Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Trimer glavnog jedra  (Read 6887 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Dario

• Admiral
Trimer glavnog jedra
« on: January 22, 2009, 11:02:31 AM »
Brine se o formi glavnog jedra, mora biti jak da moze satlno natezati i popsusati, sto je sposobniji vise raditi sa jedrom to moze bolje reagirati na refule cime jedrilica postize vecu brzinu
Naravno da mora jako puno toga znati, najcesce ima i ulogu takticara, promatra protivnike, stalno gledatiu jdero, brzinu broda, otklon kormila, brzinu vjetra

Offline dag

• Barba
    • fotograf
Re: Trimer glavnog jedra
« Reply #1 on: January 23, 2009, 12:11:40 AM »
Od ljudi koji rade, apsolutno najvise komunicira s kormilarom.

Offline vragec32

• Kontra-admiral
« Reply #2 on: January 23, 2009, 12:50:18 AM »
Dodao bih, ako netko nije sprema na to da ga poslije regate barem tri dana bole ruke (zajedno sa šakama), leđa i vrat, bolje je da se ne prihvaća tog posla, posebno ako ima dosta vjetra te ako se na regati želi napraviti malo bolji rezultat.
Ako ova tri posta čita netko tko o tome ne zna puno nije mogao naučiti nešto konkretno. No, ako ga interesira, pitat će.  ;)
Recimo, o čemu oni to komuniciraju (o zadnjem filmu koji su gledali ... ili o nečemu drugom  ;D )? Koje su to informacije koje jedan drugom daju, koje razmjenjuju? Zašto ili kako to da trimer glavnog najčešće ima i ulogu taktičara? Zbog blizine i "tijesne" suradnje s kormilarom ili zbog iskustva? Pretpostavljam da se za trimanje glavnog treba imati puno više iskustva (odnosno osjećaja za jedro i brod) nega za npr. genovu, pa je za pretpostaviti da ima iskustva i s drugim ulogama, a onda i taktikom?

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #3 on: January 23, 2009, 01:19:11 AM »
Ima tu puno iskusnijih od mene koji će to i bolje objasniti, ali evo jednog banalnog primjera kako sam naučio o važnosti dobrog trimanja jedra. Kad sam kupio autopilota i krenuo ga isprobavati, brzo sam shvatio da je pri malo jačem vjetru nemoćan ako jedro nije dobro natrimano: brod je jednostavno bježao u štraorcade, da ne pričam o gubitku brzine, ako je bilo prekacano. Poanta: ako trimer rande ne prati kormilara ili mu ovaj na vrijeme ne kaže da mu je kormilo 'preteško', brod gubi brzinu.
Isto tako pri manovrama (pojalabanda, pojanje ili orcanje zbog promjene kursa)  kormilaru je teško ako ga randista ne prati isti tren, vjerujem više nego kad kasne flokisti.
Što se ostalih dužnosti tiče (taktika...) tu čekam koju riječ iskusnih regatijera ;) ali pretpostavljam da se taktokom bavi (ako zna) jer se stigne njome baviti kad uz pogled na jedro i kormilara pogleda i polje oko sebe :-\
« Last Edit: January 23, 2009, 01:27:39 AM by jazavac »
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline Dario

• Admiral
« Reply #4 on: January 23, 2009, 12:05:03 PM »

Recimo, o čemu oni to komuniciraju (o zadnjem filmu koji su gledali ... ili o nečemu drugom  ;D )? Koje su to informacije koje jedan drugom daju, koje razmjenjuju? Zašto ili kako to da trimer glavnog najčešće ima i ulogu taktičara? Zbog blizine i "tijesne" suradnje s kormilarom ili zbog iskustva? Pretpostavljam da se za trimanje glavnog treba imati puno više iskustva (odnosno osjećaja za jedro i brod) nega za npr. genovu, pa je za pretpostaviti da ima iskustva i s drugim ulogama, a onda i taktikom?

trimeri glavnih jedara moraju biti osobe sa puno iskustva, koje su nekad bili i kormilari na malim klasama (gdje imas i skotu i timun kod sebe) jer znaju onda kako se brod ponasa, kad treab popusit jedro, kad je brod previse nagnut itd.   
nikad dobar trimer nece biti osoba koja je pocel ajedrit na krsatsima i jer nema taj feeling kako se kormilaru timun ponasa

na vecim brodovima gdje ima mjesat za takticara tada se trimer skoncentrira samo na jedro

Offline Leprecon

• Timunjer
  • **
« Reply #5 on: January 23, 2009, 12:46:02 PM »
Recimo, o čemu oni to komuniciraju
[...]
Pretpostavljam da se za trimanje glavnog treba imati puno više iskustva (odnosno osjećaja za jedro i brod) nega za npr. genovu, pa je za pretpostaviti da ima iskustva i s drugim ulogama, a onda i taktikom?

Glavno jedro je glavni timun na brodu, a onaj timun u moru sluzi tek za finese. Ako trimer glavnog zakaca glavno do ibera timun na brodu malo znaci.
I to vrijedi sve do sitnih finesa, rada sa skotom od par centimetara, karelom, vangom, cunninghamom. Glavno treba pratiti kormilo, ovisno o brodu manje ili vise. Ali komunikacija izmedju trimera glavnog i kormilara mora se prije svega svoditi na razmjenu informacija kako brod "dise". Ako kormilaru timun ne slusa najcesce je kriv - trimer glavnog. Zato je najcesce trimer glavnog i odlican kormilar i zna kad timun zasteka i sto tad treba napraviti.
No, nije tu samo stvar timuna, treba paziti i da jedro vuce maksimalno.
Taktika i ostale uloge koje covik na glavnom moze raditi su tek sporedne stvari. I to trimer glavnog moze raditi ako mu ne treba previse koncentracije za trimati jedro (ako ima dobar osjecaj) i ima vremena zujat okolo. Nitko na brodu ne bi smio zujati.  ;D

Ne bih rekao da je genova zahtjevnija od glavnog. To su dvije pozicije koje zahtjevaju razlicit pristup u trimanju jedra.

Offline lovrop

• Mornar
  • **
« Reply #6 on: January 29, 2009, 03:56:21 PM »
Dodao bih, ako netko nije sprema na to da ga poslije regate barem tri dana bole ruke (zajedno sa šakama), leđa i vrat, bolje je da se ne prihvaća tog posla, posebno ako ima dosta vjetra te ako se na regati želi napraviti malo bolji rezultat.
hehe u potpunosti se slazem, triba biti jako dobro koncentriran, skota u ruci, mali nedostatak koncentracije uzrokuje neposlusnost kormila

Offline Leo

• Viceadmiral
« Reply #7 on: January 30, 2009, 11:12:11 AM »

Citat: vragec32
.........Dodao bih, ako netko nije sprema na to da ga poslije regate barem tri dana bole ruke (zajedno sa šakama), leđa i vrat, bolje je da se ne prihvaća tog posla, posebno ako ima dosta vjetra te ako se na regati želi napraviti malo bolji rezultat........

Ma mislim da to vrijedi za sve pozicije na brodu u REGATI, naime nije važno je li to regatni ili turistički brod ali ako ideš na regatu onda treba regatavat. Jer u suprotnom kao da u vožnji autom ne mijenjaš brzine nego ubaciš u prvu i stržeš tako dva sata??
Leo

Offline Ana

• Komodor
  • Spank me!!
« Reply #8 on: January 30, 2009, 03:20:15 PM »
jednom sam slušala kako netko nekome objašnjava kako se trima spinaker... u prolazu se netko ubacio sa: "ako te nakon regate 3 dana ne boli vrat, nisi ga dobro natrimao"
Part of me is angry, part of me is proud...the rest of me is drunk!
....

Offline dag

• Barba
    • fotograf
« Reply #9 on: February 03, 2009, 06:15:06 PM »
Ima jedan trik i ovdje: stanes poluokrenut/a prema provi, nagnes glavu postrance (uhom prema ramenu), prema krmi, ili samo prema naprijed i onda iz tog polozaja zarotiras prema gore. Ne znam da li je jasno ... Mozda i ovako: ne stoji se ravno prsima okrenut/a prema spinakeru, nego više-manje ramenom i glavu treba prvo gledajući ravno pred sebe (u smjeru prsa), malo nagnuti naprijed i tek onda u stranu prema gore. Vrat puno manje trpi.
Vrijedi i za kormilare i za trimere.