Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Zvijezda-Stela  (Read 8730 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline KPatrik

• Mali od palube
  • *
Zvijezda-Stela
« on: November 09, 2014, 10:58:19 PM »
Kod nas klasa koja je polagano u usponu u Hrvatskom jedrenju je od nedavno dobila posadu i u Zadru.
Brod smo dobili na poklon iz Poreca. Bio je u nelosem stanju ali je trebalo radit na njemu,bolje receno odlicna podloga za restauraciju.
Inace je svicarske proizvodnje 1976. godine i zanimljivo je da ima 38 godina sto je vise nego zbroj godina njegove posade  :nike:

Nakon malo razmisljanja odlucili smo se za potpunu restauraciju,odlucili smo sve pobrusit (prije su bila 3 sloja boje i 3 sloja primera),promijenit neke sisteme i opiturati je.
Sto se tice boje tu nas je Jotun sponzorirao i dobili smo od njih njihov najbolji program s kojim se obicno pituravaju jahte...

Radili smo po svakakvom vremenu kad god bi stigli nakon skole,bilo sunce,bura,kisa... nista nam nije smetalo.

A onda je nakon 6 mjeseci radova slijedilo jedrenje...

Danas je vec godinu dana odkad smo dobili brod i moram priznat da sam uzivao u svakom trenutku...

I jedan kratki clanak o svemu tome: http://www.zadarskilist.hr/clanci/09062014/patrik-kubaska-17-i-dino-petesic-19-obnovili-jedrilicu-staru-40-godina

Ako koga zanim sto nek slobodno pita takodjer imam i slika jos masu pa slobodno pitajte  :D

Offline more

• Admiral flote
Re: Zvijezda-Stela
« Reply #1 on: November 09, 2014, 11:14:52 PM »
Interesantno koliko ove barke mogu izdržat vjetra. Pedesetih godina regatirale su na Jadranskim regatama zajedno s krstašima i nacionalnom klasom L5. Iako ne spadaju u "klasu" krstaš, mislim da bi mogle vrlo dobro učestvovati na naše "fažol" regate.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #2 on: November 09, 2014, 11:21:17 PM »
Čestitam vam od sveg srca, dečki. Najprije na marljivosti, volji i znanju. Na legendi Steli, ali ljubavi prema jedrenju i lijepom. Ah da, i na pametnoj glavi (zaštita od prašine). Jedrila i vi u njoj još puno ljeta. :thumbsup:
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline KPatrik

• Mali od palube
  • *
« Reply #3 on: November 10, 2014, 12:03:29 AM »
Interesantno koliko ove barke mogu izdržat vjetra. Pedesetih godina regatirale su na Jadranskim regatama zajedno s krstašima i nacionalnom klasom L5. Iako ne spadaju u "klasu" krstaš, mislim da bi mogle vrlo dobro učestvovati na naše "fažol" regate.
Mi smo nedavno jedrili Zadarsku Koku sa stelom (osvojili 1.misto u 8.grupi) ,niti jedan jedini od ovih manjih brodova 6-8 metara koji su duplo laksi od stele i imaju djenaker i spinaker je nije mogao uvatit... Dizajn iz 1911. pegla danasnje jurilice  :D jos smo na start kasnili jer nam je 15min prije starta pukao gindac od floka i pobiga u jarbol pa smo brzinski provukli drugi

Offline paagus

• Noštromo
« Reply #4 on: November 10, 2014, 08:42:15 AM »
Mislim da korisniku @KPatrik ne pristaje titula "mali od palube"    :icon_smile:

Bravo dečki  :thumbsup:
Paagus

Offline more

• Admiral flote
« Reply #5 on: November 10, 2014, 10:04:01 AM »
Jako, jako mi je drago da ste dokazali da se može uspješno regatirati i bez velikih ulaganja! Možda ste s ovim vašim pothvatom pokrenuli nešto novo koje će nas izvući iz ove učmalošti?!
Jedna moja opaska: vi jedrite po openu, a to znači da možete i vi koristiti spin ili genaker, pa neka se misle.
I još nešto. Regatirao sam i protiv stella. Pobjeđivala je bolja posada!

Offline KPatrik

• Mali od palube
  • *
« Reply #6 on: November 10, 2014, 10:09:49 AM »
Jako, jako mi je drago da ste dokazali da se može uspješno regatirati i bez velikih ulaganja! Možda ste s ovim vašim pothvatom pokrenuli nešto novo koje će nas izvući iz ove učmalošti?!
Jedna moja opaska: vi jedrite po openu, a to znači da možete i vi koristiti spin ili genaker, pa neka se misle.
I još nešto. Regatirao sam i protiv stella. Pobjeđivala je bolja posada!
Sve je to meni jasno al spinaker i genaker je nepotreban na steli,ide ona odlicno i bez toga,a i poprilicno je nestabilna u krmu po jacem vjetru tako da neznam kako bi se to ponasalo...

Leo

• Guest
« Reply #7 on: November 10, 2014, 10:45:11 AM »
Evo par jučerašnjih, s rive, nažalost snimljeno mobitelom pa nije neka kvaliteta

Leo

• Guest
« Reply #8 on: November 10, 2014, 10:52:18 AM »
evo i par sa Koke

ove je snimio Boris Luštica

ovu je snimila Barbara Kurtin iz Kali

« Last Edit: November 10, 2014, 11:00:46 AM by Leo »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #9 on: November 10, 2014, 10:54:26 AM »
CITAT:
Mi smo nedavno jedrili Zadarsku Koku sa stelom (osvojili 1.misto u 8.grupi) ,niti jedan jedini od ovih manjih brodova 6-8 metara koji su duplo laksi od stele i imaju djenaker i spinaker je nije mogao uvatit... Dizajn iz 1911. pegla danasnje jurilice  :D jos smo na start kasnili jer nam je 15min prije starta pukao gindac od floka i pobiga u jarbol pa smo brzinski provukli drugi
[/quote]

:nono:  Svi se varaju i misle da se mora imati moderno brzo lagano (često i skupo). Ja uvjek ponavljam, ali me niko neče shvatiti, da ne ponavljam ono o svjetlom oružju itd.
 :laughing7: Pimpek kakav god da je; dobar je ako ga se zna dobro upotrijebiti :laughing7: :thumbsup:

To jedno, a drugo Stele i L5-tice su bile jedrilice moje mladosti, pa tu ima i nostalgije :icon_salut:
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš