Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Izrada Nacionalnog Hendikep Premjera (NHP) za krstaše  (Read 95090 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Batana

• Mornar
  • **
Re: Izrada Nacionalnog Hendikep Premjera (NHP) za krstaše
« Reply #190 on: May 14, 2014, 05:57:46 PM »
Nabavna cijena baraka za open je vrlo velika jer onaj tko želi natjecanje po openu, da bi bio vrlo dobar, mora kupiti neku one off jurilicu

Nitko tako uspješan u dovođenju virtualiteta na ove stranice kao more.

OPEN pobjednik Mrduje 2012.  u skupini do 10.25 a ujedno i najbrži brod regate je brod izgrađen 1995. g. cca 40.000€

Pobjednik prošlogodišnjeg ORCI kupa Hrvatske  izgrađen 2004.g.  navodno iznad 150.000€

Offline stibra

• Viceadmiral
  • 5o5
    • Sailing Blog
Izrada Nacionalnog Hendikep Premjera (NHP) za krstaše
« Reply #191 on: May 14, 2014, 07:19:08 PM »
Mene zanima zašto se veliki brodovi ne ostave za namjenu za koju su stvoreni, tj. Krstarenje i ribolov, a regate jedre isključivo u monotipu, tj. u malim jeftinim dinghy jedrilicama, katamaranima i eventualno malim jedrilicama tipa SS18, i550 i slično. Tu nema problema oko stvaranja monotipa jer su jedrilice jeftine u odnosu na krstaše.
Zar je egotrip naših jedriličara tako velik pa se stvara veliki strah od monotipa? Zar nije fora završiti regatu u monotipu na zadnjem mjestu, pa vidjeti da ipak ne znamo sve o jedrenju? Zašto je toliki strah od učenja prisutan?

Kako možemo gledati klince u Optimistima kako se guštaju, a mi se zamaramo besmislenim premjerima?

Offline Batana

• Mornar
  • **
« Reply #192 on: May 14, 2014, 08:39:30 PM »
Mene zanima zašto se veliki brodovi ne ostave za namjenu za koju su stvoreni, tj. Krstarenje i ribolov, a regate jedre isključivo u monotipu, tj. u malim jeftinim dinghy jedrilicama, katamaranima i eventualno malim jedrilicama tipa SS18, i550 i slično.

Da će se regate jedriti isključivo na monotipovima ili pak na dnghy-ima teško da će se dogoditi u svijetu a pogotovo ne kod nas.
Svakako bi bilo zanimljivo otkriti zašto kod nas teško uspijevaju monotipovi, te predlažem Štibra -  umjesto optužbi  napravi anketu među jedriličarima,
 pa nam onda  svima otkrij  odgovor zašto je to tako.

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
« Reply #193 on: May 14, 2014, 08:46:48 PM »
Mislim da je problem u tome što su sve te male jedrilice i katamarani namijenjeni zaljubljenicima u jedrenje kao sport. Takvih ljudi( izuzev klinaca i pokojeg starijeg u laseru ili finnu) kod nas nema ili ih je jako malo. Naši ljudi jedrenje ne doživljavaju primarno kao sport, već kao način da se malo provozaju brodom, dobro pojedu i dobro popiju. I to je to. Ako se još nešto upeca, još bolje.
Ove jedrilice koje si ti naveo kao open kategoriju imaju kao glavnu namjenu guštanje u jedrenju i kao takve( ograničene) kod naših ljudi neće imati neki veći uspjeh. Meni je jasno da si ih ti naveo kao primjer gdje se za ne puno novca može kupiti jedrilica koja će biti u stanju pružiti jako lijepa i brza iskustva jedrenja. Ali tržište za takve brodove kod nas je jako ograničeno. Nije tu čak niti pitanje novca, koliko činjenica da to ljude na taj način jednostavno ne zanima.
Ja bih volio da griješim, ali...

Offline marin

• Terco
« Reply #194 on: May 14, 2014, 08:59:44 PM »
Meni osobno su brodovi iz druge skupine daleko zanimljiviji nego skupi veliki orc brodovi i na njima puno više uživam.

Offline Batana

• Mornar
  • **
« Reply #195 on: May 14, 2014, 09:05:43 PM »
ok, dosta sam pametovao

da moram se složiti , i ne zato da vas na bilo koj način povrijedim (ako jesam ispričavam se)
ajmo po redu
cijene koje sam naveo skinuo sam s oglasa za prodaju korištenih (dakle ne radi se o tvorničkim cijenama)  brodova ili sam ih doznao od ljudi koji su bili na ovaj ili onaj način involvirani u transakcije pri prodaji brodova
Većina OPEN brodova navedenih ovdje je prostranija od vašeg a i sigurnija od mnogih koji učestvuju na regatama u Hrvatskoj
(OPEN se inače vozi po skupinama – pogledajte startnu listu Mrduje, Fiumanke, Barcolane)
Ufo 22 je daleko najbolji, najbrži brod u svojoj skupini i stoga je kompetitivan što i pokazuju rezultati na regatama.
 First 40.07 postoji u više verzija kao što su regatna ili pak charter i cruisig.
Ova dva broda kada voze po OPENU dijeli 6 skupina, što će reći da oni nisu s tog aspekta komparabilni ali usporedba pokazuje da u OPENU možete konkurirati za pobjednika u skupini ako kupite brod za 14.000€ (možda  čak i manje 10.000€) jednako ili čak i bolje nego sa brodom cijene 120.000€.

Dakle OPEN brod konkurentan u skupini, ili čak konkurentan u kategoriji najbrži brod, možete kupiti na tržištu polovnih brodova za višestruko manje novca nego kompetitivan ORCI brod.
« Last Edit: January 02, 2015, 06:17:29 PM by Batana »

Offline spich

• Barba
« Reply #196 on: May 14, 2014, 09:24:16 PM »
Nabavna cijena baraka za open je vrlo velika jer onaj tko želi natjecanje po openu, da bi bio vrlo dobar, mora kupiti neku one off jurilicu

OPEN pobjednik Mrduje 2012.  u skupini do 10.25 a ujedno i najbrži brod regate je brod izgrađen 1995. g. cca 40.000€

Pobjednik prošlogodišnjeg ORCI kupa Hrvatske  izgrađen 2004.g.  navodno iznad 150.000€

čekaj, znači ne slažeš se onime što sam napisao, nije bitno, ali bi volio znati što po tvome griješim.

Jel stari kodak ? koliko je koštao kad je napravljen? i koliko sada košta. garant je na vrijednosti debelo izgubio. barka ima 1800kg, težina je skoro kao Melgesu 32. Tu barku je Felci radio prema svojim mjerilima, jer je kao mlađi jedrio u 470, ako se ne varam. ok

da ne kopiram iz prošlog posta, jer nisi ništa komentirao, barke koje se koriste u ORCu puno manje gube na vrijednosti od one off baraka, iz vrlo jasnog razloga, formule u ORCu. to su višenamjenske barke i uvijek se mogu prodati kao obiteljske barke, njima je sam ORC pomogao da ne gube na cijeni. jedan angelo roso nikad nebi mogao nešto napraviti u ORC-u, ono što uvijek upozoravam, ima baraka koje su napravljene za C područje plovidbe, ona mogu biti ultra lagane, ali su rađene za jezera i priobalje koje nebi smjele napuštati, i jadno je da se takva barka ravnopravno natječe sa barkom A područja koja da bi zadovoljila kategoriju mora imati trup nekoliko puta teži od one barke za C područje.
uglavnom, sve što si napisao ne daje mi nikakav osvrt, trebao bi nabavnu vrijednost obje barke i trenutnu moguću prodajnu vrijednost da bi mogao pošteno komentirati, ovako samo pričam gluposti.

Offline spich

• Barba
« Reply #197 on: May 14, 2014, 09:25:34 PM »
Mene zanima zašto se veliki brodovi ne ostave za namjenu za koju su stvoreni, tj. Krstarenje i ribolov, a regate jedre isključivo u monotipu, tj. u malim jeftinim dinghy jedrilicama, katamaranima i eventualno malim jedrilicama tipa SS18, i550 i slično. Tu nema problema oko stvaranja monotipa jer su jedrilice jeftine u odnosu na krstaše.
Zar je egotrip naših jedriličara tako velik pa se stvara veliki strah od monotipa? Zar nije fora završiti regatu u monotipu na zadnjem mjestu, pa vidjeti da ipak ne znamo sve o jedrenju? Zašto je toliki strah od učenja prisutan?

Kako možemo gledati klince u Optimistima kako se guštaju, a mi se zamaramo besmislenim premjerima?

točno !

Offline spich

• Barba
« Reply #198 on: May 14, 2014, 09:48:42 PM »
ok, dosta sam pametovao

da moram se složiti , i ne zato da vas na bilo koj način povrijedim (ako jesam ispričavam se)
ajmo po redu
cijene koje sam naveo skinuo sam s oglasa za prodaju korištenih (dakle ne radi se o tvorničkim cijenama)  brodova ili sam ih doznao od ljudi koji su bili na ovaj ili onaj način involvirani u transakcije pri prodaji brodova
Većina OPEN brodova navedenih ovdje je prostranija od vašeg a i sigurnija od mnogih koji učestvuju na regatama u Hrvatskoj
(OPEN se inače vozi po skupinama – pogledajte startnu listu Mrduje, Fiumanke, Barcolane)
Ufo 22 je daleko najbolji, najbrži brod u svojoj skupini i stoga je kompetitivan što i pokazuju rezultati na regatama.
 First 40.07 postoji u više verzija kao što su regatna ili pak charter i cruisig.
Ova dva broda kada voze po OPENU dijeli 6 skupina, što će reći da oni nisu s tog aspekta komparabilni ali usporedba pokazuje da u OPENU možete konkurirati za pobjednika u skupini ako kupite brod za 18.000€ (možda  čak i manje 10.000€) jednako ili čak i bolje nego sa brodom cijene 120.000€.

Dakle OPEN brod konkurentan u skupini, ili čak konkurentan u kategoriji najbrži brod, možete kupiti na tržištu polovnih brodova za višestruko manje novca nego kompetitivan ORCI brod.

ali ja imam gledište sa strane gubitka vrijednosti od novog do prodaje polovne barke. Problem je što kod nas ne postoje prave open jurilice iz ovog stoljeća, kad netko doveze M32 koji je ustvari OneDesign, koji nema veze sa openom, i njime bude prvi na open regati, možemo se zapitati što se to dešava. A dešava se to, da barke iz prošlog stoljeća jedre u hrvatskoj na open regatama (ili ti druženje nautičara), pa koja je šansa da ne postoji nikakav novi projekt koji bi dobio angela rossa, isto je pitanje što je sa tom barkom kad zapuše 30+ čv, nema ga nigdje, jer avioni nemogu na OPEN regate.
da se vratim na početno, moje gledište je da one design je najbolje jedrenje i u konačnici najmanje košta, jer kupiš skupu barku, ali ona drži cijenu, možeš kupiti polovnu i skoro se sa prvima natjecati, svatko može lako prodati staro jedro, tangun ...  ORC je u pravilu premjer koji penalizira svaku moguću performansu i time omogućuje proizvođaćima i kupcima, barku koja se može u isto vrijeme koristiti za turizam i natjecanje. te kombinacije da je neki first regatni ili za krstarenje, ispravlja donekle ORC penalizacijom, ali su svi iz istog kalupa, a trup je projektiran za jednu težinu. Na one off jurilicama, pri projektiranju skineš kabinu, podigneš dno jer te ne zanima stajaća visina u kokpitu, kakav krmeni štraj, pa da nemožeš dignuti pravo jedro koje ima 45& više površine, napraviš kobilicu na 3 metra, da bi moment ostao isti sa 40% lakšim bulbom, jer te nije briga dali se može pristati u nekoj luci, vrlo jednostavno digneš kobilicu jedan metar. Osobno se lanjam svim projektantima koji se uhvate one off projektiranja, jer da bi jedan first ugledao dan, sigurno ih je nekoliko prototipova napravljeno, pa se onda na njima uočili nedostaci i ispravili na produkcijskim barkama. Uglavnom, Svi UFOići su one design barke, rc44 također, to su barke koje su prvenstveno regatno nastrojene, ali nemaju puni potencijal u openu jer su one design, prvo je da su atraktivne, brze i kvalitetne. mislim da u izvornim gabaritima nemaju ogradu, a po openu moraju imati, isto je i sa assom 99, barka sa trapezima, a nesmiju se koristiti na našim regatama i time gubi svoj puni potencijal.

Offline more

• Admiral flote
« Reply #199 on: May 14, 2014, 10:04:56 PM »

[/size][/color][/color]

Batana, zahvaljujem na opasci. Kod izbora performanse barke bio sam naveo da kod opena treba računati na varijable koje su: okruženje koje je financijski moćno da nabavi prestižniju barku i organizator regate u smislu određivanja LOA u grupi, a smetnuo sam s uma kvalitetu posade!
Ono u vezi ORC-a da barka prvaka HR košta preko 150.000 eu, nema niti blage veze. Prvak je mogla biti i barka od 15.000 eu i to bilo kog godišta ali s odličnom posadom. Pa zašto nije? Pa zato što ORC premjer dosta košta i s toga njega koriste imučniji vlasnici baraka!