se najlakše otkrije dok je problem aktivan.
Razloga može biti više. Možda je neki od klizača, možda je problem na vrhu jarbola, itd.
Predpostavljam da prije dizanja popustiš škotu gl. jedra i vang.

Leo

• Guest
« Reply #2 on: April 03, 2017, 04:51:52 PM »
Nije baš jasno što podrazumijevas pod zacvilavanje ali ako se radi o tome da ulazni navoj (najniži)konopa preskoći preko gornjih vojeva konopa na vinču moguće je da je kut konopa prema vinču strm pa se konop nastoji "popeti" po vinču tj preskoči ostale navoje

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
« Reply #3 on: April 03, 2017, 05:33:46 PM »
To sam i ja u početku pomislio, ali pošto je rekao da je nakon promjene podigača sve bilo ok, onda sam problem s vinčem odbacio kao mogući uzrok. To bi se moglo događati zbog razlike u visini od štopera do vinča. Tada bi se dogadjalo preskakanje vojeva na vinču.

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #4 on: April 03, 2017, 06:07:46 PM »
Moguce je da ti je problem u roleru na vrhu jarbola, dai je konop negdje ostecen? Mozes jedro dignuti na ruke bez problema ? Moze biti da ti je nesto ostalo u kanalu na jabolu?
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Leo

• Guest
« Reply #5 on: April 03, 2017, 07:37:06 PM »
da nije u pitanju koji od koloturnika u jarbolu, da li si vidio da je stari konop bio negdje ožuljan?

Y40

• Guest
« Reply #6 on: April 03, 2017, 10:59:14 PM »
Treba provjeriti kako "teče" podigač bez opterećenja odnosno ako zapinje ako vučeš samo sa rukom. Zna se desit, da s vremenom ode koloturnik na vrhu jarbola i počinje zapinjati. Samo to se obično provjerava zadnje jer treba ići na jarbol.

Offline Damir Križanić

• Mali od palube
  • *
« Reply #7 on: April 04, 2017, 11:08:43 AM »
Nije baš jasno što podrazumijevas pod zacvilavanje ali ako se radi o tome da ulazni navoj (najniži)konopa preskoći preko gornjih vojeva konopa na vinču moguće je da je kut konopa prema vinču strm pa se konop nastoji "popeti" po vinču tj preskoči ostale navoje
[/qe]uot Zahvaljujem se na vašim sugestijama  i savjetima.
 točno je najniži konop se diže na sljedeći navoj i tu se "zacvika". Konop je novi i nije oštečen, jarbol je ok odnosno roler je dobar
(mogu dignuti jedro na ruku odmah kod jarbola), koloturnici na palubi su ispravni, a sad dolazimo na štopere imam ih 6 u nizu sa svake strane udaljeni su oko 30 cm od vinča i jasno niži su od vinča (taj kut sam i ja krenuo prooučavati) izvukao sam konop iz
 štopera i probao smanjiti kut konopa ali nisam puno postigao. I meni se čini da je razlog kut ulaza konopa ali onda se pitam kako je to moguće radi se o jedrilici Y33 (znači kao elan33) sva palubna oprema rađena je po pravilima vinčevi su Harken a prvi vlasnik je bio ozbiljni regatni jedriličar pa nemogu vjerovati da je napravljena takva pogreška. Ja imam jedrilicu već 10 godina i to podizanje mi je uvijek zadavalo glavobolju ali je ipak sa više napora uspjevalo podizanje. Sad je to gotovo nemoguće. Dali slanost konopa može utjecati na ispravno namatanje.

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #8 on: April 04, 2017, 11:29:39 AM »
I meni se čini da je razlog kut ulaza konopa ali onda se pitam kako je to moguće radi se o jedrilici Y33 (znači kao elan33) sva palubna oprema rađena je po pravilima vinčevi su Harken a prvi vlasnik je bio ozbiljni regatni jedriličar pa nemogu vjerovati da je napravljena takva pogreška. Ja imam jedrilicu već 10 godina i to podizanje mi je uvijek zadavalo glavobolju ali je ipak sa više napora uspjevalo podizanje. Sad je to gotovo nemoguće. Dali slanost konopa može utjecati na ispravno namatanje.
Namotaš samo jedan krug oko vinča i na self tacking i podižeš jedro.kad dođeš do vrha tada ako vinč nema snage namotaš 1-2 kruga ili koliko ti triba zadnjih metar.

druga taktika.
namotaš jedan krug oko vinća i rukom dižeš glavno jedro dok ide,
jedan ti drži konop a ti vrtiš vinć treća taktika.
Smočiš konope 4 taktika

« Last Edit: April 04, 2017, 11:34:46 AM by dmeter »

Leo

• Guest
« Reply #9 on: April 04, 2017, 12:18:56 PM »
uz onu napomenu da smanjiš broj vojeva na vinču eventualno rješenje je da između vinča i stopera postaviš očicu korz koju prolazi konop ali tako da je podignuta na visnu vinča. Time dobiješ da se lom konopa događa na očici a konop na vinč dolazi pod odgovarajučim kutem