Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Hrvatski hendikep premjer  (Read 57537 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Tin

• Viceadmiral
Hrvatski hendikep premjer
« on: March 19, 2011, 01:40:19 AM »

Nakon duge rasprave članovi Nautica portala na temelju Yardstick brojeva odnosno koeficjenata dogovorili su nešto nazvano Hrvatski hendikep premjer.

Hrvatski hendikep premjer su tablice s koeficjentima za pojedine brodove pomoću kojih se iz jedrenog vremena računa korigirano, a na temleju korigiranog određuje plasman. Koeficjenti se određuju na temelju poznatih podataka o karakteristikama pojedinog broda, a po potrebi se mogu korigirati.
Ideja je, kao i kod svakog drugog premjera, da se omogući ravnopravno nadmetanje svih jedilica bez obzira na karakteristike te da se utjecaj posade pokuša dovesti što je moguće više u prvi plan. Glavna razlika u odnosu na većinu poznatih premjera je da ovo košta samo malo dobre volje, a ništa novaca.

Hrvatski hendikep premjer ima svoj klub, a čine ga vlasnici i kormilari koji su svoje jedrilica prijavili za sudjelovanje na regatama po HHP-u i kojima je/će biti dodjeljen HHP broj odnosno koeficjent.

Naravno, projekt je još u eksperimentalnoj fazi, ali prve regate po ovom premjeru već su u planu.

Odrednice, prijave i sl. materijale potražite na web stranici posvecenoj HHP-u

Letak s kratkim informacijama o HHP-u možete preuzeti ovdje.
« Last Edit: May 09, 2011, 01:12:37 PM by Tin »

Offline more

• Admiral flote
Re: Hrvatski hendikep premjer
« Reply #1 on: March 19, 2011, 05:38:11 PM »
Samo jedno, HVALA! :)

Offline trifida1

• Kontra-admiral
« Reply #2 on: March 19, 2011, 06:17:12 PM »
jedini pravi dokaz da je NP portal svih nautičara...svaka čast na objektivnosti.  happy0034
T

Offline more

• Admiral flote
« Reply #3 on: May 02, 2011, 10:42:29 PM »
Tin, 1. regata s HHP premjerom je na vidiku, vidi temu "1. regata i s HHP brojem". Računamo na podršku NP!   

Offline Tin

• Viceadmiral
« Reply #4 on: May 03, 2011, 11:58:56 AM »
Uvijek!

Za bilo sto mozete me kontaktirati na tin@nautica-portal.com

Ono sto bi jedino trebalo i sto bi molio nekoga od vas koji ste upuceni bolje od mene je da se napravi jedan sazetak (nesto kao prvi post ove teme, ali detaljnije) kako novi zainteresirani koji dodju mogu na jednom mjestu procitati osnovne informacije i na brz nacin se informirati o cemu se radi i sto im je ciniti ako se zele natjecati po HHP-u.
« Last Edit: May 03, 2011, 12:04:29 PM by Tin »

Offline more

• Admiral flote
« Reply #5 on: May 03, 2011, 09:34:38 PM »
Maza je objavio odrednice HHP Kluba, vidi http://www.mazor-kompresori.hr/salona37/index.html. Obzirom da se kod ORC-a navodi ORC Klub, tako sam ja isto tako Prijavi naveo i navedene mazine odrednice. Ja mislim da bi Maza najbolje dotjerao svoje izdanje iz navedenog Web-a u smislu da prikaže suštinsku razliku između HHP i Open premjera (Open favorizira skupe jurilice a HHP vještinu posade kao kod ORC)

Offline Tin

• Viceadmiral
« Reply #6 on: May 03, 2011, 10:55:41 PM »
Ma volio bi nesto skroz kratko da ljudi koji prvi puta cuju dodju ovdje i procitaju (dok smo ovdje) ili sto se napise na neki letak/raspis regate (dok smo na regati) i iz toga da covjek sazna sve sto treba znati:

Sto je to? Kako radi? Sto treba da se prijavi? Kome se treba obratiti? i odgovore na sl. pitanja.... ali sve jako ukratko bez da covjek mora citati rasprave i diskusije i po njima traziti informacije

Offline more

• Admiral flote
« Reply #7 on: May 12, 2011, 10:48:14 PM »
Evo, vrlo kratko. ODLIKAŠ na regati možeš postati s novcem ali i sa znanjem i vještinom. Prema tome, onaj koji se smatra da ima znanja i vještine, u ovisnosti koliko ima para, priklanja se premjerima  IMS odnosno ORC ili besplatnom HHP (Yardstick). Mene bi bilo sram biti odlikaš koji se boji premjera jer bi se osjećao kao kukavica odnosno gnjida.

Offline škaram

• Mali od palube
  • *
Odg: Hrvatski hendikep premjer
« Reply #8 on: May 11, 2012, 09:03:52 AM »
Evo, vrlo kratko. ODLIKAŠ na regati možeš postati s novcem ali i sa znanjem i vještinom. Prema tome, onaj koji se smatra da ima znanja i vještine, u ovisnosti koliko ima para, priklanja se premjerima  IMS odnosno ORC ili besplatnom HHP (Yardstick).

Napisati da se oni koji imaju manje novca priklanjaju premjerima i to ORC- u gdje najjeftiniji uspješan  brod u Hrvatskoj košta 150.000 € a set jedara za takav brod  još 20.000 € je potpuno nepoznavanje jedrenja i jedriličarske problematike,  naročito ako pritom napadate OPEN kao sustav u kojem se do pobjede može jedino novcem, a u OPEN-u se može kupiti vrhunski brod koji zahtjeva puno više jedriličarskog znanja i vještine  i daje znatno više od ORC uspješnica a za gotovo četvrtinu njihove  cijene (Code 7).
Osobito spada u nenadmašive  bisere napisati da HHP zahtjeva vještinu i znanje kad je to sustav temeljen na Yardsticku u ostalom svijetu poznatom kao sustavu za ne jedriličare one  koji jednom do dva puta godišnje  izlaze na jezero ili ponekad i na more  kako svojim zanosnim znanjem i vještinom kojim slučajem  ne bi  obeshrabrili ostale uspješne jedriličare koji voze puno više regata a imaju tako mizerne rezultate.

A što se ove rečenice tiče o njoj odista treba razmisliti.
Mene bi bilo sram biti odlikaš koji se boji premjera jer bi se osjećao kao kukavica odnosno gnjida.

Offline daco

• Noštromo
Odg: Hrvatski hendikep premjer
« Reply #9 on: May 11, 2012, 11:41:26 AM »
Bok svima,

Pratim već duže vrijeme ovu raspravu i mogu reći da potpuno podržavam gornji post.
Ono što mogu reći iz svog nevelikog iskustva u Open-u je to da mi je bila super zabava na regati.Čisto za primjer,bili smo sa starim Amonom BigSix (radi se o Kraljevičkoj regati 2011) i bili smo u klasi zajedno sa Seascapeom 18 (vodena linija je tu negdje). Cijela regata je bila dobro vjetrovita i reklo bi se (barem iz mojeg gledišta) da su uvijeti lijepo odgovarali Seascapeu. Došli smo 2. iza Seascapea nekih 6-7 minuta ako se dobro sjećam. E sad,kada sam počeo analizirati naše jedrenje,sve poteze,okrete,virade i sl. sam zaključio da smo bili uigraniji i utrenirani kako treba i da nismo napravili toliko puno grešaka sigurano je da bi bili puno bliže Seascapeu i situacija za prvo mjesto bi bila neizvjesnija . Da smo bili po hhp premjeru bi još ispali i prvi što mi nikako ne bi bilo prihvatljivo.Da li bi to bilo fer prema ekipi sa Seascapea?

Ono što bih htio reći je da sam stekao dojam da neki ljudi jedre samo na regatama i da nemaju puno sati jedrenja godišnje.Da se malo potrude pa odu jedrit za gušt ,vikendima,garantiram im da bi svaki put nešto novo izvukl iz svoje barke kakva god ona bila. A onda bi i na regatama bilo lijepše.

S druge strane ja imam jedrilicu(sa kojom planiram krenuti na regate) koju sigurno ne bi regatavao po hhp-u a nije neko novo skupo čudo. U openu te stalno nešto potiče da modificiraš barku,poboljšavaš na jedrilici u mjerama grupe u koju se spada. Na mojoj jedrilici glavno jedro može imat 15m2 ili 22m2 ako stavim patarace(a znamo što 90% ekipe misli o njima) i fat-head jedro.Spinaker mogu imat od 40,50,70 i 80m2 i sad ako je ja stavim sa svom kvadraturom u hhp dobit ću broj ko neki farr30 i 40 a imam barku od 6ipol metara. Ko je tu lud, deplasmanska brzima moje jedrilice je negdje oko 6.22 milje, glisirat će samo u specijalnim uvjetima kakvih na našim regatama nema a spadat ću medju velike. Nakraju krajeva po hhp-u bi onaj ko ima 3 spina morao birati koji će uzet a ostalo pustit doma, to mi je shit,teški, jer znamo da su uvjeti i ovakvi i onakvi.

Meni je regata utrka i grist ću na njoj dok je ne završim pa makar zadnji.Nije mi mjesto gdje ću se napit i najest nego mjesto gdje ću jedrit i uživat.

Ja ću posjećivati samo open regate,koliko god to stignem i neću se osjećati kao gnjida zato što volim unaprijeđivati brod i aktivno jedriti.Već će se tu naći neka slično konkurentna jedrilica sa kojom će se voditi mini utrke i baš ću uživat. Matematikom nek se bave teoretičari-jedriličari koji su kao uvijek najpametniji na rivi kada komentiraju druge kako jedre.

Jedan slovenac mi je na plaži, u pauzi od surfanja, jednom rekao "manj srat,več surfat" ili tako nekako. To bi se i za jedrenje dalo primjeniti...

pozz

« Last Edit: May 11, 2012, 06:23:53 PM by daco »
5,5...6....6,5...7...8,9,9.5,10slikaaj!