Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najve─çe dubine jedra, a mo┼żemo analizirati i druge podatke va┼żne za procjenu trenuta─Źnog stanja i optimalnog namje┼ítanja jedra

MLADEN ┼áUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ┼ŻIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i ─Źovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu ÔÇ×Ocean i druge pri─ŹeÔÇť o svojim dogodov┼ítinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Southampton 2013  (Read 25701 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
Southampton 2013
« on: September 18, 2013, 12:55:16 PM »
Evo kratkog izvještaja sa sajma u Southamptonu.
Budu─çi da mi je ovo drugi posjet ovom sajmu, red je da i Vas upoznam sa sajmom.
Razlog zbog kojeg sam potegnuo do Engleske na sajam je taj što dobar dio tih brodova nema na sajmovima u našoj okolici( niti u Genovi).
Ina─Źe, Southampton mi je jedan lijep gradi─ç s ogromnom lukom i pomorskom povije┼í─çu. Iz njega je i Titanic isplovio na svoje putovanje.
Budući da se hotel u kojem sam bio smješten nalazi u krugu samog sajma, a sajam je u luci, broj plovila koji plove svakodnevno je meni nezamisliv.
Tijekom jednog dana pro─Ĺe vi┼íe vi┼íe plovila nego kroz pulsku luku tijekom cijele godine, a plovi sve. Od jedrilica malih klasa, preko velikih jedrilica, pa do motornjaka svih veli─Źina i vrsta. Teretni brodovi, trajekti, pa i parni brodovi se me─Ĺusobno mimoilaze i stvaraju pravu sliku pomorskog grada.
[/URL]
[/img]

« Last Edit: September 19, 2013, 11:56:06 AM by hidrotherapy »

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
Re: Southampton 2013
« Reply #1 on: September 18, 2013, 01:02:53 PM »

« Last Edit: September 19, 2013, 11:59:17 AM by hidrotherapy »

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
« Reply #2 on: September 18, 2013, 01:28:30 PM »
RS je predstavio svoj prvi model catamarana. Ina─Źe, RS je poprili─Źno ra┼íiren brend u Europi.

Elling je jedan od rijetkih motornjaka koji se nakon prevrtanja odmah vra─ça u uspravan polo┼żaj i nastavlja plovidbu. Rade se u Holandiji. Mislim da su na Jadranu tri.

« Last Edit: September 19, 2013, 12:01:05 PM by hidrotherapy »

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
« Reply #3 on: September 18, 2013, 01:35:21 PM »
Nordhavn 43 je jedan od najkvalitetnijih motornjaka za long distance cruising. Za svaki sustav postoji barem jedan back-up, tako da brod ne staje jer je crknuo osigura─Ź od neke pumpe i sl. Najdra┼żi dio ovog broda mi je svakako kormilarnica. Kad stane┼í za kormilo i ispred sebe ima┼í portugalski most, osje─çaj je kao da upravlja┼í ne─Źim ozbiljnim. Od svih proizvedenih, sigurnih 70% je oplovilo svijet.

Na 2. slici je Hardy 62, kvalitetni engleski trawler.

« Last Edit: September 21, 2013, 12:34:07 PM by hidrotherapy »

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
« Reply #4 on: September 18, 2013, 01:45:23 PM »
Botnia targa je brod finskog proizvo─Ĺa─Źa. Slovi kao pravi 4x4 na moru. Ima ih par na Jadranu.

Na 2. slici je Paragon 31. Brod se proizvodi pod Nimbusovom kapom. Vrhunski brod uz cijenu od 250.000

Na 3. slici XO 270 rs. Postoji i manji model 240. Tako─Ĺer, opasno skup.

Kad bi se radila usporedba ova tri broda, rubrika o pona┼íanju na moru bi bila poprili─Źno tijesna jer su sva tri sam vrh maritimnih karakteristika.
« Last Edit: September 19, 2013, 12:10:41 PM by hidrotherapy »

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
« Reply #5 on: September 18, 2013, 03:17:35 PM »
┼áto se katamarana ti─Źe, bilo ih je desetak.
Osim Lagoona, Fountain Pajota i Nautitecha na koje ne treba tro┼íiti rije─Źi jer ih ima u svakoj ve─çoj marini, treba istaknuti Dazcat 1195 koji je ra─Ĺen za direktora brodogradili┼íta. Na 12m te┼żi 4700 kg, ┼íto mu daje izvrsne performanse. Ovo je racer-cruiser catamaran i to se vidi u unutra┼ínjosti. U cockpitu nema niti stola.
Sve je podre─Ĺeno performansama. Ima i carbonske podizne kobilice( daggerboarde).

Na drugoj slici je Broadblue 400 rapier. Najnoviji model brodogradili┼ítima koji nema nikakve veze sa starim Broadblue-vima. Na 12m du┼żine te┼żi manje od 5t, te na 10 ─Źv vjetra ide dobrih 8 ─Źv, a opet nije spartanac kao Dazcat, ali nema daggerboarde. Ono ┼íto ga izdvaja od svih drugih catamarana je novi koncept cockpita i salona koji su sada jedna cjelina. Meni je jedino malo ─Źudno, ali ne nu┼żno i lo┼íe, to ┼íto skipper nije vani, ve─ç gleda kroz stakla od salona koja su opremljena kvalitetnim brisa─Źima. To je zasigurno super kada pada ki┼ía i dere vjetar jer se cijeli cockpit mo┼że zatvoriti i upaliti grijanje i onda je super. Na hard topu postoji veliki otvor kroz koji se lijepo vidi randa. Ina─Źe, preglednost je odli─Źna i vide se lijepo sva ─Źetiri kraja broda za razliku od charter catamarana s fly-em gdje se krme uop─çe ne vide. Performanse su sli─Źne kao i kod Dazcat-a. Pola ─Źv do ─Źv sporije i ne vi┼íe od 5 stupnjeva manje orce. Na 10 ─Źv u orcu ide malo ispod 8.

« Last Edit: September 19, 2013, 12:12:45 PM by hidrotherapy »

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
« Reply #6 on: September 18, 2013, 06:32:22 PM »
Nakon ─Źetrdesettrojke, Gunfleet je predstavio novi model 58. Pro┼íle godine sam bio na 43 i brod je po mnogo─Źemu mrak( u cruising smislu). ─îak mi je i ┼żena bila odu┼íevljena. Budu─çi da je to novi brend, malo rije─Źi o njima. Osniva─Ź i vlasnik Oyster jedrilica je prodao brodogradili┼íte nekom fondu i uzeo oko 50 mil eur-a. Nakon toga je pokrenuo novi brend Gunfleet i u suradnju s Tonyem Castrom, kao dizajnerom i krenuo u proizvodnju. Ovo je drugi model u seriji, a slijede─çi je cca 70 stopa.
Po kvaliteti izrade i po tehni─Źkim rje┼íenjima se vidi golemo iskustvo obojice. E da, i po cijeni. 43-ica ko┼íta oko 450.000
U me─Ĺuvremenu je Oyster brodogradili┼íte prodano za manje od 20 mil, ┼íto ─Źini poprili─Źnu pu┼íionu za fond koji je bio vlasnik.

Brod na drugoj slici je Discovery 55. Koliko god Oyster brodogradili┼íte radilo kvalitetne jedrilice, postoji nekoliko vlasnika koje je prodalo Oyster i kupilo Discovery. Obrnuti slu─Źaj nije slu┼żbeno zabilje┼żen. To govori s kojim pristupom Discovery radi jedrilice.

Na tre─çoj slici je brod koji je imao premijeru, a to je Contest 42. Kvalitetan holandski brod, ali mrvicu ispod Oystera. Ipak, ne bih se ┼żalio da sam s njim otplovio ku─çi.

« Last Edit: September 19, 2013, 12:14:59 PM by hidrotherapy »

Offline stibra

• Viceadmiral
  • 5o5
    • Sailing Blog
« Reply #7 on: September 18, 2013, 06:36:44 PM »
Jako sam ljubomoran što nisam gore :)
Nego daj slikaj Ker Forty(1)!

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
« Reply #8 on: September 18, 2013, 06:45:15 PM »
Evo jednog Oystera. Na pramcu mo┼żete vidjeti najavu za slijede─çi rally oko svijeta za Oystere. Ovo je prvo brodogradili┼íte koje je pokrenulo takav rally. Trenutno je u tijeku prvo izdanje i nalaze se negdje prema Africi( barem mislim). Trenutno je u igri dvadesetak jedrilica. To je ne┼íto sli─Źno kao ┼íto radi ARC. To nije nikakva trka, ve─ç organizirani put oko svijeta. Sada┼ínja ruta ─çe trajati 10-tak mjeseci. U Yachting worldu je izla┼ílo nekoliko ─Źlanaka na tu temu. Neki su brodovi novi, a neki stari i do 15-tak godina, tako da ima i dosta kvarova, ali budu─çi da brodogradili┼íte osigurava dijelove, onda ve─çih problema nema.

Na drugoj slici je Hallberg rassy 55. Bio je izlo┼że i 372. Lani sam bio na tek predstavljenom modelu 412 s stra┼żnjim cockpitom. Mo┼żda zvu─Źi ─Źudno, ali taj je model od predstavljanja pobijedio na nekoliko regata.

Na tre─çoj slici je Arcona 430. Skandinavski racer-cruiser, ali ipak malo ispod X-yacht.

« Last Edit: September 19, 2013, 12:16:43 PM by hidrotherapy »

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
« Reply #9 on: September 18, 2013, 06:48:59 PM »
Što sam slikao, slikao sam. Sad sam u Puli. Imam dvije slike, ali ih ne znam staviti jer su svaka 1,07 mb. Nemoj se smijati.