Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Sidra i sidrenje  (Read 57202 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline estan

• Admiral
Re: Sidra i sidrenje
« Reply #150 on: January 21, 2018, 07:02:19 PM »
Meni je zogulin (vrtilo) nakon 12 g natezanja, često po jakim vjetrovima, još uvijek u jako dobrom stanju, a nije bio neki skupi (vjerojatno je kinez). Samo ja uvijek sve uzmem za broj ili više veće i jače pa onda ima prekidnu silu kako treba iako nije neki vrhunski skupocjen proizvod. Neptun nije neka jako visoka, ni jako teška jedrilica, jarbol joj je ispodprosječno nizak radi lakšeg transporta. Stoga, Admiral od 20 kg ili više, lanac barem 8 i zogulin i gambet šta mogu jači na taj lanac, konop nakon lanca barem 14, a puno bolje za stalni vez 16 ili 18, kako ne treba biti jako dug, neka bude neki bolje kvalitete i to je to, bez straha. Ne trebaš računati puste formule, jer to je već sve predimenzionirano za svaku sigurnost. Iskustvo govori puno, ja doduše nemam iskustva baš sa neptunom, ali imam s mnogim drugim malim jedrilicama. Npr, Jofa Triss Magnum, isto 1200 kg, s nešto višim jarbolom, ali ipak svega 6 m dug, ali opet s dosta visokim nadvođem, već na admirala od 10 kg, drži se na pješčanom dnu ko lud. Drži i moja Shadow 22 sa svoje 2 tone, sličnim nadvođem, skoro 7 m dužine i višim jarbolom, ali sam, kad je baš gusto ipak sigurniji s onim od 20 kg, koje pak drži kao veliki korpomorto s jednakom sigurnošću. Kako brod ipak ostavljaš neko vrijeme bez da si na njemu, zato stavi možda lanac 10 i konop 18 i stvarno si miran. Naravno, provjeri kakve su ti bitve, jer ni najjači konop, lanac i sidro, neće držati bord, ako se bitva isčupa.

Offline neptun

• Mornar
  • **
« Reply #151 on: January 22, 2018, 12:12:11 PM »
Bitve su mi odlicne,a imam i onu alku na pramcu koja sluzi da na prikolicu navucem jedrilicu,tu bih vezao,pa onda na bitvu,ta alka je bas jaka,verovatno moze da se podigne ceo brod a da se ne odvali.
Znaci vrtilica na sidro pa onda lanac.a ne izmedju lanca i konopa.

Offline dmeter

• Komodor
« Reply #152 on: January 22, 2018, 11:04:54 PM »
Stoga, Admiral od 20 kg ili više, lanac barem 8 i zogulin i gambet šta mogu jači na taj lanac, konop nakon lanca barem 14, a puno bolje za stalni vez 16 ili 18, kako ne treba biti jako dug, neka bude neki bolje kvalitete i to je to, bez straha. Ne trebaš računati puste formule, jer to je već sve predimenzionirano za svaku sigurnost. Iskustvo govori puno, ja doduše nemam iskustva baš sa neptunom, ali imam s mnogim drugim malim jedrilicama.
 Kako brod ipak ostavljaš neko vrijeme bez da si na njemu, zato stavi možda lanac 10 i konop 18 i stvarno si miran.

Odabrao si lanac 10mm sa prekidnom silom 5000kgs x zaštitni faktor
Konop 18 mm prekidna sila i najadnijeg sidrenog 4200 kgs a recimo kvaliletniji sk-75 17500 kgs x zaštitni faktor
(Admiralty Pattern anchor)admiralsko Sidro 20 kg sila držanje (u nekoj ludoj srići i kombinaciji) x5 100 kg

Nema šta iskustvo na prvom mjestu a zakoni fizike na 2 mjestu

Da bi ti sve to bilo u koliko tolikom skladu i ako kupiš to admiralsko sidro 20 kg tribaš sve uskladiti u skladu s sidrom

admiralsko Sidro 20 kg sila držanje (u nekoj ludoj srići i kombinaciji) x5 100 kg
sidreni konop poliesterski najeftiniji kineski 6 mm prekidna sila 500 kg ili dyanema 2mm prekidna silo 400 kg
lanac din 766 3mm prekidna sila 320 kg
Ako si ti logične dimenzije lanca i konopa tada slobodno kupi i taj admiral od 20 kg i veži tako brodicu.

Offline pero

• Noštromo
« Reply #153 on: January 23, 2018, 02:08:35 PM »
Mozda bi najbolje bilo da pode ko sa clanom neptunom do Grcke i da mu to napravi ili da plati koga u grckoj ,jer ovako ce doc lito a jos  nece znat vezat brodicu  :dontknow:
Sponsored by RS  

Ja jednostavno obrišem svoj post za koji 'dan nakon' procjenim da nije za svakoga. Kod mene je to više pravilo nego izuzetak.by-Joso

Offline estan

• Admiral
« Reply #154 on: January 27, 2018, 08:39:22 PM »
Meni ide lanac na sidro pa onda zogullin, mada bi moglo i obratno, nisam probao. ovako kako je, pokazalo mi se jako dobro u svim uvjetima, osim po totoalnoj bonaci, kada ništa nije nategnuto pa se zna lanac zapetljanti za sidro. Ali, ako zaroniš i sidro dobro ukopaš ne bi se trebao lanac baš tako lako  zaplesti za njega ni po dugotrajnoj bonaci.

Offline neptun

• Mornar
  • **
« Reply #155 on: January 30, 2018, 09:57:53 PM »
Meni ide lanac na sidro pa onda zogullin, mada bi moglo i obratno, nisam probao. ovako kako je, pokazalo mi se jako dobro u svim uvjetima, osim po totoalnoj bonaci, kada ništa nije nategnuto pa se zna lanac zapetljanti za sidro. Ali, ako zaroniš i sidro dobro ukopaš ne bi se trebao lanac baš tako lako  zaplesti za njega ni po dugotrajnoj bonaci.
I meni deluje da je vrtilo bolje na kraj lanca,gde pocinje konop,al cu staviti verovatno na sidro,a za ovo zmotavanje lanca oko sidra kad je ukopano,a bonaca ,to znam,lako cu ukopati ovo kobra,ali kako admiral da ukopam da nema za sta lanac da se zakaci.
Al cu verovatno uzeti admiral.pa cu ga ostaviti kod nekog na moru da ne vucem,svaki put,posto cu narednih par sezona verovatno ici na isto mesto

Offline estan

• Admiral
« Reply #156 on: February 04, 2018, 07:06:16 PM »
Malo je velik taj admiral za potpuno ga ukopati, ali ako je pijesak dovoljno dubok da se to napraviti na maloj dubini. Ako je veća trebale bi ti boce za obaviti taj posao.

Offline neptun

• Mornar
  • **
« Reply #157 on: July 12, 2018, 11:13:15 PM »
Evo uspesno sam ostavio jedrilicu,i posle nekog vremena se vratio i zatekao je na mestu.odustao sam od admiral sidra i kupio danforth od 15 kg.
Prvo sam stavio kobru od 8 kg,pa 7 metara lanca ,pa onda taj danforth od 15 pa lanac 5 m, na kraju malo konopa.vrtilicu sam satvio na kraj lanca,gde pocinje konop. Dubina oko 2 m.
Inace nisam uspeo skroz da ukopan danfort,pa me to malo brinulo da ne namotava lanac,ali nista se nije namotalo.
Vec sam na jedrilici vise dana i kako je dosta nestabilno vreme,svaki cas neki neverin imo sam prilike da isprobam ovo sidro kobra.odlicno radi.jedino sto mora da se povuce malo brze da krene da se ukopava,ali posle toga bas dobro drzi.onaj mehaniz za preklapa je je glupost i to sam blokirao.kad sam probao bez blokiranja    uopste se ne ukopava.steta sto ne prave fiksni model i za manje tezine.8 kg je dovoljno za 7 metara brod.pre dva dana je bas bilo nevreme sa kisom i vrlo jakim vetrom,sidro se nije ni pomerilo,osim sto se jos dublje zakopali.zakopava se i kroz travu i na nekom tvdom pesku gde danfort nece.

Offline estan

• Admiral
« Reply #158 on: August 01, 2018, 10:46:38 PM »
Dunfort drži vrhunski kad se ukopa, s upravo mu je mana da neće svugdje da se ukopa. Zato i postoje sidra poput kobre.

Offline trifida1

• Kontra-admiral
« Reply #159 on: August 04, 2018, 03:52:54 PM »
Dunfort drži vrhunski kad se ukopa, s upravo mu je mana da neće svugdje da se ukopa. Zato i postoje sidra poput kobre.

Iskustveno,po savjetima iskusnijih,na N720 pokazalo se kao dobro sidro ,,ADMIRAL,,(8 Kg)sa barem 3X dužine plovila sidrenog lanca(pocinčami 8mm);težina lanca je cca 30 Kg,pa budući da smo sidrili Trifidu u Uvali Blaz na dubini cca 3m u oseci,što bliže kopnu(gaz jedriltce 1,45 m),na cca 1(m) od sidra je smotano cca 20(Kg)sidrenog lanca,i na istoj udaljenosti(smotani)ostatak lanca spojen đogulinom na špagu 12 mm2 i na obje premčane bitve;
Međutim...
Mjesto gdje se Trifida sidrila godinama ,je muljevito dno i pristup je radio dok...nismo ostavili tendu preko buma,tokom noći,i nije okrenulo i diglo...
Pa baš i nije bio neki gušt dizati posadu i odraditi sve nanovo za sigurno sidrenje oko 4 ujutro...ali...sve to je bilo odrađeno(uz spuštanje ,,backup,, sidra),a kad tamo,diže se sunce...
POANTA:
Umno je površinu vjetrom osjetljivih površina svesti na najmogućije najmanju mjeru utjecaja vjetra, na mjestu sidrenja.

T