Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Kakvo je ovo jedro?!  (Read 14310 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Leo

• Viceadmiral
Re: Kakvo je ovo jedro?!
« Reply #10 on: October 14, 2016, 06:43:26 PM »
teško, jer biili rogalj škote bio previsoko ili predaleko, a i rubovi nisu isti posebno je bitan upadni rub

meni ovo djeluje kao nekakva regatna jedrilica sa većim spirunom i gemakerom

Online Strici

• Admiral flote
« Reply #11 on: October 14, 2016, 07:30:03 PM »
No fino; "cruising chute". Ako je ozbiljno što pišeš, ajde rastumači nam malo, jer se to teško prevodi, odnosno može se krivo razumjeti; odnosno prevesti, jer je to "elastičan" jezik i čak dobri poznavaoci, ako nisu u struci mogu pojam ne kapirati, a ti s obzirom na to da se razumiješ, pretpostavljam, rastumači nam, možda se pitanje o jedru i riješi.
A nakon što od tebe nije do sada ništa konstruktivnog napisano, skeptični smo, odnosno bar ja sam, da ti stvarno hoćeš nešto ovdje svrsishodnog reći.
I da se malo našalim; jel ruljiš jajca :laughing7:  :wave: :wave:
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline Damir s

• Viceadmiral
« Reply #12 on: October 14, 2016, 08:31:19 PM »
Jednostavno prevedeno spinaker, Napuhan je kao padobran (chute) zato ga i neki tako zovu. :BangHead:
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline Leo

• Viceadmiral
« Reply #13 on: October 15, 2016, 03:59:21 PM »
Sa stanovišta provaša olitiga bowmena a pomalo i trimera spinaker i genakerom se bitno razlikuju.
Po kroju, po načinu postavljanja, po manovrama, po školama i posebice po najboljem kutu korištenja.
Premjerna jedrenja (Orc i sl) preferiraju spinaker iz dva razloga, u ozbiljnom jedrenju po premjeru jedri se krmma gdje je spi efikasniji, a još bitnije zbog veće površine genakera (ide do palube) donosi veliku penalizaciju.
s druge strane sa genakerom je nešto lakše manevriranje (posebno pojalabanda) i može više "u vjetar"
To je bitno za brze jedrilice jer kad zaglisira prividni vjetar ode prema provi,

Online Strici

• Admiral flote
« Reply #14 on: October 15, 2016, 10:20:12 PM »
Mislim da o finesama, malim razlikama se tu teško može ocijeniti. Kao što Leo kaže ; možda je neka modifikacija iskusnih jedriličara. Mislim da bi tu trebalo uzeti u obzir doba dana, što je napisano, (i godine), a to zbog sunca i sjena. Ja sam se znao igrati baš kako sam onako ofrlje napisao, zakretao sam rogljeve, odnosno jedro. Stavljam ponovno sliku, jer sam na prvoj zaboravio pored strelice napisati da smatram koji dio jedra pravi onu sjenu.

A ovu drugu ustvari pokazati kako sam zakretao blister/genaker, pa mislim da je i taj jedriličar možda tako napravio.
Ali kad bi Vragec malo napeo vijuge, možda bi i znali nešto više

[img]http://up.picr.de/27133398ip.jpg[/img

Offline Leo

• Viceadmiral
« Reply #15 on: October 15, 2016, 10:54:43 PM »
Strici
vrlo jednostavni razlozi zašto to nije tako
1. svjetlo (sunce ) je po lijevom boku broda, dakle da je taj prednji /donji dio jedra presavinut teško da bi bio najsvjetliji već bi bio najtamniji.
2. nitijedan brod ovakvog tipa (a ovo je regatni a ne čarter) ne kaći genaker na provu nego na špirun/izbočnik ili kako ga god hoćeš zvati ali za toliki brod najmanje dva metra od prove a i više.
3. ponavljam ti da genaker nije simetrišan po nitijednoj stranici (kod spinakera imaš bočne stranice simetrične ali bitno dulje od donje stranice) zamisli genaker kao nabubren raznostranični trokut, pri čemu je duljina po prednjem /upadnom porubu bitno dulja od stražnjeg poruba a obje su dulje od donjeg poruba., na slici genaker ide od vrha jarbola do vrha špiruna i ima točnu duljinu.

Offline hrvoje

• Noštromo
« Reply #16 on: October 16, 2016, 09:42:12 PM »
Da strici cita postove od ranije naso bi da sliak ove ista barke ima pun internret s genakerima itd
ali kako ne cita i izmislja toplu vodu evo da par slika pomogne
priznam da sam pre lijen uplaodad sada nakon 3 dana regate pa cu samo linkove staviti

http://www.ijedrenje.com/content_images/img_29533516189gjdfbhsycx.jpg

http://www.ijedrenje.com/content_images/img_362204988659fxkhjmvydz.jpg

Offline Damir s

• Viceadmiral
« Reply #17 on: October 16, 2016, 10:02:40 PM »
Ma bitno je da se nesto desava na forumu, nije vazno sto! Mozemo i mlatiti praznu slamu ako treba.
Ne budite lijeni aktivirajte se forumasi nece vas nitko ugristi ako napisete nesto. Da nas je vise na forumu
bilo bi i vise kvalitetnijih diskusija koje bi uvjek nekome dobro dosle. Ovako lajemo jedan na drugoga iz dosade.
Mogu  sve diskusije samo ne vrijedajanje.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Online Strici

• Admiral flote
« Reply #18 on: October 16, 2016, 10:23:35 PM »
Hrvoje, ja tako otprilike mislio. A zašto, ti nisi obnovio temu na koju nije bilo odgovora. Svi čute ko p...., ne kažu ništa, a kad se netko ipak kad tad javi e onda se ima što za reči.  Naravno da se topla voda nemora izmišljati, ali je nitko neče grijati :wave:
Na prvoj slici se lijepo vidi sjena, tu po sredini jedra, a na onoj zagonetnoj je sjena je na donjem liku, sunse visočije?
« Last Edit: October 16, 2016, 10:29:10 PM by Strici »

Online Strici

• Admiral flote
« Reply #19 on: October 16, 2016, 10:31:50 PM »
Ma bitno je da se nesto desava na forumu, nije vazno sto! Mozemo i mlatiti praznu slamu ako treba.
Ne budite lijeni aktivirajte se forumasi nece vas nitko ugristi ako napisete nesto. Da nas je vise na forumu
bilo bi i vise kvalitetnijih diskusija koje bi uvjek nekome dobro dosle. Ovako lajemo jedan na drugoga iz dosade.
Mogu  sve diskusije samo ne vrijedajanje.

Nešto vrlo svrsishodno napisano