Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Rodijak mi ima sudar svojim brodicem  (Read 109452 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Vanja

• Noštromo
Odg: Rodijak mi ima sudar svojim brodicem
« Reply #10 on: August 17, 2011, 11:07:33 AM »
Ovdje su najgrublje prekršena pravila za izbjegavanje sudara na moru http://en.wikipedia.org/wiki/International_Regulations_for_Preventing_Collisions_at_Sea

pravilo 5 - izviđanje
pravilo 6 - sigurnosna brzina
pravilo 7 - rizik sudara
pravilo 8 - radnja za izbjegavanje sudara
pravilo 15 - položaj križanja kursova
pravilo 16 - postupak broda koji ustupa put
pravilo 17 - postupak broda s pravom puta (ne znam koliko je talijan tu mogao napraviti s obzirom na njegovu brzinu i brzinu rodijaka tome)
ako je talijan jedrio onda i pravilo 18 - međusobne obveznosti brodova

Od nacionalnih pravila republike 'rvacke, ovismo o mjestu događaja jedino je pitanje glisiranje 300 metara od obale.

"Svim sam snagama pokušao osobe s jedrilice upozoriti da ne kontroliram brod i da nemam mogućnost spriječiti opasnost koja je nastala. Na žalost, moji pokušaji nisu pomogli u sprječavanju ovog tragičnog sudara", priopćio je jučer Horvatinčić.

pravilo 27 - brodovi koji ne mogu manevrirati - da li je stavio dnevnu oznaku da ne može manevrirati brodom?

Sve skupa ovo su što se togodilo je idiotarija i sramota. Još gore je ono što će se tek dogoditi a to je neko "suđenje", kazna koja će ići na pol zbog dobrog vladanja i tako dalje...
Priroda je lijepa ali *****ano društvo...

Offline vragec32

• Kontra-admiral
« Reply #11 on: August 17, 2011, 11:36:41 AM »
Da je to tako i bilo da nije mogao upravljati brodom (pretpostavljam isključiti autopilot)
a u što debelo sumnjam, no možda ... ipak se pitam, a i vas pitam, koji su to razumni razlozi
korištenja (ali i ugradnje bez ikakve zaštite) autopilota na jurilicama koje "lete" po našem, u 7. i 8. mjesecu, prenapućenom moru?
I po autocesti, osim vikendima, nije neka gužva, pa bismo mogli nekako iskombinirati GPS navigaciju, senzore ...
i voziti bez dosadnog držanja volana i buljena kroz šajbu, usput pijuckati sa suputnicima, bacit trešet ...,
pa ako prođe - prođe, a ako ne, pravdat se zakazivanjem tehnike.
Ukratko, zabranio bih barem u našem teritorijalnom moru korištenje autopilota na svim plovilima koja plove brže od 10-ak 15 kn.
Ako ne možeš koncentrirano ali i odgovorno sjediti za upravljačem i komandama sat-dva onda ne moraš ni ploviti.

Offline zelva

• Mali od palube
  • *
    • pomorac.net
« Reply #12 on: August 17, 2011, 11:49:32 AM »
Ukratko, zabranio bih barem u našem teritorijalnom moru korištenje autopilota na svim plovilima koja plove brže od 10-ak 15 kn.
Ako ne možeš koncentrirano ali i odgovorno sjediti za upravljačem i komandama sat-dva onda ne moraš ni ploviti.

jos jedna nezgoda gdje se spominje upotreba auto pilota....s toga ovo sto predlaze vragec ima smisla..

Izvor Slobodna Dalmacija

Novi slučaj s Kornata

Pomorsku nesreću koju je u nedjelju oko 14,30 sati uzrokovala 13,5 duga motorna jahta Ni&Na na Kornatima u vlasnitšvu Igora l. još uvijek istražuje policija i se sve okolnosti nesreće. Pretpostavlja se da je do havarije došlo zbog nepažnja skipera koji je jahtom NI&NA upravljao bez fizičko nadzora,točnije uključivanjem auto pilota.

Naime motorna jahta NI&NA je u leasingu jedne banke a na brodu je bio korisnik leasinga Igor L. Motorna jahta je doslovce preletjela preko četiri metra široke palube 14,2 metra duge jahte "Marina Hramina 21",model Bavaria 46 u vlasništvu istoimene marine kod Šibenika.

Do nesreće je došlo na lokalitetu sjeveroistočno od rta Opat (koji je najjužniji rt otoka Kornat) kada je riječki skiper "upravio" jahtom na način da je udario u jahtu koja je bila pod jedrima.

-Udario je u lijevi bok jahte ispred jarbola te u potpunosti preletio preko nje kroz prednje veliko jedro tzv Genovu..Kolika je šteta ne mogu vam govoriti dok to službeni procjenitelj u petak ne utvrdi,ali jedirlica je totalno oštećena:pao je jarbol,u potpunosti je razbijena paluba,jedrilica je nakon toga ostala plutati". Na jahti "Marina Hramina 21" su u trenutku nesreće boravile dvije obitelji iz Milana ,ali je najveći šok proživjela devetogodišnja djevojčica koja je u trenutku havarije spavala u kabini u pramčanom dijelu broda.

Djevojčica nije ozlijeđena ali je od šoka zanijemila. Već tri dana ne priča s nikim i ovaj događaj,odnosno buđenje će pamtiti cijeli život,nadamo se bez nekih ozbiljnih psihičkih posljedica. Obitelj čija je djevojčica pretrpjela šok je prekinula ljetovanje i
napustila Hrvatsku,dok su njihovi prijatelji i nakon havarije ostali
uživati u čarima ljetovanja na Jadranu.

Offline pija mali

• Chief
« Reply #13 on: August 17, 2011, 12:25:23 PM »
pa sta se se ovo događa prijatelji moji. živim na moru 50 godina imamo barke.toga nikad nije bilo .pad u more nasukavanje sudari sa posljedicom oguljene piture. veca havarija nasukavanje broda na galiolu pri probnoj voznji iz 3maja uzrok autopilot i casica. danas svaki kur. imi to sranje od pilota iparsto nepotrebnih konjusina pod guzicom i naravno biznis kartice u đepu. pa da se vidi a iza dvije brazde koje dizu metar i pol vala prolazi kraj vale di si usidren  ivezan bokom s prijateljima a onda rock&roll. ponasanje prašume. uostalom kako na tako malom prostoru pri takvoj brzini ucrtati kurs i nadati se ...cemu. ? decki koji jedre oceanima respektiraju opasnost kontejnera palih s brodova i upozoravaju  a brate mili ovi ni luf madrac ne jebu. što sad i surfer ima da se usere kad vidi na 2 milje frajerčinu koji bez očala ne vidi kurca  guo99
Živim danas jer sutra nije izvjesno

Offline Dario

• Admiral
« Reply #14 on: August 17, 2011, 12:37:54 PM »
pija, molim malo rjecnik poboljsat  ;)

Offline Vanja

• Noštromo
« Reply #15 on: August 17, 2011, 12:40:23 PM »

Zašto plovilo koje je brzo 10 - 15 kt ne bi koristilo auto pilot kad plovi brzinom od 5 kt ili 20 kt ako ide popreko Jadrana?
Da li katamarnani od Jadrolinije plove na autopilotu sa 20 kt? da, ali imaju radar i mornare na mostu koji prate situaciju u okolo i tako dalje

U slučuju tome, geška je ljudski faktor odnosno GRUBI NEMAR a ne auto pilot.

Seriola Dumerili

• Guest
« Reply #16 on: August 17, 2011, 12:47:18 PM »
Slazem se za autopilot sa Vanjom, dobar autopilot i dobar xtrack zlata vrijedi. Neznam kako ljudi na gliseru mogu spokojno otic sa timuna i radit nesto drugo - meni je uvijek u glavi da cu natrcat na neki komad drva, kavical,..

Offline pija mali

• Chief
« Reply #17 on: August 17, 2011, 12:57:34 PM »
velika isprika svima,afekt, bez opravdanja, sory sram me opu8568
Živim danas jer sutra nije izvjesno

Offline denister

• Barba
  • još plutam :)

Offline Baya

• Timunjer
  • **
« Reply #19 on: August 17, 2011, 01:37:43 PM »
Ma te jedrilice se samo vuku po moru, promoviraju neki ekološki pogon, ne čuješ ih kad se približavaju i ne dižu skoro nikakve valove, sve to treba skloniti s mora i čvrsto vezati  te napraviti mjesta da ove  tajkunare mogu  jurcati amo-tamo bez da ih itko u tome ometa.
Doduše, 12 metara je neki entry level tajkunara, ali ovdje je ipak u pitanju manje kvantiteta a više kvaliteta. Lip brod, šteta što je bio u rukama tako neke "prekaljene mornarčine".   mad
Netko je spominjao prednost. Ma koja crna prednost, prednost si uzme onaj tko je veći/jači/brži, svi mi drugi mali se moramo sklanjati (i iz godine u godinu to radimo-za sad uspješno).  :sail:
« Last Edit: August 17, 2011, 01:42:56 PM by Baya »
Volim brzu vožnju po kopnu i sporu po moru.