Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Southampton 2013  (Read 28952 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
Re: Southampton 2013
« Reply #10 on: September 18, 2013, 06:57:06 PM »
Evo Pogo 30 spreman za probnu vožnju. Napalio sam se na to. Čak sam i trpio ženino kvocanje tipa: koja budala nosi odijelo za jedrenje i čizme na sajam nautike? Ja!
Ja sam bio spreman, ali vrijeme nije. Kad je došao moj termin kiša je počela i vjetar je pao na manje od 5 čv. Ja sam i molio da izađemo, ali su me fino otkantali jer su  druga dvojica iz moje grupe odustali da se ne moče. Teški kreteni. Rekao sam im da se drugi put jave na probnu vožnju Sunseekera. Tamo neće pokisnuti.

« Last Edit: September 19, 2013, 12:49:24 PM by hidrotherapy »

Offline estan

• Admiral
« Reply #11 on: September 18, 2013, 09:58:33 PM »
Još bolje im je da sjede u nekom kafiću i kroz prozor promatraju brodove. :dontknow:

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
« Reply #12 on: September 19, 2013, 07:15:03 AM »
Bestewind 50 je malo blaža verzija Bestevaer 53, a on je vrhunska aluminijska jedrilica koja bez problema prezimi zarobljena u ledu i onda u proljeće otplovi kao da ništa nije bilo. Vjerojatno, jedan od boljih brodova za put oko svijeta uz posjete ledenim područjima. Jedrilica je napravljena da njome sigurno u svim uvjetima upravlja jedan čovjek. Iz dubokog cockpita je moguće sve radnje obavljati bez potrebe za izlascima na palubu. Posebno se pazilo da sve teške stvari( motor, tankovi isl) bude smješteno u sredini broda kako bi plovidba bila što udobnija za razliku od velikoserijskih jedrilica gdje tankove strpaju u pramac i krmu, pa onda skaču i na malom valu.
Bestewind 50 je za razliku od Bestevaer 53, plastična jedrilica. Krase je sve karakteristike starije sestre, jedino je ovo malo ublažena verzija. Inače, unutrašnjost jedrilia je moguće birati po vlastitim željama, tako da postoje izvedbe koje su izvana kao i ova na slici, a unutra je high tech. Sajamski model je bio u skladu s vanjštinom, odnosno sav u drvetu i tradicionalnom stilu, što mu po mom mišljenju i najbolje stoji. Brod je na 15m dužine težak 16t i ima karbonski Selden jarbol. On nije postavljen da smanji ukupnu težinu jedrilice, već isključivo da spusti težište i pojača čvrstoću jarbola. Cijena je 550.000, 53 je 800.000. Ovih 550.000 uključuje full opreme, tj. ready to sail. To će nekome izgledati puno, ali ima puno jedrilica te dužine po toj i skupljoj cijeni, a da joj nisu do koljena.

Na 2. slici je Rustler 42. To je klasična kvalitetna engleska jedrilica. Meni je 44 draži model, jedino mi smeta poprilična gužva na palubi. Ali, ako gledamo da je građena za njihova područja gdje se ne trčkara non stop po palubi, onda to i nije neki minus.

Niže dolje su vrhunski day-sailing modeli.

« Last Edit: September 19, 2013, 12:51:07 PM by hidrotherapy »

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
« Reply #13 on: September 19, 2013, 07:34:57 AM »
Premier 45 je novi dečko u kvartu karbonskih jedrilica. Radi se u Dubaiu. Na brodu je skoro sve od karbona. Od stupića ograde po palubi do wc školjki koje toliko dobro izgledaju da ih je šteta koristiti. Sve to za cca 650.000 eur-a.

Na drugoj slici je totalna suprotnost, američki Hunter 40. U cjenovnom rangu je sa svim europskim entry level jedrilicama, ali joj je unutrašnjost bitno kvalitetnije izrađena.

Na 3. slici je Southerly 47. Lani sam bio na probnoj vožnji Southerly 42 rst i jako sam zadovoljan jedrilicom. Jako lijepo jedri, a budući da ima decksalon, poprilično je ugodne unutrašnjosti. Krmena kabina je mrak. Ono što je meni također bitno je da ima, kao i svi Southerly, podiznu kobilicu koja reducira gaz na 1m. Sistem je jednostavan. Dyneema se namotava i tako podiže kobilicu, a spušta se vlastitom težinom. Sama kobilica je teška oko 1t, dok je dno jedrilice oko kobilice izvedeno od čelične ploče teške cca 2t. Brod se sa skroz podignutom kobilicom i 12-15 čv u bok ne naginje previše, jedino drifta, što je i normalno bez kobilice. Inače, zbog te ploče je jedrilica pogodna za nasukavanje na plažu što su mi i demonstrirali. Mrak.

« Last Edit: September 19, 2013, 12:52:37 PM by hidrotherapy »

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
« Reply #14 on: September 19, 2013, 07:38:21 AM »
Još malo malih.

« Last Edit: September 19, 2013, 12:53:52 PM by hidrotherapy »

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
« Reply #15 on: September 19, 2013, 11:03:43 AM »
Evo dvije slike class 40
Oko njih je bila poprilična gužva, a i kišica je padala, tako da mi se nije dalo čekati da se raziđu da mogu slikati. Pogledao sam ih i iznutra i jedrilice su kao s drugog planeta.

« Last Edit: September 19, 2013, 12:58:36 PM by hidrotherapy »

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
« Reply #16 on: September 19, 2013, 02:57:34 PM »
Jednu od večeri proveli smo u restoranu La regata nedaleko od sajma.
Oko sajma postoji nekoliko restorana koji su tih dana toliko puni da je nemoguće rezervirati mjesto. Mi smo mjesta za večere rezervirali prije 2 mjeseca, kad i hotel.
Tijekom večere sam primjetio da me jedna starija gospođa čudno gleda. Nakon nekih pola sata prišla mi je i upitala me da li sam ja možda član Nautica-portala, te da li bi se mogla slikati samnom? Pa, naravno.
Poslije se tijekom večeri ispostavilo da je ona Jeanne Socrates.
Za sve koji ne znaju, Jeanne Socrates je 70-godišnjakinja koja je upravo uspješno završila svoj treći pokušaj oplovljavanja svijeta bez zaustavljanja na svojoj jedrilici Najad 380.
Prva dva puta je morala stajati zbog teških popravaka. Jedan od njih je lom jarbola prilikom prevrtanja. 
Ono što je njoj uspjelo, veliki je pothvat za svakog muškarca, a kamoli za 70-godišnju babu. Njena je ruta vodila jednim od najtežih varijanti. Oplovila je rt Horn, rt Dobre nade, te ispod Australije i Novog Zelanda.
Zaslužuje duboki naklon svakog štovatelja mora.

Offline estan

• Admiral
« Reply #17 on: September 19, 2013, 07:34:40 PM »
 :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy:

Super baka, svaka čast.

Offline Mala od portala

• Administrator
  • Barba
  • Riječi lete, zapisano ostaje
« Reply #18 on: September 19, 2013, 09:12:52 PM »

Ma baka je zmaj! 

Ali kapa dolje i Hidroterapyju za ovaj izvještaj i fotke!  :blob1:
Čovjek mora napraviti ono što čovjek mora napraviti.  Žena mora napraviti ono što on ne može. (Rhonda Hansome)

Y40

• Guest
« Reply #19 on: September 19, 2013, 09:53:11 PM »
Imamo vrlo sličan ukus: Bestevaer 53, Bestewind 50 (Dykstra design)....pa onda sretneš još i Jeanne Socrates. Nego kako ona zna za Nautica Portal?
Odlična reportaža :thumbsup: :hello2: