Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Zvijezda-Stela  (Read 9214 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Leo

• Guest
Re: Zvijezda-Stela
« Reply #10 on: November 10, 2014, 11:02:08 AM »
Jednostavnije nema toliko dobre jedrilice koju neće loše vođenje zeznut  :toothy4:

Offline KPatrik

• Mali od palube
  • *
« Reply #11 on: November 10, 2014, 11:48:19 AM »
evo i par sa Koke

ove je snimio Boris Luštica

ovu je snimila Barbara Kurtin iz Kali

Jel bi mogao Borisu reci da mi posalje tih par slika na mail pkubaska969@gmail.com znam da nas je slikao vise puta a nemam te slike 😃

Offline Mala od portala

• Administrator
  • Barba
  • Riječi lete, zapisano ostaje
« Reply #12 on: November 10, 2014, 01:59:16 PM »

Svaka čast, momci, i na trudu, i radu, a i na odličnim fotografijama.   :icon_thumright:

Ovakvih postova "iz prve ruke" treba više. Nadam se da ćete s ovakvim izvještajima nastaviti, posebno sa regata na kojima ćete sudjelovati. I dobar vjetar, momci, i vama i vašoj "Daisy"!   :icon_salut:

Čovjek mora napraviti ono što čovjek mora napraviti.  Žena mora napraviti ono što on ne može. (Rhonda Hansome)

Offline estan

• Admiral
« Reply #13 on: November 10, 2014, 07:50:09 PM »
Evo, tek sada vidim temu, ali stelu sam već vidio u Uskoka i divio joj se. Svaka čast. :thumbsup: :thumbsup: :hello2: :hello2: :icon_salut: :icon_salut: Pravi brod, a i vi ste pravi dečki kad ste se uhvatili pothvata i uspješno ga priveli kraju. Šta reći, nego puno uspjeha i uživancije u jedrenju na pravom brodu.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #14 on: November 10, 2014, 08:48:14 PM »
Ustvari Stella, orginal Star, Zvijezda po naški se tako i na stranim jezicima i zove. To je legenda od jedrilice, i vjerujem da nema pravog jedriličara koji, ako več u njoj nije jedrio, nije bio prejedren od nje :icon_scratch:
A ja uvjek mislio da ju je izmislio neki talijan, to jer je prije uvjek bila samo pod Stella za podrazumijevati. Ali nije makaronđija, nije on izmislio tu genijalno staru konstrukciju, po mom zezanju "batanu sa kolombom", jedan drugi, neznam dal inglez ili amerikanj, prije 113 godinice. Koliko znam ona se u podvodnom dijelu nije ništa promijenila, takelaža se mijenjala. Kao mladac sam jedrio nekom starom karapanom sa gaf jedrima, neznam s kojom prije L5-icom ili njom. Samo znam da je na njoj bio najvažniji ispoljac kao inštrument, tojest "šešula" da bi i dalmoši nešto razumijeli :laughing7: Poslije su Stellu pretakelali na latinsko jedro, i sa istom, restauriranom sam prvi put u životu zajedrio sa latinom. :thumbsup: I ne sječam se, jel bilo, bolje, brže, u vjetar, kako god, ona je uvjek odlično jedrila, i bili smo rezervirano najbrži :icon_joker: (no obzirom na tadašnju konkurenciju to i nije bilo teško :laughing7:)
Samo znam da se šešule nismo skoro više morali lačati, pa se više posvetili jedrenju. Možda se pak malo više naginjala, i od tada nevolim te siče, jer jako smoče jedriličara koji visi ka majmun po strani broda, a mi jedrili cijelu godinu :laughing7:
I zato kad naša dva Stelaša počeli o Steli, mene kao štrecnulo, pa eto ja malo više nego drugi. Nadam se zasada, jer o Steli se puno zna, pa neka počnu znalci. :thumbsup:

« Last Edit: November 10, 2014, 08:55:41 PM by Strici »
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline more

• Admiral flote
« Reply #15 on: November 10, 2014, 09:07:53 PM »
Straulino, a sada će Denis Saganić skočit, je svoja prva iskustva sa stellom sticao u našem Malom Lošinju. Na žalost, otselio se u Italiu u drugoj polovici 40-ih kao i puno drugih mještana. Tamo je nastavio jedriti tako da je sa svojom stellom stigao do Olimpijskog zlata. Denis bi mogao napisati nešto i o drugom našem velikom zvezdašu, također iz ML, koji je debelo konkurirao Straulinu ali je imao veliku "manu", bio je siromašan.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #16 on: November 10, 2014, 09:22:24 PM »
Počeli mi stariji, a sigur sam da če biti i mlađih, a najprije dva naša iskusna Stela početnika iz Zadra. Neka ga neka se priča o legendi; jedriličarskoj.
Vidi Stele kad je pretakelana na latinsko jedro, možda jedno od prvih jedrenja latinskim jedrom:

Inače evo kaku ju je čovik izmislio:

Model 1911  ljeta gospodnjeg

Ima valjda se tako kaže visoki gaf kao glavno jedro, a podvodni se dio po mom širokom gledanju nije promijenio.
A ja bi baš podvodni dio promijenio, (malo položaje "obješenog"?), jer kad su promijenili takelažu, a što nebi malo i dolje porazmaknuli. :icon_scratch:
« Last Edit: November 11, 2014, 10:07:28 AM by Strici »
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline KPatrik

• Mali od palube
  • *
« Reply #17 on: November 11, 2014, 10:54:45 PM »
Izgleda da se i u Porecu nesto pokrenulo,mozda netko imao koju informaciju vise...

Priča o restauraciji "Vile" --Stelle iz Poreča

Offline KPatrik

• Mali od palube
  • *
« Reply #18 on: November 12, 2014, 05:35:31 PM »
http://starclass.org/PDF/daisylife.pdf

Evo smo i na stranici ISCYRA izasli,ukratko o projektu i par slika

Offline pelig

• Sekondo
« Reply #19 on: November 15, 2018, 02:39:37 PM »
Ako su je maknuli sa olimpijade, nisu je maknuli iz naših srca! zato me veseli dai ovaj link:
https://www.slobodnadalmacija.hr/sport/vodeni-sportovi/clanak/id/575078/majstori-od-kormila-i-floka-otrgli-stelu-od-zaborava-na-prvoj-regati-jedrili-stipanovic-fantela-arapov-misura o prvoj regati “Croatel Cupa 2018” za klasu “zvijezda” koja se jedrila u splitskom akvatoriju.