Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: POJAVE NA MORU  (Read 13721 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
Re: POJAVE NA MORU
« Reply #40 on: July 19, 2019, 06:27:42 PM »

Ipak je to što sam o "MB München" dosad napisao puno premalo i nenaglašeno, koliko je tada "uzvitlana prašina", morska naravno jer je tema o moru.
I danas se o njemu ne zna, nego se pretpostavlja da ga je oštetio divovski val i zato je potonuo, a od oštećenja do potonuća radio veza nije više funkcionirala, ili jedva malo, pa zvanično nije ništa pobliže javljeno (ali nakapano) :icon_scratch:.
Tako je jedva da se telegrafijom čulo javljena SOS pozicija koja nije bila točna, dal tako poslana, pa krivo primljena, ili što već, ali na toj poziciji i njoj bliže brod nije pronađen ni na površini ni na dnu.
Pa je bilo nekoliko prijava da se i fonijom negdje nešto jasno čulo, ali sve to i drugo je ipak ostalo upitno, a najfantastičnije i mišljenja nekih o otmici tada još SSSR-a, jer da je prevozio ko zna kakve tajne predmete itd, pa da su nađeni neki dijelovi dal broda ili kontejnera? u Rusiji, pa ako netko voli čitati krimiče, ima, pa nek se zabavlja :icon_joker:.
Ja vjerujem da ga je oštetio divovski val, toliko da je nakon toga od oštećenja potonuo, a sve ostalo da su naklapanja i pretpostavke; (ali vrag nikad ne spava, ne reći nikad nije moguće :laughing7:)
Dugo sam tražio da pokažem svinute bolcne, kuke, ili kako se to već zove, kuke koje drže čamac za spašavanje u njegovom ležištu, a za koje su pomorski eksperti ustanovili da su iskrivljenje dok je čamac bio u svom ležištu, a nekom vanjskom silom, (to taj divovski val :icon_scratch:). Imam negdje originalnu sliku te kuke, ali ju ne mogu naći.
No to će biti nešto kao ovdje na jednom drugom trgovačkom Njemačkom brodu:

Ti držači (valjda?) što li več je, su nađeni na čamcu isčupani i iskrivljeni, slika je ionako loša, a da bi se vidjelo jako je povečana.
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #41 on: July 19, 2019, 06:48:49 PM »
Evo koliko je visoko bio čamac za spasavanje (20 metara), a val je i tada imao toliku snagu da je isčupao čamac:

« Last Edit: July 19, 2019, 09:58:36 PM by Strici »

Offline Damir s

• Admiral
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #43 on: August 02, 2019, 07:22:11 PM »
Evo malo da si docarate dio pomorackoga zivota kojega svi pokusavaju izbjeci ali ne uspjevaju uvijek:

https://www.youtube.com/watch?v=47jiRWiue54
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo

Offline trifida1

• Kontra-admiral
« Reply #44 on: August 13, 2019, 04:45:46 PM »
 :D ,, Ja sam se nagledao tih "valića" po Jadranu, i siguran sam da su mojim mjerenjem svi bili malo veći nego su stvarno bili :laughing7:.
Ono prije, za straže na mostu, da ne bi bilo monotono, sjećam se bilo je nekih "nazovi" pravila, dal treći, deveti? su bili veći? ,,

:angel9: To periodično ponavljanje(prošao školu  :angryfire: ) definitivno postoji,ali ovisi o vrsti vjetra i vala;po grbinadi(30+Kn i valovima 3+ m) iskušani omjer je 1.-3.-7.val,s time da je slijedeći(8.)val prvi u nizu...  :violent1: ovo ,dakle,ne treba shvatiti kao pravilo,više kao iskustveni savjet kroz 3 situacije,ne ponovile se!pa,ukoliko se išta ima za raditi na barci u takvim uslovima,na raspololaganju imaš max 30 sec.(između 3. i 7/8 vala na N720).  :hello2:

T

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #45 on: October 07, 2019, 10:22:27 PM »

Prošlo je  i više od deset dana od potapanja remorkera u Atlantiku ne znam točno kako se zove, a ime mu, bar meni asocira na neki viski i otočić s crvenom zemljom.
Ali to postrance. Dosta se "uzburkalo more" i kod nas, a uglavnom jer je na remorkeru bio zapovjednik, naš Hrvat iz Šibenika. I skoro da ne mogu povjerovati da ovdje baš nitko ni da spomene tu pomorsku nesreću, tragediju bolje reći, jer je potonuće broda je tragedija.
Čitam mnogo se svačega piše. Ima li tkogod kakvih saznanja, ali i mišljenja?

Bourbon  Rhode

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #46 on: October 08, 2019, 12:41:13 AM »
Sve je to tesko komentirati u biznisu nema osjecaja inace se gubi novac. Bio sam i sam na brodu koji je potonuo i na jednome koji je ostao bez pogona na oba motora u Biskaju  kada se je i MUNCHEN potopio negdje pored nas ali mi smo popravili kvarove i izvuli se zivi . Pomorci pokusavaju zaraditi relativno dobar novac a vlasnici brodova isto tako. Radio sam neko vrijeme kao inspektor za brodove  i bio u sendvicu izmedju komandanta broda i kama i sa druge strane firmr koja odrzava brod i vlasnika. Vlasnik ili firma koja odrzava brod pokusava smanjiti troskove odrzavanja na minimum onda se to odrazi na probleme u ekploataciji broda. Sa druge strane agencije koje ukrcavaju posadu znaju poslati nekvalitetnu posadu jer je jeftina onda opet imas problema na brodu ili imas alkoholicare koji su u komi od alkohola. Proveo sam 8 godina u Nigeriji gdje je ovaj brod bio i tamo sigurno nisu radili nista jer su bili na mrtvom vezu  jer nisu imali posla i mozda imali struju sa kraja a najvjerojatnije i smanjenu posadu na minimum . Kada su dobili posao morali su na brzinu naci posadu i isploviti u dok da prodju tehnicke preglede koji su bili obavezni da produze plovidbenu dozvolu. U vecini slucajeva se radi usminkavanje i obavezni radovi. Normalno Komandant i kapo a ako j inspektor prisutan kontroliraju radove u brodogradilistu  i nakaraju prije izlaska iz doka potpisuju jer bez potpisa predstavnika vlasnika na racunu brod nece  moci isploviti. Komandant sam odlucuje u dogovoru sa kapom (strojarem) dali ce isploviti ili ne, ako nece isploviti jer brod nije siguran kompanija ce ga zamjeniti i onda je on tamo izgorio za sva vremena. Isto tako kapo prema kapetanovoj racunici putovanja odlucuje koliko ce goriva uzeti  plus neku rezervu. Po svojoj prilici sve je bilo pod nekim pritiskom (najvjerojatnije su imali fiksiran dan pocetka ugovora i morali su doci do toga vremena na poziciju gdje ce raditi). Ne znam zast komandant nije promjenio rutu nego isao u nevrijeme i brod jednostavno nije izdrzao , pocela prodirati voda u strojarnicu i pocinje ti izbacivat generatori nastaje panika bez struje ne rade ni glavni motori niti pumpe i  u nevremenu pa se dogodilo da brod pocne tonuti. Kada je brod bez pogona moze se camac za spasavanje zaboraviti jer ce ga brod udariti i zdrobiti splavi za spasavanje mozes izbaciti i one se u dodiru sa morem napusu ili konopom ih se aktivira da se napusu ali moras skociti u more i ukrcati se u splav sto nije bas jednostavno. U splavi ima pribor za spasavanje hrana,  pice , prva pomoc, rakete pribor za ribarenje i jos par sitnica.  Trojica su se spasila dvojicu su nasli mrtve a sto je sa ostalima tko to zna svi se nadamo srecnom zavrsetku ali to je stvarno  tesko reci jedino sto mozemo cekati i nadati se da ce ih netko primjetiti.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #47 on: October 08, 2019, 03:06:40 PM »
Dao si si truda Damire i vjerujem da će nekima biti objedinjeno podosta  objašnjeno o situaciji u pomorstvu današnjeg vremena, to mislim ako i ima koga kog ta tema ovdje na forumu zanima?
Mene zanima, i ovdje i drugdje gdje o tome piše, (a mogu razumjeti).
Kažu pravi pomorci ta takvi remorkeri plove od "piz.. do guz...", jer zna se zašto i gdje oni služe. iako taj od pedesetak metara djeluje moćno, a kako su remorkeri jako motorizirani i manevarskookretni, ja si mogu pretpostaviti da se mogu nositi, mislim takvi i sa Atlantikom.
Tako vjerujem da imaš pravo; potopio se jer se desila neka havarija u brodu. Znam da se nepažnjom kod tegljenja mogu lako prevrnuti, ali sam često gledao, video naravno, kojom silnom snagom se mogu tuči s valovima, pogotovo oni s okruglim, BOV (mislim da se tako kaže) pramcima.
I tako kako pišeš, ja zaključujem da je novac, ili da se drukčije izrazim; interes kriv za tu nesreću, a naši mornari, kako i sam pišeš budu "prisiljeni" raditi za takve kompanije, iako sve te kompanije, ma koja nije da ne gleda gdje se ne bi moglo uštedjeti. No ipak ima od loših i lošijih. Dakle novac je svugdje i za sve kriv, to da bi menađeri imali i stostruko veče plače nego sića, a često je i sića s dobivenim zadovoljna. Pa si onda možeš zamisliti koliko oni gore dobe.
Kompanije ne mislim samo pomorske; svugdje.
A ono ako nešto kažeš, tražiš, prigovoriš, ono te zaborave zauvijek, ili bar za neko vrijeme, pa uzmu drugoga, jer danas ima uvijek drugih koji bi ono što si ti radija.
Nekad kao "slobodni" umjetnik sam jedne godine radio za 22 firme. Ono kad nisam radio bi obilazio firme; sekretarice, dodirektore i morao se ulagati, ono da te ne zaborave ili da im budeš po volji; simpa.
Sjećam se jer sam odgurnuo nekog velikog pesa od jedne sekretarice koja je angažirala  "slobodne umjetnike" jer me je štel lizati i to po licu, nisam dobio kod te firme dvije godine posla, sve dok ona nije otišla iz firme.
Da da tak je to u zrelom kapitalizmu, to ovdje, a kako je tek to onda "ondje" gdje kapitalizam tek zrije, a kako to bude kad "tamo" dozrije.

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #48 on: October 08, 2019, 09:00:45 PM »

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #49 on: October 09, 2019, 09:26:17 AM »
Znali su na koji brod idu (pogotovo kapetan,po meni on je odgovoran sta je i isplovija s tom kantom i sta je usao u oluju,da sam obitelj onih ukrainaca tuzija bi njega i blokirao njegovu imovinu)
Kojeg vraga nisu kupili svoj PLB(besplatna upotreba,ali gadna mana 35 sati radi) ili SPOT Gen3 vrag odnija (99$ godisnje ali baterija traje 21 dan)

Kad se smirila oluja,oblaci se razbili PLB class3 aktiviraju i spasioci znaju kordinate s class2 vjerovatno bi se aktivirao a ne bi ni poslao poruku

Spot Gen3 mogli su palit i gasit koliko zele,čak i slati poruke zeni s lokacijom di su,itd.
ali ustedili su 99$