Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: M A S L I N O V O U L J E  (Read 50642 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
Re: M A S L I N O V O U L J E
« Reply #10 on: July 29, 2014, 06:30:33 PM »

Vaga, pranje, transport pužnim vijkom u mlin. Tako bi trebao biti slijed, po meni. :icon_scratch:
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #11 on: July 29, 2014, 07:43:03 PM »
I ide dalje u makinju koja porcionira samljeveno na "kolač", pa se po njemu samljeveno rasprostre, i tako "kolač na kolač" pa u prešu.
Ovdje fali neki komad kroz koji izlaze samljevene masline. Ja to opisujem onako logički pretpostavljam.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #12 on: July 30, 2014, 08:26:44 AM »

Veče da se bolje vidi. Tu se stavljaju ti "kolači", ustvari okrugle od jute pletene podloge:

Pa se na kolače stavi određena okličina samljevenih maslina, a postolje se vjerojatno vrti, pa se masline rasporede u krug, i ...

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #13 on: July 30, 2014, 08:30:22 AM »
  Odnose se u prešu. Tu se slažu na onu okomitu željeznu motku (kolači imaju u sredini rupu) i prešaju se, sa 400, valjda bara:

« Last Edit: August 02, 2014, 07:17:31 AM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #14 on: August 02, 2014, 07:50:54 AM »

Poslije prešanja isprešan sok curi kanaličima pozadi preša i ide u separator. Neznam dal je napisano separator ili nije u slici, ali u svakom slučaju se isprešani sok u separatoru dijeli na ulje i tekučinu. No meni nije bila namjera tumačiti kako se ulje preša, nego samo informativno, i dokazati da još ima malih uljara koje prešaju ulje na donekle "starinski" način, 100% sigurno HLADNO PREŠANJE :thumbsup:, a ovdje bar jedna koju ja znam.

Offline pija mali

• Chief
« Reply #15 on: August 02, 2014, 10:46:01 AM »
Pa tako je, to je hladno prešanje . Dobije se manje ulja ali jekvaliteta drugačija, naravno bolja :blob1:
Živim danas jer sutra nije izvjesno

Offline estan

• Admiral
« Reply #16 on: August 02, 2014, 10:56:22 AM »
Slažem se, ja obožavam hladno prešano ulje.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #17 on: August 02, 2014, 01:15:28 PM »
Prođi dučanima. Sve sama junferica ulja :laughing7:. Čak i ono miješano sam vidio da piše djevičansko.  Ja naprimjer kad vidim da se kod prešanja ulja pari, vodena para u zraku, za mene to nije hladno prešanje, pa mogu pričati koliko hoče, ja nikom ne vjerujem. Navodno su od od odprešanog (što u ovoj maloj uljari gore za grijanje velikog bojlera), radili dobra maslinova ulja. Navodno Česi, ali ako oni, nisu oni tu rađu izmislili. Dok ne kupiš uljaru na koju je proizvodnja mnonopol ili nisi u igri sa njima, pa na koji več način, nemaš te predikate kao extra verđine, djevičanska i sve pizd..... šta na etiketama piše, u najboljem slučaju imaš dobro maslinovo ulje. Kako su ljudi pametni, kupuju kod tih koncerta uljne preše i automatski dobiju sve predikate. Tako da se ne sramimo mita i korupcije; nismo to mi izmislili, niti mi to toliko strašno provodimo, osim što kod nas to rade tako očigledno i neuvijeno da nam se čini strašno puno. Kod nas če biti u par postotaka, kod pametnijih, neču ni misliti. I tu se vidi razlika, neču reči u inteligenciji, ali u naivnosti :icon_scratch:

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #18 on: August 02, 2014, 04:38:37 PM »

Evo ga; kako se mljelo. Šupe od Đive Đivulina iz Prožura. Pa kad magarac nije htio, on je morao sam okretati kamene kotače, ili pripomagavao magarcu. Tako je postao najjači čovik na otoku. A poklen kad je došla lektrika, isto je mora zapeti, jerbo Šupe samo kad mu se oče, a struja slaba, napon pa na 160 volti :laughing7:

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #19 on: August 02, 2014, 07:44:16 PM »

Vidi  Bartula  Škratulj Anuhlić-a kako je mljeo masline. Danas je sigurno i tamo modernizirano, no njega više nema, a da vidi kako se to radi, okreno bi se u grobu :laughing7:
« Last Edit: August 03, 2014, 07:05:22 AM by Strici »