Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Stari mornarski alati, pribor, sredstva, instrumenti, mašine itd  (Read 92377 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
Re: Stari mornarski alati, pribor, sredstva, instrumenti, mašine itd
« Reply #380 on: June 16, 2019, 09:07:50 PM »
Ima o praznovjerju još koliko god hoćeš, a sljedeće što sam htio spomenuti je kojom nogom je mornar stupio na brod prije isplovljenja,  ali mi se neda kontrolirati dal sam to već napisao, pa možda jednom kasnije počnem ponovo.
Ipak slike ne lijevom nogom:

Odlučio sam da ovdje bar spomenem fenomen na moru "monstrumski valovi", ne oni od tsunamija nego valovi koji su nastali od neznlalo se čega, i do nedavno smatrani "mornarskim pričama", praznovjerjem, "mornarskom pređom" (seaman's yarn, Seemannsgarn, fil de marin), a ja kažem "mornarskim mrlinom".
Neću tumačiti o pojmu (seaman's yarn), ne vodi ničemu, pa kako ko shvatio, a ako netko hoće znati pojam, lako to može i sam učiniti.
Ali o monstrumskim valovima  ću ali ne ovdje gdje sam mislim ne na pravom mjestu počeo s praznovjerjem, nego
tamo u "pojavama na moru".
Ti monstrumski valovi su izmjereni i preko 30 metara visoki, to po sjećanju, a navodno ih ima i 40 metara visokih. A brodovi su građeni za valove do 15 metara.
To sve po sjećanju, moram i sam obnoviti znanje
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline estan

• Admiral
« Reply #381 on: Yesterday at 03:44:07 PM »
Nešto sam dosta davno čitao, mislim da se uglavnom znaju područja gdje se pojavljuju, ali zašto e to je nepoznanica.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #382 on: Yesterday at 06:39:28 PM »
Pa donedavno nitko to pomorcima nije vjerovao. nisu to mogli dokazati, sve do tog Draupnerovog vala na Norveškoj platformi, dakle tek razvojem instrumenata i satelitskog snimanja. Dotad guze u foteljama nisu to ni mogle pretpostavljati, a kamoli doživjeli, pa tako i nevjerovali. Danas pak ništa više nije senzacija, sve je prezasićeno informacijom, pa tako ovdje ni zanimljivo.
Ja sam podosta vremena proveo "studirajući" taj fenomen, a o tome ima sada dosta, pa kako je to i meni samome teška tema za ovdje dalje pisati, a nikoga ne zanima, zastao. Drugim riječima nemaš što s "gluhim" raspravljati, a na velikim forumima sam pak presitna riba. 

Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš