Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najve─çe dubine jedra, a mo┼żemo analizirati i druge podatke va┼żne za procjenu trenuta─Źnog stanja i optimalnog namje┼ítanja jedra

MLADEN ┼áUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ┼ŻIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i ─Źovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu ÔÇ×Ocean i druge pri─ŹeÔÇť o svojim dogodov┼ítinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Bowman  (Read 4047 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Dario

• Admiral
Bowman
« on: January 15, 2009, 12:07:58 PM »
Volio bi da u par tema napisemo koje su otprilike predispozicije i uloge clanova jednog broda od cca 12 m

pa krenimo sa bowmanom  oliti jedinicom

Sef prove, njegov asisten je covjek na jarbolu ili na vecim brodovima moze imati samo jednog lika koji njemu poma┼że dok je trojka na jarbolu

On bi trebao biti spretan, okretan i koncentriran i otporan na zalievanje valova =)  dobro poznavati predsatrtne zastave, regtana pravila i percepciju udaljenosti kad je u predstartnim manevrima

na manjim brodovim aje mozda bolje da bude laksi (zbog tonjenja i posrtanja prove i manjeg ometanja strujanja vjetra po genovi) a ┼żilav

Offline stibra

• Viceadmiral
  • 5o5
    • Sailing Blog
Re: Bowman
« Reply #1 on: January 15, 2009, 12:15:15 PM »
A kaj je najgore, dobrog bowmana je te┼że na─çi nego prona─çi zakopano gusarsko blago na nekom od na┼íih otoka :(

Offline Dario

• Admiral
« Reply #2 on: January 15, 2009, 12:18:42 PM »
mislim da je to zbog toga sto za taj posao treba odlicna uigranost i milijun napravljenih pojlabandi dok kod nas vecina clanova posade posao bowmana/pitmana/trimera/ bilosta to radi samo vikendima + sta treba i cijeal posada biti uigrana da bi ta pojalabanda izgledala na nesto

GRINGO_ZD

• Guest
« Reply #3 on: January 15, 2009, 01:56:00 PM »
Eeeee da, to je problem da za regatno jedrenje treba, uz sve osobine koje ste naveli imati uigranost posade, a za to opet treba ponoviti jaaaako puno puta, pa jo┼í vi┼íe, i u svim mogu─çim uvjetima sve manovre. Tj potrebni su treninzi a ne turisti─çki izlasci, virada na viradu , pojalabanda na pojalubandu, kad posada isplazi jezik do poda i mora skidati robu jer je zakuhala u sada┼ínjim uvjetima onda je to dobar po─Źetak. Jednom davno nam je profesor tjelesnog (zna─çi vrlo davno) obja┼ínjavao da bi neki pokret postao automatski potrebno je ponoviti ga nekoliko stotina puta u kra─çem vremenskom razmaku, a to je vrijedilo za jednostavne pokrete.

Mislim da sam nedavno vidio u jednoj knjizi (Biti br┼żi, Stjepan Vitalji─ç) opis pojedinih uloga, karakteristike, zada─çe u pojedinim fazama regate za ─Źlanove posade, uz to ima dosta o trimanju jedara po sistemu akcija-rezultat.
Leo

Offline kvaka22

• Stru─Źni suradnik
  • No┼ítromo
    • Sailing Point Hrvatska
« Reply #4 on: January 15, 2009, 05:40:58 PM »
Iza svakog dobrog bowmana stoji još bolji pitman. ;)

Offline antonio

• Kadet
  • *
« Reply #5 on: January 15, 2009, 09:22:04 PM »
a i trimeri ga moraju dobro pratit jer ako ga neprate uzalud i najbolji bowman

Offline Dario

• Admiral
« Reply #6 on: February 17, 2009, 06:36:10 PM »
koliko bowmana od vas nosi ili ste vidjeli druge d anose alpinisti─Źki pojas tokom regate i sprmena je u situaciju zapetljanja otic na tangun kao ovaj http://www.sailinganarchy.com/fringe/2009/LVPS-final.jpg

kad je na brodu di jedrim bowman par regata nosio pojas odmah je izazvao podsmijeh drugih
« Last Edit: February 18, 2009, 01:01:58 PM by Dario »

Offline Leprecon

• Timunjer
  • **
« Reply #7 on: February 18, 2009, 01:34:22 PM »
pa, tamo di ja jedrim (tj. tamo di sam jedrio - upitna je buducnost ekipe) taj pojas je bio obavezan
najmanji i najspretniji na provi ga mora imati, nikad se ne zna kad ce koja pizdarija

Offline mali

• Seascape junkie
  • No┼ítromo
« Reply #8 on: February 18, 2009, 02:10:31 PM »
kad je na brodu di jedrim bowman par regata nosio pojas odmah je izazvao podsmijeh drugih

vjerovatno se smiju oni koji su ljubomorni ili na brod na kojem jedrite ili na vas jer to radite bolje od njih a takve trba ignorirat
Seascape is fun!!

Offline kvaka22

• Stru─Źni suradnik
  • No┼ítromo
    • Sailing Point Hrvatska
« Reply #9 on: February 18, 2009, 10:16:09 PM »
Ja uvik nosim pojas i trebao mi je na ORC regatama više puta. Na MR ga ne nosim, tamo nije baš potreban - pogotovo ne na manjim brodovima.
Na AC i maxijima bowman ─Źesto ide na tangun zbog slo┼żenijeg sistema ┼íkota, ali i zbog otka─Źivanja - "ispaljivanja" roglja pri spu┼ítanju.