Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Kakvo je ovo jedro?!  (Read 14311 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tacodar

• Mali od palube
  • *
Kakvo je ovo jedro?!
« on: June 08, 2015, 11:14:41 AM »
pozdrav,

neki dan ugledah jedrilicu kako piči (iza je Biševo na slici) i tek jučer kad sam krenuo pregledavat slike, vidim nešto mi je tu čudno s prednjim jedrom. Da li stvarno postoji ovakvo jedro da ga vjetar napuhuje na dvije strane ili je neka optička varka u igri? da sam barem bliže bio ili bolji fotić imao.

Offline Leo

• Viceadmiral
Re: Kakvo je ovo jedro?!
« Reply #1 on: June 08, 2015, 11:22:28 AM »
Mislim da je to "najobičniji" "malo veći" genaker.
A optička varka nastaje zbog sjene jedra a možda i dijela genakera, treba vidjeti smjer sunca i kad je snimljeno pa to razjasni sjene
Ovako odoka djeluje mi da je sunce u produžetku prednjeg štraja zapravo malo više prema jarbolu, pa ako je ovo po maeštralu onda bi moglo bit oko 11-12 sati.
Sjena gornjeg dijela genakera projicira se na donji dio s time da sjena vrha pada na provu. Kako je površina na koju se projicira zaobljena a i kut gledanja je takav da nema lomova sjene, ili barem vidnih lomova, sjena jedra presjeca trup pa izgleda da trup završava na tamnom dijelu a zapravo trup se nazire i dalje, naprijed.
« Last Edit: June 08, 2015, 11:29:39 AM by Leo »

Offline vragec32

• Kontra-admiral
« Reply #2 on: June 08, 2015, 11:38:20 AM »
Jedro je  :icon_scratch: ... veliko i bijelo!
Zgodna optička varkica (svjetla i sjena) :)

Offline tacodar

• Mali od palube
  • *
« Reply #3 on: June 08, 2015, 12:15:37 PM »
samo za info, krivo sam rekao, ovo nije Biševo. prenisko je to za Biševo, a i po datumu i dobu dana na slici bih rekao da je dio Šolte snimljen na izlasku iz splitskih vrata prema jugu.
slikano je u 13.20h i brod s čudnim jedrom plovi prema nekom sjeveru - sjeveroistoku. dakle, sunce je taman negdje iza njega.
jasan mi je ovaj osvijetljeni unutarnji dio tog genakera bliži jarbolu, ali ovaj bijeli dio naprijed koji pada skroz do mora nikako ne mogu shvatit kako i zašto je tamo. :D

Offline hrvoje

• Noštromo
« Reply #4 on: June 08, 2015, 12:35:00 PM »
Najobicajnije genaker na bastunu nista posebno samo je malo veci  genaker u pitanju
Inace ova barka je u pitanju
https://www.facebook.com/pages/Full-Pelt-X-Sailing-Team/167093853322088?sk=photos_stream

Offline vragec32

• Kontra-admiral
« Reply #5 on: June 08, 2015, 12:37:47 PM »
Taj bijeli osvjetljeni dio je prednji dio genakera na kojeg nije pala ni sjena gornjeg dijela genakera ni jedra s jabolom.
U donjem dijelu (ono što se čini kao trup ili neki otočić u daljini :) ), oko sredine genakera ti je "bačena" sjena vrha jarbola (s vrškom glavnog jedra i vrškom genakera),
nije sjena trupa niti se trup nazire kroz jedro (a niti otok). Dakle, genaker stoji najnormalnije i tako ga "vriti" u glavi i polako će ti "sjest" slika pravog stanja.
U svakom slučaju zgodna igra svjetla i sjena.

Offline Leo

• Viceadmiral
« Reply #6 on: June 08, 2015, 04:10:37 PM »
Ono što se vidi kao sjena trupa ili otoka/špic , zapravo je sjena izbaćenog vršnog dijela..

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #7 on: October 14, 2016, 12:28:58 PM »
Je da je slika od prošle godine, ali je i dalje vrlo zanimljiva. Ne da se ja razumijem u blistere, (valjda genakere, to ono "deformirani" špinaker), ja sam ga imao, ali izbjegavao, falila mi je ruka. Mene rajcaju takva pitanje, iako nisam neki kapacitet za rješavanje, a onako od oka ja mislim da su jedriličari na jedrilici iskusni (zaključujem po brodu i vrsti velejedra, a zato mislim da su "eksperimentalno" zakrenuli blister za 120 udesno, tako da je vršni rogalj na desnom izbacivaču, livi rogalj na vrhu jarbola, a desni rogalj na livom izbacivaču. Pod rogalj smatram vrh jedra, a izbacivač ona štanga za izbaciti jedro.
Onaj tupi trokut na donjem porubu jedra bi bila sjena vrha glavnog jedra
Probat ću slikom pokazati što mislim:
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline Leo

• Viceadmiral
« Reply #8 on: October 14, 2016, 12:53:27 PM »
zbog jednostavnosti evo sličice sa pojmovima genakera

i nekakav prijevod na hrvatski

head - vrh
tack - pramčani rogalj
clew - škotni rogalj

teško da se može genaker okrenuti, vjerovatno ne bi ni dohvatio od jarbola do prove odnosno djeliuje da ovaj brod ima špirun, a s druge strane bio bi predug prema krmi za efikasno trimanje

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #9 on: October 14, 2016, 04:45:53 PM »
Lijepo Leo, pregledna slika, ali me bodu ti Engleski izrazi. Koliko ne znam ili znam na engleskom, ja ih namjerno neću i ne želim koristiti. Ustvari kad napnem ovo malo "sivih" većinu bih znao (na engleskom). Nekad sam skoro sve znao i na talijanskom, odnosno našem talijanskom pomorskom izražavanju, ali ja sam se uvijek trudio ne govoriti na tim jezicima, koliko god da najviše cijenim englesko pomorstvo i skriveno zavidim Talijancima na pomorskom ukusu. Ja sve te izraze znam i na Njemačkom, ustvari koliko je ostalo, jer već godinama nemam "morskojezerskih" kontakata s ovdašnjim jedriličarima, a istini za volju njemački pomorački izrazi mi se najmanje sviđaju.

Toliko, dosta sam filozofirao. Pade mi zamisao. Meni nije teško, ustvari rado to i radim; na ovakvu sliku kao što si stavio, staviti umjesto stranih izraza naše. Napiši i ostale izraze na Hrvatskom, pa ću engleske zamijeniti našima. Samo su slike malo premale, ova koju si stavio ima 640 piksla.
Kad već o veličini slika, onaj (Tacodar) koji je otvorio temu, stavio je preveliku, a to je razlog da je tekst u širinu predugačak, pa se mora šiberom da bi se čitao pomicati.
Dakle u forum ne stavljati slike veće od 800 piksla, da bi forum normalno funkcionirao.
Ja imam program za ubacivanje koji nasreću sam smanji ako sam se zabunio.
ps. Nego Leo što mislim o mojoj zamisli da je genaker "zaokrenut"?
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš