Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: KORMILO i POKRETLJIVOST BRODA  (Read 92803 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline pija mali

• Chief
Odg: KORMILO i POKRETLJIVOST BRODA
« Reply #20 on: May 17, 2012, 12:15:13 AM »
e to učvršćenje mi je važno,sigurno će bit "predimenzionirano". koeficjent sigurnosti maximalan. mislio sam na tijelo ležaja na dnu broda povarit lame u obliku zvijezde ito sve masivno zaplastificirat. dimenzije su slične kao na ovoj slici što si prikazao. mislim da nebi trebalo bit problema, ali tko pita ne skita.
Živim danas jer sutra nije izvjesno

Offline trifida1

• Kontra-admiral
« Reply #21 on: May 17, 2012, 12:53:21 AM »
Vezano uz ime teme...,,kormilo i pokretljivost broda,,- na N720 kormilo je ispod vodene linije cca 20cm od krme(prema kobilici);list kormila 1,20m,kobilica 1,45m(500Kg), vanbrodski motor(propela u vodi),cca1m od osi osovine kormila;Kombinacijom zakrenutog kormila i glave vanbrodskog motora ,naprijed,ili nazad jedrilicu je moguće okrenuti oko osi kobilice!  Upravljanje jedrilicom nazad,ili naprijed bez korištenja kormila i motora moguće do 1-1,5Bf,tako da 1/3 krme bude van vode(propela van vode,list kormila cca 1/3uronjen i  je igratfiksiran u os.).gušt se zahebuckati jedrima i zanemariti timun... anim64
T

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #22 on: May 17, 2012, 06:57:31 AM »
 :daydream:
Izgleda ipak nisam kapirao da se kod Pije radi o samostoječem ili visečem kormilu, a on o mojem shvačanju ništa.
 Jer u tom slučaju; ono učvrščeno u peti i na ležaju izlaza iz trupa broda (a što je peta, valjda čete znati), sa onim samostoječim, dakle neučvrščenim odozdola, je velika razlika. Tako kod samostoječih treba osovina biti znatno jača. Osovine su slabe točke, a ležajevi su prilagođeni osovinama. Kod udarca kormila ne stradava ležaj (možda indirektno), nego se iskrivi osovina u zoni donjeg ležaja. Ili se lomi, ovisno o materijalu, jer se uzima svsšta.
Tako da mijenjanje udaljenosti  dva ležaja (u znatnijem skračivanju) nije za zanemarivanje, jer je kod smanjene poluge jača sila pritiska na ležajeve, onog gornjeg mislim da i više.
Kod Jaze je to učinjeno u škveru, kako je i konstruirano, pa se usporedba nebi smjela tako ofrlje stavljati. A kod Jaze bi po starim shvačanjima bilo balansno kormilo. Polubalansno ima gore izrez zbog perajice ili skega. No o izgledu pojedinih kormila ču ovdje, saka kada sam transmisijom došao do njih. kctu75
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #23 on: May 17, 2012, 10:37:37 AM »
  Evo ovako izgleda jedno klasično kormilo. Zasada slika:

A ovako izgleda jedno tipično balansno kormilo:

Kormila su "neobučena", pa se vidi njihova unutrašnja konstrukcija.
« Last Edit: May 17, 2012, 10:40:07 AM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #24 on: May 17, 2012, 11:21:46 AM »
  A evo i jednog tipičnog polubalansnog kormila:

(podsjetnik za mene: NACA profil)
« Last Edit: May 17, 2012, 11:24:33 AM by Strici »

Offline estan

• Admiral
« Reply #25 on: May 17, 2012, 11:36:31 AM »
Prvo da kažem hvala Štriciju za onu shemu, upravo se o takvom sustavu radi na onoj pasari o kojoj sam govorio.
Ja na svojoj jedrilici imam cijev i ležajeve za unutarnje kormilo balansnog tipa, ali na jedrilici je montirano izvanbrodsko. Osovina je čvrsto začepljena i ne da mi se te čepove dirati pa stvarno ne znam šta je unutra. Možda se prvi vlasnik i odlučio na izvanbrodsko jer je imao problema s ležajevima, ali ovo nagađam. Ipak, tema me interesira, jer, kad već imam tu pripremu za unutarnje kormilo, možda bih je, jednog dana kad vanjsko dotraje, mogao  iskorititi. Samo, tada bih radije napravio skeg i stavio kormilo kakvo je na Štricijevom Leisureu.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #26 on: May 17, 2012, 06:15:30 PM »
  Pametno Estane. Mi se vučemo po plitkim valama, lučicama punih starih konopa i plitkih, ne pazimo na grote i drugo. Samostoječe kormilo je vižljastije, ali je vrlo ranjivo. Zato ako znaš i poznaš svoje, onda nema frke. Onda je svako dobro, pogotovo ako je na peti "usidreno".
No ide rađa dalje:

Brodsko obično klasično kormilo se sastoji od lista kormila, koji obuhvača cijelu okosnicu. Ovo na gornjem crtežu je obučeno čeličnim limovima, koji su zavareni na okosnicu (ili ramu sa rebrima). Na kormilu su šarniri, vareni za okosnicu, kojima se kormilo zaticima spaja na šarnire zavarene na krmenu statvu.
Tamo gdje struk kormila ulazi u brod nalazi se šupernica.
Prema obliku brodska kormila mogu biti, obična kao ovo i neobična :angel02 kao što je balansno i polubalansno kormilo, a umjesto ta dva izraza upotrebljava se ponekad  ravnotežno i poluravnotežno kormilo.
Kod običnog kormila je cijela ploha lista iza osovine vrtnje kormila.
Balansnom kormilu je ploha sa obje strane vrtnje osovine kormila, s time da je na zadnjem dijelu 70  do 80 %  cjelokupne plohe kormila, a ostatak na prednjem dijelu osovine, pa se balansnome kormilu kaže da ima stupanj balansiranja 20% naprimjer, a to znači da ga je 20% napred. Znači 20% / 80 %.
Prednost balansnog kormila je u lakšem okretanju, jer treba se manje snage da bi se ga okrenulo.

Sa slike vidimo da kad se balansno kormilo okrene iz sredine u bilo koju stranu, struja vode koja udara u balansni dio kormila potpomaže daljnjem okretanju kormila, dok ostala struja vode koja udara u ostali veči dio lista kormila, nastoji spriječiti okretanje kormila.
Jer balansno kormilo visi slobodno na svom struku i ne oslanja se na krmenu statvu, ono konstrukcijski ima dosta jaču osovinu kormila, a danas ima mnogo balansnih kormila koja su u peti okretno učvrščeni u krmenu statvu broda. I to je po meni a ja sam uvjek u pravu; pravo rješenje :angel02
Brodovi koji zbog oblika svoje krmene statve nemogu imati balansno kormilo, imaju kormilo prilagođeno statvi, pa je to onda polubalansno kormilo, a balansni dio lista ima manju visinu, kao na gornjem crtežu.
Iskustvo i praksa je pokazala da kod iste površine lista kormila na momenat okretaja broda bolje djeluju uska i visoka kormila, nego niska i široka.
Veličina kormila, odnosno njegova se površina izračunava po formuli:
                                                                         L   x  T
                                                            P=                      ------------------
                                                                              k
     P = površina kormila u kvadratnim metrima
   L =   konstruktivna dužina broda u metrima
   T =  konstruktivni gaz broda u metrima
  k = koeficijent ovisan o tipu broda
Buduči da osjetljivost kormila zavisi samo od veličine i oblika uronjenog dijela broda, normalno je da se kod proračunavanja veličine kormila uzima u obzir konstruktivna dužina broda, konstruktivni gaz i kojeficijent zavisan o obliku broda.
Vrijednost koeficijenta k je:
mali brodovi i jedrenjaci                :      40 - 50
remorkeri                                     :      30 - 40
teretni brodovi duge plovidbe        :      50 - 65     itd.
U grubo se može reč da je povrčina kormila otprilike 2 %  vrijednosti  L.  T.

Ako bi neko htio ili se zanimao za profil  (hidrodinamički) kormila trebao bi pogledati : šta je  NACA profil
« Last Edit: May 17, 2012, 06:47:17 PM by Strici »

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #27 on: May 17, 2012, 07:27:28 PM »
....
Kod Jaze je to učinjeno u škveru, kako je i konstruirano, pa se usporedba nebi smjela tako ofrlje stavljati.....

Zapravo, brod je ručni rad, ali da, kormilo je ovako složeno u toku gradnje broda. Međutim, originalni H-800 ima iznad kormila jednu ''klupicu'' od boka do boka, na visini cca 20-30 cm iznad poda kokpita, i osovina se oslanja na gornji ležaj koji je u toj klupici (koja uz držanje ležaja kormila drži i koluture i štopere pataraca, što moj brod nema). Hoću reći, konstruktor je i kod mog broda zapravo zamislio nešto dulju osovinu kormila odn. razmak među ležajevima.  Sad bi bilo zanimljivo znati kolika je debljina osovine kormila na oriđiđi H-800 i dali je tanja ili ista kao i kod mene.
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #28 on: May 17, 2012, 07:47:40 PM »
Pa vidiš da radi i skračeno. Iako bi znalci uvjek mogli diskutirati, jel dobro ili nije. Hoče li doči do umora materijala ili je sve tako i tako predimenzionirano. A to o gornjem ležaju u visini sjedenja, odnosno klupice sam Piji napominjao.
A debljina osovine je također za diskutirati. Jel cijev; kojeg je profila, debljina stijenki, materijal itd. Jel puna osovina, jer osovina po sredini i ne nosi baš puno, tako da sam čuo diskusije da su cijevi odgovarajuče dimenzije i bolje nego puna osovina. I t.d.
Nego da stavim za primjer par kormila skupljenih zbrda zdola.
Evo primjera iz jednog nautičkog žurnala, njemačke "Die Yacht". Kormilo za nuždu (jer je od vrata nužnika  :angel02)

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #29 on: May 17, 2012, 08:37:28 PM »
Stavit ču nekoliko raznih izvedbi kormila. Ima svegaa, a vi ste sigurno mnoge i vidjeli. No kad je več o kormilima:

Evo jednog,  "predbalasiranog" od četverca sa kormilatom, ili je osmerac
  A ovo je poznatog proizvođača jaht opreme Vetusa. Od nerđajučeg čelika, u raznim veličinama:

« Last Edit: May 17, 2012, 08:46:10 PM by Strici »