Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: More je odnijelo još jednu žrtvu!  (Read 5887 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Y40

• Guest
Re: More je odnijelo još jednu žrtvu!
« Reply #10 on: July 03, 2017, 06:40:10 PM »
Pa ti današnji Dufori baš in slove kao "solidno građeni brodovi". Plastik fantastik za čarter. Moje skromno mišljenje je, da je najvjerovatnije  uzrok požara ljudski faktor (plinski gorač na šrednjaku, ulje od friganja ili slično). No, šta god da je bilo, intervencija je za pohvalit. Brzo su ga odteglili na sigurno i spriječili nastanak puno veće štete.

Offline Damir s

• Viceadmiral
« Reply #11 on: August 13, 2017, 07:14:14 AM »
Evo jos jednoga horor dogadjaja kada more mora dokazat da je jace od covjeka, Opet najvjerojatnije nije imao pojas niti vezan sigurnosnim konopom! :BangHead: Banalne greske (koliko kosta pojas za spasavanje i sigurnosni konop sa dva karabinera) koji moze svatko od nas napraviti? Zato pratite  vremensku prognozu i ne izigravajte da ste jaci od mora ako bas ne treba jer jedna mala sitnica ako pukne vas moze kostati zivota. :violent1:

http://www.index.hr/vijesti/clanak/potraga-u-ocajnim-vremenskim-uvjetima-muskarac-kod-jabuke-pao-s-jedrilice-zena-spasena/988086.aspx
« Last Edit: August 13, 2017, 07:22:52 AM by Damir s »
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline Mala od portala

• Administrator
  • Barba
  • Riječi lete, zapisano ostaje
« Reply #12 on: August 13, 2017, 11:11:12 AM »

Nažalost, ovakvih je priča i previše svake godine. Ovo se događa uvijek kad čovjek precijeni sebe, a podcijeni more. Mudrije je izabrati obrnutu varijantu.

A kad se ljudi već ne vole vezivati na brodu, postoji još jedna varijanta, doduše nesigurnija, ali može biti korisna. Negdje pročuitah da  u lošim vremenskim uvjetima nije loše u more baciti kolut za spašavanje sa nekih 40-50 m konopa i pustiti da ga brod vuče za sobom. Padne li netko od posade u more, velika je vjerojatnost da će kolut još stići uloviti, pod uvjetom da pad nije rezultat udarca i nesvjestice ili kakve teže ozljede.

Čovjek mora napraviti ono što čovjek mora napraviti.  Žena mora napraviti ono što on ne može. (Rhonda Hansome)

Offline Damir s

• Viceadmiral
« Reply #13 on: August 13, 2017, 06:27:37 PM »
Po nekom mom iskustvu prvo treba odrzavati motor u dobrom stanju jer taj motor relativno malo radi i uvijek upali ali sigurno je da treba upaliti kada mi ga trebamo i da se ima dovoljno goriva za min 24 sata plovidbe i da je tank goriva cist. Cim se pripremi jedrilica za isplovlavanje svi trebaju imati prsluke za spasavanje na sebi. Jedra se krate prije loseg vremena kao i dizu jer tako ih mozes izgubiti, poderati. Za vrijeme nevremena paluba je skliska  i sa preprekama i kada te val poklopi  poletis nitko ne zna gdje ces zavrsiti. Ako ides na provu vezi se sgurnosnim konopom jer tako ces jedino ostati na jedrilici ili pored nje ili tu negdje. Evo kod nas u Belgiji jednoj jedrilici koja je sudjelovala u regati otpala kolomba 3 poginula (dva stara jedrilicara i jedan decko) da su imali pojaseve najvjerojatnije nista strasno se ne bi dogodilo a ovako tragedija. Ako te i klopi bum po glavi i baci u more ako imas prsluk ostat ces plutati, Ne trebaju biti skupi prsluci bitno je da odrzavaju osobu  koja je upala u more plutati. Bolje sve spremiti za nezgodu a da se noa ne dogodi.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo

Offline Damir s

• Viceadmiral
« Reply #14 on: November 19, 2017, 10:13:02 PM »