Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Mala polovna jedrilica, saveti  (Read 6071 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline crnamrlja

• Mali od palube
  • *
Mala polovna jedrilica, saveti
« on: November 24, 2014, 08:47:43 PM »
Pozdrav svima,

Kao što napisah u predstavljanju, nameravam da kupim svoju prvu jedrilicu na proleće.

Kako sam iz Beograda, većina plovidbe, makar dok ne naučim to da radim pristojno, će se odvijati na Savi i Dunavu.

Pokretna kobilica je imperativ, a do sada sam najviše gledao mikrotonere kojih kod nas ima u solidnom broju. Jedriličarstvo je prilično slabo zastupljeno kod nas, a plitka korita reka + "niski" mostovi samo pogoršavaju tu situaciju. Cene su dosta više nego u Hrvatskoj ili bilo gde na zapadu...Komplet opremljen mikrotoner u solidnom stanju košta najmanje 5000€.

Za moje finansijske sposobnosti, pored mikrotonera mi se najviše dopada Elan 19. Naravno, kako sam totalni početnik u ovoj priči, nisam isključiv ni za druge opcije.

Jedan od članova me u predstavljanju pitao da li želim regatnu jedrilicu ili mi je dovoljno da imam nešto za krstarenje. Iskreno, ne znam, ali mi se čini da je pogrešno ograničiti sebe u startu...ko zna šta mi dune, bukvalno :)

Danas videh za jedrilicu Nomade 640 koja se nalazi u Švajcarskoj i koju neki lik prodaje sa transportom do Srbije, (bez carine i pdb) za 1800€??

Evo istog tog broda u Švajcarskim oglasima
http://auto.fr.ricardo.ch/acheter/vehicules/autres-vehicules/bateaux/bateau-a-voiles/perisset-nomade-640-nomade-640-natante-a-vela/w/an735166368/

Pretpostavljam da joj je neophodno temeljno sređivanje, ali me interesuje da li neko ima iskustvo sa ovom konkretnom jedrilicom? Pokušao sam pretragu na forumu i ništa mi nije izašlo.

Svako mišljenje mi je dobrodošlo i na temu generalne nabavke jedrilice, iako se trudim da pročitam što više da ne bih postavljao nepotrebna pitanja...

Online more

• Admiral flote
Re: Mala polovna jedrilica, saveti
« Reply #1 on: November 24, 2014, 09:54:34 PM »
Za oko 4000Eu možeš dobiti kompletnu jedrilicu s pomičnom kobilicom, podiznim krovom, motorom i prikolicom. U kakvom je stanju teško je procjeniti na daljinu.

http://www.fricke-dannhus.de/item/neptun-20-2407-2.html

http://www.neptun-yachten.de/neptun20.php

Offline estan

• Admiral
« Reply #2 on: November 25, 2014, 05:42:22 PM »
1800 € za onaj nomade djeluje zaista povoljno. Sad ne znam je li jedrilica uopće kompletna, moguće da fali  jarbol, jedra ili nešto drugo. Inače meni se linija sviđa, gaz je mali i mislim da bi bila dobra za riječnu plovidbu.

Offline crnamrlja

• Mali od palube
  • *
« Reply #3 on: November 26, 2014, 07:29:14 PM »
Svakako, za takvu kupovinu iz inostranstva bih se odlučio samo ako bih pronašao nekog da obiđe brod i napravi fotografije detalja koje zatražim... Ili da sam odem.

Kako već pratim oglase izvesno vreme, vidim i glavne razlike u dizajnu prema deceniji kad je projektovan koji brod.

Nomade 640 iz oglasa je kompletan, vlasnik kaže da su i jedra neoštećena... Pitao sam ga kako stoji stvar sa koritom i osmozom ali nisam još dobio odgovor.

Ima li razlike u pogledu osmoze u zavisnosti od plovidbe u slatkoj / slanoj vodi? Da li je to uopšte faktor koji utiče na njeno nastajanje?

Offline estan

• Admiral
« Reply #4 on: November 27, 2014, 08:34:46 PM »
Slatka voda lakše prodire kroz gelcoat pa pi u pravilu brod prije dobio oštećenja (mjehure) od osmoze u slatkoj vodi. Ali, većina tih brodova po jezerima u Njemačkoj i Švicarskoj se zimi vade vani i provedu dobar dio godine na suhom. Razlog je jednostavan, zaleđivanje jezera. Tako bi brod koji je pola godine bio uvijek na suhom trebao biti bez osmoze jer to je dovoljan period da se nakupljena vlaga izsuši iz strukture.

Offline apsolutbeginner

• Mali od palube
  • *
« Reply #5 on: March 22, 2015, 01:45:36 PM »
ovo da slatka voda mnogo vise steti plastici unterwasser broda mi ne izgleda uopce logicno,moze li tko potvrditi ovo?ova druga tvrdnja
ne pije vodu jer u svicarskoj se ne ledi ni jedno jezero ,barem ne u zadnjih 30 god koliko sam tamo ,lol

Online more

• Admiral flote
« Reply #6 on: March 22, 2015, 06:17:31 PM »
Difuzijom molekule vode prodiru kroz želkot, a otopljeni minerali poput soli ne mogu prodrt. Kod morske vode tih otopljenih minerala je u odnosu na slatku vodu puno više, te je s toga proces "filtriranja" otežan.

Offline estan

• Admiral
« Reply #7 on: March 23, 2015, 04:54:59 PM »
Za Švicarsku ne znam lede li se jezera, ali predpotstavio sam da bi mogla. Za Njemačku su mi ljudi pričali kako vade zime brodove iz jezera zbog leda. U južnoj Bavarskoj sam bio po vrlo hladnom vremenu na Hiemzeeu i nije bilo leda, ali puhao je stalno vjetar i po površini jezera je uvijek bilo dosta vala. Da je površina bila mirna, vjerojatno bi se stvorila neka ledena kora, baš kao što se stvorila u nekim mirnim zaštićenim uvalicama, ali led je bio tanak (nije mogao podnijeti težinu malo većeg psa). Inače, primjetio sam da je većina jedrilica izvučena na suho tijekom zime.