Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: MALI SAVJETI; Jedrom ili jedrima .....  (Read 55121 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
Re: MALI SAVJETI; Jedrom ili jedrima .....
« Reply #200 on: August 30, 2015, 07:10:15 PM »
Ustvari briga me to s objašnjenjem o uzdama (svoje sam odjedrio :sad10:), ja sam se držao kako sam napisao, ali ono kad bi se prisjetio, (ako sam se dobro prisjetio?), jer je to stvarno bilo odavno, ta blesava terminologija s uzdama je suprotna strani s koje dolazi vjetar. Dakle vjetar s liva desne su uzde? (Leo nemoj me nabjeđivati, meni se tako po sjećanju čini, pa možda neko i potvrdi ovo što se prisjećam?).
A znam da je to još iz vremena križnih jedara, i da tamo ima "livih i desnih uzda, (škota će valjda biti)". Govorim o glavnom jedru. U naših jedrilica je škota jedna jedina, i neš ti kunsta znati da se otklanja od vjetra. Tako pa koje uzde za boga miloga, čemu komplicirati, i ako kad već uzde, onda imamo jednu, to jest škotu i nikako livu ili desnu. :icon_joker:
To ja malo da vas povučem za jezik, malo da filozofiram, (ali da sam u pravu ipak sve više mislim :laughing7:?)
« Last Edit: August 30, 2015, 07:12:08 PM by Strici »
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline vragec32

• Kontra-admiral
« Reply #201 on: September 09, 2015, 03:11:03 PM »
Strici, ja ne razumijem što tebe muči, tj. s čime se ti ne slažeš :)
Terminologija je takva kakva je, općeprihvaćena, i što bi se sad ti trebao slagati ili ne?
Izmi to "zdravo za gotovo" i točka. Nema oko toga rasprave.

A to od kuda kome puše vjetar moglo bi biti vrlo diskutabilno ...
pa npr. (mislim da se ponavljam, da sam to već negdje spominjao ali bolje ponoviti nekoliko puta nego ...)
ako ploviš točno niz vjetar, dakle puše ti vjetar s "čiste" krme ili nekoliko stupnjeva lijevo ili desno,
a glavno ti jedro može biti i lijevo i desno - kako onda gledaš na kojim si "uzdama", a po tvom po smijeru vjetra?

Dakle: bum je lijevo - desne uzde, bum je desno - lijeve uzde (puhao vjetar i vertikalno ako ga je volja) ;)

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #202 on: September 09, 2015, 04:03:45 PM »
Znam Vragec da je to tako, i to po krmi isto tako. Ali sam ja toliko zaguljen da kad mi je nešto blesavo, ja to jednostavno ne prihvaćam. Nije da ja ne bi postupio kako propis nalaže, ali mi se takvo tumačenje ne sviđa i tu si zadržavam pravo da mi se to ne sviđa, što i ne znači da u slučaju po krmi neću pravilno postupiti.
Ali i tu sam po svome. Ja smatram da su oni koji jedre čistom krmom tako i tako u frci i moraju dobro paziti kako kormilare, pa imali i desne uzde, a ja vjetar s desna, rado sam se uklonio, ali rado i gledao dal znaju kormilariti :angel9:.
A sam nisam jedrio gotovo nikada vjetrom u čistu krmu, vrlo nerado leptirom (tu i tamo da bi paradirao, pogotovo pred kamerom), nego vjetar po krmi malo livo ili desno, toliko da mi upravo i genoa nosi iste "uzde" kao vele, dakle jedrima na istu stranu, da bude po pravilima istih "uzda" :laughing7:. Lagani krmeni cik zak.
Tako, napisao sam već da sam nažalost svoje odjedrio, i da mi sva ta pravila više nikada neće biti potrebna, ali moram da napomenem da nikada svih tih desetina godina, nisam došao u opasnost sudara (svojom krivicom). :icon_joker:

Offline vragec32

• Kontra-admiral
« Reply #203 on: September 09, 2015, 04:16:15 PM »
A sam nisam jedrio gotovo nikada vjetrom u čistu krmu, vrlo nerado leptirom (tu i tamo da bi paradirao, pogotovo pred kamerom), nego vjetar po krmi malo livo ili desno, toliko da mi upravo i genoa nosi iste "uzde" kao vele, dakle jedrima na istu stranu, da bude po pravilima istih "uzda" :laughing7:. Lagani krmeni cik zak.
Nekada, posebno ako je tijesno i ako vas je malo na brodu, umorni ste, kurs to traži ... nije "čista krma" takvo zlo.
Evo, samo za tebe :) , zadnji dio (mog) filmića:
(vjetar preko 20, 24 na instrumentu, brzina preko 8, 1. krat):
https://youtu.be/1WiX1oyLHgU

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #204 on: September 09, 2015, 06:28:38 PM »
Znam ja da vi Zagrebački dećki znate jedriti, vidio sam dosad neke vieo filmove. I drago mi je da ste takvi, dobro uigrani :thumbsup:.
Vidim da ste kanal projedrili, neka bude; "livim uzdama" i leptirom po zaljevu. Mada se je samo na kratko dva put vidjelo, vjetar i nije bio čista krma :icon_scratch:, ali toliko da fok upravo još kilavo nosio. Iako je bila lijepa brzina. Da sam ja bio na jedrilici i imao što za reči, ja bih dao još malo desno i jedrio i fokom desnim uzdama. Jer je tamo zaljev dovoljno širok i nije bilo prometa. Pa cik cak. Bilo bi po milje brže, pa bi na kraju isto isto vrijeme puta. :icon_scratch:

Offline vragec32

• Kontra-admiral
« Reply #205 on: September 09, 2015, 07:51:54 PM »
Vidim da ste kanal projedrili, neka bude; "livim uzdama" i leptirom po zaljevu.
Eto tako, to si usvojio i sad si miran, bilo to "nelogično" ili ne.
 :icon_thumright:
Samo napomena, nije mi bila namjera pokazivanjem videa ništa drugo nego pokazat ti da se leptirom da jedriti.
Naravno, kada nema vala i vjetar ne mijenja smijer jer je dosta teško držati genovu da "nosi", da se ne prazni i ruši.
Čista krma ili ne?
Ne može biti, tj. leptirom je skoro nemoguće držati čistu krmu (barem je tako bilo na tom brodu).
Mora biti malo otklona da se genova "ne skriva" iza glavnog, da dobiva svježi, čist vjetar.
Instrument pokazuje prividni vjetar a on se pomiče prema provi čim se malo otkloniš od čiste krme (trigonometrija, vektori).
U odnosu na stvarni vjetar otklon je cca 5,6,7 ... stupnjeva (ako se dobro drži kurs .. a i taj instrument je pokazivao nekoliko stupnjeva udesno).
Po mom iskustvu za krmeni vjetar, ako nemaš ili ne možeš dići neki genaker ili spinaker a ima dosta vjetra, najkomotnije je ali i najbrže genovu fiksirati tangunom, ne u čistu krmu nego malo u vjetar koliko genova dozvoli, da vuče ... i uživaj. Ne moraš biti "napet k'o puška". 

No, sve je to manje važno, najvažnije je da si ti nama (tvrdica) prihvatio lijeve i desne uzde :)
« Last Edit: September 09, 2015, 07:53:33 PM by vragec32 »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #206 on: September 10, 2015, 02:03:43 PM »
Ma ja sam gledao po valovima, u te moderne instrumente se ne razumijem :angel4:
Naravno da znam leptirom, a kao i svi koji se ne razumiju u jedrenje, kao mladac mislio da je takvo jedrenje najbrže :icon_joker:
Ustvari baš kad je jugo pa valja, naravno i s jugom puše, onako iz štosa sam ponekad i jedrio. Ma ne da to ne mogu, ili bi se bojao, ne, nego se ja zainatim, pratio valove i probao prije nego me val zakrene dobro držati kurs, preduhitriti ga. Tu sam temu jednom začeo, no nitko nije razumio što sam htio reći.
Ja probam dobro jedriti po jakim krmenim valovima, a tu je u leptiru malo zaj..... , odnosno kako za koga, pa sam ponekad "trenirao" leptirom.
A to kako za koga, je ustvari skoro za svakoga. Nisam vidio kako to drugi rade, ali vidio s svog broda svakakvo kormilarenje.
No kad već o leptiru, ali sa štangom, povjerio sam kormilo i svojoj boljoj polovini, inače ne bi, ali ona se nije usudila s kamerom na pramac.
A to o uzdama i po krmi, ma kad je upitno, i nisi siguran tko je u pravu, onda je pravilo da si u krivu i moraš dati prednost. Tako mi je i dalje s tim uzdama, sama riječ blesava.
Vidi Vragec, odavno leptira, znam da si vidio, ali sad spominjem leptir. Ne znam točno, ali mislim da sam dan prije bio vezan (nakratko za vrijeme kupovine) na bitvi, koja je možda još bila topla od Tvoje guze :laughing7:.

https://www.youtube.com/watch?v=hEeAzg-Cr_k

Na 1min 20sek, čista krma
« Last Edit: September 10, 2015, 02:38:08 PM by Strici »

Offline zdravko dren

• Zdravko Dren
  • Noštromo
  • Faks helizim 45 godina - simbol čistoće !!
« Reply #207 on: September 14, 2015, 06:21:05 PM »
zdravko dren, you are banned from posting and sending personal messages on this forum. Izmišljeno vrijeđanje administratorice Male od Foruma jer je jača i tlači Zdravka kojem u diskusiji nije dorasla, nego koristi podmetanje i silu da ga onesposobi.

Članarina za klasu Krstaš  (Read 10.016 times)

Offline estan

• Admiral
« Reply #208 on: September 14, 2015, 10:07:06 PM »
Složio bih se sa Štricijem da je terminologija malo čudna, jer je preživjela iz doba jedrenjaka s križnim jedrima, no šta je tu je. Treba je poznavati da ne bude zabune kod mimoilaženja.

Inače, ja leptir volim, pogotovo ako je dosta vjetra. Po jako slabom vjetru dosta je mrtvog kuta u kojem leptir ne funkicionira, pogotovo s težim jedrima. Ali, kad se raspuše, s leptirom je pravi gušt.