Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Kakve nautičke karte trebaju početniku?  (Read 77231 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline estan

• Admiral
Re: Kakve nautičke karte trebaju početniku?
« Reply #90 on: September 03, 2013, 08:58:18 AM »
Služi tome da budemo manje sposobni za orijentaciju bez pomoći elektronike.

Offline trifida1

• Kontra-admiral
« Reply #91 on: December 01, 2015, 05:05:11 PM »
Poučilo me, da je pojam ,,vrijeme,, prvenstveno misleći na vrijednosti očitanih na satu,uz kartu i busolu nužna stvar koju treba držati na  stalnom uvidu,jer uz mjerenu(ili procijenjenu) brzinu plovila,i mjerenom vremenu trenutnog dosega plovljenja,trenutna  točka u prostoru može biti procijenjena unutar radiusa od cca100(m).Nije to baš neka preciznost(komparirajući očitavanja pozicije sa GPS-a),međutim,posve dovoljno da se prema ciljanom objektu(svjetioniku,luci,vezu...),PO KARTI DEFINIRA AZIMUT,sa odstupanjem od +/- 10 stupnjeva;uz poznatu brzinu,imajući na pameti proteklo vrijeme,udaljenost do prve,vidljive,mjerljive oznake na terenu/aquatiriju nebi trebala biti veća od radiusa 100(m).
 Iskustveno,mislim da je pojam ,,vrijeme,,bitna stvar vezana uz nautičke karte,a vezano iz upit...,,Boj ne bije svjetlo oružje,već boj bije srce u junaka!,,  :icon_salut:
T

Offline dmeter

• Komodor
« Reply #92 on: May 15, 2016, 01:47:32 PM »
neću nikada zaboraviti epizodu iz djetinjstva, imao sam 13-14 god i dakle prije 30tak god je to bilo, negdje oko Plavnika na barci ja i prijatelj iz ulice i njegov tata inače kapetan na strancu, i mi panulamo kada se zaustavi pored nas jahta, velika, jako jako, sa krme dolazi lik i pita za Lošinj na engleskom jeziku, i Barba pita imaju li kartu neku, tada nije još bilo gps-a, i vraća se taj gazda od jahte i nosi kartu a3 formata sa cijelim jadranskim morem i talijanskom obalom, sve to na a3,, sjećam se da je od prijatelja tata prvo mislio da ga zezaju,i na kraju mu je pokazao u kojem pravcu da krenu,, karta je bila beskorisna,, eto, danas manje više svatko ima mobitel, na njemu milion mogućnosti  tako da se teško pogubiti danas kao nekada..
a kako se tek talijanski ribari mene siječaju na pol jadrana usrid noći između italije i albanije ja sam na elanu 43 i plovim za krf,vitar mi odnija veliku kartu albanije.i ja pomoču naših malih karata,ležaljke za plažu s ucrtanom jugotugom sam otprilike nacrtao na škartocu kartu,i smjer.Posli toga nikad više karte u kokpit.navigaciski stol je za karte i one se spremaju posli upotrebe u stol naravno.Ni talijani nisu imali kartu grčke ali se je vidija mali dio krfa,posli uz obalu u krf i prvo mjesto,naspava se pozva engleze da donesu karte i iša opet spavat,predao brod i na trajekt za anconu.čak sam 5-6 km iša pješke do trajekta nema zimi autobusa.

Offline estan

• Admiral
« Reply #93 on: September 04, 2016, 09:15:23 PM »
A, meni je u Velom ižu iz kokpita nestala karta Zadarskog akatorija, a nije ju vijetar otpuhao, jer bila je teška i plastificirana. Uz nju je bio i posebni flomaster kojim pišeš tj. crtaš po plastici i poslje brišeš. Ostavo ja to sve na klupi u kokpitu i kad se vratio nazad, nema ni karte ni flomastera. Dobro kažeš, karte ne treba držati vani.