Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: koju brzinu ocekivati od navedenih preinaka za CR 225  (Read 7089 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dillinger

• Mali od palube
  • *
koju brzinu ocekivati od navedenih preinaka za CR 225
« on: July 20, 2016, 03:20:11 PM »
Pozdrav,

Imam gliser Crownline 225 (zatvoreni tip, nije bowrider) koji je tvornicki bio opremljen 5.0 mercruser motorom i alpha-one druge gen. prenosom.
Gliser je tezak oko 1500 kg te je izuzetno veliki potrosac za moje uvjete. Brzina u originalu je bila cca 42 - 48 N/m zavisi o uvjetima na moru.

Sa obzirom na potrosnju i odrzavanje u HR sam raspustio 5.0 agregat te kupio VM 425 motor (2.5 TD, 262 NM, 118ks pri 4.300 okr/min), komplet servisirao, rijesio kopcu, toplo hladni izmjenjivac (SCAM), kolektor,.. te ostalo sto je potrebno za marinizaciju po PS-u.
Izmedu ostaloga pripremio sam 3 razlicite propele za alfa pogon.

Znam da mi gliser nece bit sigurno brz kao prije, niti mi to treba. Al bi volio cuti par misljenja mogu li ocekivati bar 20tak cvorova od turbodizelke koju trenutno ubacujem?

Unaprijed hvala, LP

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
Re: koju brzinu ocekivati od navedenih preinaka za CR 225
« Reply #1 on: July 20, 2016, 10:01:34 PM »
Misliš na putnu ili max brzinu?
Kad već imaš tri propele, prava će biti ona koja će zavrtiti motor u vožnji do max snage. U tvom slučaju je to 4.300 o/min. Ukoliko to ne postigneš s niti jednom, morat ćeš po četvrtu.
Inače, 118 ks je dosta malo za gliser od 6,5 m. Pogotovo kad je na brodu više ljudi.
Teoretski, max brzina od oko 20čv je moguća. Za pravilan izračun nije dovoljno znati dužinu broda i težinu. Jako veliki utjecaj ima i oblik trupa, te duljina vodene linije.
Bez da previše teoretiziramo, najbolje ćeš znati kad brod probaš u moru.
Javi nam rezultat.
Kad već pričamo o motoru u gliseru, ja se držim pravila:
ako je brodsku motor, onda je diesel
ako je benzinac, onda mora biti vanbrodski
Od 100 požara na plovilima, 80 ih je na plovilima sa unutarnjim benzinskim motorima.

Offline dillinger

• Mali od palube
  • *
« Reply #2 on: July 21, 2016, 01:01:15 AM »
S obzirom da sam pocetnik na vodi malo je stavki koje ste naveli da razumijem, no opet u suštini ono sto me zanimalo ste mi pomogli itekako. Ako brzina u praksi bude stvarno od 28 milja to ce bit perverzija. Mnogo vise u svakom slucaju nego sto sam ocekivao.
S obzirom da sam mehatronicar mislio sam poradit na tome da izbijem jos snage iz motora sa 115 na 155-65 ks sa vecim turbom sto se u praksi pokazalo pouzdanim zahvatom al bih onda morao uzeti i toplo-hladni izmjenjivac i za ulje jer ce trenutni hladnjak ulja bit hladen permantom iz motora, te hladnjakom zraka (sto je hladniji zrak vise ga stane u cilindar) i naposljetku promjenom dizna na vise cc goriva ako bude prespor, no 28 milja je rezultat gdje ne zelim dirati nista.

Jos jednom hvala dobri ljudi

Offline gordanm

• Kadet
  • *
  • Patadak
« Reply #3 on: July 21, 2016, 10:42:54 AM »
dillinger, bitna informacija. Navedenih 28 milja (miles) je u stvari kopnenih milja. To je preračunato otprilike 24 nautičke milje (n/m).
A ako je težina samog glisera 1500 kg (bez motora), onda je računica nešto drugačija (iz prvog ovdje prikazanog dijagrama uvrstivši novu težinu, lako se očita očekivana brzina - naravno, opet u kopnenim miljama). U svakom slučaju, ja bih rekao da je jačina motora "na granici" ugodnog glisiranja (za brzinu od 20-ak n/m će trebati vrtiti motor na dosta visokim okretajima) pa bi povećanje snage koje je spomenuto sigurno dobro došlo.

Offline gordanm

• Kadet
  • *
  • Patadak
« Reply #4 on: July 21, 2016, 10:48:39 AM »
i još jedna stvar: na navedenom dijagramu prikazan je omjer težine i "SHP"=shaft horse power (snaga na osovini - onoj zadnjoj na kojoj je propela). S obzirom na Z nogu, ima nešto gubitaka u snazi pa na propeli nije na raspolaganju punih 118 ks). Nisam stručnjak za to područje pa ne znam koliki je točno gubitak snage; ovo samo navodim da ne bi bilo previše razočaranja kod prvog testa u odnosu na predviđanja dijagrama. U svakom slučaju, volio bih saznati prve rezultate.

Offline dillinger

• Mali od palube
  • *
« Reply #5 on: July 21, 2016, 12:54:33 PM »
Brod je sa motorom u kompletu bio tezak 1500 kg. Sada ce imati manje jer je dizelka bar 100kg laksa nego je bio mercruser. Jos jedno pitanje sa obzirom da to nisam kkoristio a ima, cemu sluzi flaps?

Offline gordanm

• Kadet
  • *
  • Patadak
« Reply #6 on: July 21, 2016, 01:24:48 PM »
nije kopnenih nego morskih milja, od kad se to brzina broda mjeri u kopnenim miljama. sto se pravis pametan a nemas blage veze o cemu pise. sve je to mjerenje u nautickim miljama. okladio bi se da o ovome sto sam pisao nisi imo blage veze da uopce postoji.
seaward, ne znam čemu ovakav ton? Svi smo ovdje kako bismo pomogli jedni drugima oko savjeta.
A što se tiče jedinice mjere brzine koja se ovdje spominje, u Americi se oduvijek (i još uvijek) mjeri brzina plovila u kopnenim miljama (osim ako se eksplicitno ne navede knots=morske milje).
MPH je uvijek oznaka za kopnene morske milje na sat, za razliku od knots (ili kt) koji se odnosi na morske milje.
Pa je tako i na tablici koja je ovdje dana (a postoji na gle-l site-u od kada i on sam postoji - http://www.glen-l.com/how-fast-does-it-go/ i još: http://www.glen-l.com/how-fast/) brzina izražena u MPH (kopnene milje).
Vjerujem da će ovo objašnjenje dobro doći mnogima koji gledaju specifikacije američkih plovila jer se tamo gotovo uvijek brzina izražava u MPH (tek u zadnje vrijeme se dodatno daje informacija i u knots - čvorovima iliti morskim miljama).
Što se tiče kompenzacije snage (115 ks vs. 118), nisam to bio uočio, ali ne vjerujem da takav previd zaslužuje ovakav ton pisanja.

Offline Mala od portala

• Administrator
  • Barba
  • Riječi lete, zapisano ostaje
« Reply #7 on: July 21, 2016, 07:10:01 PM »
Ako nisi mislio na trim tabs koje spominje Seaward nego bas na flapsove, mozda mogu pomoci. Flapsovi su straznji stabilizatori koji se montiraju na krmi s lijeve i desne strane, a sluze za stabilizaciju glisera u odnosu na povrsinu mora, povecavaju mu sposobnost glisiranja i sprecavaju neugodne udarce i skakanja prilikom glisiranja po valovima.

Mozda ovo moze pomoci:
http://nautica-portal.com/index.php/brodska-oprema/1660-samonivelirajuci-flapsovi-idealni-za-camce-do-6-metara-duzine
Čovjek mora napraviti ono što čovjek mora napraviti.  Žena mora napraviti ono što on ne može. (Rhonda Hansome)

Online Damir s

• Admiral
« Reply #8 on: July 21, 2016, 08:23:42 PM »
Pripazi na koju temperaturu hladis usisni zrak jer ako je ispod 40°C dobti ces koroziju na kosuljicama
i smaniti ces vijek motora. Jest da sto je hladniji zrak vise ga stane u cilindre ali sve ima svoje granice.
Montiraj si termometar na usisnoj grani  poslje rashladnika.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline spich

• Barba
« Reply #9 on: July 22, 2016, 08:40:34 AM »
sva sreća da volim samo jedrenje. ja vas ništa ne razumijem.