Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: "zabranjeno pušenje" - čini mi se da pušimo i na domaćem terenu  (Read 11724 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Damir s

• Admiral
Re: "zabranjeno pušenje" - čini mi se da pušimo i na domaćem terenu
« Reply #1 on: July 08, 2016, 07:42:15 PM »
Kapetan je odgovoran za sve sto se  dogadja i steta koju je uzrokovao upravljajuci brodom.
Nasa kultura HOMO BALKANIKUS, dobro da ih nije pregazio kao Tome ono dvoje talijana na jedrilici
samo je u znak prosvjeda sutnuo pepeljaru na jedrilicu.
Ja sam uvijek govorio da kulturu ne mozes kupiti.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Leo

• Guest
« Reply #2 on: July 10, 2016, 10:07:12 PM »
mislim da uspoređuješ dvije potpuno različite stvari, da li namjerno ili slučajno !?!?

Pošto znam Mikulu , mogu ti potvrditi da nije sigurno "dok drugi izadju jednom u mjesec dana iza prve ponte"
, a što po tvojoj logici kamion pun pijeska treba iskipati teret na prvi automobil kojem mora dati prednost!?!? 

E da i "sitna" razlika govorimo o susretu plovila pogonjenog jedrima i plovila pogonjenog motorom što je bitna razlika u odnosu na tvoj film

I da dok se u tvome filmu radi o trajektu i maloj brodici u priči se radi o jedrilici i turističkom brodu, mislim da je razlika bitna..

Leo

• Guest
« Reply #3 on: July 11, 2016, 12:07:23 AM »
Sve to može stat al sve to nema veze s ovom pričom.
A ako je puka onda nek ostane doma, što onda da mu je bia više na putu onda je opravdanje da ga zgazi?
I nemoj uopče pokušavat to nećim , ne opravdat, nego niti objasnit jer ako je puka moga mu je trubit, moga mu je svašta i reč a ne bacit pepeljaru, da je nekog pogodia stvarno bi puklo.

Nije on ni od 250.000 tona ni od 25.000 tona nego turistički brod.. koji nema sigurno milju radius okretanja i gaz od 18 metara, a lako je moguće da gazi manje od jedrilice, ili tu negdi.

A uz sve opet ti ponavljam poznajem čovjeka i sumnjam da je tražio ili se ponašao nelogično.

Ali poanta svega nije ponašanej "pušača" nego vlasti ... ali očigledno to nikoga en smeta.

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #4 on: July 11, 2016, 01:38:40 AM »
pravila daju prednost onom plovnom objektu koji ima manje manevarske sposobnosti u odnosu na neki drugi.Brod od 300 metara i koliko reće 16 metara gaza ima prednost jer ima manje manevarske sposobnosti od 12 metarske jedrilice.U susretu dva ili više motorna broda vrijedi pravilo desne strane. Drugim riječima, ako sa svog broda vidite drugi motorni brod preko desnog boka, onda taj brod trebate propustiti, zaobići, izbjeći!
Ali da mi je znati zašto u zadnje vrime svi gumenjaci namjerno točno ciljaju u mene šta me uzimaju kao orijentir.A ovaj kapetan drvenjaka ako mu je pukao film nek se iskrca i nađe zamjenu i ode na lječenje.Ja osobno sve izbjegavam imao ili ne imao prednost a najviše me je strah da me koja budala ne zajaši od krme tako da uskoro dolazi i retrovizor na jedrilicu.
Drugo isto pravilo glasi Jedrilica   održaje svoj smjer, osim ako je jasno da je opasnost blizu. Ako se  plovilo koje dolazi u susret ne prilagodi svoj smjer da bi izbjegli sudar, jedrilica je dužna napraviti korekciju smjera kako bi izbjegla sudar bez obzira imala ili nemala prednost.
Treće pravilo je isto tako da plovilo koje ima dubok gaz a plovi kanalom ima prednost jer ima smanjene manevarske sposobnosti

četvrto pravilo
Četvrto pravilo brod koji plovi pod opterečenjem ima prednost jer ima smanjenu manevarsku sposobnost
peto
plovilo sa kvarom motora ili kormila isto tako ima prednost.
Sve ove situacije gori spomenuta plovilo označava svjetlosnom kombinacijom
Pročitati https://en.wikipedia.org/wiki/International_Regulations_for_Preventing_Collisions_at_Sea + sve zemlje imaju svoje dodatne propise..
 i zapamtite veliki trgovački brod 200-300m ne može tako lako se zaustavit ili promjeniti smjer.on ne može u par milja zaustaviti brod i da želi.
« Last Edit: July 11, 2016, 02:02:13 AM by dmeter »

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #5 on: July 11, 2016, 07:20:49 AM »
 I uvjek moras sve radnje napraviti a izbjegnes sudar. Ali protiv idiota nema pomoci.
Ovdje isspred belgijske obale se sudarili gas tanker i brod krcat starim zeljezom i jos bolje u separacijskoj zoni doslovno ispred ulaska u luku. Evo i Tome je ubio doje ljudi na jedrilici pa rekao ba je pao u nesvjest ? Moras uvijek biti na oprezu i imati doslovno i oci na guzici jer danas je relativno lako doci do plovila koje ide 100 km na sat i vozac toga plovila misli da moze raditi sto zeli i kako zeli dok se sto i  dogodi a onda je kasno. Onda ne pomaze niti izvinite nisam  htio, niti sorry. Ja imam srecu da je otvoreno more uvjek pod valovima i puse  tako da ovih divljaka nema puno jer nije ugodno nabijati bubrege po valovima a brodovima se micem uvijek na vrijeme (pametniji popusta).
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo

Offline daco

• Noštromo
« Reply #6 on: July 25, 2016, 10:56:41 AM »
Žao mi je da nemam nešto ljepše pisati ali evo opisa jučerašnje situacije koja je zatekla mojeg oca, njegovim riječima:

Copy paste:

"Bliski susret Mala Maris luka pripadnosti Senj i jedrilice Super b BS 336 duzine 6,49m na poziciji 30 tak metara od rta  Kricin kod Baske 24 srpanja 1715
 Ja sam vozio na jedra sa sa laganim istocnim vjetrom u desnu stranu lagano po provi brzinom izmedju dvije i tri milje i s podignutim vanbrodskim motorom iz pravca Prvica prema uvali Bonculuka dok je Mala Maris vozio iz Baske u pravcu Senja.
Brod prakticki nisam vidio ni cuo jer sam sjedio na lijevom boku. Sum broda me je trgno kad je brod bio vec sasvim blizu na 10-15 metara dolazeci mi prakticki s ledja i jedino sto sam mogao napraviti je naglo skrenuti udesno za 180 stupnjeva sa nadom da to isto i on nece napraviti.  Jer vise nije bilo moguce izbjeci ga na drugi nacin. Brod je u punoj brzini prosao po nasoj krmi na udaljenosti ne vise od 1 i pol metra a sa palube sa zapovjdnickog mosta smo culi salvu prostackih rijeci. Ponavljam, brod nam je dosao po krmi s lijeve strane i pokusao proci doslovce preko nas na udaljenosti ne vise od 30 m od obale.
Na brodu se pored mene nalazila moja supruga i sedmogodisnji unuk koji su oboje dozivjeli tezak sok od straha."

Moj otac je kapetan duge plovidbe a posjeduje i skiper c dozvolu koju aktivno koristi na charter brodovima dugo godina. Prejedrio je Jadran sa jedrilicom puno puta uzduž i popreko i svašta je vidio u svojoj karijeri (ne spominjući navigciju na velikim brodovima). Čovijek voli more,prenio je ljubav prema jedrenju i jedrilicama na puno ljudi koji i dan danas aktivno jedre. Nesebično je pomagao raznoraznoj ekipi koja je jedrila oko svijeta... I moj otac i majka imaju 68 godina i otpeljali su 7mogodišnjeg unuka na prvo jedrenje što mi je najviše žao. Nadam se da mu se neće zamijeriti.

A o Maloj Maris iz senja nemam što za reć, pičkaranje na 20m od obale u punoj brzini i prekršaju sa ugrožavanjem ostalih sudionika u prometu jednostavno ne vjerujem da je slučajno. Modus operandi je da je on veliki i ko vas j...be.

Zaključak svega je da to radi i on i ostali zato jer kontrole NEMA pa ga boli briga i to je suština cijele stavari. U Baški već godinama ljetuju/rade turistički brodovi Angelina i Ljuboman i mogu reć da ih nikada nisam vidio ni blizu nekoj extremnoj situaciji i zaista suza primjer drugima.

Tužna je slika našeg mora ljeti. Parada neznanja/bahatosti/nekontrole i idiotluka.

Ako mene Mala Maris snađe u toj situaciji, 'kapetana' molim da pogodi u prvu trećinu boka od krme prema provi i nek napravi totalku. Jako mi se sviđa Seascape 27...i sa lakoćom ću mu izbit pare za njega.

« Last Edit: July 25, 2016, 11:00:49 AM by daco »
5,5...6....6,5...7...8,9,9.5,10slikaaj!

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #7 on: July 25, 2016, 03:10:52 PM »
E moj Daco nije TOMO jedini na Jadranu ka osto si i rekao bahatosti im ne fali. Samo da znas ako te i pogode kako bi ti zelio dok dobijes odstetu i ako je dobijes biti ces starac jes brzina sudovanja je strasna i jos ako druga partija ima kakve veze morati ces pocekati koje deseljece a mozda ode i u zastaru. Jedino sto ti ostaje da uzmes kakvu bezbol palicu i izbrojis sva rebarca i kosti doticnom. Ja ti u oba nasa auta imam dobar pajser da mi se nadje pri ruci zlu ne trebalo, a na barcici mi je pri ruci rezevni timun kao i pirotehnika pa neka proba uopce nemam problema sa tim niti bih razmisljao.

Offline Damir s

• Admiral

Offline daco

• Noštromo
« Reply #9 on: July 26, 2016, 08:37:10 AM »
 A to sa palicom je dvosjeklo :) , a i ponekad imam dojam da neki ni tada ne bi shvatili. Nekultura/neukost/neodgojenost/bahatost/iskomplexiranost to su epiteti koji se mogu svakom takvom 'kapetanu' priljepiti + kapetanija i policija jednostavno kao da ne postoje u tim krajevima. Ako oćete divljat nekontrolirano, dođite u Bašku
5,5...6....6,5...7...8,9,9.5,10slikaaj!