Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Karbonski jarbol vs aluminijski  (Read 5786 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
Karbonski jarbol vs aluminijski
« on: January 31, 2014, 08:20:04 PM »
Zanima me trajnost karbonskog jarbola naprema aluminijskom.
Naime, poznato je pravilo da se aluminijski jarboli mijenjaju nakon 10-tak godina zajedno sa cijelom oputom.
Iskreno, nisam baš previše upoznat s takvim slučajevima kod nas, da se jarbol mijenja isključivo zbog pretpostavke o zamoru materijala. Kod nas se jarbol mijenja uglavnom, kad padne. Ali, ne vrti se cijeli svijet oko nas.
Da li netko zna kolika je pretpostavljena trajnost karbonskog jarbola i kad bi ga trebalo mijenjati zbog dotrajalosti?

Offline Tin

• Viceadmiral
Re: Karbonski jarbol vs aluminijski
« Reply #1 on: February 01, 2014, 05:31:18 PM »
Odakle ti ta teorija o 10 godina za aluminijski jarbol? Da ne bi krenula rasprava u krivom smjeru ne tvrdim da je ta teorija ni točna ni kriva - samo me zanima izvor informacije.

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
« Reply #2 on: February 01, 2014, 06:13:02 PM »
Čitajući razne strane časopise i iskustva drugih( jedriličara koji su oplovili svijet), taj sam podatak našao na više mjesta. Nitko nije rekao da je aluminijski jarbol nakon 10 godina i jednog dana spreman za otpad, ali ako se planira ići na neku ozbiljniju plovidbu svakako treba početi razmišljati o zamijeni. Netko će to napraviti, netko će promijeniti samo oputu, a netko neće ništa. To nije sveto pismo, već samo preporuka struke. Tko će mijenjati, a tko neće, to je njegova stvar. Mene zanima trajnost karbona u odnosu na aluminij. Da li je ista, kraća, duža, utjecaj soli i uv zraka, zamor materijala i sl. O uštedi na težini i povećanju čvrstoće nema smisla pričati.

Offline matoi

• Terco
    • sailpinchika
« Reply #3 on: February 02, 2014, 08:41:14 AM »
Hydro, imaš poruku...

Offline 3.16

• Mali od palube
  • *
« Reply #4 on: February 02, 2014, 09:59:26 AM »
Aluminiski jarbol tankog profila sa pataracima i pataracinima na brodu iz 87 godine  i dan danas služi na više od 10 regata godišnje . A nekad se jedrilo i puno više regata sa tim brodom . Neznam ko ima kod nas a i di drugdi para za prominit jarbol u krstaša nakon 10 godina .

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
« Reply #5 on: February 02, 2014, 10:56:12 AM »
Ako se sad svi koji imaju stariji jarbol od 10-15 godina počnu javljati, jebali smo ježa.
Kao što sam već napisao, to nije nešto što se mora pod obavezno ili nema plovidbe, već je preporučljivo jer zbog mogućih strukturalnih deformacija, zamora materijala, utjecaja vanjskih elemenata i sl, može doći do pucanja prilikom naprezanja do krajnjih granica. Netko tko planira duža putovanja će to možda poslušati, a netko neće.
Slično je i kod auta. Ako je servisni interval zamijene ulja na 25.000 km, ja ću ga zamijeniti na 20.000 km, netko će na 25, a netko na 30. Imam prijatelja koji je kupio novi A6 i prvi put se pojavio u servisu nakon 120.000 km i to ne zbog promjene ulja, već zbog toga što su mu pakne bile toliko istrošene da su strugale po diskovima uz veliku buku i vibracije, pa kad je već tu, onda neka mu promijene ulje i filtere. Ovi u Zubaku su popadali od čuđenja. Činjenica je da Audi nije zaribao iako 120.000 ulje nije bilo mijenjano, a poznato je da redovna promjena ulja osnova za dugotrajan i pouzdan rad motora. Ako gledamo takve primjere, onda je bilo kakva preventivna zamjena suvišna.
Ono što mene zanima u ovoj temi je da li karbnonski jarbol ima dužu trajnost od aluminijskog, a to da li će ga netko mijenjati nakon 10, 15, 20 godina ili nikad, to je njegova stvar.

Y40

• Guest
« Reply #6 on: February 02, 2014, 11:19:15 AM »
Po mojem laičkom mišljenju bi recimo UV zrake mogle biti problematične za karbonski jarbol.