Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: PETICIJA ZA POVEĆANJE SIGURNOSTI PLOVIDBE NA MORU  (Read 14122 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Leo

• Guest
Re: PETICIJA ZA POVEĆANJE SIGURNOSTI PLOVIDBE NA MORU
« Reply #10 on: April 27, 2016, 09:03:35 PM »
Pomalo sam skeptik oko povećanja sigurnosti..
Nekako poučen spomenutim događajima nekako imam osjećaj da bi se povećanje sigurnosti na moru moglo vrlo efikasno sprovesti uzme li se u obzir da postoje čudne spodobe koje ,umjesto da lijepo samo spuste manicu gasa, da bi uštedjeli na gorivu razvlače nekakve čudne krpe na visokim štapovima , pa idu cik cak, pa ometaju pogled motornjacima i ugrožavaju njihovu mirnu jurnjavu i izazivaju nesreće zaliječući se ispred mirnih motornjaka pod samom obalom.
Dakle prijedlog je da se tim krparima.. neki ih nazivaju i jedriličari:
1. zabrani izlazak na more ukoliko je manje od 20 čvorova vjetra i manje od metar vala.
2. Svakako zabrani izlazak na more u razdoblju od 1.5 do 1.10
3. Zabrani plovidba na manje od 5 milja od linije otoka, do te linije moraju doći isključivo motorom i ne smiju ugrožavati promet motornjaka vožnjom sporijom od 15 čvorova.
4. Obavezno osiguranje protiv štete nanesene motornjacima uz uplatu godišnje kaucije za fond moralne nadoknade za traumu i strah koje motornjaci dožive kad ugledaju jedra na pučini.
5. zabraniti vez krpara ovaj jedriličara u marinama, sportskim lučicama i sličnim društveno korisnim djelovima obale, najbolje da se vezuju u udaljenim kutevima napuštenih brodogradilišta i ribarskih luka.

uz navedeno a iz solidarnosti prema jadnim motornjacima i đetskijašima predlažem.
6. zabranu bilo kakvih plovila sporijih od 15 čv unutar obalnog pojasa (točka 3) uz primjenu i točka 2.
7. strogu zabranu bilo kakvih primitivnih plovila pokretanih lopatama na motkama..zovu ih i veslima , iako zadovoljavaju brzinom , ugrožavaju motornjake a smrad znoja ometa opuštanje i izaziva mrštenje motornjakinja (uz neodobravanje motornjaka da se pažnja motornjakinja sa njihovih megaljubimaca skreće na znojave motkare)...preventivno se predlaže da se sva takva plovila zaplijene i zajedno sa njihovim lopatama na motkama spale.
8. Zabranu barbarskog i primitivnog običaja izlaganja suncu i ulaska u more sa obale..(u alternativi zbog dobronamjernosti te primitivne aktivnosti nazvane kupanje i sunčanje na obali mogu se obavljati u skladu sa člankom 1 i 2)
9. Za sve primitivce koji prakticiraju takve zaostale aktivnosti uvesti obavezno osiguranje sa posebnim dodatcima: "dodatak za čišćenje ostataka sa propelera, noge v.b  motora i kormila" , dodatak zbog gubitka vremena (gubitak brzine zbog udarca, čišćenja), dodatak zbog ometanja plimnog vala kojeg motornjak izaziva u uskim prolazima a kojeg primitivci narušavaju kricima i neugodnim zvukom tijela koja udaraju u obali
10. dodatci iz točke 9. isplačuju se u duplom iznosu motornjacima koji plove uz obalu na manje od 50m. ( prilično jasno da su njihove neugodnosti puno veće)

Evo mislim da bi ovako sastavljen prijedlog mjera za povečanje sigurnosti našao brzu i svekoliku podršku u svim strukturama koje odlučuju..

Možda vam izgleda kao zezanje al se mogu kladiti da je malo pismeno uobličite i pravno zakukuljite da bi nejedan naš zastupnik sa zanimanjem pogledao i zainteresirao se..

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #11 on: April 27, 2016, 09:49:58 PM »
Apsolutno bi na moru trebala opsežnija  i kvalitetnija aktivnost  policije ali i svi drugi oblici kontrole da se ponašanje velikog dijela vikend kapetana polako počne mijenjati na bolje. Ne treba se zavaravati da će se odmah napraviti čuda.  Tko god plovi svjedok je masovnog kršenja pravila ponašanja na moru. Treba se educirati, uvjeravati ali i oštro kažnjavati neodgovorne tipove. Strah da bi radi toga bilo manje stranih nautičara je neopravdan jer većina njih je svjesna da je to radi njihove sigurnosti a imati će i veći respekt prema zemlji koja se brine da vlada red.Nekoga ću možda isprovocirati ali moj je dojam da nemamo dovoljan broj kvalitetnih ljudi i policajaca za taj posao. Isti  dojam imam i za kopnene plavce.
Ja ne znam di vi to plovite,ja sam na moru od 01.05 do 01.10 skoro svaki dan od 0 -24. nikad ni jedan motornjak u zadnjih 15 godina nije prošao blizu mene na bliže od 300 metara.Jedino imam probleme sa kaićima koji po noči love lignje a nema adekvatno svjetlo to jest ne vidi ih se nego upaljaćima signaliziraju.i samo jednom sam u zadnji čas izbjegao sudar sa kaićem za 50 cm. bija je udaljen od obale 2-3 milje u bračkom kanalu u mrkloj noći,bez svitla. a drugi su problem u jesen i zimu koče koje vuču km mreže iza sebe i voze cik-cak isto brački kanal.
Šibenski akvatorij mi ne pada napamet po noći prolazit. idem vanjskom stranom 4-5-6 milja od kornata.

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #12 on: April 28, 2016, 12:00:07 AM »
Ja ne znam di vi to plovite,ja sam na moru od 01.05 do 01.10 skoro svaki dan od 0 -24. nikad ni jedan motornjak u zadnjih 15 godina nije prošao blizu mene na bliže od 300 metara.Jedino imam probleme sa kaićima koji po noči love lignje a nema adekvatno svjetlo to jest ne vidi ih se nego upaljaćima signaliziraju.i samo jednom sam u zadnji čas izbjegao sudar sa kaićem za 50 cm. bija je udaljen od obale 2-3 milje u bračkom kanalu u mrkloj noći,bez svitla. a drugi su problem u jesen i zimu koče koje vuču km mreže iza sebe i voze cik-cak isto brački kanal.
Šibenski akvatorij mi ne pada napamet po noći prolazit. idem vanjskom stranom 4-5-6 milja od kornata.

Ja plovim (kad uopće stignem) oko Lošinja u akvatoriju od Oliba, Premude,  Raba pa  zapadno  Susak, Unije, Cres.
Radi se o vrlo frekventnom akvartoriju  u kojem si često na roti drugim plovilima (takva je konfiguracija i raspored obale i otoka) a 'šoferima' motornjaka je u tom akvatoriju vrlo zanimljivo punom brzinom gađati jedrilicu pod  jedrima i u prolazu iz neposredne blizine proučavati reakcije  kormilara jedrilice. Od mene u većini slučajeva dobiju prosti prst i bujicu riječi kojih se sramim, a na prste jedne ruke mogu nabrojati broj skipera motornjaka  koji su u zadnjih 15 godina poštivali jedrilicu na moru, manju motornu barku ili blizinu obale sa kupačima. Doduše nisam na moru tako često kao ti, ali je vrlo znakovito da u pravilu svaki put netko gađa baš mene ili neku drugu jedrilicu koja mu je blizu rote. Treba spomenuti i nadobudne kupače koji rado otplivaju iz ograđenog kupališta na otvoreno more ususret jurećim gliserima i skuterima, a glede malih domaćih barki koje su u pravilu u rekreativnom ribolovu i u pravilu slabo ili nikako osvijetljene potpuno si u pravu, i sam sam u zadnji tren izbjegao bliski susret. Sa kočama nemam problema, dobro su osvijetljene a ribare uglavnom izvan  plovidbenih puteva, 5-6NM od obale i više,  te ih srećem samo u navigaciji, rijetko pod mrežom. Jedni od bahatijih 'šofera' su likovi koji iznajme velike gomone sa 2x120 i više konja i onda se sa njima iživljavaju po moru i pokazuju sirotinji sa štracama na štapu.
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #13 on: April 28, 2016, 07:19:41 AM »
Mora se promjeniti mentalitet ljudi a to se postize jedino represivnim aparatom a to su novcane kazne ali i one ne pomazu kod novobogatih i bahatih.  Kako god gledas uvijek strada normalni narod koji odvoji zadniji novac za tu svoju barcicu da malo uziva na moru i mozda popravi svoj kucni budzet kojom ulovljenom ribicom . Ribari u malim barcicama su uvjek i svagdje bili problem sa oznacavanjem svoje barcice, dok sam plovio na brodovima ne vidis ih na radaru i onda samo gledas u mkloj noci kako se pale neke iskrice (upaljaci) ispred tebe u mrkloj noci, koliko puta im pokupis mrezu jer je bacaju posed plovnoga puta,par puta smo bili tuzeni i imali problema sa vlastima, nekada i krivo optuzeni jer pokusavaju doci do novaca na racun broda za unistenu barku, mrezu.
Ovdje kod nas u Begiji ,Nizozemskoj, Francuskoj; Engleskoj nema bas puno takvih problema jer sve je pod radarskim i AIS nadzorom  a kazne za prekrsioce su drasticne.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline traktor

• Viceadmiral
« Reply #14 on: April 28, 2016, 08:28:25 PM »
"Ja ne znam di vi to plovite,ja sam na moru od 01.05 do 01.10 skoro svaki dan od 0 -24. nikad ni jedan motornjak u zadnjih 15 godina nije prošao blizu mene na bliže od 300 metara."

Dmeter, to  si trebao napisati u desetercu. Bio bi puno uvjerljiviji. :thumbsup:

recimo ovako nekako:

Što se bijeli na sinjemu moru
i pred večer i u samu zoru
 nit je galeb nit ledene sante
već su idra Demetrove kante.
On ne idri da se mani puta
a nije mu važno ni koja je ruta
već on jizdi da pokaže svima
kakvoga junaka na galiji ima.
« Last Edit: April 28, 2016, 08:51:52 PM by traktor »

Offline Mala od portala

• Administrator
  • Barba
  • Riječi lete, zapisano ostaje
« Reply #15 on: April 28, 2016, 10:25:11 PM »
Traktore, svaka čast.  :thumbsup:  Nastaviš li ovako, uskoro će te djeca čitati za lektiru umjesto Gundulića.  :read2:

Nego: 

Dmeter, ja sam na moru intenzivno četiri ili pet tjedana godišnje (kontinentalac sam, više se ne može,...) i o svemu što sam proživjela zadnjih 10 godina mogla bih romane napisati. Ovo što je napisao Jazavac gotovo je pravilo, a oni koji se voze u bijesnim jahtama i voze razumno prije su iznimka. Pravilo su, nažalost, oni drugi. 

Glisiranja uz obalu - doslovno na 50-ak metara, pa i manje, svakodnevna su i masovna pojava na svakom dijelu Jadrana, a o divljanjima sumanutih klinaca na skuterima po sidrištima i uz plaže da ne govorimo. Prije par godina nas je na samom ulazu u cresku luku, u onom uskom kanalu koji nema više od 300-tinjak metara širine, gotovo potopio jedan idiot na motornoj mrcini, operiran od svakog obzira, koji se suludom brzinom zaletio u kanal, prošao na par metara od nas i digao takav val koji nas je gotovo prevrnuo.   :BangHead:  Lijevim bokom smo u jednom trenutku bili gotovo paralelni sa površinom mora. Sve što se moglo prevrnuti u kabini, prevrnulo se i završilo na podu. Prošao je mrtav hladan i smanjio je brzinu tek kad je već gotovo prošao cijeli kanal. O onim maloumnicima u motornjacima koji naprosto uživaju na otvorenom moru punom brzinom proći na 20 metara od jedrilice ne trebam ni govoriti.  :sad3:  Ne prođe niti jedna godina na moru a da ne doživimo bar 10-ak takvih slučajeva.

A u 10 godina koliko plovimo pomorsku policiju smo vidjeli samo jednom!! Slovima i brojem: JEDNOM!!! A preplovili smo cijeli Jadran. Stvarno, Dmeter, gdje ti to ploviš?
Čovjek mora napraviti ono što čovjek mora napraviti.  Žena mora napraviti ono što on ne može. (Rhonda Hansome)

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #16 on: April 29, 2016, 02:01:55 AM »
Traktore, svaka čast.  :thumbsup:  Nastaviš li ovako, uskoro će te djeca čitati za lektiru umjesto Gundulića.  :read2:

Nego: 

Dmeter, ja sam na moru intenzivno četiri ili pet tjedana godišnje (kontinentalac sam, više se ne može,...) i o svemu što sam proživjela zadnjih 10 godina mogla bih romane napisati. Ovo što je napisao Jazavac gotovo je pravilo, a oni koji se voze u bijesnim jahtama i voze razumno prije su iznimka. Pravilo su, nažalost, oni drugi. 

Glisiranja uz obalu - doslovno na 50-ak metara, pa i manje, svakodnevna su i masovna pojava na svakom dijelu Jadrana, a o divljanjima sumanutih klinaca na skuterima po sidrištima i uz plaže da ne govorimo. Prije par godina nas je na samom ulazu u cresku luku, u onom uskom kanalu koji nema više od 300-tinjak metara širine, gotovo potopio jedan idiot na motornoj mrcini, operiran od svakog obzira, koji se suludom brzinom zaletio u kanal, prošao na par metara od nas i digao takav val koji nas je gotovo prevrnuo.   :BangHead:  Lijevim bokom smo u jednom trenutku bili gotovo paralelni sa površinom mora. Sve što se moglo prevrnuti u kabini, prevrnulo se i završilo na podu. Prošao je mrtav hladan i smanjio je brzinu tek kad je već gotovo prošao cijeli kanal. O onim maloumnicima u motornjacima koji naprosto uživaju na otvorenom moru punom brzinom proći na 20 metara od jedrilice ne trebam ni govoriti.  :sad3:  Ne prođe niti jedna godina na moru a da ne doživimo bar 10-ak takvih slučajeva.

A u 10 godina koliko plovimo pomorsku policiju smo vidjeli samo jednom!! Slovima i brojem: JEDNOM!!! A preplovili smo cijeli Jadran. Stvarno, Dmeter, gdje ti to ploviš?

Ja plovim srednji i južni jadran. i tu ti nema baš puno kontinetalaca. Mogu vam slikati sutra marinu ispod kuće.najmanji je motornjak 20 metara a večinom su 30-50 metara. ima par gumenjaka 10-12 metara sa 3x200-300 ks. Skuteri su zabranjeni na plaži ima 2-3 godine,iako sea-doo je uvoznik iz mog mista i vrši najam iz marine. ali sve je na daljinski i ako se približe 300 metara iskljući nadzornik motor. a ove yahturine večinom voze 5-6 kn jer nije lako plačat 500-1000 kg dizela po satu.Jedina je gužva u hvarskom kanalu ali normalni ljudi se normalno ponašaju. a jedino valjanje mogu doživit u Milni i to od katamarana koji je vozija u 3-4 sata ujutro.

Offline trawler

• Kadet
  • *
« Reply #17 on: April 29, 2016, 02:48:22 PM »
Dobro, jasno je da su osobna iskustva razlicita, ali to sto jedni ne dozive ono sto dozive drugi ne znaci da se to i ne desava. Iz toga se da zakljuciti da bi nekakve promjene trebalo (moralo) napraviti ma kako okrenuli diskusiju. Zakonske regulative vec postoje, ali kako Damir rece mora se primjeniti represivni aparat jer inace ostaje samo puko slovo na papiru.
Da se razumemo, ja ne zastupam policijsku drzavu ali zahvaljujuci (na zalost) ljudskoj prirodi, neophodna je kontrola postovanja pravila i sankcionisanje prekrsioca. I nekakva promjena domaceg odgoja, da pravila treba postivati a ne krsiti kako i gde stignemo. I da se to onda smatra nekakvim "uspjehom".  :angel7:

Leo

• Guest
« Reply #18 on: April 29, 2016, 04:15:22 PM »
ma sve mi već imamo...
ali na žalost revno se primjenjuje ona da quod licet iovi non licet bovi i to vrlo revno i sustavno.
Pa tako  dok "teletu" naplačuju kaznu jer u gumenjaku nema sikiru
 ("a što će mi sikira u gumenjaku?" "a ne znaam gospod'ne al piše i ondar je morate imat i ako još štogoda pitate pisat ću i ometanje službene osobe!!")
 s druge strane neki slični "bovi" em stradaju em im nasljednici skoro pa moraju plačat odštetu jer su se bacali pod brod oj jednog takvog "jovi"

i zato nisam potpisao peticiju ali ni slične peticije..
Nažalost u državi prva peticija bi trebala bit da se svi jednakim metrom i aršinom mjere u punašanju pa tako i u prekršajima.
Dok se to ne postigne zaludu peticije a i jedini rezultat mogu imat da će ubuduće samo bolje kontrolirat koliko je oštra sik'ra kod "bova" (valjda da ga manje boli kad se lupi po glavi nakon što mu ispiše kazne) a sa "jovi" će se i dalje u najgorem slučaju nać i dogovorit i zalit.. ukoliko nije bio poziv.. "zaš onaaaj eee... e onaj .. e pa nije zgodno..."

Offline trawler

• Kadet
  • *
« Reply #19 on: April 29, 2016, 04:45:15 PM »
Ali mora se odnekud krenit, ako ne s vrha, mozemo i sa dna. Time mislim da se mi na "dnu" piramide trebamo drzati pravila a ne traziti izliku u tome jer se 1% privilegovanih moze ponasati kako hoce. Inace samo komentarisemo na forumima i sjedimo skrstenih ruku.

Moja filozofija je prvo pometi ispred svojih vrata. Onda idemo dalje...