Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Balast u kobilici  (Read 8674 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Dario

• Admiral
Balast u kobilici
« on: January 16, 2009, 12:20:16 PM »
govorim za poludeplasmanska plovila

kad sam gledao sta stavit u kobilicu poludeplasmanskog lovila imao sam nekoliko opcija
gledao sam malo po drugim plovilima neka cak nisu imala nista u kobilici sto po meni niej nikako dobro rjesenje, prvo zato jer u slucaju nasukavanja more odmah prodre u unutrasnjost , a drugo jer teziste barke ostane dosta visoko

preko te popune jos idu 2-3 sloja plastike da to bude sve "zapakirano"
u kobilicu se moze satviti beton koji je dosat jednosatvan ali on skuplja vlagu na sebe sto poslije zna biti dosat nezgodno
drugo- moze se satvit kvarcni pjesak, dobar je jer ne vlazi ali u slucaju nasukavanja ce jednostavno iscurit kroz nastalu rupu
trece-najskuplja ali mislim da je i najbolje, tako sam ja radio..kvarcni pjesak pomjesan sa smolom, ne vlazi, kad se stvrdne jednak betonu, jedino mana sta je ta smjesa dosta skupa

Offline felda

• Kadet
  • *
Re: Balast u kobilici
« Reply #1 on: January 19, 2009, 02:57:11 PM »
A da se u beton stavi aditiv protiv upijanja vode?

Offline Dario

• Admiral
« Reply #2 on: January 19, 2009, 02:58:24 PM »
to ne znam, al ok ideja mi se cini..jel imas ti kakva iskustva sa tim aditivima?

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #3 on: January 19, 2009, 03:04:48 PM »
postoje i posebni betoni za cisterne vodonepropusni (valjda je u pitanju poseban cement :-\)
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline Dario

• Admiral
« Reply #4 on: January 19, 2009, 03:11:10 PM »
ima i ferocement kojim se grade neke barke ali ne znam koliko je to skupo

Offline dag

• Barba
    • fotograf
« Reply #5 on: January 19, 2009, 06:14:32 PM »
Možda pitati nekoga tko radi bazene ... a i arhitekti bi to trebali znati.

Offline felda

• Kadet
  • *
« Reply #6 on: January 20, 2009, 08:02:39 AM »
Sigurno da ima aditiva koji se stavljaju u beton da bi bio vodonepropustan. Obično se stavljaju u vlazan beton pri spravljanju. Znam za one na bazi akrila koji stvaraju kristalastu resetku koja čini beton nepropusnim, a sigurno ima još nekih.  Oni se koriste i kod očvrslog betona, premazivanjem, koji mora biti navlažen jer akril se uvlači u beton sa vlagom i kad se osuši kristalizira i postaje vodonepropustan. Drugi metod je da se izbuše rupe u betonu koje se nalivaju vodom da bi se beton navlažio i zatim se u rupe nalije taj aditiv na bazi akrila i on se kroz vlagu rasporedi po masi betona. Kad se osuši, beton postaje vodonepropustan.
Ima raznih firmi koje prave te stvari, ja bih izabrao neku renomiranu (recimo Sika), svaki proizvodjač daje i uputstvo kako se primanjuje njegov proizvod.

Offline Dario

• Admiral
« Reply #7 on: January 20, 2009, 04:07:58 PM »
kolika je cca cijena tih aditiva? za cca 1 m3 betona

Offline stanko

• Timunjer
  • **
« Reply #8 on: January 21, 2009, 08:17:50 AM »
kolika je cca cijena tih aditiva? za cca 1 m3 betona
Beznacajna u odnosu na ostali materijal (cca sto kuna). Spomenuti Sikini praskasti "sikativi" dodaju se u vodu koja se koristi za mjesanje betona, bio je jos jedan prizvodjac koji je proizvodio tekuci "Hidro 6" no zaboravih mu ime, a i nisam ga vidio na trzistu vec jako dugo.

P.S. "sikativi" je grupni naziv raznoraznih aditiva koji se uvrijezio u svakodnevnom jeziku, ajd pogodite po imenu koje firme je dosla ta izvedenica :)

Offline stanko

• Timunjer
  • **
« Reply #9 on: January 21, 2009, 08:23:26 AM »
No jos malo o navedenoj temi:
Tako pripremljeni beton je vodonepropusan no to svojstvo ima zahvaljujuci odredjenoj debljini stjenke, povrskinski on je i dalje higroskopan (navlaci vlagu) i kapilarno se vlazi. Za bazene i "sterne" to nije problem, no u tvom primjeru ukoliko skrsis plasticnu ljusku koja ga obavija, tesko ces se rjesiti vlage koju ce "povuci".