Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: HHP vs. OPEN  (Read 99913 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Batana

• Mornar
  • **
Odg: HHP vs. OPEN
« Reply #260 on: April 22, 2012, 06:47:10 PM »
31.0žujka 2011.  napisao Daniell Luca
Ono o čemu priča Štibra se zove LIBERA a ne OPEN jer za open postoje neka pravila a pogotovo ako se propišu "Posebni propisi HJSa"
Što se tiče podjela na grupe: potrebno je primijeniti podjelu na grupe prema dužini. Razlog tome je jednostavan: ne plivaju (plove, voze) isto H800, Rivetto, Y333 ili neki velikiiii brod od 12-13 metara. Jer valove od 2 metra prvi neće savladati da su još toliki dok zadnja dvojice sa manje više problema će guštati u tome. Pogreška je otprilike 2000 - 3000% (Isti problem imaju i ostali premjeri da se razumijemo). Međutim kad se to svede na brodove u dužinski metar pa unutar takvih grupa korigiraju vremena pogreška je puno manja cca 30 - 50% jer morat e se složiti da H800 i ElEx su slični po plovnim sposobnostima isto tako je to DONA, Y333 ili Elan 31/33 ali ako ih stavite u istu grupu rezultati ispadaju nakaradni kao uostalom i po ORCi-u gdje je godinama pobjeđivao Čeh sa željeznim brodom a sve zbog načina obračuna vremena.
Premjera nema poštenoga dok god se ne bude uzimalo u obzir stanje mora (uvjeti) a priznati ćete da to nije baš moguće te nam preostaje jedino jedrenje u monoklasama koje su skupeeeeeeeee.....

Od mene više drugom prilikom

Offline Batana

• Mornar
  • **
« Reply #261 on: April 22, 2012, 09:11:44 PM »
Uvaženi Gospodine More
Vjerujem da Vam Vaše jedriličarsko a i ino iskustvo veli
da ako se želi doći do nove spoznaje razmjenom ideja i argumenata
teško da će takvi rezultati biti polučeni ad hominem argumentacijom
te stoga predlažem da se držimo opserviranog fenomena.

„Što je za Tebe jedriličarsko umijeće takmičiti se sa što skupljom jedrilicom“

Postavili ste pitanje pa mi dozvolite jednu paralelu sa glazbom –
Dajte Paganiniju i početniku neugodivu  violinu slično će zvučati,
a kada im date Stradivarija brzo će te otkriti tko je Paganini. 
Jest Stradivari koštaju miljune ali se zato OPEN Stradivari (do 6,5 m)
može napraviti i za 5.000 do  7.000€  ili kupiti za 13.000€ (skupina do 7,70).
Dakle čemu te silne muke s premjeravanjima, točnim i netočnim podacima,
konstruiranjem formula za izjednačavanje neizjednačivog. Ako već imate brod za đitu
 onda predlažem da se udružite s još par jedriličara i zajednički načinite
ili kupite jednog malog Stradivarija i eto Vas.
Puno uspjeha o ostvarenju životnih planova i puno dobrog jedrenja Vam želim

Offline more

• Admiral flote
« Reply #262 on: April 23, 2012, 01:14:22 PM »
Dakle čemu te silne muke s premjeravanjima, točnim i netočnim podacima,
konstruiranjem formula za izjednačavanje neizjednačivog. Ako već imate brod za đitu
 onda predlažem da se udružite s još par jedriličara i zajednički načinite
ili kupite jednog malog Stradivarija i eto Vas.
Puno uspjeha o ostvarenju životnih planova i puno dobrog jedrenja Vam želim

Učinjeno, nije par, već preko četrdeset s Kvarnera. Kada se riješi određena softwerska podloga biti će objavljen popis s YS(HHP) brojevima. Hvala na iskazanom isto mišljenju.

Offline trifida1

• Kontra-admiral
« Reply #263 on: April 24, 2012, 11:50:30 PM »

,,Dakle čemu te silne muke s premjeravanjima, točnim i netočnim podacima,
konstruiranjem formula za izjednačavanje neizjednačivog.,,

anim37
Stvar shvatanja i pristupa,mislim!
U jedrenju solaža traje barem 2 sata,pa uvali Paganiniju 2-satni koncert na kineskoj violini gdje se znaju istegnuti žice ili popustiti zatezači...dok mu je na drugoj violini početnik koji zna svirati,a ima Stradivarija...  kctu75 baš me zanima kome bi publika zviždala nakon sat vremena...

T

Offline Batana

• Mornar
  • **
« Reply #264 on: April 25, 2012, 08:50:14 AM »

Stvar shvatanja i pristupa,mislim!
U jedrenju solaža traje barem 2 sata,pa uvali Paganiniju 2-satni koncert na kineskoj violini gdje se znaju istegnuti žice ili popustiti zatezači...dok mu je na drugoj violini početnik koji zna svirati,a ima Stradivarija...  kctu75 baš me zanima kome bi publika zviždala nakon sat vremena...

Slika je zanimljiva,  ali poanta i jest u tome da i jednom i drugom date Stradivarija
tako da obadvojica mogu nas a i sebe uvjeriti kakva je njihova svirka,
jer nažalost često smo u zabludi ( što nužno ne mora bit i loše )
 kad je u pitanju procjena naše virtuoznosti. Stoga sam i akcentirao dobru osobinu OPEN-a
„mali Stradivariji i nisu tako skupi“

A ujedno, kao prilog vedrom  toniranju ove rasprave
 evo nešto pomalo anegdotalno –

Mi, nas par imamo prilike jedriti na malom Stradivariju s jednim sendvićem
i litrom vode po regati ili pak na velikom autobusu s punim hladnjakom,
spizom koja se sprema ako je more manje valovito, gitarama,
usnom harmonikom i divnim grlima i vjerujte nije uvijek lako odlučiti.
Kad se odlučimo za sendviće i vodu za ljetnih bonaca znamo da nas čeka
 i dvadesetak dizanja spinakera, đenakera, driftera a za vjetrovith regata
desetak kraćenja glavnog ali po uspješnom okončanju regate neko
unutrašnje ispunjenje znatno različito od onog što nosi radost laganog
neopterećenog druženja na velikom brodu popraćenog zadovoljstvom
ispijanja rashlađenog pića, užitka u hrani i rastegnutoj šali kao i ponekad
svirci za regate a redovito na fešti  podjele nagrada. Svirka pjesma i veselje
nisu nas nikad spriječile da ne čestitamo onima koji su izabrali
isposničku varijantu i osvojili pehare, dapače naš pljesak je najžešći.

Offline more

• Admiral flote
« Reply #265 on: April 25, 2012, 06:50:27 PM »
Da, slab virtuoz sa Stradivarijem može ipak zadiviti zahvaljujući kvaliteti tona. Pravi virtuoz možda može također zadiviti ali jako teško jer mu boja tona nije tako kvalitetna. Naveo si dva ekstrema, špartansko jedrenje i razulareno jedrenje. A sad reci da li je pošteno da oni špartanci budu iza onih razularenih jer imaju nekompetitivan brod. E to ti jpruža Open koji uglavno koristi manje razvijen svijet. Sjeverna Italija pa cijela Evropa i USA i Australija, uz skupe ostale premjere, koristi i YS jer se s njime u dosta velikoj mjeri demodiranoj jedrilici vraća takmičarska kompetitivnost. Uzrok onom sviranju i lumpanju na brodu vrlo često zna biti bunt protiv nepravednog premjera. Ništa nam ne bi falilo kada bi takmičar mogao izabrati i drugi besplatan premjer (YS) osim Opena   

Offline trifida1

• Kontra-admiral
« Reply #266 on: April 26, 2012, 06:29:53 PM »
,,
Slika je zanimljiva,  ali poanta i jest u tome da i jednom i drugom date Stradivarija
tako da obadvojica mogu nas a i sebe uvjeriti kakva je njihova svirka,
jer nažalost često smo u zabludi ( što nužno ne mora bit i loše )... ,,

Batana,previdio si par stvari...Stradivari se ne daje,već kupuje...  :angel02 pravi Paganini od jedrenja će ukrstiti jedra sa slabijim,na isto kantastičnoj jedrilici i dokazati u istim uslovima da ,,boj ne bije svijetlo oružje,već boj bije srce u junaka,,  anim37 jedino pošteno je monoklasna regata,a za krajnje,kormilar na kormilara,1:1 na bilo kojoj dogovorenoj jedrilici,bez posade!  :bighug:
T

Offline Batana

• Mornar
  • **
« Reply #267 on: May 03, 2012, 05:54:40 PM »
Da, slab virtuoz sa Stradivarijem može ipak zadiviti zahvaljujući kvaliteti tona. Pravi virtuoz možda može također zadiviti ali jako teško jer mu boja tona nije tako kvalitetna.
Sve moje poznavanje sintagme i semantike Hrvatskog i inih jezika nije mi pomoglo
u pronicanju poruke ovih dviju rečenica već mi ostaje nagađati kakav je to slab virtuoz
 (naime virtuoz ne može biti slab, ako je slab onda je prosječan – mediokritet – 
i kako tada može postići zadivljujuću zvučnost.

Batana,previdio si par stvari...Stradivari se ne daje,već kupuje...  :angel02 pravi Paganini od jedrenja će ukrstiti jedra sa slabijim,na isto kantastičnoj jedrilici i dokazati u istim uslovima da ,,boj ne bije svijetlo oružje,već boj bije srce u junaka,,

Puno sam ja toga previdio ali ne i to da se Stradivariji i Guarnerija daju (posuđuju),
naime vlasnici ili čuvari pojedinih dragocjenih instrumenata (fondacije, muzeji a i privatnici)
omogućavaju istinskim umjetnicima da koristeći ove instrumente ožive zapisane i nezapisane tonove i suzvučja.
Naravno postoji velika razlika između boja i umjetnosti a jedrenje ima atribute jednog i drugog,
ali nikako ne vidim smisla tjerati virtuoza da svira na karampani
i još manje vidim smisla u izjednačavanju jednog i drugog jedrenja nemuštim formulama.

Na početku ove priče o HHP-u kada je administrator iskoristio par mojih redaka i otvorio ovu temu
obećao sam se javiti s ozbiljnijim prilogom. Kako je rasprava dobila smjer u kojem nisam mogao pronaći
ono što sam očekivao postao sam samo povremenim pratiteljem i ne bi se ni sada javio da gospodin More
 nije nekoliko puta „potakao“.
Dakle draga gospodo veselim se svemu što bi moglo ponukati ljude da iziđu na more i zajedre
pa ako će tome pomoći HHP neka ga, ali molim vas nemojte pisati i pričati kako će to biti virtuozno
fer jedrenje, jer je u tekstovima, formuli a i onim famoznim dodijeljenim brojevima je izišlo puno toga
što se teško može nazvati fer.
(Ovdje ću se zaustaviti u želji da neću bit provociran argumentirati napisano.)

Offline vivakompa1

• Timunjer
  • **
« Reply #268 on: May 03, 2012, 08:42:00 PM »
 Jučer razgovaram sa tatom od prijatelja koji je nedavno kupio Jaguar 22, ja sa tom mojom starom Feluccom Kornati 606 (koja će uskoro biti ko nova, by the way...), pa se pitamo gdje bi mi tribali regatavat...oće li nam negdi dat nešto zato što smo zadnji...a milo bi nam bilo družit se i vozit, ali našim ritmom i tempom...nažalost, i meni se čin da se u HHP (bez obzira na neukost u jedrenju, ali čitat znam), kao i u svemu drugome pojavilo muljanje i slično. Kome to i čemu služi, ne uspijevam prodrijeti. Jedino ako su i jedrilice svojevrsne ekstenzije muškog spolovila, baš kao i bemvejci, mečke i sl...što prije godinu dana nisam mogao vjerovati, idealizirajući svijet jedrenja kao "čist poput vjetra" i "otvoren poput mora"!
 Pa tako barba S. i ja dolazimo do zaključka da bi tribalo oformiti SSB premjer, ili klasu...ili ne znam šta već, a to bi značilo Stare Spore Barke! Poanta bi bila vozit u vodoravnoj liniji u odnosu na start/cilj, a vrhunac ludila i euforije bio bi kada sve barke poredane uđu zajedno u cilj...jer zajedno smo skupa, ne!?

Seriola Dumerili

• Guest
« Reply #269 on: May 03, 2012, 11:16:09 PM »
Imas 4ktsb klasu koja bi odgovarala opisanom