Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Popravak brodskih propelera  (Read 4703 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dmeter

• Kontra-admiral
Popravak brodskih propelera
« on: June 14, 2016, 06:55:26 PM »
Danas sam skinija ispod mora moj propeler Volvo propeler 16x17 R i odnija ga na pravu reparaturu.
http://www.gumis.com.hr/index.php/hr/brodski-program
Ovi rade i nosaće motora,gumene priljubnice itd sve za izvoz a posli ti tvorničari to pakiraju u kutije i vračaju nazad kao recimo orginal yanmar dio

Oni izbiju čahuru propelera i upresaju novu čahuru tako kad i prozviždi propeler brod i dalje ima pogon ali na manjem broju okretaja.
u Puli istom tehnikom rade ovi.Ali oni nemaju vlastitu proizvodnju čahura nego ih nabavljaju
http://www.propeleri-popravak.com/reference.php

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
Re: Popravak brodskih propelera
« Reply #1 on: June 23, 2016, 11:44:18 PM »
Vrlo zanimljiva ponuda ovih iz gumisa. Ja imam jedan problemčić pa bi molio mišljenje iskusnijih: dakle motor mi je spojen na osovinu kruto bez kardanskog sistema (pyton i sl) jer nemam mjesta za njihovu ugradnju. Jbg, tako je barka napravljena prije 30 godina. Motor je na amortizerima, na kraju osovine je gumeni ležaj prije propelera u skroku, a na početku statvene cijevi, 'štelamorte' je sa gumenom cijevi prišvršćena brtvenica sa lojnim pletenicama. Bila je Volvo manžeta  koja mi je skoro potopila barku, ali to je druga priča. Normalno ja zato da kad motor radi na manjim okretajima, kako  vibrira da vibrira i osovina i brtvenica pa s vremenom ako se dulje mora voziti u tom režimu (iako ga izbjegavam) lojne pletenice više propuštaju. Nije da je to sad neki veliki problem ali mi smeta ako se može riješiti. Pošto imam nekih 7-8 cm mjesta motor gurnuti prema provi, što nije dovoljno za ubacivanje fiksnog ležaja i kardanskog prijenosa što bi bilo idealno, mislio sam ubaciti između flanđe kopče i flanđe osovine neku od onih gumenih spojki iz ponude gumisa jer za njih ima mjesta na knap.
Cilj  je dakle  smiriti osovinu kad motor 'pleše' na kritičnim okretajima, da ju motor ne vucara van centra, jer se tada krivi i vrši pritisak na lojne pletenice. Znam da su neki imali nešto slično ali je to često pucalo na moru pa nemam povjerenja u te spojke. Pitanje je sad:
-jesu njima pucale spojeke radi loše kvalitete ili nepoštivanja perioda izmjene ili nepostojanaj ležaja
-dali ta spojka uopće ima smisla ako nema fiksnog ležaja na početku osovine odmah iza brtvenice tj. jeli ta spojka svojevrsna zamjena za kardan
-jesu li spojke u ponudi kvalitetne za tu namjenu i uvjete rada
-bih li što uopće dobio s time ili  samo rizik od gubitka pogona uslijed pucanaj gume
-Koju spojku iz ponude odabrati
Vjerujem da bi jako dobro funkcionirala spojka bez vijaka sa gumenim umecima (nešto ovakvo http://www.gumis.com.hr/index.php/hr/brodski-program-galerija# -vidi sliku dole)  jer prenosi torziju a tek u manjoj mjeri i bočna gibanja van centra i tu nema što puknut jer guma dobiva samo sile pritiskanja ali problem je kod šije, kad nema ležaja ili vijka koji bi spriječio da osovina krene natrag, kako to riješiti?
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #2 on: June 24, 2016, 02:11:08 AM »
Vrlo zanimljiva ponuda ovih iz gumisa. Ja imam jedan problemčić pa bi molio mišljenje iskusnijih: dakle motor mi je spojen na osovinu kruto bez kardanskog sistema (pyton i sl) jer nemam mjesta za njihovu ugradnju. Jbg, tako je barka napravljena prije 30 godina. Motor je na amortizerima, na kraju osovine je gumeni ležaj prije propelera u skroku, a na početku statvene cijevi, 'štelamorte' je sa gumenom cijevi prišvršćena brtvenica sa lojnim pletenicama. Bila je Volvo manžeta  koja mi je skoro potopila barku, ali to je druga priča. Normalno ja zato da kad motor radi na manjim okretajima, kako  vibrira da vibrira i osovina i brtvenica pa s vremenom ako se dulje mora voziti u tom režimu (iako ga izbjegavam) lojne pletenice više propuštaju. Nije da je to sad neki veliki problem ali mi smeta ako se može riješiti. Pošto imam nekih 7-8 cm mjesta motor gurnuti prema provi, što nije dovoljno za ubacivanje fiksnog ležaja i kardanskog prijenosa što bi bilo idealno, mislio sam ubaciti između flanđe kopče i flanđe osovine neku od onih gumenih spojki iz ponude gumisa jer za njih ima mjesta na knap.
Cilj  je dakle  smiriti osovinu kad motor 'pleše' na kritičnim okretajima, da ju motor ne vucara van centra, jer se tada krivi i vrši pritisak na lojne pletenice. Znam da su neki imali nešto slično ali je to često pucalo na moru pa nemam povjerenja u te spojke. Pitanje je sad:
-jesu njima pucale spojeke radi loše kvalitete ili nepoštivanja perioda izmjene ili nepostojanaj ležaja
-dali ta spojka uopće ima smisla ako nema fiksnog ležaja na početku osovine odmah iza brtvenice tj. jeli ta spojka svojevrsna zamjena za kardan
-jesu li spojke u ponudi kvalitetne za tu namjenu i uvjete rada
-bih li što uopće dobio s time ili  samo rizik od gubitka pogona uslijed pucanaj gume
-Koju spojku iz ponude odabrati
Vjerujem da bi jako dobro funkcionirala spojka bez vijaka sa gumenim umecima (nešto ovakvo http://www.gumis.com.hr/index.php/hr/brodski-program-galerija# -vidi sliku dole)  jer prenosi torziju a tek u manjoj mjeri i bočna gibanja van centra i tu nema što puknut jer guma dobiva samo sile pritiskanja ali problem je kod šije, kad nema ležaja ili vijka koji bi spriječio da osovina krene natrag, kako to riješiti?
http://www.gumis.com.hr/images/Proizvodi/brodski%20program/Gumeni%20kompenzatori/New%20Folder/gumeni%20kompenzatori%201.jpg

ili moraš stavit ležaj

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #3 on: June 24, 2016, 06:50:10 AM »
Hi dmeter
Preporucam ti da stavis lezaj na osovinu jer sa ovom spojkom bez lezaja moze ti biti samo gore jer ona samo amortizira udarce ne drzi osovinu u centru (drzi nesto ali to nije idealno). Ove spojke se koriste kod pumpi gdje su kratki razmaci i lezaj je na motoru a na pumpi je brtvenica sa grafitnim i keramickim prstenom koji su pod pritiskom opruge za dihtanje tako da vibracije ne utjecu puno na propustanje. Inace ne odlaze te gume za amortizaciju brzo a ako i gume (plastika) ode mozes sa metalnom sirokom  selnom da stisnes oba kraja spojke samo stavi komad gume ispod selne.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #4 on: June 24, 2016, 10:52:03 AM »
Hi dmeter
Preporucam ti da stavis lezaj na osovinu jer sa ovom spojkom bez lezaja moze ti biti samo gore jer ona samo amortizira udarce ne drzi osovinu u centru (drzi nesto ali to nije idealno). Ove spojke se koriste kod pumpi gdje su kratki razmaci i lezaj je na motoru a na pumpi je brtvenica sa grafitnim i keramickim prstenom koji su pod pritiskom opruge za dihtanje tako da vibracije ne utjecu puno na propustanje. Inace ne odlaze te gume za amortizaciju brzo a ako i gume (plastika) ode mozes sa metalnom sirokom  selnom da stisnes oba kraja spojke samo stavi komad gume ispod selne.
to je za jazavac ja mu isto savjetujem ležaj,ali to su veoma skupi ležajevi to može sam istokariti i pitati SKF stručnjake da mu savjetuju koji ležaj da stavi.
Osovina promjer xx
snaga motora kw
broj okretaja max
A ako kupuje gotovi sklop mora znati seriski broj ležaja i prije kupovine provjerit njegovu skf zamjenu da ne bi platija 2 ležaj kao ja 2200$
ako nema SKF zamjene bježi od sklopa

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #5 on: June 25, 2016, 01:18:57 AM »
Ma znam da mora ići ležaj ali tako je kako je napravljeno pred 30 godina, da ja to danas radim išo bi obavezno ležaj i neki aquadrive, pyton i sl kardanski sistem ali sad je prekomplicirano sve ić preuredit jer bi mi motor uzeo pol kabine. Gumenu spojku koju je predložio Dmeter imao sam na kompresorima za amonijak od 100 kW između elmotora i kompresora da upija sitne nepravilnosti u centriranju, kad sam davno radio kao strojar u jednoj hladnjači,  ali kompresor je uz brtvenicu imao ležaj pa je to neka sasvim druga priča. 
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #6 on: June 25, 2016, 07:48:19 AM »
Hi jazo
Mozes montirati ovakav lezaj od SKF ima i mazalicu tako da ne bi trebalo biti problema, samo na spojci moras centrirati motor na osovinu. Samo moras napraviti dobro i solidno  postolje za njega. Ovo nije dimenzija koja TEBI treba ali se moze naci od SKF a stavit ga na osovinu je relativno lako zagrijes unutarnji prsten (moze i  sa gas letlampom) ili indukcijskim grijacem.

http://www.ebay.com/itm/NEW-Dodge-123803-P2B-SC-012-3-4-Bore-Housed-Ball-Bearing-2-Bolt-Pillow-Block/172035427743?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D20131003132420%26meid%3D58e375edd84f408db8a1076f34afa8d9%26pid%3D100005%26rk%3D3%26rkt%3D6%26sd%3D281896598266
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #7 on: June 25, 2016, 09:33:36 AM »
Hi jazo
Mozes montirati ovakav lezaj od SKF ima i mazalicu tako da ne bi trebalo biti problema, samo na spojci moras centrirati motor na osovinu. Samo moras napraviti dobro i solidno  postolje za njega. Ovo nije dimenzija koja TEBI treba ali se moze naci od SKF a stavit ga na osovinu je relativno lako zagrijes unutarnji prsten (moze i  sa gas letlampom) ili indukcijskim grijacem.

http://www.ebay.com/itm/NEW-Dodge-123803-P2B-SC-012-3-4-Bore-Housed-Ball-Bearing-2-Bolt-Pillow-Block/172035427743?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D20131003132420%26meid%3D58e375edd84f408db8a1076f34afa8d9%26pid%3D100005%26rk%3D3%26rkt%3D6%26sd%3D281896598266
i prvi put kad bi dao gas unazad s motorom 10-20 ps ode osovina umore. ležajevi moraju biti ovakvi https://www.trgo-agencija.hr/lezaj-31307-a-fag.aspx
Točno proračunati za vučnu silu osovine i broj okretaja.I ja se bio pravija pametan ne dam 1000$ za 1 ležaj pa me na kraju sve skupa koštalo 7-8 tisuča € i na kraju prodao brod.zamisto da sam tada bacija i motor i kopću u more i kupija nov kineski motor za 3000 € u županji.Ostali kriljani koji su kupili dotične kineze i dan danas voze perideri,a ja na kraju prodao brod da se riješim muke.
Meni da se sad nije žurilo ne bi mjenjao ni kuplung nego bi kupija cili novi saildrive u engleskoj.

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #8 on: June 25, 2016, 02:02:37 PM »
Normalno bukula ima zub za lezaj da ne moze propela povuci nazad osovinu a za osovinu ima bukula na lezaju da se ucvrsti sa dva vijka za koje se mora zabusiti u osovini. I imas i isto takvu zatvoren nosac ima sa obje strane tako da nema problema sa ispadanjem osovine. Samo treba na nosac paziti kako se okrene, poznavati malo fizike i mehanike. Ja do sada nisam nikada imao problema sa takvim nosacem lezaja a vrtilo se i do 8000 okretaja samo treba redovito podmazati.

Offline Damir s

• Admiral