Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Stari mornarski alati, pribor, sredstva, instrumenti, mašine itd  (Read 63151 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
Re: Stari mornarski alati, pribor, sredstva, instrumenti, mašine itd
« Reply #300 on: June 19, 2018, 11:15:10 PM »
Ja svakako vjerujem da su nekad marineri u nuždi jeli te "sočne" navodno i ukusne crve. Ovaj nije to morao, ali su negdje u Australiji, (ma tamo negdje), možda i novom Zenlandu organizirali nešto kao natjecanje,

ili pokazivanje kako se to jede i taj je to probao prvi puta. Ali marineri sigurno ne ovako sirove. :icon_scratch:
« Last Edit: June 21, 2018, 06:20:11 PM by Strici »
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline pelig

• Terco
« Reply #301 on: June 20, 2018, 12:54:11 PM »
Ja pak znadem da su bili izuzetno osjetljivi na pokvarenu hranu. Prisutnost crva u jelu je izuzetno rušila moral posade i provocirala pobunu. Pametnom zapovjedniku dosta.

A slike su degutantne.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #302 on: June 20, 2018, 07:44:09 PM »
Za silu je vrag i muhe jel :angel4:,

a to da su bili osjetljivi na hranu se priča za Engleze. (one izbirljive koje su lovili po krčmama i ujutro kad bi se trijeznili našli se na moru kao članovi posade  :laughing7:)
« Last Edit: June 20, 2018, 09:53:09 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #303 on: June 24, 2018, 08:32:59 PM »

Nisu alati, pribor niti su sredstva, instrumenti, mašine, ali je Praznovjerje nekadašnjih mornara, koje se dijelom održalo do danas, pa da ne otvaram novu temu (jer nikako ne volim zbog par članaka otvarati temu), stavljam ovdje. Uostalom ja sam i otvorio topić (ako se to tako kaže(?) pa mogu kako hoću)

MORNARSKO PRAZNOVJERJE

Loši, vrlo loši higijenski i životni uvjeti, tropske bolesti, pokvarena hrana, ubuđana voda, razmirice, loše i napeto psihičko stanje itd, brutalno ponašanje nadređenih, sve je to činilo napeto i eksplozivno stanje među mornarima.
K tome su bili izloženi teškim nevremenima i opasnostima mora, bili otplavljeni u more, padali s jarbola pa je umiranje bila svakodnevica na brodu.
U takvim uvjetima i tom vremenu bujalo je praznovjerje. Praznovjerna posada je tako "upijala" priče o ukletim brodovima, morskim nemanima i svakakvim pričama.

Klabauterman iz knjige Buch Zur See, von 1885, a o njemu kasnije

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #304 on: June 27, 2018, 06:34:27 PM »

Klabautermann, dobar brodski duh

Tako je među njima bilo vrlo prošireno vjerovanje u Klabautermana, dobrog mornara; duha koji je nevidljiv plovio s njima.
Klabautermann se ne da prevesti, na svim jezicima je otprilike jednako nazivan. Ne znam kako je bilo kod naših mornara, ima li uopće tako nešto, ako netko zna neka napiše.
Stvarno se ne da prevesti, ja to ponekad probam kao „nestaško“, „spadalo“, pegula ne, jer je ustvari pozitivna ličnost. Lero?  Možda nekom padne kakva ideja za ime po naški, iako vjerujem da kod nas nema takvog „gnoma“, ako se to tako na Hrvatski kaže za nekog kao onaj na gornjem crtežu, a visok je 30-setak centimetara.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #305 on: June 28, 2018, 03:59:58 PM »
Uglavnom ie to pozitivan duh, koji se brine za mornare i pomaže u nevoljama, iako se ponegdje piše o njemu i u negativnom smislu. Porijeklo riječi se tumači s lupkanjem (simbolično u jednoj ruci bi mu trebao biti čekić i sjedio na peti prikosnika) i u slučaju potapanja, zadnji napušta brod.
Ako slučajno koga zanima, jedan od mnogih linkova priča o njemu, ovdje na engleskom:

http://onepiece.wikia.com/wiki/Klabautermann

Meni je taj figurica&lik&gnom pomalo bed, ali i sam iz zeza sam ga spominjao.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #306 on: July 02, 2018, 11:47:29 PM »

Neobjašnjivi zvukovi, kuckanje, škripanje itd. nerazjašnjeno u noći „objasnilo“ se naprimjer kako on traži kuckajući čekićem trule daske i mjesta gdje je curilo more i time opominjao noštroma da sanira takva mjesta, a takvih mjesta je uvijek bilo na drvenim trupovima.
Ako se „javljao“ u tovarnom prostoru, mornari su odmah „znali“ da je mali bradati duh javlja „nešto“ nije u redu, najčešće da se tovar pomakao i nije dobro učvršćen, jako opasno za brod.
Ako bi ga pak posada vidjela, to je bila opomena da će brod stradati, potonuti, i da se on javio malo prije kao zadnje upozorenje prije napuštanja broda.
I tako ima o Klabautermanu jako puno napisano, pa da napomenem o drugim praznovjerju kojih ima podosta, ali ostalo kod kuće na glavnom kompu; ili sam možda i memorirao na kojem stiku, ali tko zna na kojem i jesam li ga uopće i ponio sa sobom. Eto šlampav, a to vjerojatno nije samo moja karakteristika. :laughing7:

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #307 on: July 14, 2018, 10:09:23 PM »
Imam materijala za dalje pisanje o mornarskom praznovjerju, ali kako nisam u svojoj "jazbini" nego detaširan (?), ako se to tako kaže, nisu mi pri ruci moji uobičajeni "elektronski uređaji" nego "sitnozubati" leptopić, a nisam ni probao tražiti gdje je to memorirano (a ponio sam na nekoj disk ploči, ali kojoj?), pa za sada preskačem temu i malo ću o čakljama, to o "medzomarinerima" (glupog i bezveznog naziva, lijepo zvučnog imena) koje su prije, ali mogu i danas imati dosta primjene. Prije u stara vremena znatno više, a danas uglavnom da žene na jahtama bespomoćno mlataraju aluminijskim štangama s plastičnom kukom, probajući uhvatiti oko od bove.
Prije jako puno više, zlonamjerno i od onih piratskih probisvijeta.
Uglavnom su bile od bronce, sad dal je to više mesing ili ne, nije bitno, ali su bile maštovitih oblika, a od ruzinavog željeza u onih koji su bili "slabijeg financijskog stanja", a to se je očitovalo i kod topova.
Evo lijepe stare čaklje na jasenovom držalu. Jasen je bio, a i danas je drvo za pomorstvo, odnosno znalce, i prava vesla itd su od jasenovog drva, a bukva neka ostane "bukvanima". Bukva nije za upotrebu u vodi/moru.
To je orginalna čaklja s jednog čajnog klipera i negdje je izložena, ali neznam gdje. Držalo je od jasena, ali sigurno ne iz vremena kad je čaklja bila u upotrebi:

Poniklana je, ali to je netko vjerojatno uradio poslije njene upotrebe na jedrenjaku :icon_scratch:.
« Last Edit: July 14, 2018, 10:12:48 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #308 on: July 15, 2018, 09:29:43 PM »
Evo jedne prastare, mislim zato jer je sa starog "teretnog" jedrenjaka, to jedrenjaka koji je bio navodno Poljski, ili tamo negdje gdje je danas Poljsko more. Ruzinava iskovana od željeza:

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #309 on: July 16, 2018, 06:53:58 PM »
Nije toliko zanimljivo da padneš na kljun, ali kad sam već započeo čakljama i imam ih na slikama, nastavljam.
Nemam blage veze čija i od kuda, ali ruzinava (pod kontrolom, stara patina):, a ona prije stavljena je vjerojatno starija.