Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: KORVEN i ostali drvenjaci sada turistički brodovi  (Read 12198 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
KORVEN i ostali drvenjaci sada turistički brodovi
« on: August 04, 2015, 02:27:28 PM »
Slučajno sam došao na ideju da otvorim ovaj naslov, i započnem s " KORVEN -nom".
Spominjao sam KORVEN tamo u susretima na moru, ili je to ponašanje na moru?, svejedno, ali se radilo o nedavanju prednosti jedrilicama. Ovdje pak bi htio napomenuti da taj isti brod, tamo nazvan od mene trabakulom, prvo da je to bracera, a drugo da je to divno uređen brod, za turističke svrhe, što me ustvari ostavlja ravnodušnim , ali je važno sa se je neko našao s dovoljno špulijusa (to ono finog osjećaja , kaže se i osjećaja u vrhovima prstiju?), da osjeti što je pravi i dobar brod.
Napisao sam da sam ga u pedesetak godina počešće sretao na moru, i kao relativno zapušteno, donekle uređenoj pjeskarici i teretnjaku, da sam se formi uvijek divio.
Ne i "spadalima" (a možda su mi neki bili i prijatelji) koji su je navigavali, a jer nisu nikoga na moru obadavali, mislim od siće koje su na moru susretali.
I vidjevši videofilm koji je Pagus stavio, poznavajući kanal kroz koji je KORVEN prošao, doznavši širinu i gaz, oduševio sam se brodom zapovjednikom i onima koji su uložili šolde taj brod očuvati.
To da sam ravnodušan što je turistički preuređen je samo onako, ofrlje, znam da se danas takvim brodom ne može drukčije zaradit za kruh, pa neka bude turistićki :thumbsup:.
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline Strici

• Admiral flote
Re: KORVEN i ostali drvenjaci sada turistički brodovi
« Reply #1 on: August 04, 2015, 02:49:12 PM »
http://nautica-portal.com/forum/index.php?topic=4727.msg68272#msg68272
Mislim da kanal nije nikako puno širi od 7 metara, ako uopće?, brod je oko metar uži? i on vozi sa otprilike 3/4 gasa, naravno ne po jačem vjetru, i ko po loju prolazi, a jer ima i dosta gaza, ono se vidi da ga je dobro usporilo (jer gura vodu ispred sebe), bit će morao je i dodati gas da ga previše ne uspori. Vidi se da je brod u dobrim rukama i dobro održavan :thumbsup:
A zašto sam napisao "spadala koja su ga navigirali", ako se za njih može navigirali uopće i napisati, iako ne da nisu znali, nego spadala jedna, vidjeli i ne izbjegavali, kad su morali i ne morali. Vidi onoga kako nas gleda, dakle dobro su me vidjeli, a ja u zadnji momenat izbjegavati, naravno i pod jedrima. :fucyc: Otprilike 1984-te negdje kod Žirja :icon_scratch:

« Last Edit: September 01, 2015, 09:33:40 AM by Strici »

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #3 on: August 04, 2015, 10:18:11 PM »
Lijepo je sretati takav brod na moru; ustvari je i ljepši nego ono na nekim tvojim video kadrovima jer si snimao vjerojatno sa predlećom za povečanje kuta pa je onako jajast.
A ja sam uvijek rekao, vidi "elegantnog" trabakula, nije onako tubast u pramcu, a ono on bracera. U svakom je slučaju uljepšanje u Malom Lošinju, i sigurno ga često srećeš? Ko ga vozi?
Inače su ga napravili Slovenci, i stariji je od mene. Cijenio sam ga na 18 metara i nešto više od 6 metara širine. Malo me kosnik prevario, i na web stranici piše da je 17 metri i 6 metri širok. Ima lijepu veb stranicu, ono više za svoju svrhu, ipak kratka sažeta informativna, prava za turiste. Ali je najvažnije da ima stereo, ili tako nešto sa 5 zvučnika, ako nisam zaboravio :laughing7:
A kad je tako lijep brod, pa neka i drugi vide o njemu, po meni su zaslužili:

http://www.kovren.com/kovren/index.php?option=com_content&view=article&id=50&Itemid=54&lang=hr

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #4 on: August 05, 2015, 12:50:37 PM »
Ne pratim naše web stranice, ali sam počeo i dosta sam ugodno iznenađen, ali i kritičan na podosta stranica, ali to zadržavam za sebe,; mislim svemu treba vrijeme učenju. No učiti se može i brže. Ali otom potom.
Bacio sam se naše drvene jedrenjake. Prije sam tražio "pjeskare", jer to su uglavnom naši sadašnji tradicijski "motorsajleri", drveni turistički jedrenjaci, ali o njima jedva da neko nešto kaže i pokaže.
Tako sam nabasao i na ovu nakaradnost. Pa se pitam tko je uopće izdao plovidbenu dozvolu ili tko je uopće dozvolio da se nešto takvoga spusti u more (po sigurnosti i izgledu). To ja tako i po svom ukusu, a nekima će se možda i sviđati:

To za razliku prema ova dva gore prikazana broda.

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #5 on: August 05, 2015, 01:26:42 PM »

Bacio sam se naše drvene jedrenjake. Prije sam tražio "pjeskare", jer to su uglavnom naši sadašnji tradicijski "motorsajleri", drveni turistički jedrenjaci, ali o njima jedva da neko nešto kaže i pokaže.
Tako sam nabasao i na ovu nakaradnost. Pa se pitam tko je uopće izdao plovidbenu dozvolu ili tko je uopće dozvolio da se nešto takvoga spusti u more
Apsolutno se slažem s tobom.svim tim našim tradisciskim brodovima bi naložija da ispilaju sve te kabine i na to nadkabine.to jest da ga vrate u prvobitno stanje.a gostima koji na njima plove bi napravija lobotomiju.

ima ih koji su na bivše pjeskare samo ugradili klupe i vode dnevne izlete i to je pošteno od njih. Nisu mi dragi turski guleti ali treba biti pošten i reći da su oni za tu namjenu napravljeni i da su puno lipši oku od naših skalamerija.
a da vidite u splitu na rivi ove šta vode kao dnevne izlete 5 otoka(po plakatima),slike biševa,hvara idu ujutro u 9,30 a vraćaju se u 17 sati a max brzina im je 3-4 čvora ako i toliko kad su natrpani.

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
« Reply #6 on: August 05, 2015, 02:48:43 PM »
Taj "nakaradni" je redovito vezan na rivi u Malom Lošinju i vozi turiste s naslovom Pirates party.

Offline pija mali

• Chief
« Reply #7 on: August 05, 2015, 05:58:48 PM »
Da li netko zna za "Bente Dorte", je li prodan i gdje. gledao sam ga u Bakru na vezu,prelijepi brod i restauriran po" originalu"bez dodatnih dogradnji i sl. znam da nije to naša gradnja već neka mislim "nord" gradnja kako sam čitao u Moru. Uostalom trebao bi postojat neki ured za zaštitu spomeničke kulture ,kao u građevini , pa da štiti izvornost i dizajn barki i eventualno dozvoli dogradnje u smislu sigurnosti i sl. ali zaštoti osnovnu vizuru? :nono:
Živim danas jer sutra nije izvjesno

Offline daco

• Noštromo
« Reply #8 on: August 11, 2015, 09:05:02 AM »
Koliko sam ja čuo, veliki dio tih turističkih 'jedrenjaka' ima upisana ograničenja u plovidbenoj dozvoli tipa nesmije van ako je more 2-3...

Što se Turske tiče, ne znam kako je za gulete, ali znam da im je registar jak i strog i da su im trgovački brodovi (barem ovi što tiču luku Rijeka) u većini slučajeva tip top.
5,5...6....6,5...7...8,9,9.5,10slikaaj!

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #9 on: August 11, 2015, 10:13:13 AM »
I "Klementa" je stari za turizam preuređen brod, ali nije promijenio stari izgled, vjerujem. Možemo pitati "Kvarnerića" kakvi su propisi.

Evo Klemente kakva je vjerojatno danas. Dobro figuraje, ali kako je napisano da je trabakul, meni baš i ne izgleda "trabakulanski" :icon_scratch: