Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Punjenje kompasa?  (Read 20735 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline sLi

• Sekondo
  • Music takes me up!
Punjenje kompasa?
« on: May 21, 2012, 11:36:20 AM »
Dakle cime napuniti kompas na jedrilici? Inace je Merkur s-r od c.plath-a i kaze da se ne puni alkoholom, nego njihovom posebnom tekucinom c.plath 41462 koju za sad nemogu nac, ali citajuci strane forume kaze da je ta 'compass fliud' zapravo mineralno ulje, pa kazu da je najbolje napuniti ga sa johnson's baby uljem koje je zapravo mineralno ulje

jel neko probao vec nesto slicno?

Offline Strici

• Admiral flote
Odg: Punjenje kompasa?
« Reply #1 on: May 21, 2012, 02:08:05 PM »
Svaki Plath kompas je posebno dobar kompas, pa bi trebalo upotrijebiti i od Platha kompasnu tekućinu. No Plath se već dugo ne bavi popravkom svojih kompasa, nego ako ih se pita upućuje na servisere njegovih kompasa. I svaka firma ima svoje tajne mješavine, i neće ih odati. Priča se o ulju za šivače mašine, pa o alkoholu, iako neki savjetuju ne, jer se otopilo ljepilo kojom su magneti zalijepljeni ispod na ružu. Glicerin sa vodom, a neki spominju ricinusovo ulje, nečim naravno razrijeđeno. Kamforovo ulje, navodno se isto upotrebljava. Za neku putar kiselinu isto. Ja sam pak nekad napunio kotao Kevin Hughes kompasa rafiniranim bezbojnim petrolejom, kakvog upotrebljavaju u Optimus petrolejskim kuhalima, i to je bilo to. Za Plath će to sigurno biti rješenje. Ali ne najobičniji petrolej, nego ovaj koji sam spomenuo.
Za Plath če to sigurno biti rješenje. Ali ne najobičniji petrolej, nego ovaj koji sam spomenuo.
« Last Edit: August 02, 2015, 10:34:21 PM by Strici »
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline Zak

• Kadet
  • *
« Reply #2 on: May 21, 2012, 08:53:32 PM »
Moj Plastimo kompas je izgubio dio tekućine koja prilično neugodno miriše i ostavlja donekle mastan trag. Pitao sam zastupnika čime nadopuniti, ali su me otkantali i rekli da kupim novi. Još ga nisam ničim punio, da ne pogriješim.  Kažu da je bolje tekućinu kompletno izliti i napuniti novom, nego samo nadopuniti. Samo ne znam čime, u nedoumici sam poput tebe. Nisam siguran da će baby ulje biti postojano na suncu.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #3 on: May 21, 2012, 10:19:01 PM »
Plastimo kompase ne popravljaju ni servisi, tako da sumnjam da češ uspjeti. Iako ja osobno bih probao.
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #4 on: May 21, 2012, 11:21:57 PM »
Ja sa m probao Plastimo napuniti parafinskim uljem (ono za bačve sa vinom). Radi ali ne predobro - malo mi se čini pregusto - pa ga nisam ni montirao na brod (imam drugi, ispravan).
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline sLi

• Sekondo
  • Music takes me up!
« Reply #5 on: May 22, 2012, 12:16:39 AM »
mi cemo probat sa mineralnim uljem pa cu u svakom slucaju javit rezultate

Offline vdusevic

• Noštromo
« Reply #6 on: May 23, 2012, 10:38:45 PM »
Plastimo (novi) sam kupio u Engleskoj, preko e-bay-a. Izabrao boju kućišta, boju skale...koštao me 104,50 funti sa poštarinom. Bez carina, dadžbina i vradžbina, sve legalno, lijepo sam ga dobio u paketu na kućnu adresu. Mislim da je bijeli s ?plavom? skalom još jeftiniji, moj je bijeli s crvenom. Na njemu je mjerač nagiba, ima osvjetljenje - ako ne uspiješ u popravku, javi pa ću ti poslati adresu  :callme:

Offline sLi

• Sekondo
  • Music takes me up!
« Reply #7 on: May 23, 2012, 10:46:24 PM »
stos je sa ovim sta se montira vodoravno ispred kola od timuna, ima osvjetljenje samo se raspala original brtva

za nagib je narucen klinometar za 13 funti danas, u principu nije za mene nego za covjeka kojem slazem struju na dehler optimi 106

ako bude potrebe, se javim, thx ;)

Offline trifida1

• Kontra-admiral
« Reply #8 on: May 24, 2012, 11:51:36 AM »
Nisam bio u situaciji,ali sam radio sa busolama i kompasima;po osobnom iskustvu,budući da se velika većina nautičkih kompasa bazira na magnetiziranoj polukugli unutar sfernog kučišta hermetički zatvorenog,bilo bi logično ispuniti kuglu tekućinom koja nije agresivna,ne smrzava se,viskoziteta taman da podmazuje i uspori magnet tako da u 1s pokaže smjer,a opet dovoljno tromo da od pokazivača ne radi zvrčku na udarima valova...
 Ovo nije savjet,ali da se nađem u takvoj situaciji,ispunio bih sferu nautičkog kompasa antifrizom s dodatkom finog mineralnog mašinskog ulja...
Antifriz(onaj nježni,do- 20stupnjeva celzijusa) je neznatno gušći od vode-dozvoljava magnetnom plovku da se slobodno giba;istovremeno,nije agresivan prema metalima,dovoljno je mastan,a neagresivan prema plastici...mineralno ulje(ono za šivaće mašine)s nekoliko kapi bi izdiglo i usporilo plovak;Poanta je da se kompas na plovilu nesmetano giba,radeći kao žiroskop,a opet sa stanovitom zadrškom(cca 5 sec);u suprotnom,dobijaš neuptrebljivog zvrka koji skakuće kroz 3 dimenzije...sretno! :sail:

nadopuna:ali,ni to nije sve...želiš li biti siguran u ispravnost pokazivanja MAGNETNOG sjevera,nakon dopune bilo koje tekućine u nautički kompas,,,demagnetiziraj,, si senzor...
Postupak je jednostavan-trebaš imati običnu ručnu busolu,udaljiti je cca 1m od kompasa isključiti svu elektriku na brodu;odrediti pravac sjevera;jaki magnet(dovoljan onaj iz Hard disc-a) staviti uz kompas,u pravcu sjevera,tako da je jug uz kompas...senzor sjevera(polusfera,ili magn.igla)kompasa će se se inducirati jugom stalnog magneta...fizikalno,posložiti ćeš armiju elektronćiča u smjer sjever-jug u senzoru,čime dobijaš koncentraciju i usmjerenost senzora prema MAGNETNOM sjeveru  :angel02
 Isti učinak se može postići elektromagnetnom indukcijom,na način da se oko senzora zamota što veći broj zavoja izolirane(lak,PVC) bakrene žice(promjera 0,3-07mm2),spoji na +pol baterije od 6VDC,a -pol preko žarulje 6V na bateriju;u ovoj situaciji treba voditi računa o polaritru ,jer je tok indukcije direktno vezan uz magnetiziranje(N ili S)  :bighug:
« Last Edit: May 24, 2012, 12:46:32 PM by trifida1 »
T

Offline estan

• Admiral
« Reply #9 on: May 24, 2012, 11:58:27 AM »
Šta mislite o ulju za bicikle, onom extrarijetkom, za podmazivanje lanca?