Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: POJAVE NA MORU  (Read 7853 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
Re: POJAVE NA MORU
« Reply #40 on: July 19, 2019, 06:27:42 PM »

Ipak je to što sam o "MB München" dosad napisao puno premalo i nenaglašeno, koliko je tada "uzvitlana prašina", morska naravno jer je tema o moru.
I danas se o njemu ne zna, nego se pretpostavlja da ga je oštetio divovski val i zato je potonuo, a od oštećenja do potonuća radio veza nije više funkcionirala, ili jedva malo, pa zvanično nije ništa pobliže javljeno (ali nakapano) :icon_scratch:.
Tako je jedva da se telegrafijom čulo javljena SOS pozicija koja nije bila točna, dal tako poslana, pa krivo primljena, ili što već, ali na toj poziciji i njoj bliže brod nije pronađen ni na površini ni na dnu.
Pa je bilo nekoliko prijava da se i fonijom negdje nešto jasno čulo, ali sve to i drugo je ipak ostalo upitno, a najfantastičnije i mišljenja nekih o otmici tada još SSSR-a, jer da je prevozio ko zna kakve tajne predmete itd, pa da su nađeni neki dijelovi dal broda ili kontejnera? u Rusiji, pa ako netko voli čitati krimiče, ima, pa nek se zabavlja :icon_joker:.
Ja vjerujem da ga je oštetio divovski val, toliko da je nakon toga od oštećenja potonuo, a sve ostalo da su naklapanja i pretpostavke; (ali vrag nikad ne spava, ne reći nikad nije moguće :laughing7:)
Dugo sam tražio da pokažem svinute bolcne, kuke, ili kako se to već zove, kuke koje drže čamac za spašavanje u njegovom ležištu, a za koje su pomorski eksperti ustanovili da su iskrivljenje dok je čamac bio u svom ležištu, a nekom vanjskom silom, (to taj divovski val :icon_scratch:). Imam negdje originalnu sliku te kuke, ali ju ne mogu naći.
No to će biti nešto kao ovdje na jednom drugom trgovačkom Njemačkom brodu:

Ti držači (valjda?) što li več je, su nađeni na čamcu isčupani i iskrivljeni, slika je ionako loša, a da bi se vidjelo jako je povečana.
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #41 on: July 19, 2019, 06:48:49 PM »
Evo koliko je visoko bio čamac za spasavanje (20 metara), a val je i tada imao toliku snagu da je isčupao čamac:

« Last Edit: July 19, 2019, 09:58:36 PM by Strici »
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline Damir s

• Admiral
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #43 on: August 02, 2019, 07:22:11 PM »
Evo malo da si docarate dio pomorackoga zivota kojega svi pokusavaju izbjeci ali ne uspjevaju uvijek:

https://www.youtube.com/watch?v=47jiRWiue54
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline trifida1

• Kontra-admiral
« Reply #44 on: August 13, 2019, 04:45:46 PM »
 :D ,, Ja sam se nagledao tih "valića" po Jadranu, i siguran sam da su mojim mjerenjem svi bili malo veći nego su stvarno bili :laughing7:.
Ono prije, za straže na mostu, da ne bi bilo monotono, sjećam se bilo je nekih "nazovi" pravila, dal treći, deveti? su bili veći? ,,

:angel9: To periodično ponavljanje(prošao školu  :angryfire: ) definitivno postoji,ali ovisi o vrsti vjetra i vala;po grbinadi(30+Kn i valovima 3+ m) iskušani omjer je 1.-3.-7.val,s time da je slijedeći(8.)val prvi u nizu...  :violent1: ovo ,dakle,ne treba shvatiti kao pravilo,više kao iskustveni savjet kroz 3 situacije,ne ponovile se!pa,ukoliko se išta ima za raditi na barci u takvim uslovima,na raspololaganju imaš max 30 sec.(između 3. i 7/8 vala na N720).  :hello2:

T