Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Falkuša  (Read 11706 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline pelig

• Sekondo
Re: Falkuša
« Reply #20 on: May 17, 2018, 08:39:15 AM »
" Inače, falkuša je bila poseban tip gajete, nazvana tako po falcima (montažnim rebrenim nastavcima na koje se postavlja također montažna mrtva banda (ograda). "

To riješenje za otvoreno more originalno dolazi iz Katalonije, a Komižani su ga preuzeli. Meni je zanimljivo da više nitko ne spominje još jedno odlično rješenje koje su Komižani također rabili na teškom moru. Dakle, ako je bilo puno vala, tada su povrh falki postavljali i batajule, odnosno dopunsku bandu koja se protezala od prove do trećine broda, a svrha joj je bila smanjiti zalijevanje uzrokovano visokim valom.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #21 on: May 17, 2018, 09:27:30 AM »
Ja sam vidio negdje sliku falkuše s tim "batajuleama", ali ne znam gdje, dake vjerujem da to Komižani imaju.
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #22 on: May 17, 2018, 11:36:09 AM »
Ali ima kod mene:

Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline pelig

• Sekondo
« Reply #23 on: May 18, 2018, 07:49:56 AM »
Strici, to što si ti tako lijepo prikazao su folke. A na njih, negdje od ašte pa do četvrtine broda su se montirale batajule koje su imale funkciju valobrana za visoko more.

Offline Leo

• Viceadmiral
« Reply #24 on: October 06, 2018, 12:23:35 PM »
Na Mrduji

Offline pero

• Noštromo
« Reply #25 on: October 06, 2018, 07:18:40 PM »
Leo  :thumbsup:
Sponsored by RS  

Ja jednostavno obrišem svoj post za koji 'dan nakon' procjenim da nije za svakoga. Kod mene je to više pravilo nego izuzetak.by-Joso