Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: HHP keficijenti - traženje broja - uvod  (Read 62356 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
Re: HHP keficijenti - traženje broja - uvod
« Reply #40 on: April 16, 2011, 12:30:58 AM »
Bilo bi praktično kad bi na NP postojala stranica na kojoj bi se takav dokument mogao pohraniti za slobodan download  jer bi tako bio dostupan svakom klubu. Znam da neki forumi imaju takvu  mogućnost, bar za PDF format.
Ali, isto se vjerojatno može napraviti i na npr. Mazinoj web stranici na kojoj je predstavio HHP.
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline Daniell Luca

• Noštromo
« Reply #41 on: April 16, 2011, 09:27:55 AM »
niti @more niti ekipa NE ORGANIZIRAJU Primorsku regatu već to radi JK 3. MAJ Rijeka (izvor Kalendar HJS-a) a kako još nema Oglasa dvojbeno je da li će se jedriti po HHPu ili ne, također je dvojben pristup internetu jer do sada toga nije bilo...... jer sve to govori @more a pitanje je imali i on kakve ovlasi govoriti u ime Organizatora :confused:

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #42 on: April 19, 2011, 07:34:14 PM »
Vratimo raspravu na izračun HHP broja.
Napisao sam da sam uočio da formula ne uzima u obzir gaz, masu balasta, dužinu vodene linije i širinu broda.
Spinaker (možda tu griješim, malo provjerite i sami) je vrlo penaliziran, kao da se cijela regata vozi sa spinom.
Dosad (zbog hrpe spama?)  nitko nije reagirao na te primjedbe.

1) Dali je natko pokušao moje zapažanje potvrditi pokušajem izračuna, tako da mijenja navedene parametre?
Ili je kod mene neki 'bug' pa se to samo meni događa?  :confused:
2) Dali netko smatra da navedeni parametri ne utječu na brzinu broda?

Zaključke izvucite sami, ako je odgovor na 1) DA, ne uzima u obzir.

Molio bih staff foruma da malo pripazi na spamm ako nije problem  ;) Forum nam je počeo ličiti na HR sabor  opu8568
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline vragec32

• Moderator
  • Kontra-admiral
« Reply #43 on: April 19, 2011, 08:23:54 PM »
Dosad (zbog hrpe spama?)  nitko nije reagirao na te primjedbe.
Ma točno. I ja sam pisao da formula nije baš najsretnije rješenje jer ima dosta (spomenutih) manjkavosti,
ali su nam se rasprave svele na osobne obračune, optužbe, tumačenje namjera, sumnje ... s malo toga korisnog.
Bit ću prisiljen sve postove za koje ocijenim da se ne odnose na teme u kojima se pišu prebaciti u neku našu "blablaonicu",
a neke i trajno brisati. Potrošili smo na stotine postova nizašto.
L. Gaga sada predlaže, nakon ne znam koliko postova "okolo na okolo", da se sve računa po formuli, zanemarujući već davno predlagane interpolacije i usporedbe.
Mislim, ako se tako dogovorimo - OK, iako mislim da to nije dobro.
Jako sam strpljiv i spreman saslušati sva mišljenja, ali pomalo gubim energiju.
Ubi me to hoće li H800 i EEX imati razliku nekih 5-6 brojeva razlike u korist EEX, ili čiju već, ili kao već...  opu8568

Offline sLi

• Sekondo
  • Music takes me up!
« Reply #44 on: April 19, 2011, 08:26:17 PM »
ja kolko sam uspio vidjet, po formuli svi koeficijenti 4 spomenute barke dolaze na 2 do max 3 boda razlike, pa onda kompenzacijama dodu na isto, pa onda shodno tome napokon sve 4 mogu jedritt u istoj grupi sto po openu bas i neide

da li ovo ima smisla?

Offline maza

• Noštromo
« Reply #45 on: April 19, 2011, 09:59:55 PM »
Vragec, nedaj se Vragec

( Ubi me to hoće li H800 i EEX imati razliku nekih 5-6 brojeva razlike u korist EEX, ili čiju već, ili kao već...  ) kaže Vragec

Nema do formule Vragec. Uvjeren sam da na istočnoj obali Jadrana nema dva ista Hočevara, dva ista Elana 19,  teško da se moogu naći i dva ista Rivetta, sumnjam i da  ćeš naći dva ista JUpitera niti dva ista  Šketa, ali ako ih i nađeš ti ne idu na regate.  Elani 31 su preživjeli nebrojeno plastičnih operacija,
EEX moguće ima dva slična, J24 također bi se mogli naći isti, ali jednostavno su nam jedrilice toliko razlićite da ne možeš pristupiti određivanju HHP broja nikako drugaćije nego izračunom. Tri Done 333 jedre , i SVE su različite.
E 431 su svi isti,  E 340 su svi isti, Bavarije su gotovo nedirnute, a dobro znaš da ima jedna Tica POTPUNO RAZLIČITA OD SVIH drugih.
Jednostavno stavi mjere koje daju vlasnici u izračun i evo ti HHP broja. Nitko ne može prigovoriti jer su postavke za SVE ISTE, NEće biti idealno ali će biti izjednačenije i zanimljivije.
I nema svađe. :bighug:

Offline Tin

• Viceadmiral
« Reply #46 on: April 19, 2011, 11:16:30 PM »
a dobro znaš da ima jedna Tica POTPUNO RAZLIČITA OD SVIH drugih.

I ta je mnogima zadavala glavobolje :)

Offline trifida1

• Kontra-admiral
« Reply #47 on: April 21, 2011, 12:16:31 AM »
Ma dobro,Maza...do idealnog koeficijenta se ne može doći, osim u definiranim monotipima kojima to,btw,ne treba...kroćere i regatijeri 20g stari,se logično mogu razlikovati drastično i po starosti jedra iste kvadrature,da ne idemo dalje... happy0034 druga je stvar,što će netko opalit okvirnu težinu,LVL ili površinu jedrilja,pa će ostali(NA REGATNOM POLJU) reagirati i tražiti korekciju(spremni na korekciju i svoje barke...)...a treća je stvar, što pojedinci,apriori ne prihvataju takvo razmišljanje...već se drže suhe formule,bez mogućnosti korekcije...  opu8568
T

Offline level gaga

• Kontra-admiral
« Reply #48 on: April 21, 2011, 02:34:48 PM »
Ako svi upišu prave mjere , korekcija je nepotrebna. Koliko vidim, a i napisali ste da se svi članovi pozivaju na poštenje.
 happy0034

Za one koji to nisu također ste utvrdili pravila.
« Last Edit: April 21, 2011, 03:12:58 PM by level gaga »
Istra: Brod na moru, a sidro mu je Ćićarija

Offline more

• Admiral flote
« Reply #49 on: April 21, 2011, 05:06:47 PM »
a treća je stvar, što pojedinci,apriori ne prihvataju takvo razmišljanje...već se drže suhe formule,bez mogućnosti korekcije... 

Ja sam, nakon što sam se uvjerio na temelju niza postova, jedan od ovih. Vlasnik sam jedne samogradnje koja je najsličnija standardom SKET 081 ( za mjere vidi temu SKET 081, Amon). Ima cca 16% veću masu i dvostruko širu kobilicu. I što dobivam kada mi se sve to uvaži? Dobivam 1 popiškini bod, konkretno, 111 umjesto 110. Ta razlika je beznačajna. Nadalje, kome da se konkretno obratim za tu promjenu. Za ORC premjer je zadužen Zoran Grubiša pri HJS, a kod nas? Mi možemo jedino pogledati  rezultate vrednovanja prilikom ispunjavanja prijave učestvovanja na regatu  na temelju YS formule, što je vrlo rizično jer su ulazni podaci neprovjereni, ili po YS listi. Oni će biti prezentirani na određenoj Web stranici te na osnovu tih podataka razviti konstruktivnu diskusiju. Na kraju će se sve završiti na tome da se neće korekcije uvažavati kao ni kod YS (beznačajna dobit). Kod starih "bačava" koje su u principu bez relevantne dokumentacije također će se sve vrtjeti oko referentnih veličina barki, jedna od njih, npr može biti moja za koju svi konkurenti znaju zašto ih ponekad derem (a to nije zbog bolje barke). Već tako stvorena gradacija handicapa pokazati će dosta veliku prednost u odnosu na onu koja se temelji samo na jednoj, također fluidnoj mjeri (LOA) kao što je to kod Opena (varanje da bi se uvrstili u pogodnijoj grupi i strahovita razlika u težini i jedrilju).