Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Priručna brodska ljekarna  (Read 32111 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mala od portala

• Administrator
  • Barba
  • Riječi lete, zapisano ostaje
Priručna brodska ljekarna
« on: July 08, 2013, 02:49:11 PM »
Negdje sam ovih dana naišla na pitanje jednog neiskusnog jedriličara koji pita za savjet što bi bilo pametno ponijeti na krstarenje u priručnoj brodskoj ljekarni, pa mi se čini korisnim napomenuti i tu pojedinost.

Dakle, prema vlastitom iskustvu, svaka brodska ljekarna, odnosno kutija prve pomoći trebala bi sadržavati sljedeće:

- tablete protiv "bolesti vožnje" ("Dramina" ili nešto slično što može ublažiti simptome morske bolesti)
- tablete protiv bolova
- tablete protiv temperature (ovo je posebno važno ako na brodu borave djeca)
- kapsule protiv proljeva (tablete aktivnog ugljena su odlične u tom slučaju ili kapsule "Linex")

- nekoliko zavoja raznih veličina
- nekoliko komada kompresa (gaze)
- flaster
- flašica hidrogen peroksida (za ispiranje rana)
- gel protiv uboda komaraca ili opeklina meduza ("Floceta" ili nešto slično)
- "Tyrosur" prašak (antibiotski prašak koji se može dobiti u ljekarnama bez recepta, sprečava infekcije manjih rana i posjekotina)

i obavezno: krema za ublažavanje sunčanih opekotina.

Ako se netko sjeti još nečega, molim svakako nadodajte, nekome i ovakvi savjeti mogu koristiti, pogotovo ako se po prvi puta sprema na more.
« Last Edit: July 18, 2013, 10:43:28 AM by Mala od portala »
Čovjek mora napraviti ono što čovjek mora napraviti.  Žena mora napraviti ono što on ne može. (Rhonda Hansome)

Offline paagus

• Noštromo
Re: Priručna brodska ljekarna
« Reply #1 on: July 08, 2013, 05:27:07 PM »
Naša domaća firma iz Karlovca proizvodi kutiju prve pomoći za brodice (trebala bi biti vodonepropusna, nezapaljiva i netoksična za more).

Kutija sadrži:

1 Aspirin 20 x 500 mg,
2 Alkohola 100 ml (75%),
1 Analgin tabl. 10 x 500 mg,
1 Flonidan tabl. 10 x 10 mg,
1 Chloramphenicol 1% - 5 g,
1 Panadon extra 12 x 500 mg,
1 Rehidromix 60 13,1 gr.,
1 Riblja mast za opekline 30 mg.,
1 Byvacin mast,
1 Prvi zavoj 12 cm x 5 m,
1 Prvi zavoj 8 cm x 3 m,
2 Kaliko zavoj 8 cm x 5 m,
2 Kaliko zavoj 4 cm x 5m,
2 Aluplast za opekline 80 cm x 50 cm,
10 sterilne komprese 5 cm x 5 cm 16 sl. a’ 1,
2 sterilne komprese 10 cm x 20 cm 12 sl. a’ 2,
5 flastera 10 cm x 6 cm,
1 samoljepljiva vrpca 2,5 cm x 5 m,
2 trokutne marama,
10 sigurnosnih igli,
1 škare sa zaobljenim vrhom,
4 jednokratnih rukavica,
1 folija za utopljavanje,
2 zaštitne folije za davanje umjetnog disanja
1 podsjetnik za pružanje prve pomoći

Neovisno od toga dobro je imati VIVAPORE upijajući kirurški flaster - kod previjanja se lako skida sa rane jer se tkanina ne zalijepi na ranu - jako preporučam na brodu i kod kuće !
Ja za dezinfekciju površinskih ozljeda koristim OCTENISEPT spray

Kažu ljudi da bi trebalo imati sa sobom i Gliceriltrinitrat aerosol u slučaju zatajenja srca  ( ili nešto slično - imamo mi na forumu liječnike pa će se oni sigurno uključiti).

Kronični bolesnici - ponesite svoju redovitu terapiju za barem tri dana više nego što ste planirali provesti na brodu.
Paagus

Offline estan

• Admiral
« Reply #2 on: July 09, 2013, 02:18:56 PM »
Koliko košta navedena kutija?

Offline level gaga

• Kontra-admiral
« Reply #3 on: July 09, 2013, 03:12:33 PM »
Negdje sam ovih dana naišla na pitanje jednog neiskusnog jedriličara koji pita za savjet što bi bilo pametno ponijeti na krstarenje u priručnoj brodskoj ljekarni,

Najjednostavnije apotekarku,pa neka ona misli.  :laughing7:
Istra: Brod na moru, a sidro mu je Ćićarija

Offline Mala od portala

• Administrator
  • Barba
« Reply #4 on: July 09, 2013, 04:58:37 PM »

Konkretno rješenje, level, nema što!!!   ;D
Čovjek mora napraviti ono što čovjek mora napraviti.  Žena mora napraviti ono što on ne može. (Rhonda Hansome)

Offline level gaga

• Kontra-admiral
« Reply #5 on: July 09, 2013, 06:05:37 PM »
Iskustveno .  :toothy2:

Offline paagus

• Noštromo
« Reply #6 on: July 09, 2013, 07:15:05 PM »
Koliko košta navedena kutija?

U svibnju prošle godine 690 kunića (PDV 25% uključen) - Lola Ribar Karlovac.
Paagus

Offline level gaga

• Kontra-admiral
« Reply #7 on: July 10, 2013, 10:17:11 AM »
Treba izračunati koliko bi sadržaj koštao pojedinačno, pa ga onda upakovati u ljepšu kutiju ako ostane love.  :icon_scratch:

Offline Mala od portala

• Administrator
  • Barba
« Reply #8 on: July 10, 2013, 10:41:17 AM »
690 kuna za kutiju prve pomoći je bezobrazno puno, tim više što neke stvari iz kutije zatrebaju rijetko ili gotovo nikad. Zaštitna folija za umjetno disanje? Baš me zanima tko misli na tu pojedinost kad je stanje kritično i kad život ovisi doslovno o sekundama...  :dontknow: 

Moj savjet, temeljen na vlastitom iskustvu: prije putovanja napraviti popis svega što vam treba i s tim popisom u ljekarnu! Nije dobro pouzdavati se u to da ćete ono što vam eventualno zatreba pronaći negdje usput, u ljekarnama u manjim mjestima. Nekad ljekarna i nije tako blizu, nemaju je sva mjesta, pogotovo ona manja, a prema Murphyjevom zakonu zub će vas paklenski zaboljeti negdje na pola puta između Visa i Palagruže... :icon_biggrin:

Kad smo muž i ja kretali prvi put svojim brodom na more učinila sam baš to, otišla sa popisom u apoteku i kad sam počela nabrajati i kad je apotekarica počela iznositi jedno po jedno, a na pultu se u kratko vrijeme stvorila oveća hrpa svega i svačega, apotekarica me počela čudno gledati. Nakon nekog vremena nije izdržala, savladala ju radoznalost i morala me pitati: "Gospođo, a zašto radite ovakve zalihe?" Kad sam joj objasnila i dodala da je sa nama na brodu dijete, shvatila je i nastavila nositi, nije više ništa pitala.

Tada sam iskeširala, ako se dobro sjećam, nekih 300 kuna ili koju kunu više, i to je bio početni trošak. Poslije se ta brodska ljekarna samo nadopunjava i trošak nabave novih stvari je nakon toga prilično mali. Kutiju samo treba pregledati je prije svakog isplovljavanja, eventualno baciti lijekove kojima je u međuvremenu istekao rok trajanja i nadopuniti ako je što potrošeno. I to je to.
« Last Edit: July 18, 2013, 10:42:49 AM by Mala od portala »

Offline estan

• Admiral
« Reply #9 on: July 10, 2013, 12:03:28 PM »
Meni su na brodu najvažniji zavoji i komprese, jer to spašava život. Za bol više manje, stisneš zube i trpiš (naravno i tu je dobro imati neko bolje rješenje). Osobno sam par puta trpio vrlo bolne napade buburežog kamenca i još k tome sam upravljao jedrilicom, dizao i spuštao sidro, dizao jedra ako je bilo vjetra. Zubobolju bolje da i ne spominjem, ali imam osjećaj kako zubi baš znaju kad je vikend i kad si daleko od prvog zubara i baš tad zabole.