Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: KORMILO i POKRETLJIVOST BRODA  (Read 93478 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
Odg: KORMILO i POKRETLJIVOST BRODA
« Reply #10 on: May 14, 2012, 11:03:54 PM »

Osim tih zubčastih ima segmenata bez tih zuba, tamo je jednostavno glatko, a koliko sam ja vidio tih bez zuba je ustvari najviše, jer oni se upotrebljavaju najčešće na transmisijama kao što sam na jednoj od slika nacrtao, onoj sa sajlama i kolutima. Samo kod tih bez zuba luk segmenta nije toliko kružan, jer im rad kruženja nemora biti točno  u krug, kao kod nazubljenih, nego je luk blaži, a segmenti su onda širi.
nego idem ja nacrtati jedan jaram za kormilo. To vam je kao da vola vučete za togove. Zato se i zove jaram :angel02
« Last Edit: May 15, 2012, 03:18:48 PM by Strici »
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline estan

• Admiral
« Reply #11 on: May 15, 2012, 09:42:45 AM »
Štrici, pa valjda si me po mojim dosadašnjim postovima upoznao ne samo kao ne ljubitelja glisera, pogotovo jako modernističkih, već zamalo i kao njihovog protivnika (priječi me jedino ono liberalno u meni koje mi kaže da svatko ima pravo na svoj vlastiti izbor). Ja sam se sa zupčastom letvom na plovilu upoznao na sasvim drugačijem brodu. Moj prijatelj ima 7,20 m dugu drvenu pasaru, građenu 1971 g. u Tribunju, vrlo tradicionalnog izgleda. Kabina i natkabina su niske i i u skladu s linijama trupa, motor je benzinski Volvo Penta 15 ks, baš iz tog vremena (zapravo sve je na brodu original). I na kraju, prijenos timuna je pomoću zupčaste letve (rješenje je brodograditeljevo iz vremena gradnje). Kod tog prijenosa mi se sviđa njegova direktnost pa pomoću kola mogu veslati timunom, baš kao i s argolom.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #12 on: May 15, 2012, 03:34:09 PM »
Ajde Estane ne vataj se za tu letvu. A kad več kombinirat se može svašta, a ako neko hoče, neka. Glavno da letva gura i vuče. No nemoj uzimati sve kod nas napravljeno za standarde, iako su naši ljudi snalažljiviji od ovih na zapadu (nažalost i u negativnostima) anim64
A onog brodomaranguna znam. Htio me je oguliti. Za napraviti kabinu na mom bivšem brodu, ustvari napred čvrsti sprejhud i krov, a otraga otvorenu, bez metalnih podupirača je tražio 7000 Dm (3,500 €), tada, prije rata. A ja je onda dobro isplanirao i napravio nacrt i dao ovdje u Austriji raditi jednom stolaru, koji ju je napravio od fine hrastovine 2 centimetra, perfektno. Ja je sam prevukao stakloplastikom i kupio k tome polovni Masse generatorčić za struju i sve sa tim generatorom me došlo zeru više od 2000 DM. Gulikoža, ma može me percem znaš kuda gladiti. A vidi kabine, bolju sigurno nebi napravio ni on. (pogledaj moju bivšu brodinu). Odoh ja crtati jaram :callme:

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #13 on: May 15, 2012, 04:37:44 PM »

Evo jarma, još je od kovanja vruč :angel02 A meni če ga sada nabiti trenerka, i natjerat me pola litre pota ispariti. A vi se čuvajte da one        vaše ne doznaju za njega, jer bi ga i vama mogle nabiti. :angel02

Offline Quarnery

• Noštromo
« Reply #14 on: May 15, 2012, 10:48:38 PM »
Evo kako je to izvedeno na Klementi.
Ta krila su ujedno služila i kao WC na brodu.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #15 on: May 16, 2012, 09:16:48 AM »
Inače da ti mozak stane kakvih sve modernih prijenosa do kormila ima. Kvarneriću tvoj High Tech je pak jedan od najsigurnijih. anim32

Offline pija mali

• Chief
« Reply #16 on: May 16, 2012, 06:47:42 PM »
poštovani forumaši! evo molim za još jedan savjet (mislim tko zna koji unizu), u stvari to bi više bio prijedlog. Naime posto smo "kiretirali" motornom pilom kokpit na jedrilici u cilju renoviranja i "poboljšanja". u tom zahvatu obuhvaćeno je i kormilo , tj. osovina kormila se skraćuje tako da gornji ležaj (ispod argole) seli se na pod kokpita. do sad je bio na kuverti . ostat će cca 350 mm osovine(razmak između ležajeva). pošto se sada bitno mijenja opterećenje na ležajima,osovini odnosno na cijelom sistemu potrebno je sve dodatno učvrstiti i ojačati, da nebi poslije bilo "ajoj". e tu trebam vas. kako je to izvedeno na jedrilicama koje imaju u projektu takva rješenja. na moju želost nisam imao priliku zavuć glavu pod pojol pa vidjet ta rješenja. možda preuveličavam problem ali ... :daydream:
Živim danas jer sutra nije izvjesno

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #17 on: May 16, 2012, 07:24:20 PM »
 Evo još jedne šeme transmisije, hidraulične transmisije, gdje tlačni cilindar pokreče kormilarski kotač sa nazubljenom letvom; nacrtao sam samo da udovoljin našem Estanu.
Dakle na skici je šematski prikazana hidraulična transmisija,  a sistem se sastoji od dva cilindra, međusobno spojenih mesinganim ( ili su bakrene ?) cijevima. Jedan je cilindar u stalku kormilarskog kotača, tzv. tlačni davač, a klip u cilindru potiskuje u ovom slučaju nazubljena letva, koju pak gura ili vuče kormilarski kotač, koji na osovini ima zubčanik kojemu zubi ulaze u tu nazubljenu letvu. Drugi cilindar je kod kormilarske mašine (to na brodovima), odnosno kod prenosnika, i naziva se tlačni primač. Naravno i u njemu je klip, spojen sa razvodnikom kormilarske mašine.
Buduči da i najmanji pokret kormilarskog kotača pokreče klipu u cilindru davača, počne stiskati ulje koje se neda stisnuti, pa se tako taj pritisak odmah i neposredno prenosi do drugog cilindra; tlačnog primača i tamo pomiče klip koji pak pomiče razvodnik kormilarske mašine.
Hidraulička transmisija nema mrtvog hoda, a to joj je i največa prednost. Nadalje cijevi mogu biti položene tako da mogu krivudati i biti položene da najmanje smetaju.
Najozbiljniji nedostatak te transmisije je da u slučaju oštečenja iscuri tlačna mješavina i obično nije brzo za popraviti.
Inače je prije ta mješavina bila od: mineralnog ulja, vode i glicerina, a kako je danas neznam.

A ta nazubljena letva nije ništa posebno, u detaljnije izgleda ovako:

« Last Edit: July 14, 2015, 06:03:52 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #18 on: May 16, 2012, 08:22:21 PM »
poštovani forumaši! evo molim za još jedan savjet (mislim tko zna koji unizu), u stvari to bi više bio prijedlog. Naime posto smo "kiretirali" motornom pilom kokpit na jedrilici u cilju renoviranja i "poboljšanja". u tom zahvatu obuhvaćeno je i kormilo , tj. osovina kormila se skraćuje tako da gornji ležaj (ispod argole) seli se na pod kokpita. do sad je bio na kuverti . ostat će cca 350 mm osovine(razmak između ležajeva). pošto se sada bitno mijenja opterećenje na ležajima,osovini odnosno na cijelom sistemu potrebno je sve dodatno učvrstiti i ojačati, da nebi poslije bilo "ajoj". e tu trebam vas. kako je to izvedeno na jedrilicama koje imaju u projektu takva rješenja. na moju želost nisam imao priliku zavuć glavu pod pojol pa vidjet ta rješenja. možda preuveličavam problem ali ... :daydream:
Eto ja se miješam iako nisam od struke, ali mislim da znam misliti, a jer sam prema sebi i dosta kritičan, pa se kasnije ponekad znam i korigirati.
Kolko sam shvatio kormilo je i dalje učvrščeno u peti, dakle u struku i u peti (gornji ležaj je u ravnini dna kokpita). U tom se slučaju nije ništa promijenilo, odnosno samo kormilo je i bolje učvršteno nego prije, jer šta je manja udaljenost od krajeva kormila (gornjeg i donjeg) do ležaja gore i u peti, to je kormilo ugrađeno čvršće. Jedino rudo, odnosno argola mora biti što niže gornjem ležaju, a to je od dna kokpita pa do na gore gdje je ruka na rudi, sigurno "malo" previše, pa ako je tako, onda u visini sjedenja treba laminirati solidan "držač" sa ležajem, da se osovina struka ne uvija, a gornji ležaj ne "pati". I to bi po meni bilo to anim37

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #19 on: May 16, 2012, 10:34:12 PM »

Kod mene je polubalansno kormilo, znači visi na osovini, a gornji ležaj je na podu kokpita, što znači da ta dva ležaja  trpe poprilično sile jer je kormilo dolje dulje od osovine. Koliko sam vidio cijev osovine odnosno ležaji su dosta jako (na oko debelo) zaplastificirani u korito odn. pod kokpita.  Argola je kao što i Štrici preporuča  maksimalno spuštena do poda kokpita. Brod je 8,55m x 3 m širine

Duljina osovine izvan kormila je 485mm, ali gornji ležaj je nešto niže - logično, jer nam treba komad osovine na koju ide spojka za argolu. Recimo da je razmak između donjeg kraja donjeg ležaja i gornjeg kraja gornjeg ležaja negdje oko 475 mm
« Last Edit: May 16, 2012, 10:43:00 PM by jazavac »
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN