Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Izrada Nacionalnog Hendikep Premjera (NHP) za krstaše  (Read 106947 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Batana

• Mornar
  • **
Re: Izrada Nacionalnog Hendikep Premjera (NHP) za krstaše
« Reply #170 on: April 04, 2014, 06:58:33 PM »
Kako unaprijediti jedrenje na krstašima u Hrvatskoj intrigantna je tema pogotovu što određenje pojma unaprijediti  poprilično divergira zavisno o promatraču, te se često javljaju odrednice pojma utemeljene na osobnim interesima  koji sežu od osiguranja boljih koeficijenata za vlastiti brod kako bi se polučili rezultati koji nemaju utemeljenja na vlastitom jedriličarskom umijeću do namjere da se dezavuira jedan sustav takmičenja kao bi se pokazalo da je dobar samo onaj drugi gdje i jedre pravi jedriličari.
Za početak sagledajmo trenutnu situaciju regatavanja krstašima u Hrvatskoj u zadnjih pet šest godina. Nikad kao sada u jedriličarskim klubovima a da marine i ne spominjem nije bilo toliko jedrilica i nikada kao sada nije bilo moguće tako povoljno kupiti dobre, kompetitivne regatne brodove, pa je za očekivati da  na regatama sve vrvi od brodova i da se mora po nekoliko mjeseci unaprijed prijavljivati na regatu kako bi ste osigurali učešće.
Nažalost događaji su obrnutog tijeka tako da je na OPEN regatama sve manje brodova a ORCi kup Hrvatske 2012.g   6 regata odvela su samo 4 broda a prošle godine za ORCi kup se bodovalo 5 regata a  slovom i brojkom samo su dva 2 broda odvela svih pet, tako da bi brod koji je se tek pojavio na startu 4 regate uključujući državno mogao osigurati plasman na 5 mjesto u kupu.
Ako unapređenje jedrenja krstašima podrazumijeva masovnost onda u takvoj situaciji uvoditi složeniji premjer teško da je put ka ostvarenju željenog.
Zašto?  Pa oni koji nešto duže jedre i pamte sjećaju se IOR-a, ASR-a  a jedriličari mlađi po stažu ili po godinama uopće ni ne znaju što ove skraćenice znače i ne znaju stoga što su to premjeri po kojima se nekada jedrilo, a danas su zaboravljeni, jer naravno nisu prihvaćeni kod nas iako je ASR nastao u Hrvatskoj i bio prilagođen našim potrebama. Zašto ovi premjeri nisu uspjeli i zašto ORCi nema tako dobar odaziv kod nas pravo je pitanje te ću navesti samo nekoliko od mogućih odgovora.
-   Većina jedriličara je zadovoljnija kada se plasman temelji na realnom vremenu te tijekom regate a i odmah po prolasku kroz cilj znaju svoju poziciju
-   Premjeravanje kod nas redovito nosi složenosti i „složenosti“
-   Iznenadno probuđeni jedriličar ako nema certifikat ne može učestvovati na regati
-   Nesavršenost premjera – nemoguće je napraviti premjer koji će biti dobar za naše navigacijske regate kada se nekoliko puta promjene uvjeti na regatnom polju
-   I naravno ključno – premjeri oni koji su nekada korišteni a i ovi danas u primjeni prisiljavaju konstruktore brodova da brodove prilagođavaju premjeru, tako da oni koji pretendiraju na bolje rezultate ulaze u žrvanj formule i svoje brodove ne prilagođavaju povećanju realne brzine već diktatu formule – što  ako se formula mijenja svake godine tjera vlasnike brodova na sezonske modifikacije trupa i jedrilja, a ako pak potraje može znatno utjecati na izgled brodova, pa ćemo opet mlađim jedriličarima objašnjavati zašto su nekad rađeni brodovi ovako čudnog trupa
-   I ne tako malo važno je skrivanje formule najnovijeg premjera što očito stvara mogućnost poznavateljima sustava da se na vrijeme prilagode, dok će neupućeni ostati hendikepirani

Kako se ovaj tekst oduljio, a mogao bi biti tek početak serioznije analize, okončat ću ga ovdje kratkom rekapitulacijom.
Premjeri kod nas nisu nikada dosada poticali  omasovljenje jedrenja na krstašima  te teško da će to dogoditi i u ovom ekonomski osjetljivom trenutku kada sve manje brodova iz Splita odlazi na Fiumanku i Koku, a isto tako sve je manje brodova s Kvarnera i iz Istre učestvuje na Mrduji.
 Ako u HJS-u žele pronaći opravdanje za naplatu vinjeta onda neka i OPEN- u jednostavno ponude kup Hrvatske i državno prvenstvo po skupinama, što otvara čitav spektar mogućnosti u organizaciji regata (različite regate se mogu bodovati za različite skupine, a državna prvenstva ne moraju se organizirati za sve skupine odjednom)  i zasigurno će puno jače stimulirati  jedriličare na izlazak na regatna polja i plaćanje vinjeta.
« Last Edit: January 02, 2015, 06:15:26 PM by Batana »

Offline more

• Admiral flote
« Reply #171 on: April 04, 2014, 11:28:54 PM »
Ako u HJS-u žele pronaći opravdanje za naplatu vinjeta onda neka i OPEN- u jednostavno ponude kup Hrvatske i državno prvenstvo po skupinama, što otvara čitav spektar mogućnosti u organizaciji regata (različite regate se mogu bodovati za različite skupine, a državna prvenstva ne moraju se organizirati za sve skupine odjednom)  i zasigurno će puno jače stimulirati  jedriličare na izlazak na regatna polja i plaćanje vinjeta.

Osnovna postavka za organizaciju državnog prvenstva krstaša je da postoji klasa krstaš. Po openu to niukom slučaju ne može biti, jer open u osnovi nije premjer! Ostaje prema tome neki adekvatni handicap premjer s kojim se mogu na zadovoljavajući način izjednačiti potencijali brzina pojedinih krstaša, a njega nema ili je preskup. Uf, koliko puta je u ovom Forumu to bilo navedeno!

Leo

• Guest
« Reply #172 on: April 05, 2014, 02:56:48 PM »
............................................
-   I ne tako malo važno je skrivanje formule najnovijeg premjera što očito stvara mogućnost poznavateljima sustava da se na vrijeme prilagode, dok će neupućeni ostati hendikepirani
.............................................

slažem se sa svim napisanim a ovo posebno potpisujem, a pogotovo mi je apsurdan, da ne budem prost i grub, razlog tajnosti formule: "da ne bi prilagođavali brodove!!" pa govorimo o fažol regatama, ljudi nemaju ni za osnovna jedra kupit a netko "misli" da će ljudi prepravljati ili graditi nove brodove zbog "premjera"  :BangHead: :BangHead: :BangHead:
da sam kao vlasnik broda član HSJa ovo bi me nagnalo da rasmislim i o jedrenju i o regatavanju :angry4:

(da se razumijemo i da izbjegnem bilo kakvo zbunjivanje i bacanje prašine,ovo se ne odnosi na autora, normalno i jasno da taji podatke dok ne sklopi posao)

Offline Batana

• Mornar
  • **
« Reply #173 on: April 09, 2014, 07:58:48 AM »
Osnovna postavka za organizaciju državnog prvenstva krstaša je da postoji klasa krstaš. Po openu to niukom slučaju ne može biti, jer open u osnovi nije premjer! Ostaje prema tome neki adekvatni handicap premjer s kojim se mogu na zadovoljavajući način izjednačiti potencijali brzina pojedinih krstaša, a njega nema ili je preskup. Uf, koliko puta je u ovom Forumu to bilo navedeno!

Dakle ako ne postoji klasa krstaš onda sve ove silne regate brodova pokretanih vjetrom koje se kod nas u Europi i svijetu održavaju ne postoje, one su samo plod nečije mašte, dio nečijeg virtualnog svijeta.

Offline vragec32

• Moderator
  • Kontra-admiral
« Reply #174 on: April 09, 2014, 08:05:08 AM »
... pa govorimo o fažol regatama, ljudi nemaju ni za osnovna jedra kupit a netko "misli" da će ljudi prepravljati ili graditi nove brodove zbog "premjera"
:thumbsup:
da sam kao vlasnik broda član HSJa ovo bi me nagnalo da rasmislim i o jedrenju i o regatavanju ...
:thumbsup: :thumbsup:  :thumbsup:

Offline more

• Admiral flote
« Reply #175 on: April 09, 2014, 09:17:50 PM »

Dakle ako ne postoji klasa krstaš onda sve ove silne regate brodova pokretanih vjetrom koje se kod nas u Europi i svijetu održavaju ne postoje, one su samo plod nečije mašte, dio nečijeg virtualnog svijeta.

Točno! Ako nisu izjednačeni potencijali brzina pojedinih skupina jedrilica, onda su te regate stvarno dio nečijeg virtualnog svijeta. I još nešto, ove silne regate u EU i ostalom razvijenom svijetu odvijaju se po određenom premjeru a isti nije open. Pa i kod nas se u slučajevima, kada postoji veći broj jedrilica s jednakim LOA, vrši podjela krstaša na racere i obiteljske krstaše. Dakle, pokušava se na primitivan način nekako prilagoditi potencijal brzine da regate budu interesantnije. Opet Uff!

Offline Batana

• Mornar
  • **
« Reply #176 on: April 12, 2014, 11:08:53 AM »
Napisa more
Točno! Ako nisu izjednačeni potencijali brzina pojedinih skupina jedrilica, onda su te regate stvarno dio nečijeg virtualnog svijeta. I još nešto, ove silne regate u EU i ostalom razvijenom svijetu odvijaju se po određenom premjeru a isti nije open. Pa i kod nas se u slučajevima, kada postoji veći broj jedrilica s jednakim LOA, vrši podjela krstaša na racere i obiteljske krstaše. Dakle, pokušava se na primitivan način nekako prilagoditi potencijal brzine da regate budu interesantnije. Opet Uff!

Izjednačeni potencijali brzina – da to bi  odista mogla biti virtualna kategorija.
Hobart, Fasnet, Bol d'Or, Key West, Barcolana, Mrduja  jedre se po nekakvim sustavima takmičenja IRC, ORCi --- ili OPEN  ali začuđujuće je kako to vaša admiralska visost ne razlikuje klasu od sustava bodovanja ili pak formule za preračunavanje realno jedrenog vremena u korigirano.

Offline more

• Admiral flote
« Reply #177 on: April 12, 2014, 04:17:52 PM »
Batana je napisao: Izjednačeni potencijali brzina – da to bi  odista mogla biti virtualna kategorija.
Hobart, Fasnet, Bol d'Or, Key West, Barcolana, Mrduja  jedre se po nekakvim sustavima takmičenja IRC, ORCi --- ili OPEN  ali začuđujuće je kako to vaša admiralska visost ne razlikuje klasu od sustava bodovanja ili pak formule za preračunavanje realno jedrenog vremena u korigirano.

Moja admiralska visost u principu koncipira klasu kao skupinu baraka s jednakim potencijalom brzine unutar određenog polja tolerancije iliti odstupanja.  Obzirom da se kod krstaša ne može doći do takvog rezultata tehnološkim putem, onda se koristi matematski put čija točnost ovisi o složenosti korištenih matematskih relacija te broju korištenih parematara, što sve zajedno čini, uglavno, razliku između pojedinih premjera. Spomenuti Open, kojeg mornarska niskost navodi, ne spada u premjere jer koristi samo jedan parametar tj LOA koji ne pokazuje zapravo ništa. Po tom premjeru bi jednu grupu činili npr laseri, laseri radial i laseri 4.7 jer imaju na milimetar jednak LOA. Što još mi drugo preostaje još navesti vrlom članu iz virtualnog svijeta, iliti iz nebuha, nego: o sancta simplicitas!

Vidi priložene matematske relacije jednog vrlo prostog svjetski priznatog premjera koje je naš član Spich jednom bio prikazao.

Offline Batana

• Mornar
  • **
« Reply #178 on: April 25, 2014, 12:00:06 AM »

Moja admiralska visost u principu koncipira klasu kao skupinu baraka s jednakim potencijalom brzine unutar određenog polja tolerancije iliti odstupanja. 

Kada bi Vaša Visost koncipirala klasu ili klase u hrvatskoj ili u svijetu jedrenje bi se diglo u neslućene visine.
Okanite se potencijala brzine jer je on strahovito nepouzdana vrijednost i uvelike se mijenja s promjenom uvjeta na regatnom polju,
već nam dajte napišite, nešto što mi se po vašim napisima čini da ste  Eeriketom iskusili.
Otkrijte nam kako to da se kod nas nisu ukorijenili IOR i ASR i zašto mislite da ako su  ta dva sustava „izjednačavanja potencijala brzine“ potonula u zaborav,
treba raditi nove izmišljotine na tu temu.
OPEN ima svoje mane, ali ima, posebno u Hrvatskoj,  i velike prednosti. O tome više nekom drugom prilikom.

Offline spich

• Barba
« Reply #179 on: April 25, 2014, 12:44:13 AM »
nisam ja ništa, samo je netko stavio, a večina nije uspjela otvoriti, pa sam pomogao da i njima bude dostupno :)
ja sam samo za mono klase, a i tamo me zna živcirati kad netko ima za nova jedra, a drugi nema. zamislite onda što mislim o svim ovim kombinacijama, ljudi jedrite i uživajte, tako nas je malo koji uživamo u jedrenju, a ovako mi se čini da će mas biti sve manje, ne sa nekim novim premjerima, već kompliciranjem. Imamo sreću da par ljudi imaju para da svako malo kupe neku novu barkujer uživaju biti prvi, (inače bi fond baraka bio 5 komada, prosječne starosti 40 godina),  realno, onaj tko nema novaca za nova jedra svake dvije godine i onako ne treba razmišljati o regatnom jedrenju. Čak i sa svim tim premjerima, nemoguće je dobiti Bašića, Hajdinjaka, Đakulovića, Kujunđića i sve ostale dobre jedriličare. Zato ne vidim smisao, ja bi po ovim open regatama zabranio mjesta, neka svi učesnici dobiju nekakve slike, lončiće ili neke orginalnije stvari kao sjećanje na učestvovanje na ovim regatama. Tu se ne raspravlja o ORC-regatama, već o druženjima, jer skoro sve regate sjevernog jadrana i onako se održavaju po bonaci, odnosno po neregularnim uvjetima. Ni ORC u takvim uvjetima ne funkcionira. Jednostavno, dignite jedra i uživajte. Ajmo, proljeće je, vrijeme za antifouling i va more sa tim barkama.