Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Stari mornarski alati, pribor, sredstva, instrumenti, mašine itd  (Read 103577 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online Strici

• Admiral flote
Re: Stari mornarski alati, pribor, sredstva, instrumenti, mašine itd
« Reply #380 on: June 16, 2019, 09:07:50 PM »
Ima o praznovjerju još koliko god hoćeš, a sljedeće što sam htio spomenuti je kojom nogom je mornar stupio na brod prije isplovljenja,  ali mi se neda kontrolirati dal sam to već napisao, pa možda jednom kasnije počnem ponovo.
Ipak slike ne lijevom nogom:

Odlučio sam da ovdje bar spomenem fenomen na moru "monstrumski valovi", ne oni od tsunamija nego valovi koji su nastali od neznlalo se čega, i do nedavno smatrani "mornarskim pričama", praznovjerjem, "mornarskom pređom" (seaman's yarn, Seemannsgarn, fil de marin), a ja kažem "mornarskim mrlinom".
Neću tumačiti o pojmu (seaman's yarn), ne vodi ničemu, pa kako ko shvatio, a ako netko hoće znati pojam, lako to može i sam učiniti.
Ali o monstrumskim valovima  ću ali ne ovdje gdje sam mislim ne na pravom mjestu počeo s praznovjerjem, nego
tamo u "pojavama na moru".
Ti monstrumski valovi su izmjereni i preko 30 metara visoki, to po sjećanju, a navodno ih ima i 40 metara visokih. A brodovi su građeni za valove do 15 metara.
To sve po sjećanju, moram i sam obnoviti znanje
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline estan

• Admiral
« Reply #381 on: October 13, 2019, 03:44:07 PM »
Nešto sam dosta davno čitao, mislim da se uglavnom znaju područja gdje se pojavljuju, ali zašto e to je nepoznanica.

Online Strici

• Admiral flote
« Reply #382 on: October 13, 2019, 06:39:28 PM »
Pa donedavno nitko to pomorcima nije vjerovao. nisu to mogli dokazati, sve do tog Draupnerovog vala na Norveškoj platformi, dakle tek razvojem instrumenata i satelitskog snimanja. Dotad guze u foteljama nisu to ni mogle pretpostavljati, a kamoli doživjeli, pa tako i nevjerovali. Danas pak ništa više nije senzacija, sve je prezasićeno informacijom, pa tako ovdje ni zanimljivo.
Ja sam podosta vremena proveo "studirajući" taj fenomen, a o tome ima sada dosta, pa kako je to i meni samome teška tema za ovdje dalje pisati, a nikoga ne zanima, zastao. Drugim riječima nemaš što s "gluhim" raspravljati, a na velikim forumima sam pak presitna riba. 

Online Strici

• Admiral flote
« Reply #383 on: November 10, 2019, 05:44:14 PM »
Ja jako cijenim kad mornar dobro i daleko zna baciti bacalo, pa evo našao ribara mornara kako baca, a ne za obuku kao ovo:

, iako baca odlično

nego baca s broda na obalu:

Offline Kantafig

• Kadet
  • *
« Reply #384 on: November 11, 2019, 05:33:16 PM »
ahahaaa, ovaj dementija, opet se gadja slikama.
There is an old saying that if you can sail the Thames Estuary you can sail anywhere.

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #385 on: November 11, 2019, 06:43:46 PM »
Koji si ti lik Kantafig napisao do sada 11 priloga i kakis po svima a ne znas ni guzu obrisati kako treba prijavio se na forumSeptember 19, 2019 .
Nas Strici je legenda ovoga foruma i tko ti je dao moralno pravo da prigovaras njemu, pokrij se usima. :violent1:
Ako ti ne odgovara sadrzaj pisanja  jednostavno preskoci temu.  :laughing7: On nikoga ne vrijedja i kaki nego pokusava u svojoj moci pogurati forum naprijed i sigurno nije zasluzio vrijedjanje sa tvoje strane :violent1: :BangHead:
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Online Strici

• Admiral flote
« Reply #386 on: November 11, 2019, 07:03:26 PM »
Ustvari htio bih pokazati kako znalac daleko dobaci bacalo, ne za vježbu nego konkretno ovdje brod se treba izvuči na pješčanu plažu:

Offline Kantafig

• Kadet
  • *
« Reply #387 on: November 11, 2019, 10:18:35 PM »
Koji si ti lik Kantafig napisao do sada 11 priloga i kakis po svima a ne znas ni guzu obrisati kako treba prijavio se na forumSeptember 19, 2019 .
Nas Strici je legenda ovoga foruma i tko ti je dao moralno pravo da prigovaras njemu, pokrij se usima. :violent1:
Ako ti ne odgovara sadrzaj pisanja  jednostavno preskoci temu.  :laughing7: On nikoga ne vrijedja i kaki nego pokusava u svojoj moci pogurati forum naprijed i sigurno nije zasluzio vrijedjanje sa tvoje strane :violent1: :BangHead:

kao prvo, tebi se ne obracam, niti te je briga koju cu temu zaobici a koju ne. kao drugo skrati malo jezicinu da ti je neko drugi ne skrati, nikad ne znas kome se obracas i kad mozes na "minu" naleceti.
bilo to u ijmuidenu, belgiji ili rijeci.
There is an old saying that if you can sail the Thames Estuary you can sail anywhere.

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #388 on: November 11, 2019, 11:05:40 PM »

kao prvo, tebi se ne obracam, niti te je briga koju cu temu zaobici a koju ne. kao drugo skrati malo jezicinu da ti je neko drugi ne skrati, nikad ne znas kome se obracas i kad mozes na "minu" naleceti.

Bas si krasno napisao nema sto Kantafig , jos si poceo  i prijetiti :icon_scratch: Utrosi tu energiju u nesto pametno a ne u prijetnje :sunny:
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline Kantafig

• Kadet
  • *
« Reply #389 on: November 12, 2019, 12:55:30 PM »

Bas si krasno napisao nema sto Kantafig , jos si poceo  i prijetiti :icon_scratch: Utrosi tu energiju u nesto pametno a ne u prijetnje :sunny:

ne prijetim ja tebi, koji si mi ti penis u zivotu da ti prijetim. da imam ja problema s tobom ne bi se ja tebi odje obraco, ja sam i tako svako malo u belgiji i izvuko ti usi u tvom vlastitom dnevnom boravku.

ja samo skrecem paznju da smanjis malo dozivljaje,ne samo ti nego i jos neki drugi sa tim brisanjem guzica, kurcima, pickama.

pa ovo je tvoj komentar, ti doslovno popljuvo covjeka....

"Tko je Damir? Nov sam ovdje pa nis ne kužim

Ne znam Sharkd dali znas sto je kultura , kada dodjes negdje prvi puta onda se predstavis.Pa sto ocekujes da smo sam tebe cekali"

koji si ti kurac da se nekomu ovako obracas, ako nisi mu ceo reci da si ti to, onda ga zaobidji.

citaj svoje postove, tebi je svaki drugi post ili vulgaran ili pljuvanje po nekome ili stavljanje slicia nekog smeca sto si pokupio sa ceste ili iz nekog kontejnera sto je neko bacio  ko da si u vrticu za djecu sa smetnjama u razvoju.

cistis tudje kuce i nosis doma njihovo smece, ljudi kontaju, bolje da budali damo da dzabe nosi nego da placamo prave smetlistare.
u stilu, vidite sto sam dobio, vidite sto sam dobio. koga zaboli penis sto si ti dobio.

cjeli foru se sastoji od tri budale kojima je cijeli doprinos, okacit neku sliku, staviti neki link sa youtube.

cim vam neko kontrira sa argumentima i drugacijim misljenjem komentari su u stilu glup si, ne znas nista i slicno

koji vam je djavo.

ovo je naj primitivniji portal na kojem sam ja ikad bio. nije ni cudo sto su svi otisli, kad usporedis sad portal i onda kad je pocinjo, ne mozes usporediti.
ovo bi u normalnoj drzavi i normalni vlasnici vec odavno zatvorili. pa srbi imaju bolji forum od ovoga, ej, srbi.

jedini pravi clan odje je Dmeter, uvijek da neki savjet, ili pomogne kako i ako moze a ovo sve drugo je

"let iznad kukavicijeg gnijezda"